Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Volkswagen tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 10-05-10, 22:16   #16
NaDgo

Stock
 
Join Date: May 2010
Posts: 1
Default Re: Modificare geamuri Golf 3 - informatii

Quote:
Originally Posted by LuluRo View Post
Cum zicea si B12ZMD fiecare motoras de la Golf 3 vine cu un modul ( o parte electronica ) care face mai tot, coboara de tot geamul daca tzii mai mult pe buton. Si de montat nu este greu numai ca trb sa ai toata instalatie electrica pt geamuri de pe un alt golf 3. Instalatia include urmatoarele:
- Fire portiera
- Fire de legatura intre portiera stranga fata si dreapta fata si panoul de siguranta
- Fire de legatura pentru portierele din spate ( pt cine doreste )
- Butonele
- Capacul de la maner in care intra butonul

Pentru montare nu trb sa fii as in electronica sau electrica numai ca trb sa stii sa te uiti pe ceva poze sa vezi unde vin mufele bagata din ce stiu eu mufele de la golf sunt facut in asa fel in cat ele intra doar in locul loc, deci nu poti sa bagi o mufa gresit si sa strici ceva.

PS. Atentie la macarale sa nu fie de Passat arata la fel ca la Golf 3 numai ca sunt putin mai mici si comenzile sunt invers ( cand dai sa cobori el urca si invers )

Am montat pe un golf 3 doar pe fata in 3 ore cu ceva modificari la instalatie electrica ca avea bube.

Este bine sa avetzi si un aparat de masura ( in caz ca aveti ceva probleme )
k si te pricepi sa montezi si pe golf 3 ul meu si la ce bani ?? sunt din bucuresti
NaDgo is offline   Reply With Quote
Old 18-05-10, 20:11   #17
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Modificare geamuri Golf 3 - informatii

uite aici un diy destul de bun http://www.a1electric.com/install/vw/vw03.htm
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 14-09-10, 18:41   #18
ady333

Stage 2
 
ady333's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 72
Default Re: Modificare geamuri Golf 3 - informatii

Quote:
Originally Posted by ingerashu2005 View Post
confort ca sa il iei de pe masina donatoare e mai greu dar nu e obligatoriu ca geamurile sa mearga, eu am montat geamuri electrice pe golfu meu, dar numai pe fata pe spate nu am mai vrut , iti trebuie toata instalatia dar aici se refera sa ai cablaria cu butoane, cat de alimentare la blocu de sigurante se leaga doar un + permanent, un + pe contatct , - , si alimentarea cand aprinzi farurile sa se aprinda si ledurile e la butoane. daca te ajuta iti pot pune la dispozitie o schema destul de detaliata, dar mai pe sera.
as avea si eu nevoie de schema detaliata pt aceasta operatiune te rog
ady333 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-10, 19:01   #19
ady333

Stage 2
 
ady333's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 72
Default Re: Modificare geamuri Golf 3 - informatii

am si eu nevoie de mufele pt geamuri electrice ,cele care se imbina in mufa rotunda dintre usa si caroserie,daca are cineva si nu mai are nevoie sau unde as putea sa gasesc sa cumpar noi,am nevoie doar pt fata,pt g3
__________________
vw golf 3 1,9tdi
ady333 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-17, 21:23   #20
cristi16v

Stock
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 4
Default Re: Modificare geamuri Golf 3 - informatii

Buna seara.

Am un golf 3 1.9 Tdi pe care vreau sa il reconditionez .

Golful are ca dotare doar oglinzi cu reglaj electric si mai are trapa electrica , are si inchidere centralizata care nu functioneaza .

Am cumparat 4 portiere de pe un alt golf 3 hatchback cu geamuri electrice . Cineva imi cere 100 de euro sa imi faca instalatia . As vrea sa incerc sa fac eu instalatia . Problema este ca nu ma pricep la scheme electrice .

Poate a mai pus cineva de pe forum macarale electrice si ma poate ghida si pe mine prin acest proces .. Atasez cateva poze cu macaralele electrice si mufele , firele.

As putea sa ma leg cu instalatia de la trapa electrica ? Functioneaza la fel ca macaralele de la usi , e acelasi principiu.





cristi16v is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -