Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 14-12-08, 19:07   #91
bobeicaxxx

Stage 3
 
bobeicaxxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 91
Member of:
[Street Vision]
Default Re: Jante Matiz

ce sa zic e buna achizitia dar de atins eu zic ca o sa atinga sigur pe spate la hopuri. am mai precizat asta. cum e sa-ti fie norocul. acuma daca atinge asta inseamna ca nu mai pun jante pe masina... ma duc la tinichigiu si gata... daca vreau sa fac o treaba buna normal. succes!
bobeicaxxx is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 20:05   #92
mareo

Stage 5
 
mareo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,507
Default Re: Jante Matiz

Stiti cumva, se pot monta flanse la matiz..sa fie distanta dintre prezoane 4x100?

Last edited by mareo; 01-01-09 at 02:01.
mareo is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 22:44   #93
dmitheone

Stage 2
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 39
Default Re: Jante Matiz

unde crezi ca o sa atinga? in margine aripi?cat crezi ca m-ar costa o astfel de operatie pt marirea palierului?
dmitheone is offline   Reply With Quote
Old 15-12-08, 11:19   #94
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Jante Matiz

Quote:
Originally Posted by dmitheone View Post
unde crezi ca o sa atinga? in margine aripi?cat crezi ca m-ar costa o astfel de operatie pt marirea palierului?
Eu nu am inteles ce vrei sa maresti!
Palier = lagar.
sau ca sa citam din dex:
"1) tehn. Organ al unei maşini pe care se fixează un ax sau un arbore şi care permite acestora o mişcare de rotaţie sau de oscilaţie; lagăr."
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 18-12-08, 17:58   #95
nesscar

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[VW]
Default Re: Jante Matiz

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
Eu nu am inteles ce vrei sa maresti!
Palier = lagar.
sau ca sa citam din dex:
"1) tehn. Organ al unei maşini pe care se fixează un ax sau un arbore şi care permite acestora o mişcare de rotaţie sau de oscilaţie; lagăr."
va trebe la careva jante BORBET pentru matiz/tico pe 13"?noi noute in cutie aduse de 1 luna din austria pret 200 euro prv pt poze

Last edited by nesscar; 19-12-08 at 12:37.
nesscar is offline   Reply With Quote
Old 26-06-10, 22:01   #96
gabi_alexe

Stage 1
 
gabi_alexe's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 14
Default Re: Jante Matiz

Salut!
Abia mi-am luat si eu un matiz si doresc ca ii aduc unele imbunatatiri, dar intai vreau sa incep cu jentile ce mi-ati recomanda?
Ms mult
gabi_alexe is offline   Reply With Quote
Old 26-06-10, 22:14   #97
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Jante Matiz

Edit: sry bad post!

E pret bun la jantele alea Borbet! Pune si niste poze cu modelul

Last edited by banzay; 26-06-10 at 22:17.
banzay is offline   Reply With Quote
Old 26-06-10, 22:35   #98
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Jante Matiz

am eu vanzare jante de matiz pe 14 daca vrea cineva
aikman is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 00:25   #99
B0by13

Stage 2
 
B0by13's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 49
Default Re: Jante Matiz

Quote:
Originally Posted by banzay View Post
Edit: sry bad post!

E pret bun la jantele alea Borbet! Pune si niste poze cu modelul
e pret bun pacat ca post-ul de de acum 2 ani aproape deci sunt destul de sigur ca s-au vandut de mult

eu personal sunt posesor al unor jenti ART pe 13inch cu distanta dintre prezoane 114.3 ( special de matiz ) si sunt foarte multumit de ele. M-au costat 750 de lei nou noute luate de la o firma din Piteste. Daca esti interesat de ele le poti vedea pe topicul cu masinuta mea, si iti las si un mesaj privat cu site-ul firmei de la care le-am cumparat
B0by13 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 10:39   #100
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Jante Matiz

Quote:
Originally Posted by B0by13 View Post
e pret bun pacat ca post-ul de de acum 2 ani aproape deci sunt destul de sigur ca s-au vandut de mult
lolic pufic acum vad si eu data

Jante ART gasesti in toata tara. si la preturi bune si imi plac modelele care le au. iar pe matiz dau bine de tot Am vazut si pe cielo de fapt si pe 14 si pe 15 si sunt la fel de dragute. Inainte am vrut sa imi iau si eu niste ART-uri, dar am ajuns la borbeturile BS de le am acum

calitativ cum sunt ARTurile astea?
banzay is offline   Reply With Quote
Old 07-07-10, 17:36   #101
B0by13

Stage 2
 
B0by13's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 49
Default Re: Jante Matiz

eu sunt foarte multumit de ele le am de aproape un an de zile, si din nefericire am avut "placerea" de a face pana de doua ori pana acuma ( seara... ) in minunatele cratere de pe drumurile din afara localitatii... de ambele dati mi-am taiat cauciucurile dar jentile au scapat intacte fara ciobituri sau deformari ( chiar numa una a trebuit s-o dau la reechilibrat de cand le am )

In rest n-am avut nici un fel de probleme cu ele
B0by13 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 10:55   #102
5inci
Peugeot Driver

Stage 5
 
5inci's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,127
Member of:
[DACIA]
[PEUGEOT]
Default Re: Jante Matiz

Daca intereseaza pe careva. https://forum.4tuning.ro/459-jante-an...mpecabile.html
5inci is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 13:13   #103
WOLFI3

Stage 4
 
WOLFI3's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 258
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Jante Matiz

Sal baietzii:P am doua nelamuriri!!! Am cumparat 4 jante enkei pe 14" , si acum incepe distractia!!1
Jantele potrivesc, dar prezoanele sunt prea scurte pt. piulitele normale....Prezoanele nu le-as schimba, as dori ceva piulite mai lungi, cu un fel de saiba pe ele, care sa intre mai adanc in jante, si saiba sa stea bine in adnacimile jantei!! Exista asa ceva?? si unde??

Asta era prima....a doua...ce marimi ar trebui sa pun pe 14"??? 60? 55? 50? ahh si latimea....ma gandeam in spate 175 si fata 165 ar fi ok??? nu ar atinge ?? Tin sa va spun, nu incarc niciodata masina prea tare...telescoapele sun t fff bune einca...:P

ajutor:P va rog ajutatima:P
__________________

...:::TUNING 4EVER by WOLFI3:::...
WOLFI3 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 13:58   #104
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Jante Matiz

Quote:
Originally Posted by WOLFI3 View Post
Sal baietzii:P am doua nelamuriri!!! Am cumparat 4 jante enkei pe 14" , si acum incepe distractia!!1
Jantele potrivesc, dar prezoanele sunt prea scurte pt. piulitele normale....Prezoanele nu le-as schimba, as dori ceva piulite mai lungi, cu un fel de saiba pe ele, care sa intre mai adanc in jante, si saiba sa stea bine in adnacimile jantei!! Exista asa ceva?? si unde??

Asta era prima....a doua...ce marimi ar trebui sa pun pe 14"??? 60? 55? 50? ahh si latimea....ma gandeam in spate 175 si fata 165 ar fi ok??? nu ar atinge ?? Tin sa va spun, nu incarc niciodata masina prea tare...telescoapele sun t fff bune einca...:P

ajutor:P va rog ajutatima:P
Ce J au jantele? 6/6.5/7??? Daca ai undeva la 7j...iti recomand 195/45/14 cu incredere. DAAAAAR ideea e ca ar trebui sa pastrezi diametrul total al rotii. Pentru asta google "tyre calculator" si vezi acolo exact ce zic. Daca vrei ceva la sigur vb. cu ComanRazvan si'ti spune el ce are pe masina...cat despre problema prezoanelor....no ideea ma men, sry...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 14:17   #105
WOLFI3

Stage 4
 
WOLFI3's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 258
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Jante Matiz

Multumesc foarte frumos...:P incerc sa fac cumva...13 inchi sunt 32.5 cm...14 inch sunt 35 cm...diferente 2.5 cm ....am cauciuc de 65...inseamna 13 cm....daca as pune 60, ar da numai 12 cm....si asa as ridica masina cu 1.5 cm...cu cauciucuri de 55 r fi 11....inaltimea si in clipa aceea are fi mai mare cu 0.5 cm. Nu stiu daca se poate gasi cauciucuri cu dimnesiunea de 55.....pe 14...
macar pe fata...pe spate ar merge si 60....j ul nu stiu...nu ii clar ce scrie pa janta...:P iar 195 cred ca ar atinge in fata la viraje...!!!!!
WOLFI3 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -