Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 14-10-08, 22:36   #1276
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Club astra bertone

De curiozitate .. cat costa sa inlocuiesti o turbina? Adica s-o dai afara pe cea de pe opel si eventual sa pui una mai buna ... Garret ceva .. informativ
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 07:57   #1277
Florinike

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 365
Default Re: Club astra bertone

800 E turbina de OPC. Cu ea te duci in 300 CP cu soft, intercooler, evacuare, si alte prostii schimbate. Dar, deja peste 250 de cai devine o mica bestie, ce nevoie ai avea de 300
__________________
Nu conduc cu viteza, zbor la joasa altitudine....
Florinike is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 09:49   #1278
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Club astra bertone

Da .. ai dreptate. Intrebam doar de curiozitate sa stiu cati bani imi mai trebuiesc dupa ce-mi cumpar bertone-le
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 09:56   #1279
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Scarto View Post
O intrebare am si eu ptr posesori .. din cate am auzit .. cica bertone-le de 2.0 turbo nu e asa reusit, si ca se duce turbina repede .. si alte chestii ... acum .. cei care au bertone turbo, ma pot ajuta si pe mine sa-mi spuna daca-i adevarat sau nu?
Astea sunt prostii. Depinde de propietar. A mea este din 2001 si are pe ea turbina originala. N-am nici o treaba cu ea. Trage masina de rupe. Cu orice masina turbo pot fi probleme. Astea nu se conduc ca o aspirata. Trebuie sa lasi motorul sa se incalzeasca inainte sa-l turezi mult (pana nu ajunge pe la 80 de grade, e recomandat sa nu treci de 3000 de ture), dupa ce mergi cu ea mai turata, trebuie sa o lasi sa se raceasca turbina 2-3 minute. Cati crezi ca fac asta ? Multi isi iau masina doar ca sa-i duca din punctul A in punctul B si li se cam rupe de ea. Altii se duc si fac liniute, ceea ce iar nu-i face bine. Depinde f mult de la cine o iei.
__________________
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 13:23   #1280
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Club astra bertone

La cate ture intra turbina si cat tine?
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 14:36   #1281
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Scarto View Post
La cate ture intra turbina si cat tine?
3000-6500 daca lasi limitarea la 6500. Daca o scoti, pana dupa 7000.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 15:02   #1282
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Club astra bertone

Si cam ce ar insemna "dupa ce mergi cu ea mai turata, trebuie sa o lasi sa se raceasca turbina 2-3 minute." ? Sa zicem din a 3a o duc in 6500 ture si apoi la a 4a nu mai trec de 3000? Sau merg cat am eu chef de fiu Schumacher si apoi o las sa se raceasca?
__________________
Burn rubber, not your soul
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 16:22   #1283
daniii_86

Stage 5
 
daniii_86's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 434
Default Re: Club astra bertone

salll lume......unde im pot indrepta si eu o janta in bucuresti .....k de la drumul nostru precum pista de formula 1 ....a inceput sa faca opturi janta....si .....nu e bine ..ms frumos anticipat si eu referitor la discutie am avut pe spate 225/40/r17 si amortizoare stok si arc sport si mia facut aripa praf acum am 205/50/r17 si este mai acceptabil.....mai atinge cnd e masina cu 4 persoane si bagaje
__________________
Ydiul meu : daniii_86

Tel : 0769..21..86..23


NU....merge cu viteza mai mare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare ......BertonE..RullllZZZZZ
daniii_86 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 22:16   #1284
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Scarto View Post
Si cam ce ar insemna "dupa ce mergi cu ea mai turata, trebuie sa o lasi sa se raceasca turbina 2-3 minute." ? Sa zicem din a 3a o duc in 6500 ture si apoi la a 4a nu mai trec de 3000? Sau merg cat am eu chef de fiu Schumacher si apoi o las sa se raceasca?
Pai e destul de logic. Turbina incepe sa lucreze calumea peste 3000 de ture cand se si incinge serios. Normal ca nu ma refer la situatia cand o turezi putin si dupa aia mergi lejer. Daca tu dupa aia intri in trafic si stai la semafoare, sau mergi incet in trafic, cum zici tu, ea incepe sa se raceasca, dar daca trebuie sa te opresti ce faci ? Sa zicem ca mergi pe autostrada cu 200 si vrei sa te opresti la un popas. Logic ca turbina va fi rosie.
Ca sa intelegi mai bine, uite cum se face o turbina cand incepi sa o turezi:
https://www.youtube.com/watch?v=HFL1Q...eature=related
Acum imagineaza-ti ca opresti dintr-o data motorul si o lasi asa. Fara ulei, fara lichid de racire care sa treaca prin ea, fara nimic. Cat crezi ca o sa tina ?
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 22:41   #1285
crystip84

Stage 5
 
crystip84's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 333
Default Re: Club astra bertone

sal baieiti, nu am mai postat de mult pe aici.. am reusit pana la urma sa pun buton pentru esp ... am gasit un baiat priceput... cu buton cu tot 100 ron ..
(nu am pus butonul original de esp) am vazut un post mai sus cu turbina de opc si cele aferente... as dori sa aflu dc si-a mai pus cineva turbina asta de opc in afara de mihai(elspa) ca as fi tare curios sa vad cum trage.. si dc si-a montat cineva diferential autoblocant.... si dc stiti vreunul de vanzare.. am un prieten cu un leon cupra de 300+ cp pe dyno la master tuner si se simte o senzatie incredibila in comparatie cu a mea.. si m-ar bate gandu sa fac investitiia asta dar intai vreau sa mai aflu pareri .. ideea e ca e fun sa te dai pe 400 m nu doar in curbe..ceeea ce e oarecum destul de periculos cu bertonele.. nu mi se pare chiar atat de stabil ca un quatro ... si dc e careva pe aici cu ceasuri albe care si-a pus plasma peste ele ..dau diferenta de bani +ale mele negre
crystip84 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-08, 23:34   #1286
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Club astra bertone

Aha .. merci mult algorunescu
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 07:50   #1287
gabi_bertone
Street 4 Cars Member

Stage 2
 
gabi_bertone's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 54
Member of:
[Street 4 Cars]
Default Re: Club astra bertone

Stie cineva cat costa un radiator de apa de Bertone 2.0L? Nou sau second.
Cand am luat masina avea o lipitura in partea stanga sus (cred ca materialul e de palstic) si acum a cedat. Nu stiu daca pot sa o lipesc fara sa mai schimb radiatorul. A incercat cineva sa-l lipeasca?
gabi_bertone is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 11:17   #1288
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Pai ai doua variante. Una ar fi sa intri pe autoa.ro si sa-i suni. Va ca pe site nu apare radiator de apa, dar ... poate pot aduce. Au cam cele mai bune preturi.
A doua varianta: esti din Craiova, adica de la mine de acasa . Iti dau numarul mecanicului meu. Eu bat drumul Bucuresti-Craiova sa ajung la el pentru ca e singurul om in care am incredere sa umble la masina mea. Vorbesti cu el si te rezolva fara probleme. Imi spui daca alegi varianta 2 si-ti dau numarul pe pm.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 14:33   #1289
Florinike

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 365
Default Re: Club astra bertone

@cristy-cu ce te ajuta butonul de ESP, se simte asa de tare incat aveai nevoie de el?
Florinike is offline   Reply With Quote
Old 16-10-08, 14:53   #1290
FastBoy

Stage 4
 
FastBoy's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 222
Member of:
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

Salut baieti, ma alatur clubului abia acum, cu toate ca sunt "bertonist" de aproape 1 an, bine v-am gasit...twisted:
FastBoy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -