Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Volkswagen tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 11-07-09, 13:53   #1
Sir.Xiro

Stage 5
 
Join Date: May 2009
Posts: 864
Exclamation Modificare geamuri Golf 3 - informatii

Am un golf 3 1.4 '93 2 usi cu geamuri normale si as vrea sa stiu daca as putea sa ii pun geamuri electrice sa functioneze fara nici o problema si cam cat ar costa toata afacerea. Daca cineva se ocupa cu asa ceva rog sa ma contacteze. Mersi.
Sir.Xiro is offline   Reply With Quote
Old 11-07-09, 14:20   #2
Angel-Boy
Renault Driver

Stage 5
 
Angel-Boy's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,522
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Modificare geamuri Golf 3 - informatii

ar costa undeva la 250 ron poate mai mult , doar macaralele de geamuri si butoane, depinde de cumparator .
Ar trebui sa functioneze fara nici o problema , daca montezi corespunzator .

Stima,
Ovidiu
__________________
So if you do the speed limit, get the FUCK outta my way ...

Renault Laguna II 1.9dci 2002 - CT-20-WGR

The one , The only
EX : Volkswagen GOLF III 1996 1.6 MPI
EX : DACIA 1310 TX - 1991
Angel-Boy is offline   Reply With Quote
Old 11-07-09, 20:46   #3
Ripperu3001

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 169
Default Re: Modificare geamuri Golf 3 - informatii

Salut, e destul de complicat. Masina mea e tot din 93, motor 1.6. Mi-am gasit macarale cu 240 toate 4 cu tot cu manele si butoane. Problema este ca nu are cine sa le monteze, sunt cu un fel de calculator..pana acum am cautat de nebun prin Iasi si Suceava si majoritatea spun ca nu se baga..altii spun ca-mi trebuie toata instalatia electrica de pe un golf 3 care le are din fabrica si cu functia de Confort. Daca gasesti vreo alternativa, te rog spune-mi si mie..umblu cu ele dupa mine de mai bine de o luna..Bafta.
Ripperu3001 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-09, 15:00   #4
Sir.Xiro

Stage 5
 
Join Date: May 2009
Posts: 864
Default Re: Modificare geamuri Golf 3 - informatii

Daca gasesc ceva concret te anunt fara probleme. Bafta.
Sir.Xiro is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 11:26   #5
ingerashu2005

Stage 3
 
ingerashu2005's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 168
Default Re: Modificare geamuri Golf 3 - informatii

confort ca sa il iei de pe masina donatoare e mai greu dar nu e obligatoriu ca geamurile sa mearga, eu am montat geamuri electrice pe golfu meu, dar numai pe fata pe spate nu am mai vrut , iti trebuie toata instalatia dar aici se refera sa ai cablaria cu butoane, cat de alimentare la blocu de sigurante se leaga doar un + permanent, un + pe contatct , - , si alimentarea cand aprinzi farurile sa se aprinda si ledurile e la butoane. daca te ajuta iti pot pune la dispozitie o schema destul de detaliata, dar mai pe sera.
__________________
Before..
ingerashu2005 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 22:54   #6
Angel-Boy
Renault Driver

Stage 5
 
Angel-Boy's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,522
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Modificare geamuri Golf 3 - informatii

Schema de conectare e floare la ureche , daca doresti mai mult "confort" pur si simplu sunt in comert modul pentru ridicarea geamurilor "impuls" , apesi o data se duce putin , apesi mai mult se duce de tot ,

nu stiu de ce la tine in Iasi nu se baga nimeni , mi se pare ceva prea simplu .
Angel-Boy is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 23:41   #7
Ripperu3001

Stage 3
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 169
Default Re: Modificare geamuri Golf 3 - informatii

Salut, sincer asta incerc si eu sa-mi dau seama, singura explicatie care am acceptat-o pana acum ca fiind plauzibila ar fi ca e treaba multa pentru bani nu prea multi..asta e..momentan am gasit doi electricieni cu care mai trebuie sa ma intalnesc sa vad daca se baga (astia ar fi mai doritori sa o faca)..daca nu..cred ca o sa-mi zboare macaralele ori la sectiunea de vanzari..ori la direct la dezmembrari
Ripperu3001 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 09:40   #8
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default Re: Modificare geamuri Golf 3 - informatii

nu-ti trebuie nici o schema...nu-ti trebuie nici un modul...e inclus in macara............multe posturi si numai balarii...!!

esti cam departe..daca ai drum prin bucuresti, te ajut..in cateva ore esti gata
__________________
tractor u650 cu tempomat
B12ZMD is offline   Reply With Quote
Old 29-07-09, 21:31   #9
LuluRo

Stage 2
 
LuluRo's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 68
Default Re: Modificare geamuri Golf 3 - informatii

Cum zicea si B12ZMD fiecare motoras de la Golf 3 vine cu un modul ( o parte electronica ) care face mai tot, coboara de tot geamul daca tzii mai mult pe buton. Si de montat nu este greu numai ca trb sa ai toata instalatie electrica pt geamuri de pe un alt golf 3. Instalatia include urmatoarele:
- Fire portiera
- Fire de legatura intre portiera stranga fata si dreapta fata si panoul de siguranta
- Fire de legatura pentru portierele din spate ( pt cine doreste )
- Butonele
- Capacul de la maner in care intra butonul

Pentru montare nu trb sa fii as in electronica sau electrica numai ca trb sa stii sa te uiti pe ceva poze sa vezi unde vin mufele bagata din ce stiu eu mufele de la golf sunt facut in asa fel in cat ele intra doar in locul loc, deci nu poti sa bagi o mufa gresit si sa strici ceva.

PS. Atentie la macarale sa nu fie de Passat arata la fel ca la Golf 3 numai ca sunt putin mai mici si comenzile sunt invers ( cand dai sa cobori el urca si invers )

Am montat pe un golf 3 doar pe fata in 3 ore cu ceva modificari la instalatie electrica ca avea bube.

Este bine sa avetzi si un aparat de masura ( in caz ca aveti ceva probleme )
__________________
Golf 3 Pink Floyd 1,8i ADZ, MFA, 4 Geamuri Electrice, Oglinzi Electrice Si Incalzite, Lumina Interior Alba, Faruri Lupa Si Angel Eyes, Xenon, Coming Home And Leaving Home, Inchidere cu Cheie Briceag, CD Player Alpine, Amplifcator Magnat Rock 4000, Subwoofere Magnat B30
LuluRo is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 19:45   #10
Recaro
VW Driver

Stage 4
 
Recaro's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 283
Member of:
[VW]
Default Re: Modificare geamuri Golf 3 - informatii

Am citit cam tot ce sa zis mai sus,insa daca stie unul dintre voi o suma aproximativa la care se ajunge pentru a avea geamuri electrice ,dar numai pe fata.Va rog frumos.SAlut
__________________
Golf 3 GT, 1.8 8V




"Cafetiera" mea : https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...1-8-8v-gt.html
Recaro is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 10:59   #11
szoke_sz

Stage 5
 
szoke_sz's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,772
Member of:
[VW]
Default Re: Modificare geamuri Golf 3 - informatii

daca cumper din dezmembrare unele lucruri ajungi la vreo 5-6 milioane ....cu inst electrica

este parrtea mecanica la 200 lei fara motoras...merita sa -ti cumperi nou, restul poti din dezmembrari...motoras, comutatoare, cabluri etc
szoke_sz is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 09:29   #12
skyllo
VW Driver

Stage 3
 
skyllo's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 163
Member of:
[VW]
Default Re: Modificare geamuri Golf 3 - informatii

prrietene si eu miam luat unele universale de la fk si sant foarte multumit de ele daca vrei mai multe informatii te astept la tuning center calea vitan 275
skyllo is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 14:13   #13
skyllo
VW Driver

Stage 3
 
skyllo's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 163
Member of:
[VW]
Default Re: Modificare geamuri Golf 3 - informatii

si leam montat singur floare la urecke
skyllo is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 21:52   #14
Angel-Boy
Renault Driver

Stage 5
 
Angel-Boy's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,522
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Modificare geamuri Golf 3 - informatii

mi-am montat si eu
originale vw fata . modificare am facut doar la buton
nu mi-a placut sa le pun p usa asa ca am modificat butonul care vin geamurile spate pe el , si le-am pus pe cele fata .. acum urmeaza o modificare si la oglinzi ... pentru ca nu vreau sa pun pe usa comanda ,, undeva pe consola centrala.
Angel-Boy is offline   Reply With Quote
Old 13-11-09, 16:17   #15
celino
VW Driver

Stage 4
 
celino's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 281
Member of:
[VW]
[MERCEDES]
Default Re: Modificare geamuri Golf 3 - informatii

Eu mi-am montat pe spate , si a fost problema doar la butoate , ca mi le-am pus in bord ..langa aer conditioanat..
Si nu am avut nici o problema
celino is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -