Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 13-10-13, 00:01   #1
luci93

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 2
Default Se poate monta motor de calibra 2.0 16 v pe espero?

Buna ziua,ma numesc Luci sunt din constanta si am 20 de ani.De curand am aflat de la un prieten ca i s.a stricat masina, respectiv espero-ul si ca urmeaza sa o duca la fier.Atunci am hotarat ca masina merita o a doua sansa si am cumparato eu.Toate bune si frumoase pana cand am desfacut motor-ul.Chiuloasa ok,pistoanele ok si tot asa pana cand am scos bielele de pe arbore si am realizat ca pe doua fusuri nu mai aveau decat o foita subtire din cuzinet.Arborele terminat ,cei din atelierul unde am fost cu arborele la rectificat au spus ca la ce uzura am eu pe arbore ar fi trebuit R4,si atunci am realizat ca e numai bun pt aruncat si m.am gandit la a doua optiune un motor second.Acum intrebarea este daca se poate monta si alt motor pe espero de ex calibra 2.0 8v/16v sau chiar 2.0 turbo tot de pe calibra,si daca da ce modificari ar trebuii facute?
luci93 is offline   Reply With Quote
Old 13-10-13, 11:50   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Se poate monta motor de calibra 2.0 16 v pe espero?

da, se poate monta... mai sunt discutii pe tema asta,s-au mai montat pe cielo si espero. doar ca nu e legal.
iti trebuie tot motorul, electrica, ecu + alte maruntisuri, galeria de evacuare sau chiar toata evacuarea daca nu vrei sa o faci de la 0, un suport motor de espero 1.8 si nu va mai merge sa montezi compresorul de ac decat daca modifici un lonjeron. cutia poti sa o pastrezi pe a ta sau o poti lua pe cea de opel.
sfatul meu e sa cauti un motor de 1.8 sau 2.0 de nexia/espero, e mai usor de montat si il poti omola la rar daca vrei.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 13-10-13, 11:59   #3
luci93

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 2
Default Re: Se poate monta motor de calibra 2.0 16 v pe espero?

motorul care il are. sau avea mai bine zis este tot de 1.8 deci teoretic suportii motor ar fii compatibili dar tot ce tine de electrica mai mai ca ma fac sa renunt.Deci ar trebuii toata instalatia electrica de calibra plus calculator nu?
luci93 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-13, 15:26   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Se poate monta motor de calibra 2.0 16 v pe espero?

Electrica legata de functionarea motorului, da... ca de cablajele de la stopuri, semnalizari, faruri etc nu ai nevoie, o ai pe a ta.
normal ca ai nevoie si de ECU, e calculatorul masinii, el comanda motorul sa functioneze.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -