Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 01-09-06, 10:23   #1
ymhotep

Stage 2
 
ymhotep's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 43
Question Modificari posibile pt un Cielo ??? chiar merita oare???

Cielo 2000 cmc, 150 CP

Modificari: In primul rind pot spune ca am ales aceasta masina sa o prepar nu pentru a ar avea ceva in mod special, doar ca o aveam MOCA de la tata si nu-mi convenea sa o vind la un pret derizoriu, masina fiind in stare foarte buna, prima data am intervenit la frane adaptindu-i pompa de Espero si etrieri de Astra 1.8i, apoi am umblat putin la motor reusind sa am un demaraj mult mai bun decit un Cielo de serie, mai bun decit cel cu 16v iar viteza maxima fiind in jur de 200km/h, dar nu am fost multumit asa ca am inceput sa-i aduc modificati majore. La exterior si interior nu am umblat foarte mult, la exterior i-am modificat capota fata facindu-i 4 prize de aer, prin una intra aer rece la filtru, alta raceste admisia, iar celelalte doua scot aerul cald de sub capota, peste vopseaua originala i-am aplicat autocolante obtinand un model ce scoate in evidenta , am umblat la suspensie coborind masina prin
montarea unui kit complet de suspensie H&R, franele sunt cu disc fata + spate, jante de aliaj R&Hpe 14 cu latime de 6j, iar anvelopele sunt 195/14. Geamurile laterale sunt fumurii. La interior are montat un scaun de curse MOMO, si un volan de Opel sport. Motorul este unul de provenienta Opel de tip C20XE, motor ce a fost pus de fabrica pe Kadett 2.0 GSI 16v, Vectra 2000, Astra 2.0 GSI 16v, avand 150cp(110kw). In interiorul motorului nu s-a umblat deloc, doar la accesorii, chiptuning, filtru de aer de tip admisie directa K&N conic, esapament Borla inox fara nici o toba, fapt ce-i asigura un sunet foarte puternic si absolut superb. Cutia de viteze este putin modificata pt a obtine rapoarte ceva mai scurte, este un F20 in carcasa si cu diferential de F16
ymhotep is offline  
Old 01-09-06, 19:04   #2
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: Modificari posibile pt un Cielo ??? chiar merita oare???

Quote:
Originally Posted by ymhotep View Post
Cielo 2000 cmc, 150 CP

Modificari: In primul rind pot spune ca am ales aceasta masina sa o prepar nu pentru a ar avea ceva in mod special, doar ca o aveam MOCA de la tata si nu-mi convenea sa o vind la un pret derizoriu, masina fiind in stare foarte buna, prima data am intervenit la frane adaptindu-i pompa de Espero si etrieri de Astra 1.8i, apoi am umblat putin la motor reusind sa am un demaraj mult mai bun decit un Cielo de serie, mai bun decit cel cu 16v iar viteza maxima fiind in jur de 200km/h, dar nu am fost multumit asa ca am inceput sa-i aduc modificati majore. La exterior si interior nu am umblat foarte mult, la exterior i-am modificat capota fata facindu-i 4 prize de aer, prin una intra aer rece la filtru, alta raceste admisia, iar celelalte doua scot aerul cald de sub capota, peste vopseaua originala i-am aplicat autocolante obtinand un model ce scoate in evidenta , am umblat la suspensie coborind masina prin
montarea unui kit complet de suspensie H&R, franele sunt cu disc fata + spate, jante de aliaj R&Hpe 14 cu latime de 6j, iar anvelopele sunt 195/14. Geamurile laterale sunt fumurii. La interior are montat un scaun de curse MOMO, si un volan de Opel sport. Motorul este unul de provenienta Opel de tip C20XE, motor ce a fost pus de fabrica pe Kadett 2.0 GSI 16v, Vectra 2000, Astra 2.0 GSI 16v, avand 150cp(110kw). In interiorul motorului nu s-a umblat deloc, doar la accesorii, chiptuning, filtru de aer de tip admisie directa K&N conic, esapament Borla inox fara nici o toba, fapt ce-i asigura un sunet foarte puternic si absolut superb. Cutia de viteze este putin modificata pt a obtine rapoarte ceva mai scurte, este un F20 in carcasa si cu diferential de F16
ceva poze????
bodyspeed is offline  
Old 01-09-06, 19:09   #3
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Modificari posibile pt un Cielo ??? chiar merita oare???

suna destul de frumos, asteptam si pozele...
NightClubRacer is offline  
Old 01-09-06, 19:14   #4
frozzen
BMW Driver

Stage 5
 
frozzen's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 409
Default Re: Modificari posibile pt un Cielo ??? chiar merita oare???

corect...asteptam si poze!!

PS: sunt multe care se pot face la cielo!!pacat ca romania limiteaza multe din ele!
frozzen is offline  
Old 01-09-06, 19:40   #5
Trainer

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 156
Default Re: Modificari posibile pt un Cielo ??? chiar merita oare???

E vorba de fostul Cielo a lui Sebastian,adica asta:
https://www.4tuning.ro/autotuning/Cie...dex.htm?t=4461
P.S Nu inteleg de ce a fost facut acest topic?Sunt cel putin 2 topicuri cu aceasta masina pe acest forum,gaseasti acolo toate informatiile.Plus ca pe 4tuning sunt destule filme cu aceasta masina in actiune.
Trainer is offline  
Old 01-09-06, 19:42   #6
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Modificari posibile pt un Cielo ??? chiar merita oare???

dupa ce vedem pozele putem sa iti apreciem munca.
Bogdan YBR is offline  
Old 09-09-08, 17:26   #7
dedlyd0g

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 8
Talking Re: Modificari posibile pt un Cielo ??? chiar merita oare???

ma fratilor din putini bani care ii aveam mi-am cumparat un cielo!!pana aici toate frumoase....dar....as vrea sa ii fac ceva sa difere de celelalte dupa strada..acum ma gandesc la ceva modelat barile fata spate si nijte praguri!!! STIE CINEVA PE CINEVA CARE FACE ASA CEVA mai eftin asa...!!!daca se poate sa fie din braila sau galati!!! AJUTOOOOORRRR aaaaaaaaaa care stie daca mai este emisiunea PIMP my RIDE, si mailul ))))) (gluma)
dedlyd0g is offline  
Old 10-09-08, 08:13   #8
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Modificari posibile pt un Cielo ??? chiar merita oare???

Tu nu observi ca nu s-a mai scris aici de 2 ani?
Citeste cu rabdare ce mai e scris pe forum, foloseste cu incredere functia "search" si abea la final, daca ai nelamuriri, poti sa scrii undeva.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline  
Old 13-01-09, 20:18   #9
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Modificari posibile pt un Cielo ??? chiar merita oare???

Ca sa nu mai deschid alt topic, rog sa-mi dati o idee referitor la un eleron pentru Cielo-ul meu. Pe cel vechi l-am inlaturat si am impresia ca arata ca c..u.

E aiurea cu bandourile si pragurile si fara un eleron. Cel original de fabrica nu mai am de unde sa-l cumpar (nu se mai importa), deci ce montez in loc?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 152.jpg
Views:	1014
Size:	785.8 KB
ID:	754009  
nt98adu is offline  
Old 13-01-09, 20:38   #10
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Modificari posibile pt un Cielo ??? chiar merita oare???

iti trebuie eleron original de cielo de fabrica?
Kent8 is offline  
Old 13-01-09, 20:47   #11
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Modificari posibile pt un Cielo ??? chiar merita oare???

Da,as vrea, cat costa?
nt98adu is offline  
Old 13-01-09, 20:55   #12
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Modificari posibile pt un Cielo ??? chiar merita oare???

nu stiu, dar am un preten la un magazin daewoo din cluj si tot incearca de ceva vreme sa mi`l bage pe gat
ultima data mi`o zis de el prin noiembrie.
cand ma duc pe la el pe la magazin il intreb si apoi iti spun.
Kent8 is offline  
Old 13-01-09, 21:18   #13
WOLFI3

Stage 4
 
WOLFI3's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 258
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Modificari posibile pt un Cielo ??? chiar merita oare???

Cred ca nu ii offtopic(daca ii vorba de 'merita tunata un cielro'): am aicea in spatele blocului un cielo putin nefolosit.....abandonata....poate are si putina rugina....si as vrea s-o cumpar....noah merita? timp as avea s-o reconditionez....are stopurile si farurile oarbe...vopseaua ....ca o masina care nu a fost intretinuta macar de 3 4 luni...) plin de frunze si crengii....si mi-e mila de ea!!! CAT SA OFER PT. EA?? 1000euro?? Nu stiu aproape nimic despre ea...an ...km sau altceva.......Cineva??
__________________

...:::TUNING 4EVER by WOLFI3:::...
WOLFI3 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -