Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-08, 16:07   #661
pyranha_1984

Stage 5
 
pyranha_1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,012
Member of:
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

Hai sal lume.... cemai ziceti cu ce o mai ardeti ?
pyranha_1984 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-08, 18:57   #662
Marius_n

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 119
Default Re: Club astra bertone

DINU-KKK incearca la depozitul de motoare si cutii(provenite din desmembrari) din Boldesti(lipanesti) dc stii unde este(pt k am observat k esti si u tot din Ploiesti),pt k acolo au cam vreo 300 de motoare si ansamluri si e f posibil sa gasesti acolo ce-ti trebuie!oricum nu ai ce pierde dc faci o vizita acolo,fa o incercare!Aprope..te-am vazut acum vreo 2 saptamani,o alergai pe bulevard...bafta!
Marius_n is offline   Reply With Quote
Old 19-03-08, 18:58   #663
Marius_n

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 119
Default Re: Club astra bertone

PSoate ne intalnim odata dupa ce termin si eu cu inscrisul pt a mea!
Marius_n is offline   Reply With Quote
Old 20-03-08, 14:10   #664
Dinu-KKK

Stage 3
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 108
Member of:
[Opel]
Default Re: Club astra bertone

Mersi baieti elspa nu stiam ca 2.2 are f23 am vb cu ilie si imi face rost de una mie se pare un pik cam scumpa dar nu am ce face
marius : o sa incerc sa vad ce gasesc si pe acolo mersi
: ce masina zici ca ai ...? Bertone 20T ?
Dinu-KKK is offline   Reply With Quote
Old 21-03-08, 08:31   #665
Marius_n

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 119
Default Re: Club astra bertone

DINU_KKK: una asemanatoare cu a ta,tot neagra,tot cabrio,dar nu am motor turbo,am un 1.6 dar e suficient pt mn k si incepator!bafta si ramane sa vb!
Marius_n is offline   Reply With Quote
Old 21-03-08, 13:06   #666
VFFtuning

Stage 5
 
VFFtuning's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 564
Default Re: Club astra bertone

bertonisti din ploiesti!!!! care dintre voi sa intrecut intr o seara cu mine..prin centrul ploiestiului??? acum vreo 2 luni....era un bertone cabrio negru a fost o cursa din centru...pana la garaeu eram tot cu un astra coupe negru....a mai participat si un golf negru.
__________________
LIBERTATE PENTRU ULTRASI!!!!
VFFtuning is offline   Reply With Quote
Old 21-03-08, 14:16   #667
JUPAN_EMY

Stage 5
 
JUPAN_EMY's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,253
Default Re: Club astra bertone

Salut. Vreau sa achizitionez si eu un bertone turbo. As dori de la voi niste sfaturi privind ce ar trebui sa verific cand il iau. Dpdv tehnic in afara de verificat daca este ulei pe admisie ce mai fac ? Am vazut una la oradea cu UFO la nr cu tuning Rieger pe ea si avea un pic de ulei pe furtun - sa zicem cam o pelicula de 2 mm. Cum este ? sau nu trebuie sa aibe ulei deloc ? La alt bertone se auzea motorul un pic ca la diesel si la relati si in turatie mai mare . Sunt tachetii? este grav ? Mai am unul in Bacau care ar avea cica 60 000 km reali - motorul nici nu il auzi la relanti ,doar cand il calci face un pic de zgomot tot asa, a diesel si turbina suiera foarte foarte putin. Alta problema- la 2 bucati mi-au zis proprietarii ca au bagat ulei 10W40 care eu stiu ca nu este bun pt motorul turbo. Are ceva daca au mers cu ele asa ? Astept sfaturi de la cei care se pricep dintre voi . Multumesc anticipat.
__________________

Cand ai una ,n-ai nici una ... cand ai multe-ai de-abia una ! asta-i aplicata in toate !

Se poate oare " OMEGA TURBO" ?
JUPAN_EMY is offline   Reply With Quote
Old 21-03-08, 15:20   #668
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Club astra bertone

deci ulei e normal sa aiba doar nu e masina noua, nu excesiv...daca e doar o pelicula e ok, dar 2 mm e mult , adica curge, poate nu ai aproximat tu bine

tachetii bat la toate putin, deci nu ai de ce sa iti faci probleme (sunt tractorase si cand sunt noi)

10w40 e ok
ideal ar fi 5w30, dar pentur motor cu uzura mai mare e ok si 10w40

daca vrei una de 300 cp pm me sau daca vre isa o duci pe aia care o ai la puterea asta te pot ajuta
__________________
Sablare si PowderCoating - reconditionari jante, etrieri, etc
Da-ne un like pe Facebook
https://srzpowdercoating.ro
https://www.facebook.com/SRZPowdercoatingCustoms
elspa is offline   Reply With Quote
Old 21-03-08, 16:20   #669
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Club astra bertone

Suspensii sport reglabile, kit complet astra G si Bertone

kitul e complet (amortizoare + arcuri), se pot lasa 20-120 mm, modificare usoara cu o cheie incusa in pachet.

pret 500 euro


Turbine de upgrade pentru 2.0 Turbo - 300 cp

Sunt noi, kit complet - galerii, turbo K04e, actuator OPC.
in combinatie cu o mapa stage 3 de la EDS aproximativ 300 cp.
Direct swap, nu trebuie modificat nimic, o dati jos pe aia veche si o montati pe asta noua.

Pentru Z20LET, Z20LER, Z20LER, Z20LEH

De asemenea pot sa mai aduc si injectoare marite, cold air intake, kit intercooler, etc.

pret pentru kitul turbo 800 euro

0722 340 642
YM: mihai_spanachi
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	af9e_1.jpg
Views:	58
Size:	27.1 KB
ID:	490713  
elspa is offline   Reply With Quote
Old 21-03-08, 22:13   #670
JUPAN_EMY

Stage 5
 
JUPAN_EMY's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,253
Default Re: Club astra bertone

Elspa, frate merci mult. Simt ca vom colabora. CA sa nu zic ca nu am vazut si oferta ta trimite-mi te rog poze si datele complete despre masina ta pe mail. Si pretul. Sa traiesti.
JUPAN_EMY is offline   Reply With Quote
Old 21-03-08, 22:25   #671
Marius_n

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 119
Default Re: Club astra bertone

ma bucur k incepem sa ne mai strangem si noi cei din Ploiesti macar pe site pana vom stabilii o intalnire intre noi(pe la sala),apoi poate cu toti cd se va mai incalzii pe la Snagov la un gretar ceva,impreuna cu toti cei din Buccuresti sau cei care vor sa mai participe din alte locuri si cred k ar fi super locatia de mai sus!Dc cineva mai are si alte idei...
Marius_n is offline   Reply With Quote
Old 23-03-08, 12:40   #672
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Marius_n View Post
ms frumos Algo pt raspuns si astept sa-mi spui cum ii sta cu ele si cum ti se par tie,atat cu xenon cat si fara(cat si calitatea lor)!Si dc poti sa-mi trimiti si mie o poza cu ele pt k sunt 2 feluri la Sonar,foarte asemanatoare intre ele diferenta fiind k unele au in dreptul pozitiei un singur led(dc o fi led,nu stiu sigur) iar celalalt model care se numeste Raid Sonar ale in dreptul pozitiei 3 leduri asezate pe verticala!u care dintre aceste 2 modele il ai?
Am luat masina cu noile faruri. Se vad bestial. Chiar fff misto. Cerculetele alea albe sunt luminate f bine si sunt aprinse tot timpul, nu doar pe pozitii cum am vazut la unele faruri. Dar sa nu te gandesti sa-ti iei fara xenon. Faza scurta este inutila noaptea. Lumina se taie brusc undeva in fata (destul de aproape) si nu vezi nimic. Abia astept sa vina xenonul.

O sa revin cu poze cand e masina gata. Deocamdata nu e. Am niste gauri in bara din fata ca proiectoarele nu mi-au venit si-mi lipseste si capacelul de la carligul de tractare. Si mai astept si dupa pleoape. Nici alea n-au venit inca (desi au fost comandate acum o luna si ceva). Oricum ce e gata acum, a iesit bestial. E mai misto decat inainte de accident (desi nu credeam ca se poate) .
__________________
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 23-03-08, 14:52   #673
Marius_n

Stage 3
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 119
Default Re: Club astra bertone

asteptam pozele tale algo!bafta
Marius_n is offline   Reply With Quote
Old 24-03-08, 17:05   #674
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Am zis ca nu pun poze pana nu e gata, dar n-am rezistat. Cateva poze cu masina dupa reparatie si cum arata inainte.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SS850462.JPG
Views:	117
Size:	3.11 MB
ID:	494081   Click image for larger version

Name:	SS850463.JPG
Views:	119
Size:	3.08 MB
ID:	494082   Click image for larger version

Name:	SS850465.JPG
Views:	90
Size:	3.12 MB
ID:	494083  

Click image for larger version

Name:	DSCF3269.JPG
Views:	75
Size:	964.6 KB
ID:	494084   Click image for larger version

Name:	P1010988.JPG
Views:	69
Size:	3.21 MB
ID:	494085  
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 24-03-08, 18:34   #675
VFFtuning

Stage 5
 
VFFtuning's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 564
Default Re: Club astra bertone

sa ii fie de bine masinii...parca a mai intinerito un pic si pe tine (dar si pe ea..masina ) sa te fereasca Dumnezeu de intamplari nefericite!!!apropo angels urile de unde le ai luat si cat au costat?? merg perfect in locul celor originale?..ma refeream la reglajul farurilor din interior.....in rest multa bafta..
VFFtuning is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -