Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 07-12-07, 16:50   #466
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by elspa View Post
deci iti mai apare mesajul ala sau nu ?
Pai inca n-am schimbat nimic. Doar am gasit lichidul. Maine trebuia sa se intample operatia dar s-a amanat pe sapt viitoare pt ca m-a amanat mecanicul. O sa postez pe forum ce se intampla dupa.
__________________
Opel Astra Bertone 2.0 Turbo
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 12-12-07, 21:54   #467
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Azi vin cu noutati. Intai am reusit in sfarsit sa schimb placutele de frana, dar, cum Mihai a cobit , bineinteles ca nu mi-a disparut nici mie eroarea. Cum apas prima oara pe frana cum apare surpriza pe bc. Lichidul n-am reusit sa-l schimb ca am inteles ca e nevoie de un aparat special si atelierul asta nu-l avea asa ca .... a ramas neschimbat deocamdata. Vom vedea dupa ce schimb si lichidul dar foarte probabil n-o sa dispara eroarea nici atunci.
O noutate mai deosebita este un filtru sport Green in cutie. Foarte misto efectul. Nu ma asteptam. Cea mai mare schimbare este la viteza 1 care inainte trebuia s-o schimb destul de repede, dar acum este cu totul alta discutie. Urca foarte frumos in turatii si accelereaza pe masura. Nu am apucat sa testez mai in detaliu schimbarile de performante ca asta seara l-am pus si pe unde am avut drum liber si am vrut sa apas pe acceleratie mi-a bipait detectorul (parca m-au urmarit astia asta seara). Oricum prima impresie este foarte buna. A meritat toti banii. Urmeaza cat-back-ul, dupa care ma opresc ca e destul.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 13-12-07, 11:59   #468
rmg256

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 101
Default Re: Club astra bertone

Nu cumva trebuie sters cu scanerul eroarea? La Renault, cand schimbai placutele prima oara aveai pedala ff moale. Ca sa nu apara mesajul, se faceau pedale ff scurte, pana se intarea. Asta pt ca are nu are senzor la placute ci doar in pahar si in pedala. In momentul in care pedala ajungea la o anumita cursa, insemna ca uzura e mare si se aprindea in bord eroarea de placute. Daca nu stiai de asta, si dupa ce puneai placute faceai pedale pana la fund, se aprindea acea eroare care nu se stergea decat cu scanerul. Poate este si aici aceeasi situatie.
__________________
Opel Astra Coupe Turbo 2001
BMW 525 TDS touring
Suzuki GSXR 750 2001
rmg256 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-07, 12:10   #469
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Mihai (elspa) a zis ca a facut asta deja (resetarea codurilor de eroare) si tot n-a scapat de mesaj. Oricum trebuie sa fac si eu resetarea ca am becul de esp aprins de ceva vreme de cand am schimbat ultima oara niste garnituri la motor si tre sa-l fac sa dispara. Vom vedea pe viitor. Oricum nu ma streseaza asa mult mesajul ca apare doar o data. Important e ca acum am frane .
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 17:07   #470
VFFtuning

Stage 5
 
VFFtuning's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 564
Default Re: Club astra bertone

saluatare prieteni!!! ce mai faceti? a venit iarna vad.....am si eu o intrebare la voi...cum deschideti usile la masina iarna cand sunt inghetate????? care sunt posibilitatile?......
VFFtuning is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 14:20   #471
Victoriel

Stage 2
 
Victoriel's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 51
Default Re: Club astra bertone

Ieri m-am la dus bertoana, a mea e cabrio, sa intru in ea, surpriza nu se deschidea nicun geam deci nici usile, erau bocna cred, ca a nins si in seara aia,a fost si ger noaptea.
A mai patiti cineva asa ceva?, ce sa fac?
Victoriel is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 14:38   #472
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Victoriel View Post
Ieri m-am la dus bertoana, a mea e cabrio, sa intru in ea, surpriza nu se deschidea nicun geam deci nici usile, erau bocna cred, ca a nins si in seara aia,a fost si ger noaptea.
A mai patiti cineva asa ceva?, ce sa fac?
Se trateaza chederele cu o substanta anti-inghet. Nu stiu cum se numeste ca nici eu n-am facut inca asta. Nu e bine sa tragi de usi ca strici cauciucul ala pana la urma. Asta la o masina normala, ca la noi cu geamul al fara rama draq stie ce se mai poate intampla. Daca ingheata atat de rau incat nici nu mai coboara geamul ala ca sa poti deschide usa...e nasol. Nu stiu ce poti face atunci.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 14:40   #473
Victoriel

Stage 2
 
Victoriel's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 51
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by algorunescu View Post
Se trateaza chederele cu o substanta anti-inghet. Nu stiu cum se numeste ca nici eu n-am facut inca asta. Nu e bine sa tragi de usi ca strici cauciucul ala pana la urma. Asta la o masina normala, ca la noi cu geamul al fara rama draq stie ce se mai poate intampla. Daca ingheata atat de rau incat nici nu mai coboara geamul ala ca sa poti deschide usa...e nasol. Nu stiu ce poti face atunci.
Ceva trebuie sa fac ca nu pot sa o conduc tocami in primavara, poate stie cineva cum se numeste solutia aia.......... oricum ma gandeam sa dau cu apa calda.........poate poate..........
Victoriel is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 14:56   #474
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by Victoriel View Post
Ceva trebuie sa fac ca nu pot sa o conduc tocami in primavara, poate stie cineva cum se numeste solutia aia.......... oricum ma gandeam sa dau cu apa calda.........poate poate..........
Cum se numeste nu conteaza. Nu are un nume special. Cred ca gasesti la orice benzinarie asa cum gasesti si spray-urile de dezghetare pentru incuietori.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 16:49   #475
Victoriel

Stage 2
 
Victoriel's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 51
Default Re: Club astra bertone

Pai ma gandesc ca trebuie ceva sa nu atace chederu, trebuie sa fie o solutie speciala pentru asa ceva
Victoriel is offline   Reply With Quote
Old 19-12-07, 19:46   #476
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Club astra bertone

ziceti-mi si mie un cod de bujii bune pentru bertone turbo cu remap facut (eventual eds) ca am laut 2 seturi (ngk si bosch) si face figuri (la ngk tremura la relanti si la bosch imi intrerupe in sarcina).
alea ale mele GM s-au cam dus si trebuie sa le schimb.
__________________
Sablare si PowderCoating - reconditionari jante, etrieri, etc
Da-ne un like pe Facebook
https://srzpowdercoating.ro
https://www.facebook.com/SRZPowdercoatingCustoms
elspa is offline   Reply With Quote
Old 20-12-07, 15:21   #477
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Dragi colegi bertonisti. Am si eu o propunere. Orice club auto ar trebui sa aiba un mecanic sau un service al clubului. Cineva priceput si de incredere la care sa ne putem duce oricand avem probleme fara sa ne facem griji ca cine stie cum draq ne luam masina de acolo dupa ce ne-o repara "mesterii". Si cand zic priceput, nu inseamna sa fie maestru la reparat dacii ci sa stie motoarele noastre. Asa ca hai macar noi din Bucuresti sa gasim/votam un astfel de loc magic.
Eu am mecanicul meu la Craiova si e singurul om in care am incredere totala sa umble la masina mea, dar e cam departe de Bucuresti si daca Doamne fereste se intampla ceva mai naspa nu am cum sa conduc 250km ca sa ajung la el. E genul de om la care pot sa ma duc sa-i zic "nu-mi place cum trage vezi ce are" fara sa-mi fac griji ca si daca e o garnitura dusa, el o sa ma puna sa cumpar o turbina noua pt ca nu se pricepe sau vrea sa scoata niste bani aiurea de la mine. Daca e vreunul pe aici in zona Craiovei imi spuneti si va pun in legatura cu el.
Deci, in Bucuresti are cineva vreo idee ? Mihai, tu cred ca ai bagat cei mai multi bani in masina si ai niste modificari mai serioase la ea. In cine ai incredere sa umble la masina ta ?
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 20-12-07, 21:49   #478
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Club astra bertone

ilie, in prezent lucreaza la reprezentatna morgan, cunoscut printre raceri
daca vreti pm me si pun in legatura cu el...
problema ca e un om foarte ocupat si foarte distrat....dar daca te tii de capul lui merge
ca si competenta, no comment...e cel mai tare din bransa.
elspa is offline   Reply With Quote
Old 20-12-07, 22:24   #479
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Quote:
Originally Posted by elspa View Post
ilie, in prezent lucreaza la reprezentatna morgan, cunoscut printre raceri
daca vreti pm me si pun in legatura cu el...
problema ca e un om foarte ocupat si foarte distrat....dar daca te tii de capul lui merge
ca si competenta, no comment...e cel mai tare din bransa.
Am auzit si eu de el. Sau mai bine zis am citit prin alte topicuri. Perfect. Asta vroiam. Thx man.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 22-12-07, 08:37   #480
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: Club astra bertone

Eu ma preg sa plec in concediu si probabil n-o sa mai intru pe forum pana in ianuarie, asa ca, sarbatori fericite la toata lumea si sa aveti toti un an nou mai bun !
algorunescu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -