Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 12-04-11, 20:00   #1
nfscgc

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 5
Default Inbunatatire (tuning) frane spate la Matiz

Mi-am schimbat sabotii pe spate, am schimbat partial lichidul de frana, am aerisit instalatia si cu toate astea la ITP mi-a iesit eficacitatea franelor putin peste minimul admis (adica 60%). Franele pe fata au iesit 100% de unde am dedus ca pe spate isi fac datoria numai in procent de 20% ceea ce nu ma prea multumeste. Credeti ca s-ar rezolva prin schimbarea tamburilor?(care mi se par exagerat de scumpi in comparatie cu alte piese pentru Matiz)
Va rog ajutati-ma sa rezolv aceasta problema.
nfscgc is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 17:40   #2
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Inbunatatire (tuning) frane spate la Matiz

Cati KM are masina? Dupa cativa zeci de km tamburii incep sa se uzeze acolo unde calca sabotii si isi creaza o buza spre interior. Daca pui saboti noi, franarea nu o sa fie eficenta din cauza ca buza aceea ii impedica sa calce cum trebuie.
Rezolvare: pilesti usor buza aceea...dar cu grija sa nu strici tamburi, altfel o sa ai trepidatii la frane sau cumperi tamburi noi.

PS: verifica si pistonasele sa nu piarda lichid.
georulz is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 17:49   #3
nfscgc

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 5
Default Re: Inbunatatire (tuning) frane spate la Matiz

Masina are 126000 de km, dar cand am cumparat-o avea 52000 si nici atunci nu erau frane bune pe spate (am verificat-o la acelasi atelier). Intradevar buza de care zici exista, dar nu ar trebui sa se formeze dupa ea dupa cateva franari si in final sa-si faca treaba la fel cum se intampla si cu placutele de frana daca discurile au ceva santuri?
nfscgc is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 18:32   #4
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Inbunatatire (tuning) frane spate la Matiz

Quote:
Originally Posted by nfscgc View Post
Masina are 126000 de km, dar cand am cumparat-o avea 52000 si nici atunci nu erau frane bune pe spate (am verificat-o la acelasi atelier). Intradevar buza de care zici exista, dar nu ar trebui sa se formeze dupa ea dupa cateva franari si in final sa-si faca treaba la fel cum se intampla si cu placutele de frana daca discurile au ceva santuri?
Ar trebui... Eu la tico(este identic ca la matiz sistemul si piesele) aveam buza aceea si era destul de mare. Am pus saboti noi si nu era diferenta. Am luat tamburi noi si este cu totul alta treaba. Pe ceasuri la ITP aveam 1 NM la fiecare roata cu frana de mana trasa si 1 si ceva cu frana de picior ... nu stiu ce inseamna asta dar baietii aia se mirau si vorbeau intre ei: "ia uite ce frane bune are tico asta pe spate"
georulz is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 20:24   #5
nfscgc

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 5
Default Re: Inbunatatire (tuning) frane spate la Matiz

Din ce imi zici reiese ca daca mi-as schimba tamburii as avea frane mai bune. De unde ai cumparat tamburii? un pret daca stii. In Cluj cand m-am interesat erau undeva in jur de 500 lei.
Multumesc de raspunsuri !
PS: Roata de Tico potriveste si la Matiz doar ca e pe 12 asa-i? Mi-am pus gpl cu butelie in loc la roata de rezerva si acum umblu cu roata in portbagaj si mi-ar trebui una cat mai mica.
nfscgc is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 20:42   #6
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Inbunatatire (tuning) frane spate la Matiz

Eu am dat 100 de ron si ceva pe un tambur nu mai stiu exact, in buc. Se potriveste doar ca daca faci pana si o pui pe fata risti sa ii rupi planetara daca mergi tare ca are diametrul mai mic.
georulz is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 20:44   #7
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Inbunatatire (tuning) frane spate la Matiz

sa nu fie de vina limitatorul de franare,ca probabil are asa ceva si matizu...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 21:05   #8
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Inbunatatire (tuning) frane spate la Matiz

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
sa nu fie de vina limitatorul de franare,ca probabil are asa ceva si matizu...
Sistemul de auto-reglare al sabotilor vrei sa zici
georulz is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 21:11   #9
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Inbunatatire (tuning) frane spate la Matiz

cu masina goala pe spate ai o anumita forta de franare,pe masura ce incarci porbagajul masina se lasa si forta de franare trebuie sa fie mai mare,asta o face un limitator care este fixat de obicei pe caroserie si este legat de puntea spate printr-un arc sau o tija ceva...la ala ma refer,nu stiu daca este acelasi lucru cu sistemul de autoreglare al sabotilor
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 21:16   #10
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Inbunatatire (tuning) frane spate la Matiz

Sincer eu nu am auzit de asa ceva la Tico si din ce stiu Tico are puntea spate la fel ca si matizu.
Daca stii despre asa ceva la Matiz spune-i lui nfscgc unde se afla sa nu caute degeaba pe sub masina.
georulz is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 22:26   #11
nfscgc

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 5
Default Re: Inbunatatire (tuning) frane spate la Matiz

cred ca e vorba de repartitor cum era la Dacia. Matizul are ceva repartitor care e pe cilindru principal de franare (pompa de frana) din care pleaca conductele spre roti dar nu e actionat de nici o tija. Nu vad cum ar avea vreo legatura cu cat e de incarcata masina.
nfscgc is offline   Reply With Quote
Old 04-05-11, 10:25   #12
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Inbunatatire (tuning) frane spate la Matiz

Daca stiam sigur unde este va spuneam din prima,de existat sigur exista ceva care limiteaza forta de franare pe spate in functie de incarcarea masinii...voi nu aveti un manual de reparatii ceva pentru matiz sau tico?
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 04-05-11, 13:35   #13
darck_angel64
Oltcit Driver

Stage 5
 
darck_angel64's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 837
Member of:
[Oltcit]
[DAEWOO]
[SKODA]
Default Re: Inbunatatire (tuning) frane spate la Matiz

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
...de existat sigur exista ceva care limiteaza forta de franare pe spate in functie de incarcarea masinii....
bineiteles ca exista si nfscgc are dreptate se numeste repartitor si arata cam asa:
http://www.ivanyicom.ro/?product_id=870#p-product-870

Last edited by darck_angel64; 04-05-11 at 13:42.
darck_angel64 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-11, 02:34   #14
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Inbunatatire (tuning) frane spate la Matiz

Pai fata de "limitator" repartitorul e cu totul altceva. Este posibil sa fie de la el problema. Verifica-l.
georulz is offline   Reply With Quote
Old 19-05-11, 18:13   #15
vali-05rzj

Stage 5
 
vali-05rzj's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 481
Default Re: Inbunatatire (tuning) frane spate la Matiz

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
Daca stiam sigur unde este va spuneam din prima,de existat sigur exista ceva care limiteaza forta de franare pe spate in functie de incarcarea masinii...voi nu aveti un manual de reparatii ceva pentru matiz sau tico?
avem, dar nu le aratam la legale
vali-05rzj is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -