Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 05-11-08, 08:38   #1366
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

La mine nu se aprinde nimic in bord de la sonda. Sonda se pacaleste destul de usor. Sonda aia masoara temperatura gazelor de dupa catalizator. In mod normal, datorita "dopurilor" din precatalizator si catalizator, se reduce temperatura, dar cand pui o evacuare libera nu prea mai are ce sa raceasca gazele pana la temperatura stock si da eroare sonda. Mie mi-au rezolvat-o baietii reducand suprafata pe care sonda o are expusa la gazele din evacuare si astfel nu-si da seama ca e mai cald acolo .
Si mie imi place f mult cum se aude cand accelerez, dar problema e frana aia de motor care e f deranjanta. Nu stiu ce finala ai tu, dar la mine este si finala goala fara niciun silencer, nimic, ca sa nu fie gatuita deloc evacuarea.
__________________
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 08:41   #1367
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by elspa View Post
pai in cazul asta e mai avantajos sa o iei de la milltek ...mie cand mi-au facut evacuarea mi-au luat 17 mil...s-au nesimtit astia de la borla....monopol....
Si eu zic la fel. Cand mi-am facut-o eu, stiam de niste scoruri f mari la evacuarile de firma (downpipe 700e, catalizator 600e), deci mi s-a parut k pretul de la pilot.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 16:09   #1368
daniii_86

Stage 5
 
daniii_86's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 434
Default Re: Club astra bertone

mai am o intrebare k dabea a aparut problema am 1.8 si la relanti sta becul de la ulei aprins cnd turez un pik se stinge cnd revine sub 1000 ture se aprinde la lok ...stie cineva ce este ..am inteles k sar putea sa fie pompa de ulei stie cineva un pret estimativ sau daca se poate repara ?
__________________
Ydiul meu : daniii_86

Tel : 0769..21..86..23


NU....merge cu viteza mai mare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare ......BertonE..RullllZZZZZ
daniii_86 is offline   Reply With Quote
Old 05-11-08, 22:38   #1369
JUPAN_EMY

Stage 5
 
JUPAN_EMY's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,253
Default Re: Club astra bertone

am si eu o "problema" cu masina ... si nu mai stim cum sa o rezolvam ....


frate masina fuge de te omoara.... si cand ma dezvat de ea ma cam ia cu frica daca am tc si abs scoase.... Va fugi si mai bine cand imi voi lua Boost Controler de la Elspa bineinteles - va face atunci 1.1 BAR constant
__________________

Cand ai una ,n-ai nici una ... cand ai multe-ai de-abia una ! asta-i aplicata in toate !

Se poate oare " OMEGA TURBO" ?
JUPAN_EMY is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 10:18   #1370
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Si cat crezi ca o sa te tina turbina in ritmul ala ?
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 22:22   #1371
b-power

Stage 4
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 298
Member of:
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

salutare baieti!c toba credeti k merge cel mai bn pt bertone ?ovala,cu 2 tevi sau rotunda? am trecut raru si in sfarsit pot sa-i pun c vreau adica toba,folie,stopurile negre si xenoane ca in rest nu prea mai are nevoie de cv(suspensii jante etc.)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Copy (2) of DSC06254.JPG
Views:	130
Size:	2.31 MB
ID:	692877  
b-power is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 01:10   #1372
flo_bbi

Stage 4
 
Join Date: May 2008
Posts: 253
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by b-power View Post
salutare baieti!c toba credeti k merge cel mai bn pt bertone ?ovala,cu 2 tevi sau rotunda? am trecut raru si in sfarsit pot sa-i pun c vreau adica toba,folie,stopurile negre si xenoane ca in rest nu prea mai are nevoie de cv(suspensii jante etc.)
frumoasa masina.. am vazut`o prin magurele.. acolo stai? .... adica aproape zi de zi knd ma duc la munca o vad.. k muncesc p`acolo.. fac "naveta"
flo_bbi is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 03:06   #1373
flo_bbi

Stage 4
 
Join Date: May 2008
Posts: 253
Default Re: Club astra bertone

algo.. parca u ai stergatorul pe mijlocul parbrizului nu?

am citit in primele pagini.. sau nu mai stiu sigur.. si parca sunt 2 membrii kre au stergatorul pe mijloc.. ma poate ajuta cineva? stiti cum se face?

Click image for larger version

Name:	opel_astra_opc_xtreme.jpg
Views:	96
Size:	18.3 KB
ID:	693026
__________________

Last edited by flo_bbi; 07-11-08 at 03:09.
flo_bbi is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 08:17   #1374
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Monde0 View Post
@Mondeo .. daia nu mergea numele asta cand mi-am facut nick-ul il furasei tu
in 2004
Mondeo is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 09:06   #1375
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by flo_bbi View Post
algo.. parca u ai stergatorul pe mijlocul parbrizului nu?

am citit in primele pagini.. sau nu mai stiu sigur.. si parca sunt 2 membrii kre au stergatorul pe mijloc.. ma poate ajuta cineva? stiti cum se face?

Attachment 693026
L-am avut cand am luat masina dar l-am refacut repede cum era stock. E o prostie. Iti incurca si vizibilitatea si nici nu sterge cum trebuie. Din cate tin minte pur si simplu ridici stergatorul din pozitia initiala sa stea pe mij parbrizului in loc de jos. Are un surub care tine bratul. Il desfaci pe ala si il strangi iar cand e stergatorul cum vrei tu. Oricum, eu nu recomand.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 10:29   #1376
VFFtuning

Stage 5
 
VFFtuning's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 564
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by b-power View Post
salutare baieti!c toba credeti k merge cel mai bn pt bertone ?ovala,cu 2 tevi sau rotunda? am trecut raru si in sfarsit pot sa-i pun c vreau adica toba,folie,stopurile negre si xenoane ca in rest nu prea mai are nevoie de cv(suspensii jante etc.)
salut!!! frumoasa masinuta sa o stapanasti sanatos si fara incidente.......si eu tot in Magurele am vazut o......
VFFtuning is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 10:42   #1377
Renesys

Stage 3
 
Renesys's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 140
Member of:
[FOTO]
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by b-power View Post
salutare baieti!c toba credeti k merge cel mai bn pt bertone ?ovala,cu 2 tevi sau rotunda? am trecut raru si in sfarsit pot sa-i pun c vreau adica toba,folie,stopurile negre si xenoane ca in rest nu prea mai are nevoie de cv(suspensii jante etc.)
Super frumoasa...mai ales culoare imi place mult...so stapanesti sanatos fara probleme!

uite cum miam pus eu toba, mie asa imi place


si cu butonul ESP, nelamurirea la tutorialu ala: de la pinul 25 din mufa aceea se trage un fir(e posibil sa nu existe pinul,faceti rost de unul) care la atingerea cu masa masini se decupleaza ESP/TC-ul si la a2a atingere se cupleaza la loc(am atasat si tutorialul pentru cine nu il are)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00054.JPG
Views:	87
Size:	613.8 KB
ID:	693132   Click image for larger version

Name:	rbn bertone (2).JPG
Views:	114
Size:	785.7 KB
ID:	693133  
Attached Files
File Type: pdf tcswitch.pdf (208.2 KB, 12 views)
__________________

MPZ Photography - www.mpz.ro
Opel Astra Bertone Turbo, 237cp
Subaru Impreza WRX, 230cp
Mitsubishi Lancer EVO 8, 327cp Dyno
Renesys is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 11:33   #1378
flo_bbi

Stage 4
 
Join Date: May 2008
Posts: 253
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by algorunescu View Post
L-am avut cand am luat masina dar l-am refacut repede cum era stock. E o prostie. Iti incurca si vizibilitatea si nici nu sterge cum trebuie. Din cate tin minte pur si simplu ridici stergatorul din pozitia initiala sa stea pe mij parbrizului in loc de jos. Are un surub care tine bratul. Il desfaci pe ala si il strangi iar cand e stergatorul cum vrei tu. Oricum, eu nu recomand.
ok.. m`am linistit )) am crezut k e un stergator mai mare si face fata la tot parbrizul.. ms
flo_bbi is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 14:34   #1379
pyranha_1984

Stage 5
 
pyranha_1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,012
Member of:
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

Deci stie careva de unde i mi iau si eu un eleron pt luneta???
pyranha_1984 is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 16:00   #1380
b-power

Stage 4
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 298
Member of:
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

fratilor data viitoare cand mai treceti prin magurele lasa-ti-mi un bilet in geam!)flo bbi unde lucrezi??am vazut si eu de cateva ori o bertone neagra prin mag dar nu stiu daca erai tu!vff tuning & flo bbi poate ne mai intalnim p aici sa ne "alergam" un pic sau sa facem schimb d opiniirenesys tare toba,are un prieten la fel dar pe alta masina si se aude beton,dar cred ca o sa optez pentru una cu teava dubla,asta pana fac rost d bani sa-i schimb toata galeria!!salutare si numai bine!
b-power is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -