Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 26-08-08, 00:36   #1036
Renesys

Stage 3
 
Renesys's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 140
Member of:
[FOTO]
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by algorunescu View Post
Pai uite aici:
http://www.srz.ro/pagini/Suspensii.htm

Este site-ul lui elspa de pe forum (si fost membru clubului). Cum a avut si el bertone si l-a tot modificat stie cam tot ce se poate pune si ce e mai bun. Apeleaza cu incredere. Din cate stiu si preturile sunt printre cele mai bune pe care le poti gasi la tot ce aduce.
Cu toate ca este un "tradator" si sia vandut bertonele ))...recomand...
Eu am luat de la el toba carbon, filtru carbon, bujii NGK...calitate si ieftine!
Renesys is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 22:29   #1037
boditza

Stage 2
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 27
Default Re: Club astra bertone

Este site-ul lui elspa de pe forum (si fost membru clubului). Cum a avut si el bertone si l-a tot modificat stie cam tot ce se poate pune si ce e mai bun. Apeleaza cu incredere. Din cate stiu si preturile sunt printre cele mai bune pe care le poti gasi la tot ce aduce.[/QUOTE]

multumesc. o sa ma uit
boditza is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 23:15   #1038
crystip84

Stage 5
 
crystip84's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 333
Default Re: Club astra bertone

salut. de ieri sunt proaspat posesor de opel astra bertone 2.0 turbo , masina inainte s-o iau am verificat-o la mastertuner si a scos 167 cp la primul test si 171 la al doilea fara filtru , i-am facut si test de comprsie si a scos peste 8.5 9 la fiecare piston..acum nu stiu cat de bine a fost facut ... ..stie careva cum pot sa montez buton de esp ca masina nu are..am inteles ca exista o schema de montaj?.. si dc mai e cineva pe aici pe forum cu mtorul asta de 141kw si cati cai a scos pe dyno.. oricum masina nu este pusa la punct ..trebuie sa-i schimb toate consumabilele ca fostul proietar care a adus-o nu a facut nimic la ea... so oarecum e normal sa scoata puterea aia..
crystip84 is offline   Reply With Quote
Old 26-08-08, 23:39   #1039
Renesys

Stage 3
 
Renesys's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 140
Member of:
[FOTO]
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by crystip84 View Post
salut. de ieri sunt proaspat posesor de opel astra bertone 2.0 turbo , masina inainte s-o iau am verificat-o la mastertuner si a scos 167 cp la primul test si 171 la al doilea fara filtru , i-am facut si test de comprsie si a scos peste 8.5 9 la fiecare piston..acum nu stiu cat de bine a fost facut ... ..stie careva cum pot sa montez buton de esp ca masina nu are..am inteles ca exista o schema de montaj?.. si dc mai e cineva pe aici pe forum cu mtorul asta de 141kw si cati cai a scos pe dyno.. oricum masina nu este pusa la punct ..trebuie sa-i schimb toate consumabilele ca fostul proietar care a adus-o nu a facut nimic la ea... so oarecum e normal sa scoata puterea aia..
Buton esp ia fisierul deaici...ink vb cu un baiat de la opel sa vedem cum facem sa nu fie vreo problema
Attached Files
File Type: pdf tcswitch.pdf (208.2 KB, 50 views)
Renesys is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 00:41   #1040
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by crystip84 View Post
salut. de ieri sunt proaspat posesor de opel astra bertone 2.0 turbo , masina inainte s-o iau am verificat-o la mastertuner si a scos 167 cp la primul test si 171 la al doilea fara filtru , i-am facut si test de comprsie si a scos peste 8.5 9 la fiecare piston..acum nu stiu cat de bine a fost facut ... ..stie careva cum pot sa montez buton de esp ca masina nu are..am inteles ca exista o schema de montaj?.. si dc mai e cineva pe aici pe forum cu mtorul asta de 141kw si cati cai a scos pe dyno.. oricum masina nu este pusa la punct ..trebuie sa-i schimb toate consumabilele ca fostul proietar care a adus-o nu a facut nimic la ea... so oarecum e normal sa scoata puterea aia..
Si a mea cand am luat-o tot la fel a scos la test. In cazul meu am inlocuit garnitura de la chiuloasa care era dusa si bujiile erau inecate in ulei, am curatat egr-ul si clapeta de acceleratie si am recuperat toti caii pierduti.
__________________
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 14:21   #1041
flo_bbi

Stage 4
 
Join Date: May 2008
Posts: 253
Question Re: Club astra bertone

care stiti unde pot sa-mi fac stopurile fumurii??
Click image for larger version

Name:	stop fumuriu.JPG
Views:	99
Size:	9.8 KB
ID:	625766

Last edited by flo_bbi; 27-08-08 at 16:16.
flo_bbi is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 16:01   #1042
Renesys

Stage 3
 
Renesys's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 140
Member of:
[FOTO]
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by flo_bbi View Post
care stiti unde pot sa-mi fac stopurile fumurii?? Attachment 625766
Se gaseste spray cu vopsea pentru stopuri...daca nu ma insel am vazut la brico store la vopsele spray...iti cumperi 2 sa fii sigur cati ajunge ca sunt micutze dupa, degresezi stopul cu diluant, daca vrei sa acoperi becul de mers inapoi cu scotch dala de vopsea din hartie...si la final daca vrei sati luceasca totul iti cumperi un spray cu lac si dai peste tot...io asa am facut cand le aveam palea vechi
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	stopuri negre1.jpg
Views:	92
Size:	204.6 KB
ID:	625832  
__________________

MPZ Photography - www.mpz.ro
Opel Astra Bertone Turbo, 237cp
Subaru Impreza WRX, 230cp
Mitsubishi Lancer EVO 8, 327cp Dyno
Renesys is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 16:17   #1043
flo_bbi

Stage 4
 
Join Date: May 2008
Posts: 253
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Renesys View Post
Se gaseste spray cu vopsea pentru stopuri...daca nu ma insel am vazut la brico store la vopsele spray...iti cumperi 2 sa fii sigur cati ajunge ca sunt micutze dupa, degresezi stopul cu diluant, daca vrei sa acoperi becul de mers inapoi cu scotch dala de vopsea din hartie...si la final daca vrei sati luceasca totul iti cumperi un spray cu lac si dai peste tot...io asa am facut cand le aveam palea vechi
ok mersi frumos.. si inca ceva.. banuiesc k trebuie dat jos stopul nu? ))
flo_bbi is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 16:51   #1044
Renesys

Stage 3
 
Renesys's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 140
Member of:
[FOTO]
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by flo_bbi View Post
ok mersi frumos.. si inca ceva.. banuiesc k trebuie dat jos stopul nu? ))
Dap, este extrem de simplu scoti bucata aia de plastic si are 2 piulite de plastic perfect sa le desfaci cu mana, deconectezi mufa si scoti suportul la becuri si scoti stopul...asta daca nu vrei sa pui scoth cu ziare pe toata masina sa no mazgalesti pe ea))
Renesys is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 20:19   #1045
crystip84

Stage 5
 
crystip84's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 333
Default Re: Club astra bertone

merci mult renesys, trebuie sa cumpar toate astea ? asta nu am inteles si codurile alea le gasesc astia la piese auto sau doar la di-bas? Parts Required
Traction Control Switch - 90437527
Traction Control Switch Loom - 9270597
Trim Panel (Black) - 90437593 (single hole) or 90437561 (three hole)
Trim Panel (Gun Metal Grey) -13129777 (single hole)

eu am tc si esp sau doar tc ?
si inca 1 intrebare ce bujii folositi ? ai dreptate algorunescu, era ulei pe bujii.. este garnitura dintre chiluoasa si capacul de la axe sau garnitura de chiuloasa efectiv? si dupa ai simtit diferenta majora? si la cine ai schimbat garnitura?
crystip84 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 20:25   #1046
crystip84

Stage 5
 
crystip84's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 333
Default Re: Club astra bertone

cat te-a costat bara de opc renesys? eu primul lucru o sa-i fac unichip sau chip tuning , dupa ce o sa pun la punct masina cat de cat , adik sa trga de cai originali si dupa ma ocup de exterior.. si dc stie cineva pe forum sau dc a facut kestia asta , vreau sa tai din arcuri ..se poate? sa o mai cobor putin sau trebuie sa cumpar arcuri sport..nu vreau si amortizoare ca imi rupe spatele dupa...se mai organizeaza cumva vreo intalnire astra bertone ?
crystip84 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 20:33   #1047
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by crystip84 View Post
merci mult renesys, trebuie sa cumpar toate astea ? asta nu am inteles si codurile alea le gasesc astia la piese auto sau doar la di-bas? Parts Required
Traction Control Switch - 90437527
Traction Control Switch Loom - 9270597
Trim Panel (Black) - 90437593 (single hole) or 90437561 (three hole)
Trim Panel (Gun Metal Grey) -13129777 (single hole)

eu am tc si esp sau doar tc ?
si inca 1 intrebare ce bujii folositi ? ai dreptate algorunescu, era ulei pe bujii.. este garnitura dintre chiluoasa si capacul de la axe sau garnitura de chiuloasa efectiv? si dupa ai simtit diferenta majora? si la cine ai schimbat garnitura?
Ai si tc si esp.
Cel mai bine este sa verifici toate garniturile pe unde se poate scurge ulei. LA motoarele turbo, pt ca se incing mult, tot cedeaza diverse garnituri. Eu mi-am rezolvat problemele la Craiova, nu aici. S-a simtit serios diferenta dupa ce am pus-o la punct.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 20:51   #1048
Renesys

Stage 3
 
Renesys's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 140
Member of:
[FOTO]
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by crystip84 View Post
merci mult renesys, trebuie sa cumpar toate astea ? asta nu am inteles si codurile alea le gasesc astia la piese auto sau doar la di-bas? Parts Required
Traction Control Switch - 90437527
Traction Control Switch Loom - 9270597
Trim Panel (Black) - 90437593 (single hole) or 90437561 (three hole)
Trim Panel (Gun Metal Grey) -13129777 (single hole)

eu am tc si esp sau doar tc ?
si inca 1 intrebare ce bujii folositi ? ai dreptate algorunescu, era ulei pe bujii.. este garnitura dintre chiluoasa si capacul de la axe sau garnitura de chiuloasa efectiv? si dupa ai simtit diferenta majora? si la cine ai schimbat garnitura?

ai si tc si esp dar poti pune buton doar la tc sau esp+tc decuplare...
si din toate alea iti trebuie doar butonul...dar cred ca mere si cu un boton normal. tiam zis ink vbesc cu un baiat de la opel sasi faca timp sa montam si sa vada daca ne trebuie neaparat buton original sa nu fie vreo problema...

bara de opc in jur d 23milioane fara proiectoare...

si bujii NGK Iridium IX, are elspa 4 la super oferta...
Renesys is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 21:58   #1049
flo_bbi

Stage 4
 
Join Date: May 2008
Posts: 253
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Renesys View Post
Dap, este extrem de simplu scoti bucata aia de plastic si are 2 piulite de plastic perfect sa le desfaci cu mana, deconectezi mufa si scoti suportul la becuri si scoti stopul...asta daca nu vrei sa pui scoth cu ziare pe toata masina sa no mazgalesti pe ea))
ok.. am inteles.. deci mai bine le dau jos ) am vazut cum erau ale tale.. dar asta ce o fi facut k la becurile pt mers cu spatele parca era mai alb stopul decat la u.. si inca ceva? se mai vad celelalte becuri bine sau slab?
__________________
flo_bbi is offline   Reply With Quote
Old 27-08-08, 22:10   #1050
Renesys

Stage 3
 
Renesys's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 140
Member of:
[FOTO]
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by flo_bbi View Post
ok.. am inteles.. deci mai bine le dau jos ) am vazut cum erau ale tale.. dar asta ce o fi facut k la becurile pt mers cu spatele parca era mai alb stopul decat la u.. si inca ceva? se mai vad celelalte becuri bine sau slab?
poi nare faru fumuriu ca la bertone...daia se vede alb...da se vad becurile bine depinde cat de fumurii le faci...
Renesys is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -