Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-13, 10:27   #5836
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by Tank View Post
Dar cine a zis ca trebuie dat motorul jos? Se poate scoate si cu el pe masina.
mada_10 ai si tu dreptate ta nu contest asta ... dar stai si te gandesti la modu general ...ca este destul de mare prostia sa "desfaci" jumate de masina sau motor pt a schimba o piesa de x bani ...mai sunt oameni care isi mai schimba una alta si acasa nu neaparat la servis iar cu banii economisiti iti mai faci cate ceva la masina
__________________
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 10:47   #5837
vicelord

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 324
Default Re: Club TICO

Salutare baieti ce ziceti de prezoanele acestea
http://www.moto-gear.ro/piulite-roat...dus-30886.html
Credeti ca merg pentru jante de aliaj???
Am dat mail si mi-au confirmat ca sunt m10x1.25 dar nu stiu ce sa zic despre conul piulitei daca este destul de mare.

regards
vicelord is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 11:07   #5838
vali-05rzj

Stage 5
 
vali-05rzj's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 481
Default Re: Club TICO

nu merg piulitele ,ca sunt ptr atv si sunt din aluminiu cu conul mic
vali-05rzj is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 11:30   #5839
vicelord

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 324
Default Re: Club TICO

Faptul ca au conul mic nu stiu daca e neaparat o problema pentru ca se continua pe cilindru. In principiu ar fi mers jantele de aliaj pe care le am si cu prezoanele de la tico doar ca acestea se continua pe haxagon si la strangere mancau un pic din janta asa ca nu leam mai montat.
Faptul ca sunt din aluminiu ce dezavantaj au?? Ma gandesc ca nu e un aluminiu ordinar totusi trebuie sa fie destul de rezistente la un atv care merge off road.

regards
vicelord is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 21:00   #5840
lala_pitic

Stage 1
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 13
Default Re: Club TICO

Buna seara.Am si eu o problema cu al meu tico.De cateva zile am probleme cu el,mai precis moare motorul in timpul mersului....mai mult de 50 nu mai vrea sa fuga!E lesinat.Daca calc ambreiajul se tureaza in schimb in mers daca calc acceleratia o calc degeaba....creste greu in turatie....Consuma si mai mult decand a inceput sa faca figuriAm schimbat fise,filtru de benzina,am desfundat returu...nu mai stiu ce sa ii fac....

Are idee cineva de la ce poate fi??!!!Care sa fie cauza?
Multumesc.....
lala_pitic is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 22:25   #5841
herculescu

Stage 3
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 104
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by lala_pitic View Post
Buna seara.Am si eu o problema cu al meu tico.De cateva zile am probleme cu el,mai precis moare motorul in timpul mersului....mai mult de 50 nu mai vrea sa fuga!E lesinat.Daca calc ambreiajul se tureaza in schimb in mers daca calc acceleratia o calc degeaba....creste greu in turatie....Consuma si mai mult decand a inceput sa faca figuriAm schimbat fise,filtru de benzina,am desfundat returu...nu mai stiu ce sa ii fac....

Are idee cineva de la ce poate fi??!!!Care sa fie cauza?
Multumesc.....
AI umblat cumva la carburator?
posibil sa fie dereglat!
herculescu is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 17:10   #5842
Snick123

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 18
Default Re: Club TICO

Salut , am toba sparta ( finalul ) si as vrea sa schimb cu un final sport ... vreo recomandare ca brand ... merita una SH ... ce diametru are terminatia de la intermediara ...si daca mi-ar mai trebui ceva adaptari sau nu ... MS
Snick123 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-13, 18:49   #5843
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by Snick123 View Post
Salut , am toba sparta ( finalul ) si as vrea sa schimb cu un final sport ... vreo recomandare ca brand ... merita una SH ... ce diametru are terminatia de la intermediara ...si daca mi-ar mai trebui ceva adaptari sau nu ... MS
salut .. si eu o am sparta ..dar inca nu m-am gandit sa o schimb .. asa sparta cum e .. scoate un zgomot dragut ) .
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
Old 11-02-13, 22:14   #5844
Snick123

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 18
Default Re: Club TICO

Salut , poi si mie imi place , dar sunt sigur ca domnii cu logan alb s-ar putea sa aibe vreo problema cu asta ... si am destule pe masina pt care sa mi-o fur ...
intre timp am un amic cu o toba de ford KA ... s-ar potrivii la diametru sau adaptare ...
Snick123 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-13, 22:41   #5845
Fireburn_03

Stage 5
 
Fireburn_03's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 538
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by ionut_birovescu View Post
salut .. si eu o am sparta ..dar inca nu m-am gandit sa o schimb .. asa sparta cum e .. scoate un zgomot dragut ) .
si eu am mers cu toba sparta multa vreme si nu o schimbam tocmai pentru ca imi placea cum se aude ) (pana m-a "obligat" tata pentru ca se plangeau vecinii cand veneam acasa)


Quote:
Originally Posted by Snick123 View Post
Salut , poi si mie imi place , dar sunt sigur ca domnii cu logan alb s-ar putea sa aibe vreo problema cu asta ... si am destule pe masina pt care sa mi-o fur ...
intre timp am un amic cu o toba de ford KA ... s-ar potrivii la diametru sau adaptare ...
nu am avut nici o problema cu politia legata de toba sparta si cred ca am mers in jur de 3 luni cu ea asa. nici de xenoane nu se iau (m-au oprit de 3 ori sa imi spuna ca am un far ars). Deci nu e chiar urgenta.

legat de toba cred ca la tico diametrul de intrare e 31mm. nu stiu la ford ka.
__________________
Fireburn_03 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 09:03   #5846
ionut_birovescu

Stage 5
 
ionut_birovescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 301
Default Re: Club TICO

eu m-am gandit sa tai toba cu flexu pe lungimea ei ...sa scot din ea acele site care le are acolo sau eventual sa las 1 sau 2 (cred ca are mai mult de doua ) si sa o sudez inapoi la loc ...iar in ceea ce priveste partea de iesire sa o maresc un pic ... ce credeti ca se intampla ?? e bine sau rau ce vreau sa fac ?? ms
ionut_birovescu is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 15:03   #5847
dicaprio

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 2
Question Re: Club TICO

Salutare!va cer o parere:sa cumpar un alt carburator pt tico.sau sa il reglez pe acesta(mentionez ca actualul are socul stricat)?
vreau sa fac asta pt ca -consuma foarte mult peste 10 %!!!!!!!
dicaprio is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 15:12   #5848
herculescu

Stage 3
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 104
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by dicaprio View Post
Salutare!va cer o parere:sa cumpar un alt carburator pt tico.sau sa il reglez pe acesta(mentionez ca actualul are socul stricat)?
vreau sa fac asta pt ca -consuma foarte mult peste 10 %!!!!!!!
salut,
cel mai bine este sa-i faci carbotestul la al tau ,decat sa dai banii pe altul sh.care poate consuma la fel sau chiar mai mult ca al tau !
nici la al meu nu mai merge socul ,
si consuma putin !
dar decizia iti apartine !
cele bune!
herculescu is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 21:07   #5849
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

In luna Aprilie a anului 2007 ia nastere o IDEE construita in 6 ani si dezvoltata in 390 de pagini si anume ideea de a avea un club CLUB TICO.
Club Tico a fost construit cu rabdare placere si speranta, speranta care in anul 2010 a inceput sa se concretizeze luand nastere prima INTALNIRE NATIONALA oficiala a Clubului TICO, intalnire avuta loc in judetul Brasov impreuna cu fratele mai mare a lui TICO. Listele au fost facute masinile pregatite dorinta de plecare mare DAR socoteala de acasa nu era ca cea din targ. Cu toate astea nimeni nu a fost descurajat. Ajunsi in 2011 am mai facut o intalnire si mai mare la care au participat 9 autoturisme Daewoo Tico. Fata de prima intalnire saltul a fost foarte mare si asta a bucurat pe toata lumea. Ce putea fi mai frumos decat o tura pe Transfagarasan? O TURA PE TRANSALPINA in 2012 asta poate fi mai frumos. Si asa in vara anului 2012 ne-am suit la 2145m.

Si acum va intreb pe voi - Ce poate fi mai frumos decat o tura pe TRANSALPINA?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2010.jpg
Views:	56
Size:	4.87 MB
ID:	2687955   Click image for larger version

Name:	2011.jpg
Views:	75
Size:	3.76 MB
ID:	2687956   Click image for larger version

Name:	2012.jpg
Views:	65
Size:	2.53 MB
ID:	2687957  

__________________

Contact: performancetuning2000@yahoo.com
STREET is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 21:15   #5850
herculescu

Stage 3
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 104
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by STREET View Post
In luna Aprilie a anului 2007 ia nastere o IDEE construita in 6 ani si dezvoltata in 390 de pagini si anume ideea de a avea un club CLUB TICO.
Club Tico a fost construit cu rabdare placere si speranta, speranta care in anul 2010 a inceput sa se concretizeze luand nastere prima INTALNIRE NATIONALA oficiala a Clubului TICO, intalnire avuta loc in judetul Brasov impreuna cu fratele mai mare a lui TICO. Listele au fost facute masinile pregatite dorinta de plecare mare DAR socoteala de acasa nu era ca cea din targ. Cu toate astea nimeni nu a fost descurajat. Ajunsi in 2011 am mai facut o intalnire si mai mare la care au participat 9 autoturisme Daewoo Tico. Fata de prima intalnire saltul a fost foarte mare si asta a bucurat pe toata lumea. Ce putea fi mai frumos decat o tura pe Transfagarasan? O TURA PE TRANSALPINA in 2012 asta poate fi mai frumos. Si asa in vara anului 2012 ne-am suit la 2145m.

Si acum va intreb pe voi - Ce poate fi mai frumos decat o tura pe TRANSALPINA?
RASPUNS:
Inca o tura pe TRANSALPINA !!
herculescu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -