Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 04-09-08, 22:33   #1111
Renesys

Stage 3
 
Renesys's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 140
Member of:
[FOTO]
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by flo_bbi View Post
nu stiu ? atunci ia`ti ca ale mele ...
iti spun sigur ca nu merg...am vrut sami iau demult, dar tot asa miam luat modelu asta...dadusem atunci 350ron pe ele...ieftine si bune))

pe viitor le modific pastea bag dungi de leduri ceva de genu...ca alta solutie se pare ca nu este decat ceva custom made

si 3 poze mai pe noapte
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0703.jpg
Views:	140
Size:	1.71 MB
ID:	633033   Click image for larger version

Name:	IMG_0739.jpg
Views:	114
Size:	1.44 MB
ID:	633034   Click image for larger version

Name:	IMG_0714.jpg
Views:	126
Size:	1.35 MB
ID:	633035  

__________________

MPZ Photography - www.mpz.ro
Opel Astra Bertone Turbo, 237cp
Subaru Impreza WRX, 230cp
Mitsubishi Lancer EVO 8, 327cp Dyno

Last edited by Renesys; 04-09-08 at 22:47.
Renesys is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 18:17   #1112
dragsterX

Stage 3
 
dragsterX's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 97
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by crystip84 View Post
cand am cumparat masina lunea trecuta am observat ca becul de la check engine e lipsa.. dar am zis domnule nu e problema.. cine mi-a pus-o pe tester gasise o eroare de debitmetru care duoa ce a sters-o incepuse sa se balbaie rau motorul... in cele din urma isi revenise la normal.. ieri am demontat ceasurile de bord si surpriza mare.. fostul proietar anulase becul de check engine.. oare dc...am pus un bec eu..bineinteles ramanea aprins .. azi am reusit sa-o pun pe op-com un fel de vag-com eroare p0170 fuel trim malfunction .. din ce am vazut eu pot fi mai multe kestii.. debitmetru ,sonda , pierdere de presiune pe tubulatura turbinii... inca ceva va rog dc ati reusit sa va dati seama cu schema de la esp.. pinul 31 se pune in locul la 25 si asa e esp-ul scos sau cum se face.. nu am inteles .. engleza din tutorialul respectiv nu seamana a fi engleza.. exprimarea lasa de dorit.. dc aveti o schema electrica ar fi perfect.. a by the way de vreo cativa km eroarea nu mai apare si masina parca trage mult mai bn...astep pareri sau dc ati patit la fel la z20Let asta pacatos..
Crystip84, eroarea ta e simplu de rezolvat, dar o sa te coste Am avut deja 2 Bertone turbo cu aceeasi eroare - una a colegului de apartament si actuala mea. Singura rezolvare este schimbarea debitmetrului - stiu ca interpretarea codului de eroare lasa impresia ca poate fi si altceva, dar eu iti spun atat: daca atunci cand nu se "balbaie" motorul functioneaza normal si masina trage asa cum ar trebui sa traga, debitmetrul e de vina. Original e vreo 11 - 13 mil, altceva nu recomand pentru ca am absoluta incredere in ceea ce imi spune mecanicul meu (a lucrat la reprezentanta Opel si cica cele neoriginale pica dupa cativa mii de kilometri)

@algorunescu - imi pare rau ca nu am mai intrat aici de ceva timp, aveam mare nevoie de cauciucul tau, ca mi-a facut unul explozie si acum merg cu rezerva Asta e !
dragsterX is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 18:26   #1113
flo_bbi

Stage 4
 
Join Date: May 2008
Posts: 253
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Renesys View Post
iti spun sigur ca nu merg...am vrut sami iau demult, dar tot asa miam luat modelu asta...dadusem atunci 350ron pe ele...ieftine si bune))

pe viitor le modific pastea bag dungi de leduri ceva de genu...ca alta solutie se pare ca nu este decat ceva custom made

si 3 poze mai pe noapte
sunt speciale pentru coupe cabrio nu astra g..
pe ale tale de unde le-ai luat?
flo_bbi is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 19:19   #1114
Renesys

Stage 3
 
Renesys's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 140
Member of:
[FOTO]
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by flo_bbi View Post
sunt speciale pentru coupe cabrio nu astra g..
pe ale tale de unde le-ai luat?
fritz4tuning . ro leam luat in decembrie parca...dar cred ca tot 350ron sunt si acum
Renesys is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 11:03   #1115
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by dragsterX View Post
@algorunescu - imi pare rau ca nu am mai intrat aici de ceva timp, aveam mare nevoie de cauciucul tau, ca mi-a facut unul explozie si acum merg cu rezerva Asta e !
Sorry. Este promis lui Vff acum.

Deci mai am un far stanga, o cutie filtru originala (eu mi-am pus de 2.2) si o toba originala. Cine le vrea ?
__________________
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 11:18   #1116
Marius_n

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 119
Default Re: Club astra bertone

Renesys o intrebare..cum ti-ai facut dungile alea de leduri albe in faruri?
Marius_n is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 11:20   #1117
Marius_n

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 119
Default Re: Club astra bertone

Cristip84..sa stii k am renuntat la ideea cu plasma pt k m-am obisnuit f bn cu cele stock..n-am mai intrat de mult pe site d'aia ti-am rasp abia acum la mesaj.Scuze oricum pt intarziere
Marius_n is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 11:54   #1118
Renesys

Stage 3
 
Renesys's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 140
Member of:
[FOTO]
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Marius_n View Post
Renesys o intrebare..cum ti-ai facut dungile alea de leduri albe in faruri?
Eu cam tot ce vezi pe masina e montat de mine...xenon far proiectoare, ledurile din far din bord, bara fata, eleron, etc...
Renesys is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 12:32   #1119
pyranha_1984

Stage 5
 
pyranha_1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,012
Member of:
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

Sincer eu unu nu prea vad ceva frumos in ledurile din far ..... mai ales ca e o copie fara suparare !!!!
eu unu daca as fi nu mi as pune ...
pyranha_1984 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 13:08   #1120
Marius_n

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 119
Default Re: Club astra bertone

si pe ce anume le-ai montat,le-ai facut legaturile?pe cablaj sau cum?ce leduri ai folosit dintr-acelea mici de 4mm sau mari de 10-12mm?da-mi niste amanunte..tensiunea cum ai coborat-o d ela 12v la 4.5?
Marius_n is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 13:31   #1121
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by dragsterX View Post
Crystip84, eroarea ta e simplu de rezolvat, dar o sa te coste Am avut deja 2 Bertone turbo cu aceeasi eroare - una a colegului de apartament si actuala mea. Singura rezolvare este schimbarea debitmetrului - stiu ca interpretarea codului de eroare lasa impresia ca poate fi si altceva, dar eu iti spun atat: daca atunci cand nu se "balbaie" motorul functioneaza normal si masina trage asa cum ar trebui sa traga, debitmetrul e de vina. Original e vreo 11 - 13 mil, altceva nu recomand pentru ca am absoluta incredere in ceea ce imi spune mecanicul meu (a lucrat la reprezentanta Opel si cica cele neoriginale pica dupa cativa mii de kilometri)
Am uitat sa va zic ceva. Pe opel, original, este debitmetru Bosch. Daca-l iei de la opel, platesti ca la opel. Acelasi debitmetru Bosch il gasesti la alti distribuitori cu 6 milioane nu 11-13. L-am schimbat eu pe al meu acum cateva luni. Piesele originale sunt bune cand sunt specifice motorului de la opel (de exemplu o garnitura originala este intotdeauna superioara oricarei alta), dar cand vine vorba de electronica, important este sa fie aceeasi firma producatoare (in general Bosch in cazul nostru), necontand de unde il iei. Cei de la opel au niste preturi de te doare capul la tot.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 16:54   #1122
Renesys

Stage 3
 
Renesys's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 140
Member of:
[FOTO]
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Marius_n View Post
si pe ce anume le-ai montat,le-ai facut legaturile?pe cablaj sau cum?ce leduri ai folosit dintr-acelea mici de 4mm sau mari de 10-12mm?da-mi niste amanunte..tensiunea cum ai coborat-o d ela 12v la 4.5?
loool...ce zici tu imi lua o gramada plus ca ieseau si strambe am cumparat asa ceva si leam montat in far...

http://www.whitexenon.ro/shop.php?nu...755777bf113ee2
Renesys is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 00:31   #1123
Renesys

Stage 3
 
Renesys's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 140
Member of:
[FOTO]
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by pyranha_1984 View Post
Sincer eu unu nu prea vad ceva frumos in ledurile din far ..... mai ales ca e o copie fara suparare !!!!
eu unu daca as fi nu mi as pune ...
loool si angels eyes nu e o copie)...macar pe bertone spranceana de led nam vazut...si nici nu prea seamana cu audi, nici la culoarea ledurilor forma sau marime si nici nu le are sub forma de spranceana...

si acum depinde de gustul fiecaruia..

aaa da si cam tot este o copie...orice pui pe masina...e luat de la bmwe, de la audi etc etc...
Renesys is offline   Reply With Quote
Old 07-09-08, 10:20   #1124
pyranha_1984

Stage 5
 
pyranha_1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,012
Member of:
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

=)) daca zici u .....
pyranha_1984 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-08, 12:08   #1125
VFFtuning

Stage 5
 
VFFtuning's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 564
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by algorunescu View Post
Sorry. Este promis lui Vff acum.

Deci mai am un far stanga, o cutie filtru originala (eu mi-am pus de 2.2) si o toba originala. Cine le vrea ?
.algo.....super baiat...multumesc inca o data.......!!!!
VFFtuning is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -