Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

View Poll Results: V-aţi cumpăra aşa ceva? Dacă da, cu cāt?
0-200 ron maxim 35 38.04%
200-300 ron maxim 27 29.35%
300-400 ron sau mai mult. 17 18.48%
Nu mi-aş lua, nu cred că e eficientă. 13 14.13%
Voters: 92. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-07, 21:57   #1
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Capotă Cielo din fibră de sticlă

Am văzut mai demult un (1) topic despre reducerea greutăţii maşinii şi mi-am adus aminte de o mai veche idee pe care īncă nu am apucat să o pun in practică: capotă din fibră. După cum ştiţi, capota de Cielo e extrem de grea, cu una din fibră s-ar reduce considerabil greutatea pe faţă.

Are careva idee pe unde s-ar putea face o capotă din fibră de sticlă pentru Cielo şi cam cāt ar costa?

S-ar băga firmele care lucrează īn fibră de sticlă să facă aşa ceva īntr-un număr mai mare de bucăţi?!

Ar fi doritori de aşa ceva? Dacă da, cam cāt aţi fi dispuşi să daţi pe una? Nu de alta, dar poate le dăm idei fabricanţilor.
Lao is offline   Reply With Quote
Old 14-01-07, 22:05   #2
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Capotă Cielo din fibră de sticlă.

Am văzut mai demult un (1) topic despre reducerea greutăţii maşinii şi mi-am adus aminte de o mai veche idee pe care īncă nu am apucat să o pun in practică: capotă din fibră. După cum ştiţi, capota de Cielo e extrem de grea, cu una din fibră s-ar reduce considerabil greutatea pe faţă.

Are careva idee pe unde s-ar putea face o capotă din fibră de sticlă pentru Cielo şi cam cāt ar costa?

S-ar băga firmele care lucrează īn fibră de sticlă să facă aşa ceva īntr-un număr mai mare de bucăţi?!

Ar fi doritori de aşa ceva? Dacă da, cam cāt aţi fi dispuşi să daţi pe una? Nu de alta, dar poate le dăm idei fabricanţilor.
Lao is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 00:54   #3
frozzen
BMW Driver

Stage 5
 
frozzen's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 409
Default Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă

Quote:
Originally Posted by Lao View Post
Am văzut mai demult un (1) topic despre reducerea greutăţii maşinii şi mi-am adus aminte de o mai veche idee pe care īncă nu am apucat să o pun in practică: capotă din fibră. După cum ştiţi, capota de Cielo e extrem de grea, cu una din fibră s-ar reduce considerabil greutatea pe faţă.

Are careva idee pe unde s-ar putea face o capotă din fibră de sticlă pentru Cielo şi cam cāt ar costa?

S-ar băga firmele care lucrează īn fibră de sticlă să facă aşa ceva īntr-un număr mai mare de bucăţi?!

Ar fi doritori de aşa ceva? Dacă da, cam cāt aţi fi dispuşi să daţi pe una? Nu de alta, dar poate le dăm idei fabricanţilor.
ca sa fim mai usor de jefuit sau ce?iti dai seama ca fibra de sticla se face praf la un impact mai puternic si zgomot cam deloc!!

daca te referi la fibra de carbon -slabe sanse sa vezi vre un cielo cu capota de fibra de carbon!prea mare investia
__________________
frozzen is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 01:38   #4
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă

hai sa nu vorbim despre furturi sau hotii ca stim deja de ce sunt capabili ciorditorii...eu unul as cumpara daca ar avea un pret bun....nu ca majoritatea produselor din fibra de sticla ce se vand la 5x pretul...daca nu mai mult!
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 01:50   #5
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă

Quote:
Originally Posted by frozzen View Post
ca sa fim mai usor de jefuit sau ce?iti dai seama ca fibra de sticla se face praf la un impact mai puternic si zgomot cam deloc!!

daca te referi la fibra de carbon -slabe sanse sa vezi vre un cielo cu capota de fibra de carbon!prea mare investia
Cum sa fi jefuit daca tu ii pui cleme de prindere cu lacat ?

Si referitor la impact ... se sparge , nu se face praf ... si de reparat o repari mai repede decat indreptzi tabla si pui 5 kile de kit pe ea ...
__________________
2.0 @ Opel Astra F
3.0 @@ BMW E92 335i
https://www.youtube.com/user/Andrei77WRC
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 13:54   #6
frozzen
BMW Driver

Stage 5
 
frozzen's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 409
Default Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă

Quote:
Originally Posted by X-Ray-Eyes View Post
Cum sa fi jefuit daca tu ii pui cleme de prindere cu lacat ?

Si referitor la impact ... se sparge , nu se face praf ... si de reparat o repari mai repede decat indreptzi tabla si pui 5 kile de kit pe ea ...
normal elementele de caroserie(aripi/capota/usi) se fac din fibra de carbon-nu din fibra de sticla
frozzen is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 15:17   #7
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă

pot sa va spun ca am facut eu o capota de dacie...(acum am cielo) si se observa diferenta ca de la fulg la gaina...faza este ca nu am mai avut timp sa o finisez...pt ca am vandut masina...dar sincer la cielo...nu m-am uitat...material..intra o gramada...daca ar fii sa se faca...ar fii in jurul a 3-4 chiar 500 lei...nu este chiar simplu...mai naspa este cu armatura... chiar sunt curios daca se baga cineva sa faca...
__________________
unde se poarta stickerul
Bord cu leduri

GRABA stirca TREABA !!!
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 19:42   #8
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă

Mă şi miram să nu o ia careva pe arătură. A zis cineva ceva de fibră de carbon. Doamne-fereşte! La banii ăia imi iau suspensie si motor.

Nici cu īnchisul ei nu ar fi o problemă. Eu ziceam să facem o capotă identică cu cea de tablă, numai să fie din fibră de sticlă. Am avut la Oltcit şi ştiu despre ce vorbesc. Era de belea, uşoară ca fulgul. Şi cea de tablă nu era la fel de grea ca asta de Cielo, care e tanc.

Nici de realizat nu e foarte greu. Cine lucrează īn fibră se joacă, mai ales că face modelul/matriţa de pe una de tablă, nu trebuie să o facă de la zero. Se poate realiza din 2 părţi: cea de sus (o parte) şi armătura (cea de-a doua), după care se lipesc cele două.

Să nu mai vorbesc că pe una din fibră se pot monta orice guri de aer.

Dar eu aş fi mulţumit cu una normală, fără prize de aer.

Ce ziceţi?




Edit: DA POLL-UL NU L-AŢI VĂZUT????? https://forum.4tuning.ro/140-daewoo-tuning/31018-capota-cielo-fibra-sticla.html

Rog un moderator să lipească răspunsurile de aici de poll.
Lao is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 22:03   #9
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă

eu am vb cu horguem tuning , si ptr tico capota de carbon ma costa 6 mil...
topser is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 22:23   #10
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă

Eu vorbesc de fibră de sticlă, voi de carbon. Hai că e bine.
Lao is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 23:11   #11
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă

si totusi ... fibra de carbon numa 600 de lei ?
monk is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 18:23   #12
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă

Quote:
Originally Posted by Lao View Post
Eu vorbesc de fibră de sticlă, voi de carbon. Hai că e bine.
bai omule , ziceai de usurarea masinii nu ?
plus de asta carbonu e si mai usor si mai rezistent decat fibra.
topser is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 18:27   #13
frozzen
BMW Driver

Stage 5
 
frozzen's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 409
Default Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă

pai cam asta era buba...capota de fibra de sticla imediat faci!! e usoara e faina...dar?rezistenta ei la un impact e fix 0.
frozzen is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 19:28   #14
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă

Capota din fibră de carbon clar nu merită banii pentru un Cielo, ce naiba e aşa greu de înţeles de ce am întrebat de fibră de sticlă?!

Referitor la capota de carbon, chiar credeţi că "ar avea un cuvânt" de spus fibra de carbon în cazul unui impact ca lumea?! Eu n-aş prea crede.

Amintiţi-vă de vechile Citroenuri BX, care aveau aripile, capota şi hayonul din fibră de sticlă.
Lao is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 19:52   #15
frozzen
BMW Driver

Stage 5
 
frozzen's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 409
Default Re: Capotă Cielo din fibră de sticlă

Quote:
Originally Posted by Lao View Post
Capota din fibră de carbon clar nu merită banii pentru un Cielo, ce naiba e aşa greu de īnţeles de ce am īntrebat de fibră de sticlă?!

Referitor la capota de carbon, chiar credeţi că "ar avea un cuvānt" de spus fibra de carbon īn cazul unui impact ca lumea?! Eu n-aş prea crede.

Amintiţi-vă de vechile Citroenuri BX, care aveau aripile, capota şi hayonul din fibră de sticlă.
normal ca fibra de carbon nu isi are rostu la un cielo ...o investitie extrem de mare!problema e altfel! eu vb la modu ca daca se reazma vre un destept de 100kg pe capota crapa si se alege prafu..pe cand aia de tabla se indoaie si isi revine!! asta vreau eu sa exprim!sunt patit si deasta zic!! am gasit un puradel de 10 ani cocotat pe capota de la masina ca sa culoaga caise dintrun pom!!iti dai seama ca o capota din fibra nu rezista.
frozzen is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -