Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 27-11-09, 05:53   #1711
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Club TICO

pai daca ai jante pe 13 nu iti atinge nicaieri ... eu am de matiz ... acum vreau sa pun pe 14 si o sa pun gume de genu 195/45 sau 205/45 ... am facut proba cu unele la fel si nu imi atingeau nici astea ... dar daca chiar o sa iti atinga poti sa tai putin din aripa si sa le faci niste evazari din fibra cred ca ar da bine bine pe tico ... oricum pune arcuri si amortizoare noi sa fi sigur ca alea nu sunt obosite ... si in rest ... succes cu TICOzauru
__________________
aikman is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 12:31   #1712
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

n-am facut proba la top speed dar cand ii fac iti zic
iar la jante pe 13" nu atinge pe spate nimic,cel putin la mine
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 16:05   #1713
luciang

Stage 4
 
luciang's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 252
Default Re: Club TICO

Pune-i 165/55/13,e o dimensiune mai greu de gasit dar nu atinge.Eu am puse pe fata si sunt ok.Totusi incovenientul este ca ramane un spatiu destul de mare intre aripa si anvelopa
luciang is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 17:39   #1714
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by aikman View Post
pai daca ai jante pe 13 nu iti atinge nicaieri ... eu am de matiz ... acum vreau sa pun pe 14 si o sa pun gume de genu 195/45 sau 205/45 ... am facut proba cu unele la fel si nu imi atingeau nici astea ... dar daca chiar o sa iti atinga poti sa tai putin din aripa si sa le faci niste evazari din fibra cred ca ar da bine bine pe tico ... oricum pune arcuri si amortizoare noi sa fi sigur ca alea nu sunt obosite ... si in rest ... succes cu TICOzauru
Le am de jumate de an si nu ating cand e goala, ci atunci cand bag greutate (4 sau 5 insi in masina) si nici atunci nu atinge (cand sta pe loc) dar cand merg la drum intins si e un mic "hop" pe strada, incepe masina sa aibe efectul ca de barca pe apa si atunci atinge...

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
n-am facut proba la top speed dar cand ii fac iti zic
iar la jante pe 13" nu atinge pe spate nimic,cel putin la mine
Incearca sa pui greutate mare pe spate pana gand caroseria ajunge la nivelul rotilor si apoi...

Quote:
Originally Posted by luciang View Post
Pune-i 165/55/13,e o dimensiune mai greu de gasit dar nu atinge.Eu am puse pe fata si sunt ok.Totusi incovenientul este ca ramane un spatiu destul de mare intre aripa si anvelopa
Eu mi-am cumparat anvelope, toate 4, exact ca cele de matiz... pe fata nu am probleme... dar pe spate da. O sa incerc sa improvizez adaugand distantatoare la arcurile pe spate...
__________________
Ofer Diagnoză MultiMarcă pentru automobile cu dată fabricație pānă īn 2014 !
Ofer Diagnoză Profesională pentru Ford cu dată fabricație pānă īn 2013 prin IDS !
New => Me Ford Focus MK3 Black Mist!
Ex => Familie Ford Fiesta MK6 Blue Devil !
Ex => Familie Daewoo Tico SL Sleepy Beauty!

Last edited by aXXo; 27-11-09 at 17:42.
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 19:44   #1715
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Club TICO

Baieti, inainte de astea voi ar trebui sa calculati dimensiunea de anvelopa care sa pastreze diametrul original exterior, pentru a nu aparea neplaceri gen: kilometraj care nu indica bine, franare defectuoasa, acceleratie ingreunata, stabilitate diminuata (prin ridicarea centrului de greutate) si alte cateva. Aveti pe internet mai multe programe de calculat, eu il folosesc intotdeauna cu succes pe cel de aici: http://www.1010tires.com/TireSizeCalculator.asp
De-abia dupa ce ati gasit dimensiunea potrivita ca diametru, va puteti apuca de rezolvat problema cu latimea.

O anvelopa prea mica la diametru scade garda la sol, face kilometrajul sa va arate o viteza mai mare decat cea reala si afecteaza si franarea in mod negativ, roata avand o suprafata de contact mai mica cu asfaltul, scazand astfel aderenta.
O anvelopa prea mare la diametru inalta masina, facand-o mai instabila, de asemenea afecteaza negativ franarea prin marirea distantei de la etrier la asfalt si marirea suprafetei de contact cu asfaltul (aderenta anvelopei va fi mai buna, dar nu vor mai face fata discul si placuta); kilometrajul va arata o viteza mai mica decat cea reala, iar acceleratia va avea de suferit vizibil.

Pe 15 va recomand 195/40/R15 care este foarte greu de gasit. Pe 14 - 195/45/R14. Mai departe puteti face calcule.

Parerea mea!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 20:03   #1716
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

@quick_5hifter: stiu de ce spui tu, legat de marimile jantelor si a anvelopelor. eu folosesc asta, mi se pare mai rapid si mai eficient http://www.net-comber.com/tirecalc.html

@aXXo: eu am 155/65/13 fata si 155/70/13 spate (asa le-am luat). vreau sa-mi iau 175/50-60 pt spate,iar pe fata cred ca raman asa, pentru ca se comporta bine si imi indica bine si viteza in bord (adica e diferenta mica). app de viteza, poate am timp maine de un "test-drive" cu jantele astea ca nu le-am probat. in seara asta n-aveam unde sa dau mai mult de 110, aveam si motoru rece. dar cand aflu iti zic (pun si o poza daca vrei )
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 27-11-09, 20:26   #1717
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Ca de obicei, Alex e pe subiect, stie ce spune, si argumenteaza. Nu si-a gresit deloc cariera
Nu cere nimeni sa il credeti pe cuvant, pentru ca nu toti il cunoasteti, dar CATE pagini vor mai fi pe tema anvelopelor si jantelor si diametrelor ? Eu personal nu mai suport sa vad atatea discutii inutile, cand fiecare are la indemana posibilitatea de a INCERCA pe viu o janta, o guma, etc ... o fi forum, dar nici sa ceri (exemplu) 29 pareri ca in final sa zici "mersi baieti, poate imi iau anul viitor jante"
__________________
FRONT YARD ENGINEERING -- Fastest TICO in the WORLD -->> https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...e/page-12.html
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 07:59   #1718
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Club TICO

ale mele sunt pe drum ... doar ma laud )
aikman is offline   Reply With Quote
Old 01-12-09, 18:58   #1719
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by TM32CIP View Post
Ca de obicei, Alex e pe subiect, stie ce spune, si argumenteaza. Nu si-a gresit deloc cariera
Nu cere nimeni sa il credeti pe cuvant, pentru ca nu toti il cunoasteti, dar CATE pagini vor mai fi pe tema anvelopelor si jantelor si diametrelor ? Eu personal nu mai suport sa vad atatea discutii inutile, cand fiecare are la indemana posibilitatea de a INCERCA pe viu o janta, o guma, etc ... o fi forum, dar nici sa ceri (exemplu) 29 pareri ca in final sa zici "mersi baieti, poate imi iau anul viitor jante"
nu-ti inteleg problema.... adica reactia.... omu are deja jante, a pus si el o intrebare sa vada cine se mai confrunta cu asa ceva sau cum a rezolvat altcineva problema. intr-adevar, acum ceva timp am intrebat eu de jante, dar mi-am si luat, nu am zis doar asa sa ma aflu in treaba. si n-a zis nimeni ca nu-l luam in seama pe quick_5hifter, chiar e util ce a spus, chiar daca unii stiau asta deja si o luasera in calcul. daca tu consideri ca a pus o intrebare proasta sau nelalocul ei, lasa pe altu sa-i raspunda care are mai multa rabdare.
nu te supara pt ce-am scris, nu am avut intentie rea, si poate ca nici tu doar ca o-i fi inteles eu gresit.
respect.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 08:53   #1720
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Wow...cata activitare pe forum...
Am si eu o problema ca sa zic asa.... imi "trancane" masina... adica face ca tractoru cand iau o groapa sau ceva... si nu-mi place, evident. ideea e ca nu stiu ce trebuie sa schimb: amortizoarele, suspensiile, bucsi ceva pe dedesupt?
vreau sa fie complet, adica sa schimb tot ce trebuie daca tot schimb, ca tot dau un ban sa nu mai trancane deloc. n-am pretentia sa se auda ca o masina noua, dar totusi....
multumesc anticipat pt raspunsuri
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 09:59   #1721
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Club TICO

Salut.

Am si eu aceeasi "obsesie" ca sa-i zic asa, deci:

verifica flansele de la amortizoare fata,
verifica bucsile de la bascule
verifica bucsile de la bara de torsiune
verifica suportii motor
verifica suportii de prindere de la radiator, de jos
verifica sa fie bateria stransa (adica sa nu se miste, caci la mine e mai mare si nu am putut s-o prind cumva)
verifica presiunea pneurilor (sa nu fie prea umflate)
verifica pivotii de la directie

Eu am schimbat acestea in vara, si ma declar multumit.
Bine, am anvelopele umflate mai mult decat normal (ca sa reduc consumul), si e mai rigida la mine... dar verifica/schimba cele de mai sus.

Numai bine.
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 12-12-09, 07:51   #1722
DonT

Stage 1
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 23
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Wow...cata activitare pe forum...
Am si eu o problema ca sa zic asa.... imi "trancane" masina... adica face ca tractoru cand iau o groapa sau ceva... si nu-mi place, evident. ideea e ca nu stiu ce trebuie sa schimb: amortizoarele, suspensiile, bucsi ceva pe dedesupt?
vreau sa fie complet, adica sa schimb tot ce trebuie daca tot schimb, ca tot dau un ban sa nu mai trancane deloc. n-am pretentia sa se auda ca o masina noua, dar totusi....
multumesc anticipat pt raspunsuri
Daca nu te pricepi si vrei sa ii faci o verificare Gratuita te invit unde lucrez eu (service auto) si se rezolva 0761 283 263 Florin.
DonT is offline   Reply With Quote
Old 12-12-09, 17:33   #1723
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by DonT View Post
Daca nu te pricepi si vrei sa ii faci o verificare Gratuita te invit unde lucrez eu (service auto) si se rezolva 0761 283 263 Florin.
stau foarte prost cu timpul dar posbil dupa sarbatorile de iarna sa auzi de mine

Quote:
Originally Posted by aXXo View Post
Le am de jumate de an si nu ating cand e goala, ci atunci cand bag greutate (4 sau 5 insi in masina) si nici atunci nu atinge (cand sta pe loc) dar cand merg la drum intins si e un mic "hop" pe strada, incepe masina sa aibe efectul ca de barca pe apa si atunci atinge...
da frate ai dreptate am mers aseara prin oras (tarziu, noapte chiar) si aveam 70-80 km/h si am auzit si eu ca ating...asta pt ca aveam 130 kg (2 persoane) in spate.... of. trist. ma gandeam ca ii pun 175/50-60 ca sa nu mai atinga ca acum am 155/70 si cred ca e talonu prea mare la anvelope... asta o fi? daca pun talon de 50 sta altfel?

Last edited by B-99-SAA; 12-12-09 at 17:39.
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 23:15   #1724
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Club TICO

O trecere de la anvelopa de 70 la 50 iti schimba mult situatia si in bine dar si in rau. Altfel spus, distanta dintre aripa si roata o sa fie mai mica...o sa arate mai putin bine cand te uiti la ea (totusi cred ca iti rezolva sigur problema cu atinsul). 2) Iti schimba diametrul total al rotii iar din aceasta cauza o sa difere putin/mult viteza in bord si km inregistrati o sa aiba eroare. Eu personal recomand sa faci un calcul cu programe care le gasesti pe net cand pui alte cauciucuri decat ce ai in talon. Numai bine
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 13:45   #1725
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
O trecere de la anvelopa de 70 la 50 iti schimba mult situatia si in bine dar si in rau. Altfel spus, distanta dintre aripa si roata o sa fie mai mica...o sa arate mai putin bine cand te uiti la ea (totusi cred ca iti rezolva sigur problema cu atinsul). 2) Iti schimba diametrul total al rotii iar din aceasta cauza o sa difere putin/mult viteza in bord si km inregistrati o sa aiba eroare. Eu personal recomand sa faci un calcul cu programe care le gasesti pe net cand pui alte cauciucuri decat ce ai in talon. Numai bine
da, e adevarat ce zici, bine observat. doar ca (vina mea, am uitat sa specific) vreau sa pun 175/50 doar pe spate, pt problema cu atinsu. pe fata am 155/65, am facut dinainte calculele cu viteza in bord, si 155/65 e cel mai aprope de realitate (la 104.5 km/h reali, in bord va fi de fapt 102.6).

mersi pt sfaturi morpheus
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -