Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 25-07-10, 19:10   #3106
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: Club Astra Bertone

stie cineva sa-mi spuna daca se potriveste cutia de f16 pe bertone turbo?
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 25-07-10, 20:46   #3107
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Club Astra Bertone

nu, doar f23
elspa is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 03:52   #3108
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: Club Astra Bertone

si cam pe ce masini se gaseste f23 si cam ce pret?
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 08:23   #3109
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Club Astra Bertone

toate opel-urile care au schimbatorul cu march-arriere in viteza a 6-a.

http://www.davereederdesign.com/temp...t/finished.jpg
elspa is offline   Reply With Quote
Old 26-07-10, 10:18   #3110
Ruff_Ryders
Opel Driver

Stage 5
 
Ruff_Ryders's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 775
Member of:
[Opel]
Default Re: Club Astra Bertone

ok...ms mult
Ruff_Ryders is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 00:20   #3111
Am[^]r

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 8
Default Re: Club Astra Bertone

Salut baeti,abia am cumparat si eu un bertone 1.8 , 125 cai
La cat de entuziasmat eram cand am vazut ce consum am ,a cazut ceru pe mn.............Calculatorul imi arata consumul mediu de 20% :O:O:O:O,iar consumul la secunda ,daca aceler pana la 2500 turatii imi urca pana la 30 ..........ceva este in neregula clar , cei care mai aveti cu aceasi capacitate ,VA ROG spuneti-mi si mie cat va consuma masina ..............si poate aveti idee ce poate fii in neregula ...............................Apropo,astazi am bagat benzina de 1 milion ,indicatorul sa dus la jumatatea rezervorului ,am mers 50 de km si indicatorul a ajuns f aproape de prima linie neagra...................Ms frumos.
Am[^]r is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 15:17   #3112
spartaans

Stage 5
 
spartaans's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 374
Default Re: Club Astra Bertone

ti se aprinde ceva in bord?
spartaans is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 20:53   #3113
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: Club Astra Bertone

Chiar saptamana trecuta am urmarit si eu consumul la al meu... la fel 1.8 125CP. Am pus benzina de 50 RON si am mers 100 km in oras cu ea la mers normal, schimb la ~2500 si din cand in cand cate un sprint pana pe la 4000. Deci undeva la 11% mi-a iesit mie. In exterior... o estimare destul de vaga mi-a iesit cam 7%, la mers linistit... pana in 90 km/h ca am mers prin localitati mai mult.

Computer de bord eu n-am.... asa ca nu imi spune consumul si de astea... Doar ce vad eu pe indicator si cand mi se aprinde beculetul de atentionare.

Masina cum merge? Trage ok sau ezita? Am citit undeva pe un forum despre o masina cu aceleasi simptome... tot Astra... dar nu imi mai aduc aminte exact rezolvarea. Stiu ca era legat de o mufa care nu era la locul ei... dar nu imi amintesc exact. Daca gasesc topicul o sa iti spun.
__________________
Ex: Seicento Sporting Abarth

My Opel Astra MKIV Coupe
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 21:39   #3114
Am[^]r

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 8
Default Re: Club Astra Bertone

Nu se aprinde nimic in bord..............iar de tras ,nus ce sa zic pt ca pana acum am condus un citroen c2 care e mort..............dar in comparatie cu un opel vectra sfi 2000 - 16 valve ,mi se pare ca nu prea trage pt cei 125 de cai.........nus ce sa zic pt ca nu am un termen de comparatie ,nu stiu cat de tare trebuie sa traga.............dar la prima vedere nu mi se pare prea vanoasa.......ideea e ca un consum de 10-11 in orash este ok....in mers normal.....dar sa consume cat imi consuma mie la mers f usor............este enorm,mi-e si frica sa ma dau la ea sa nu raman in 10 km fara benzina......Daca ati auzit ceva despre o problema similara ,VA rog frumos sa imi spune-ti si mie sa stiu ce e de facut..........Sa inteleg ca un consum normal este de 10-11 in orash pt acest motor?
Am[^]r is offline   Reply With Quote
Old 04-08-10, 09:47   #3115
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: Club Astra Bertone

Un C2 ar trebui sa fie destul de infigaret. Am condus si eu masini mici si se comportau foarte bine cu motoare mici... de ~60 CP. Greutatea mica isi spune cuvantul.

Ai incercat sa citesti codurile de eroare prin metoda pedale + contact? Daca nu.... incearca asa:
1. Motorul oprit, apesi pedala de frana si cea de acceleratie si le tii apasate.
2. Pui contactul astfel incat toti martorii se ilumineaza.
3. Urmaresti simbolul cu masina+cheie... acesta o sa inceapa sa clipeasca. Va clipi o data pentru cifra "1", de doaua ori pt "2", s.a.m.d. Va clipi de 10 ori pentru "0". Intre cifrele unui cod e o pauza mai mica, iar intre coduri (presupunand ca ai mai multe, una mai mare). Codurile au 4 cifre.

E putin cam greu de citit... eu am inregistrat cu un ap foto si apoi le-am pus pe PC la 50% viteza de redare ca sa le citesc corect. Astea sunt doar codurile de la ECU din ce stiu eu... codurile de la ECM nu apar prin acesata metoda.

Oricum, eu zic sa verifici si daca nu ai ceva scurgere (pierdere) de benzina....

Si mergi cu ea la un service sau mecanic (de incredere, care sa aiba posibilitatea sa ii faca o diagnoza). Sau mergi maine la meetingul cu cei din club si poate are cineva un OP-COM sa iti verifice motorasul.

Sa auzim de bine!
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 04-08-10, 15:43   #3116
spartaans

Stage 5
 
spartaans's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 374
Default Re: Club Astra Bertone

e 50 ron sau maxim 130 ron la Opel, dute si pune testerul pe ea si afli toate problemele care le ai pe partea electrica a masinii....cea mai sigura si simpla solutie
__________________
Proud Member of Bertone MotorSport
www.bertone.ro



Pot aduce :

IRMSCHER
OPC LINE
spartaans is offline   Reply With Quote
Old 04-08-10, 16:01   #3117
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: Club Astra Bertone

Am si eu o rugaminte la cei din club.... cand aveti timp sa va uitati la voi unde anume duce firul din pozele de mai jos. La mine atarna liber (Z18XE).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fir_Neidentificat_1.jpg
Views:	67
Size:	334.3 KB
ID:	1596197   Click image for larger version

Name:	Fir_Neidentificat_2.jpg
Views:	55
Size:	290.7 KB
ID:	1596198   Click image for larger version

Name:	Fir_Neidentificat_3.jpg
Views:	59
Size:	277.6 KB
ID:	1596199  

AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 10:24   #3118
Am[^]r

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 8
Default Re: Club Astra Bertone

Ai nororc baeti,o intrebare am ,poate are vreunu din voi idee despre ce vb.............

Bag in viteza ...accelerez si cand ridic piciorul de pe acceleratie turatia motorului mai urca cu 200-300 de rotatii in plus fata de unde era cand am ridicat piciorul , deci daca schimb viteza in 2000 de ture ,motorul urca pana la 2300 ..........

Aveti idee ce poate fii ???

Aa a a si ink ceva .........motorul nu merge bn la relanti........adik nu mentine o turatie constanta ..........oscileaza contiinu .... am verificat bujiile si fisele si sunt ok............

Poate stiti voi alt motiv....................MULTUMESC FRUMOS !
Am[^]r is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 10:25   #3119
Am[^]r

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 8
Default Re: Club Astra Bertone

Este vb de un bertone de 1.8 din 2000 ,am uitat sa mentionez
Am[^]r is offline   Reply With Quote
Old 11-08-10, 10:35   #3120
pyranha_1984

Stage 5
 
pyranha_1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,012
Member of:
[Opel]
Default Re: Club Astra Bertone

Quote:
Originally Posted by Am[^]r View Post
Ai nororc baeti,o intrebare am ,poate are vreunu din voi idee despre ce vb.............

Bag in viteza ...accelerez si cand ridic piciorul de pe acceleratie turatia motorului mai urca cu 200-300 de rotatii in plus fata de unde era cand am ridicat piciorul , deci daca schimb viteza in 2000 de ture ,motorul urca pana la 2300 ..........

Aveti idee ce poate fii ???

Aa a a si ink ceva .........motorul nu merge bn la relanti........adik nu mentine o turatie constanta ..........oscileaza contiinu .... am verificat bujiile si fisele si sunt ok............

Poate stiti voi alt motiv....................MULTUMESC FRUMOS !
S`a mai discutat ... clapeta d acceleratie tre curatata.
pyranha_1984 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -