Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 24-08-08, 15:01   #1
edypro2

Stage 5
 
edypro2's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 395
Member of:
[VW]
Default Boxe Cielo in usi

cine si-a montat asa ceva ? se poate ? cam care ar fi problemele pe care le poti intampina?
edypro2 is offline   Reply With Quote
Old 25-08-08, 00:43   #2
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: boxe cielo in usi

am avut montate boxe in usile fata...si e aiurea rau...io le`am avut pe alea din bord de 10...si le`am avut montate in buzunarele usilor...si se duce tot sunetul aiurea ...se aude mult mai bine in bord...oricum pe spate e dificil...decupezi fata de la usa si ramane cam aiurea
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 29-08-08, 01:09   #3
B0dy

Stage 3
 
B0dy's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 101
Default Re: boxe cielo in usi

Am vazut la cineva (in poza) si prindeau bine vizual, la sunet nu stiu... Eu am boxele originale daewoo fata si spate, am tweetere si pe fata si pe spate plus un woofer in portbagaj facut de un prieten cunoscator si se aude demential de la un JVC.
B0dy is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 23:09   #4
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: boxe cielo in usi

Cred ca la mine ai vazut :P Mare lucru nu e, trebuie numai sa fii atent cand decupezi medalionul de la usa ( in panou jos nu merg din cauza chesonului ,iar in buzunarele de la usi nu merg din cauza ca nu se mai aud bine ),ca sa nu ii rupi tapiseria. In rest mai trebuie sa fii atent la ce boxe bagi, ca nu cumva magnetul sa atinga geamul si sa il zgarie si la ce suruburi folosesti....sa fie sufiecient de lungi sa prinda atat boxa cat si capacul ei de medalionul usii , si suficient de scurte incat sa nu atinga, de asemenea, geamul sa nu il zgarie. Cam atat....sa ai capace la ele ca se vad urat fara...si in rest te descurci ca esti baiat mare Daca pot sa te mai ajut cu ceva....sunt aici. Firele daca e incearca sa le tragi prin burduful de la comanda geamurilor ( ala de intra in usa ) ca sa eviti frecarea de metal si uzarea izolatiei prea repede . Cam gata, ca am vb destul Bafta !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00002.JPG
Views:	1330
Size:	484.7 KB
ID:	633560  
__________________

Ardeau strabunele altare/Si ziua coborase-n berna/Treceau ostirile barbare/Peste cetatea mea eterna....
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa.......


https://forum.4tuning.ro/201-masina-m...ia/page-5.html
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 10:49   #5
edypro2

Stage 5
 
edypro2's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 395
Member of:
[VW]
Default Re: boxe cielo in usi

Quote:
Originally Posted by THUNDER77 View Post
Cred ca la mine ai vazut :P Mare lucru nu e, trebuie numai sa fii atent cand decupezi medalionul de la usa ( in panou jos nu merg din cauza chesonului ,iar in buzunarele de la usi nu merg din cauza ca nu se mai aud bine ),ca sa nu ii rupi tapiseria. In rest mai trebuie sa fii atent la ce boxe bagi, ca nu cumva magnetul sa atinga geamul si sa il zgarie si la ce suruburi folosesti....sa fie sufiecient de lungi sa prinda atat boxa cat si capacul ei de medalionul usii , si suficient de scurte incat sa nu atinga, de asemenea, geamul sa nu il zgarie. Cam atat....sa ai capace la ele ca se vad urat fara...si in rest te descurci ca esti baiat mare Daca pot sa te mai ajut cu ceva....sunt aici. Firele daca e incearca sa le tragi prin burduful de la comanda geamurilor ( ala de intra in usa ) ca sa eviti frecarea de metal si uzarea izolatiei prea repede . Cam gata, ca am vb destul Bafta !
si ca sunet? se aud bine?
edypro2 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 11:28   #6
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: boxe cielo in usi

Se aud super bine, in interior,....afara nu ma intereseaza
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-08, 02:04   #7
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: boxe cielo in usi

lasa-le la locul lor in bord unde sunt puse de fabrica! pune-ti tot pe 10cm dar ceva de firma Pioneer , Hertz , Magnat ,Alpine etc si un portbagaj un woofer modest si totul e ok! in usi poti sa pui si pe 13 sau 16 , dar n-o sa se auda ca cele din bord pt ca sunt mult prea multe gauri un usa , iar tabla isi spune cuvantu'!

ps: sfat tinele in bord sa ti se auda voce pe fata , iar cu wooferu in spate sa rezulte un sunet ok ! bafta si nu mai bine
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 21:04   #8
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: boxe cielo in usi

Personal sunt foarte multumit de sunetul difuzoarelor din portiere si nu sunt cinestie ce. Eu le am montate aici.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 106.jpg
Views:	1053
Size:	783.5 KB
ID:	753988  
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 25-01-09, 12:12   #9
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: boxe cielo in usi

eu mi-am pus in usile din spate(de 17 cm,sony SONY XS F1735)...si se aude super bine....nu mi-a luat montatu(am taiat putin din tabla) cat mi-a luat sa trag fire..dar a meritat efortu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF1572.jpg
Views:	715
Size:	3.48 MB
ID:	766971  
__________________
mandru posesor de cielo rosu
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 25-01-09, 14:00   #10
iviTe
Daewoo Driver

Stage 5
 
iviTe's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,259
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: boxe cielo in usi

parerea mea e ca nu se merita sa pui la Cielo in usi difuzoare, iei ceva de firma de 10cm si bagi in bord acu depinde de fiecare ...
iviTe is offline   Reply With Quote
Old 25-01-09, 18:41   #11
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: boxe cielo in usi

Quote:
Originally Posted by iviTe View Post
parerea mea e ca nu se merita sa pui la Cielo in usi difuzoare, iei ceva de firma de 10cm si bagi in bord acu depinde de fiecare ...
pai am in bord boxe de 10cm pioneer si twetere sony....dar parca lipsea ceva in spate...si tot le aveam pe astea de 17 cm....care se aud super bine acolo....urmeaza dar ma mai gandesc unele de 13 in usile din fata....cum au prezentat baietii mai sus
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 25-01-09, 19:08   #12
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: boxe cielo in usi

Quote:
Originally Posted by PetricaCBD
...urmeaza unele de 13 in usile din fata...
Nu cumva sa pui in buzunarele usilor...
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 27-01-09, 21:33   #13
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: boxe cielo in usi

Quote:
Originally Posted by RD-Woo View Post
Nu cumva sa pui in buzunarele usilor...
nu....in genu la cele prezentate mai sus....pe cotiera usii fata dar in partea din spate
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 11:50   #14
BV_88_SIK

Stage 5
 
BV_88_SIK's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 461
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Boxe Cielo in usi

..ce am vazut pe thread ul asta e cam ......arata a improvizatie.pt calitatea sunetului si pt un aspect placut,se pot realiza panouri din fibra de sticla,si izolate f bn cu dinamat sau orice alt produs.pt cei din bucuresti o solutie(ca sa vin si cu solutii),ar fii mihai de la ghettotuning,omul chiar lucreaza bine in fibra! bafta si spor la modificat!
BV_88_SIK is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 12:49   #15
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Boxe Cielo in usi

astea au fosyt facute improvizate...dar au fost cam moka) adica na...investitie minima..)
D o n n is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -