Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 28-08-08, 18:45   #1066
crystip84

Stage 5
 
crystip84's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 333
Default Re: Club astra bertone

apropo.. azi am sunat la di-bas.. nu vor sa-mi monteze buton de esp... au spus ca nu se baga dc masina nu a venit.,. am intrebat dc au buton macar la vanzare .. parca i-am intrebat de nu stiu ce smecherie... m-au dezamagit.. bine nu ma asteptam la prea multe .. dc si--a montat careva buton esp astept un raspuns .. la motorul asta de 2.0t .. macar vreau sa stiu dc e buton normal care functioneaza ca un contac (inchis/deschis) sau e contactor ... mihai (elspa) stie.. dar nu cred ca are timp de explicatiii
crystip84 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-08, 00:01   #1067
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by flo_bbi View Post
a e varza? )))
E impecabil! Probabil cel mai bun si modern drum din romania la ora actuala. (25km sunt inca neterminati, sate etc)
Cat despre triple, vii si le vezi, nu ti le bag pe gat, nu ma rog de tine Dar iti spun ca sunt destul de inchise.

Quote:
Originally Posted by VLAD_85 View Post
daca te intereseaza am eu de vanzare o suspensie sport (arcuri+amortizoare) la super pret.
Vlad, ce pret zici ca are suspensia aia? Deocamdata nu sunt foarte interesat, dar ... ca sa imi fac o idee ...

Mersi frumosc de raspuns!
__________________

BMW 328ci (E46) / Topaz Blue / Modena Heritage Nappa Leather
BMW 320i (E36) ///M-Technick II Motorsport
EX: Opel Astra Coupe ЪERTONE
Disclaimer: Posts written by me are my views, ideas and opinions only, and should not be taken as facts, unless stated otherwise, or as trying to force my views on others! Thanks!
sabothor is offline   Reply With Quote
Old 29-08-08, 18:21   #1068
VLAD_85

Stage 4
 
VLAD_85's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 211
Default Re: Club astra bertone

Vlad, ce pret zici ca are suspensia aia? Deocamdata nu sunt foarte interesat, dar ... ca sa imi fac o idee ...

Mersi frumosc de raspuns![/QUOTE]
250e suspensia o am din martie pe masina este aproape noua,o schimb pt ca vreau sa-mi iau KW reglabila..daca mai vii pe la oltenita te dau o tura gratis
VLAD_85 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-08, 21:13   #1069
alinWRC


Stage 5
 
alinWRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 481
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Club astra bertone

bai nu e nici unul care si-a montat buton de esp..cum suportati sa mergeti cu masina asa...?
alinWRC is offline   Reply With Quote
Old 30-08-08, 23:04   #1070
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by VLAD_85 View Post
Vlad, ce pret zici ca are suspensia aia? Deocamdata nu sunt foarte interesat, dar ... ca sa imi fac o idee ...

Mersi frumosc de raspuns!
250e suspensia o am din martie pe masina este aproape noua,o schimb pt ca vreau sa-mi iau KW reglabila..daca mai vii pe la oltenita te dau o tura gratis[/QUOTE]

Stiu cum se comporta masina cu suspensie sport, dar mai stiu si in ce tara traim si de aceea as cam da inapoi ...

Nu de alta, dar deja m-a sunat florinike sa ma certe ca de ce te-am intrebat de suspensie (am prieteni grijulii, )

Oricum multumesc mult de oferta, daca ma vezi prin oltenita, da-mi un flash ceva. Am vazut (aka admirat) masina si iti stiu si fostul logan, din pacate nu te cunosc personal, deci slabe sanse sa te recunosc.

Tot ceea ce stiu despre tine este ca ai un nume marfa, "de legenda"

Oricum pretul suspensiei este destul de bun. Daca ma razgandesc, te anunt.

Multa bafta si pastram legatura!
sabothor is offline   Reply With Quote
Old 30-08-08, 23:07   #1071
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by alinWRC View Post
bai nu e nici unul care si-a montat buton de esp..cum suportati sa mergeti cu masina asa...?
Ce sa facem "bai" alin, daca suntem toti niste tarani, de-aia nu ne-am montat. Cum o suportam? Poate te miri daca ti-as spune ca o suport ... si n-am de gand sa ii dau foc.

De curiozitate, pe google ai cautat?
sabothor is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 09:22   #1072
mekhi

Stage 1
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 21
Default Re: Club astra bertone

Sunt si eu proaspat posesor al unui Astra Bertone Cabrio 1.8 si am luat masina pentru calitatiile tehnice. Prelata masinii are ceva defecte si as vrea sa o schimb. Imi poate recomanda cineva unde gasesc material, sau unde se poate schimba sau chiar si repara.
mekhi is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 14:50   #1073
Florinike

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 365
Default Re: Club astra bertone

Eu am montat un buton de ESP dar as fi taran daca as monta unul. Zilele trecute eram la mare si vroiam sa plec mai tare si am scos ESP:am lasat dare pe asfalt metrii buni si abia dupa 5000 rpm in a 2 a a inceput sa miste. Sfatul meu e, lasati ESP ul acolo, va ajuta chiar si daca credeti ca nu aveti nevoie.
__________________
Nu conduc cu viteza, zbor la joasa altitudine....
Florinike is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 12:11   #1074
Mondeo
Extreme Racing Member

Stage 5
 
Mondeo's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,273
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

pai ai sau nu?
Mondeo is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 13:17   #1075
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Mondeo View Post
pai ai sau nu?
Are dar nu montat de el ci de fostul propietar. Cred ca asta a vrut sa spuna .
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 13:26   #1076
VFFtuning

Stage 5
 
VFFtuning's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 564
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Renesys View Post
si 3 poze mai artistice cu bertonele meu...

PS: Nu imi cumpara si mie cineva bara aia sami fac si io un chip tuning)...
salut...de unde ai luat bara astade opc si cat te a costat??? multumesc

Last edited by VFFtuning; 01-09-08 at 13:41.
VFFtuning is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 14:16   #1077
Florinike

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 365
Default Re: Club astra bertone

Da, scuze am fost cam ambiguu. Am dar era deja montat pe masina. Sincer sa fiu eu nu vad de ce anume poti sa iti doresti sa il scoti pentru ca daca faci asta cauciucurile le prajesti muuuult mai repede si mare diferenta nu e. La mine se simte de la a 3 a in sus fara esp scos cand nu te mai limiteaza. In rest, merge foarte bine si cu el pus, se poate da in ea si cu el mai ales daca pleci usor de pe loc.
Florinike is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 20:28   #1078
Renesys

Stage 3
 
Renesys's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 140
Member of:
[FOTO]
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by VFFtuning View Post
salut...de unde ai luat bara astade opc si cat te a costat??? multumesc
cam 23mil...de la opel...dar vopsit gratis la un amic si montaj eu)
aaa si fara proiectoare care era unul 5mil
am gasit 2 la 1mil cu angels eyes)
__________________

MPZ Photography - www.mpz.ro
Opel Astra Bertone Turbo, 237cp
Subaru Impreza WRX, 230cp
Mitsubishi Lancer EVO 8, 327cp Dyno
Renesys is offline   Reply With Quote
Old 01-09-08, 21:18   #1079
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Am niste chestii de care as vrea sa scap. Care ma ajuta ?
1 bucata cauciuc dunlop sp maxx in stare f buna (mi s-a spart un cauciuc intr-o groapa si le-am inlocuit pe amandoua cu sp9000)
1 bucata far stanga original pe negru
1 bucata toba originala

Imi ocupa aiurea spatiul prin balcon si n-as vrea sa le arunc ca sunt folosibile.
__________________
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 02-09-08, 00:35   #1080
crystip84

Stage 5
 
crystip84's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 333
Default Re: Club astra bertone

cand am cumparat masina lunea trecuta am observat ca becul de la check engine e lipsa.. dar am zis domnule nu e problema.. cine mi-a pus-o pe tester gasise o eroare de debitmetru care duoa ce a sters-o incepuse sa se balbaie rau motorul... in cele din urma isi revenise la normal.. ieri am demontat ceasurile de bord si surpriza mare.. fostul proietar anulase becul de check engine.. oare dc...am pus un bec eu..bineinteles ramanea aprins .. azi am reusit sa-o pun pe op-com un fel de vag-com eroare p0170 fuel trim malfunction .. din ce am vazut eu pot fi mai multe kestii.. debitmetru ,sonda , pierdere de presiune pe tubulatura turbinii... inca ceva va rog dc ati reusit sa va dati seama cu schema de la esp.. pinul 31 se pune in locul la 25 si asa e esp-ul scos sau cum se face.. nu am inteles .. engleza din tutorialul respectiv nu seamana a fi engleza.. exprimarea lasa de dorit.. dc aveti o schema electrica ar fi perfect.. a by the way de vreo cativa km eroarea nu mai apare si masina parca trage mult mai bn...astep pareri sau dc ati patit la fel la z20Let asta pacatos..
crystip84 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -