Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Renault tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-20, 18:18   #1
mark`

Stock
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2
Default Picat ITP cu Stage 1

Salutare!

Va dau intai un background.
Am cumparat un Renault Espace 4 din 2012 anul acesta pe la inceput cu motor de 2.0dCi si 150CP stock. Totu bine si frumos, trage de mananca asfaltu, si am aflat de la vanzator ca are Stage 1 cu 180CP. Am inghitit in sec, am zis bine, habar n-am de tuning. Ce stiu e ca diesel n-am avut veci, n-am vrut sa iau dar asa a fost conjunctura.
Bun, azi am avut ITP si totul ok mai putin fum. Cica la motorul meu gradul de opacitate la fum trebuie sa fie undeva pana in maxim 1,5. Mie mi-a iesit 1,29 si ar fi fost ok DACA, nu vedeau sticker-ul din atasament unde cica se specifica ca musai trebuie sa am maxim 0,5.
Masina e EURO 5, are DPF ON, isi face regenerare singur, n-am treaba eu el. Nu s-a aprins niciodata. E original, m-am uitat sub masina.
Acum intrebarea vine: e posibil sa nu iasa noxele din cauza la tuning?

- teava esapement e neagra
- fum n-am vazut de la a mea neam, doar daca ii dau in limitare pe loc se vede ceva ceva.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20200611_165140.jpg
Views:	70
Size:	931.7 KB
ID:	3217168  
mark` is offline   Reply With Quote
Old 12-06-20, 11:30   #2
NTZ03

Stage 5
 
NTZ03's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 1,115
Member of:
[VW]
[BMW]
Default Re: Picat ITP cu Stage 1

70% din masinile statului adica politie/primarii si etc nu zic ca au rugina sau probeleme mecanice dar cand vine vorba de noxe.... clar nu sunt multe cele care trec testul.
Totul se rezuma la a vrea sa te treaca sau nu .
Cat despre problema in sine eu consider ca din cauza softului.
NTZ03 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -