Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 29-11-11, 07:27   #1
herman911

Stage 2
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 40
Default evacuare matiz

salutare, nu stiu daca si unde s-a mai postat dar a-s vrea sa-mi fac la masina o evacuare cap-coada cu diametru mai mare si nu-s sigur ce metal sa folosesc(inox sau ceva asemanator cu originalul) care ar fi mai rezistent? astept sa va dati cu parerea. aaa si in cazul acesta catalizatorul ramane sau trebuie cumva adaptat la loc?
herman911 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 09:54   #2
B-72-RZD

Stage 5
 
B-72-RZD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 672
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: evacuare matiz

Nu stiu cat de mult te pot ajuta eu, ca nu ma pricep asa bine, dar toata lumea isi face din inox... si nu cred ca degeaba.
Sa pui poze din timpul lucrarii si cu ea terminata.
B-72-RZD is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 12:06   #3
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: evacuare matiz

Inox, dar ai grija ce diametru pui. La Matiz nu stiu ce diametru are din fabrica, dar teava cu mai mult de 4-5mm in plus la diametru nu pune.
Iti pot da exemplu la Cielo, care are 45 din fabrica, iar varianta "sport" este de 50. Un diametru mai mare face doar rau, pierzi fluiditatea gazelor la evacuare.
Oricum, ca sa simti o mica diferenta, ar trebui schimbata si galeria, pus serpisori.

Ce norma Euro e masina, cate catalizatoare si sonde Lambda are?
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 06:36   #4
herman911

Stage 2
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 40
Default Re: evacuare matiz

hi, masina e din 2004 dar i-am schimbat motorul si aqm are euro 3. m-am gandit sa las galeria stock si in rest sa folosesc ruta evacuarii din fabrica doar ca o pun pe partea dreapta, adica o las "dreapta" si cred ca voi folosi o toba finala aftermarket. insa nu stiu ce sa fac cu catalizatorul si pot lasa galeria stock sau si aceea trebuie inlocuita. si nu vreau eu nu stiu ce diametru doar cu un pic mai mare si cum am spus pe partea dreapta
herman911 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-11, 09:30   #5
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: evacuare matiz

Galeria te costa destul de mult, trebuie facuta bine, altfel pierzi.
Daca ai catalizatoare ceramice (la euro 3 sunt 2 catalizatoare si 2 sonde Lambda, cel putin la Cielo asa e) le poti inlocui cu unele cu site metalice (asa zise "sport"), pui sondele Lambda pe aceleasi pozitii unde erau si inainte, pui si toba intermediara si finala de inox, un ornament final... si aia e. Iti recomand tobe Borla, nu folosi prostii ieftine.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 03-12-11, 09:12   #6
herman911

Stage 2
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 40
Default Re: evacuare matiz

galeria se poate face custom sau pot lua de ex una mai "mare" tot de la vreo coreeana si s-o adaptez?
herman911 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-11, 09:35   #7
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: evacuare matiz

Sincer, nu stiu... a mea e facuta din fonta. Posibil sa se potriveasca de la un alt motor de japoneza (gen Suzuki) in 3 pistoane, dar in mod sigur va trebui facuta flansa, sa se adapteze pe chiulasa de Matiz.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -