Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 11-12-12, 15:10   #1
CNexiaT

Stage 3
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 86
Exclamation Frane cielo modificare

Salutare tuturor!

Am si eu o intrebare.
Ce etrieri si discuri mai mari merg puse pe cielo pentru a imbunatati franele si punte ce trb schimbat.Am auzit ca pe cielo sunt 2 tipuri de punti: cea facuta din 3 bucati si cea intreaga.
La cea din 3 buc cik merge dat tamburi jos ca sunt prinsi cu 4 suruburi si merge sa pui doar discuri si etrieri.
Era sa uit trb schimbat si butuci?
Cine stie va rog sa spuneti tot .
Daca pun de opel care model s-ar potrivi?Trb sa schimb si jantele pe 14 parca pe de la opel pe 13 nu merg nu?
Mai e nevoie sa schimb si pompa sa pun de espero 1.8?

VA MULTUMESC!

Last edited by CNexiaT; 11-12-12 at 15:31.
CNexiaT is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 16:00   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Frane cielo modificare

Pt jante pe 13... discuri ventilate pe 13 si etrieri de Astra F, motor de 1.7 parca. Nu sunt sigur la partea cu motorizarea, dar atentie ca sunt 3 tipuri de etrieri diferiti pe Astra F. Tu ai nevoie de cei pt discuri pe 236 ventilate.
Cu jante de 14... discuri ventilate pe 256 (diverse Opel, Cielo mai noi... cam orice care corespunde la: diametru exterior 256, diametru interior 123, h 41, alezaj 14, grosime 24, diametru centrare 60), etrieri de Cielo cu discuri de 256 sau, mai bine, etrieri de Opel Astra F, Vectra A sau Calibra, tot cu discuri de 256.
Astea pt fata. Pt spate, dar doar cu jante pe 14 minim si daca ai puntea cu fuzete detasabile (te uiti in spatele tamburilor/butucului si vezi daca sunt prinse de punte in cate 4 suruburi), poti pune butuci cu discuri de Astra F, Kadett E, Vectra A sau chiar Astra G. Atentie sa fie in 4 prezoane. Daca puntea nu e cu fuzete detasabile, o punte completa cu discuri. La puntea spate pusa pe Cielo se va potrivi cablul de frana de mana de Astra F GSI.
Poti sa mergi si cu vechea pompa de frana sau o poti schimba cu una de espero sau Cielo mai nou, de 22 parca, alegerea e a ta. Diferenta intre ele e ca la pompa de frana mai mare, efortul la apasarea pedalei e mai mic.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 16:52   #3
CNexiaT

Stage 3
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 86
Default Re: Frane cielo modificare

Aha ms geo
CNexiaT is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -