Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 08-11-11, 20:21   #4621
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by 3Xtreme View Post
... Mai bine sa schimb certificatul cu unul de tip nou in care nu sunt trecute dimensiunile....
Eu nu inteleg dc toata lumea vrea sa schimbe taloanele cu unele noi in care nu scrie dimensiunile pentru ca atunci cand te opreste ARR si te intreaba de sanatate cand iti baga numarul in baza de date apare clar acolo pe ecran Cartea de identitate in care scrie exact tot ce este voie si ce nu.
georulz is offline   Reply With Quote
Old 08-11-11, 21:13   #4622
3Xtreme

Stage 5
 
3Xtreme's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 932
Member of:
[KIA]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by georulz View Post
Eu nu inteleg dc toata lumea vrea sa schimbe taloanele cu unele noi in care nu scrie dimensiunile pentru ca atunci cand te opreste ARR si te intreaba de sanatate cand iti baga numarul in baza de date apare clar acolo pe ecran Cartea de identitate in care scrie exact tot ce este voie si ce nu.
Cand te opreste ARR-ul... dar cand te opreste agentul "de zi cu zi" nu are ce sa iti faca. Si mult mai des te opreste el decat ARR-ul.
__________________
Y!M ID: vyxxk (dati add doar daca e nevoie)


3Xtreme is offline   Reply With Quote
Old 09-11-11, 08:57   #4623
sebastyan2001

Stage 5
 
sebastyan2001's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,185
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Club TICO

Nu inteleg ce atata complicatie cu jante pe 13 si omologari... gume de iarna pe 12 pt tico se gasesc cacalau in targ la vitan si la multe magazine... nu mai ziceti ca nu se gasesc, mai bine ziceti ca nu vreti sa luati gume noi si sa dati 240 lei pe bucata ca sh intradevar nu se gasesc....

Daca faci un calcul 4 jante de matiz sh fac cam 300-400 lei + 4 gume de iarna care fac si alea cam 3 mil sh (si mai sunt si uzate 30-40%) rezulta 7 mil + montaj... mai bine mai punetzi 3 mil si aveti gume NOI care va tin lejer 3-4 ani si e totu legal si fara omologari si stres....

PS: Parerea mea !
__________________
Powered by GSi !
sebastyan2001 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-11, 11:55   #4624
vali-05rzj

Stage 5
 
vali-05rzj's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 481
Default Re: Club TICO

sebi ,nu le mai lua apararea la jigodiile de bisnitari,ca nu ai dreptate ,dai pe un cauciuc pe 12, cit dai pe unu pe 15 de logan si io cred cai8 o diferenta enorma intre ele. asa fac si magazinele mari ,de sarbatori scumpesc dei ia dracii.
daca se reuseste cu roti pe 13 MATIZ , atentie matiz,nu altceva. sai vezi ce lasa la prety astea de 12 tico ca nu mai are cautare.
gindestete ca io am luat anu trecut cu 118 lei buc si acu e dublu
vali-05rzj is offline   Reply With Quote
Old 09-11-11, 17:08   #4625
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by vali-05rzj View Post
sebi ,nu le mai lua apararea la jigodiile de bisnitari,ca nu ai dreptate ,dai pe un cauciuc pe 12, cit dai pe unu pe 15 de logan si io cred cai8 o diferenta enorma intre ele. asa fac si magazinele mari ,de sarbatori scumpesc dei ia dracii.
daca se reuseste cu roti pe 13 MATIZ , atentie matiz,nu altceva. sai vezi ce lasa la prety astea de 12 tico ca nu mai are cautare.
gindestete ca io am luat anu trecut cu 118 lei buc si acu e dublu
Asa e, sunt scumpe alea de Tico pentru ca nu se gasesc peste tot. De ce zici "de matiz, nu altceva"? Conteaza sa ai dimensiuni corecte, ca tablele in sine pot fi de orice, anvelopa face tot, in cazul nostru 155/65/13, ca sa ai viteza indicata corect in bord.
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 09-11-11, 19:20   #4626
vali-05rzj

Stage 5
 
vali-05rzj's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 481
Default Re: Club TICO

da liviule, dar e una cind te duci cu roti de tabla originale de matiz care sunt omologate si alta cind te duci cu aliaj.
au mai fost incaltat matizu si cu 145/70r13 , acu depinde ce scrie in carte, adica eu zic sa fie la tico ,la fel ca la matiz ,sa nu aiba de ce sa se ia
vali-05rzj is offline   Reply With Quote
Old 09-11-11, 19:47   #4627
barmarielvi

Stage 2
 
barmarielvi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 61
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by sebastyan2001 View Post
Nu inteleg ce atata complicatie cu jante pe 13 si omologari... gume de iarna pe 12 pt tico se gasesc cacalau in targ la vitan si la multe magazine... nu mai ziceti ca nu se gasesc, mai bine ziceti ca nu vreti sa luati gume noi si sa dati 240 lei pe bucata ca sh intradevar nu se gasesc....

Daca faci un calcul 4 jante de matiz sh fac cam 300-400 lei + 4 gume de iarna care fac si alea cam 3 mil sh (si mai sunt si uzate 30-40%) rezulta 7 mil + montaj... mai bine mai punetzi 3 mil si aveti gume NOI care va tin lejer 3-4 ani si e totu legal si fara omologari si stres....

PS: Parerea mea !
Debica este varza si nu dau 2 milioane pe porcariile alea.
barmarielvi is offline   Reply With Quote
Old 09-11-11, 19:50   #4628
cernobal1986

Stage 2
 
cernobal1986's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by barmarielvi View Post
Debica este varza si nu dau 2 milioane pe porcariile alea.
atunci dai dublu sau mai mult pe un pirelli de exemplu...
cernobal1986 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-11, 20:19   #4629
barmarielvi

Stage 2
 
barmarielvi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 61
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by cernobal1986 View Post
atunci dai dublu sau mai mult pe un pirelli de exemplu...
nu se gasesc pe 12.
dar nu m gandeam chiar la ceva premium.
barmarielvi is offline   Reply With Quote
Old 09-11-11, 20:28   #4630
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by 3Xtreme View Post
Cand te opreste ARR-ul... dar cand te opreste agentul "de zi cu zi" nu are ce sa iti faca. Si mult mai des te opreste el decat ARR-ul.
Pe mine de fiecare data cand m-a oprit politia...niciodata nu m-a intrebat de jante care sunt albe(sar in ochi) pe 15....latime 195mm(care nu are nici loganu nu are) fata de cele pe 12 stock.
Acum nu stiu ce va fii cu "agentul normal" daca va stii sa incadreze anvelopele si sa le analizeze (nu dupa ureche).
Citisem undeva ca ARR o sa te intrebe de anvelope si poate sa te intrebe si de altceva la aceea oprire si va dura maxim 15 min.
georulz is offline   Reply With Quote
Old 09-11-11, 20:50   #4631
zbvz
Banned

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Default Re: Club TICO

Daca tot nu-mi raspunde nimeni la ce am postat si vazand ca discutia se poarta strict pe tema roti anvelope dimensiuni etc imi permit sa intru in vorba si sa va zic ca eu de ani de zile gasesc cele mai acceptabile oferte produs+manopera in baneasa la AMI www.amiauto.ro si in militari la Anverom www.anverom.ro asa ca va sfatuiesc sa incercati macar o intrebare .
zbvz is offline   Reply With Quote
Old 09-11-11, 22:31   #4632
SKR*

Stage 5
 
SKR*'s Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,894
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by barmarielvi View Post
Debica este varza si nu dau 2 milioane pe porcariile alea.
Nimic personal, doar curiozitate, de ce multi le considerati porcarii?
Nu le iau apararea, ca nu le-am fabricat eu, eu doar le am pe masina, si parca masina are aderenta cu ele pe zapada mai ceva ca alea de vara pe asfalt. Exagerez putin, dar nu ironic. Nu m-au dezamagit.
SKR* is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 07:01   #4633
vali-05rzj

Stage 5
 
vali-05rzj's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 481
Default Re: Club TICO

eu am frigo s30, dr iarna trecuta si am iesit de oriunde cu ele, mai ales ca la mine in cartier nu prea vad plug iarna,fiind foarte inguste zici ca ai servo pe directie,mai am si lanturi ptr tico,dar nu le-am pus pe roti ca nu a fost nevoie.
eu unu sint multumit de ele si sper sa ma tina.cei drept anul trecut era 118 lei si acu e dublu,nui corect da aia e
vali-05rzj is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 11:11   #4634
barmarielvi

Stage 2
 
barmarielvi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 61
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by vali-05rzj View Post
eu am frigo s30, dr iarna trecuta si am iesit de oriunde cu ele, mai ales ca la mine in cartier nu prea vad plug iarna,fiind foarte inguste zici ca ai servo pe directie,mai am si lanturi ptr tico,dar nu le-am pus pe roti ca nu a fost nevoie.
eu unu sint multumit de ele si sper sa ma tina.cei drept anul trecut era 118 lei si acu e dublu,nui corect da aia e
Punctul pe I Corect sunt bune dar la pretul real nu la 2 milioane.
barmarielvi is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 16:29   #4635
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Concluzia ar fi ca fiecare se descurca cum poate, cel putin deocamdata... Sunt de acord cu SKR, debica sunt ok. Si pe de alta parte, decat deloc, mergi cu ce gasesti in comert.

@cernobal1986: de unde ai facut rost de semnatura aia smechera??
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -