Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 13-05-10, 20:24   #721
valibrad

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
Default Re: Renault R12 Gordini

Gordina asta trebuie apreciata pentru valoarea ei sportiva, la volanul ei s-au aflat mari campioni ai Romaniei si omul a pastrat-o cum a putut. Crezi ca nu era simplu sa ii schimbe usile si aripile si fusta spate? Fiecare bucata din masina aia respira istorie, are povestea ei, cu semne de la macadam si de la curse...
Daca ar avea lonjeroane de dacie si usi noi marca Conex ti-ar place mai mult?
valibrad is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 20:30   #722
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Renault R12 Gordini

Masina e lovita peste tot plina de improvizatii, iar mosu e un mare demagog. Are impresia ca toti din jurul lui sunt prosti cand incepe el sa povesteasca despre masina.

Motorul e praf, consuma ulei cat benzina la fumul care il da, nu stiu daca l-a reparat.

Eu l-am auzit mintind ca are vopseaua originala. Cand i-au zis mai multi ca a avut stopuri de 1310, ca e plina de chit si sa nu ne mai abureasca, a dato cotita.
__________________

www.rustans.ro
UniculSGM is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 20:46   #723
valibrad

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
Default Re: Renault R12 Gordini

E adevarat ca mosu e cam senil. Pe vremea cand il curtai nu ti se parea chiar asa de nasoala masina.
Motorul a fost facut.
valibrad is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 20:50   #724
B 19 LHT

Stage 3
 
B 19 LHT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 93
Member of:
[DACIA]
Default Re: Renault R12 Gordini

Ma bucur ca s-a "revergorat" topicul, insa nu cu ceva constructiv, toata lumea stie cel putin din auzite ca Nea' Nicu e putin cam dificil dar masina nu are nici o vina, bine ca mai exista.
__________________
B 19 LHT is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 20:51   #725
valibrad

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
Default Re: Renault R12 Gordini

ASTA E MESAJUL!
valibrad is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 22:44   #726
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Renault R12 Gordini

Quote:
Originally Posted by valibrad View Post
E adevarat ca mosu e cam senil. Pe vremea cand il curtai nu ti se parea chiar asa de nasoala masina.
Motorul a fost facut.
L-am vazut o singura data in viata mea fata in fata cand au fost niste curse la Pitesti, atunci i-am ascultat aberatiile si m-am amuzat, n-am avut conversatii cu el. Ori ma confunzi, ori vorbesti sa nu adormi. Eu tind sa cred ca ambele variante.
UniculSGM is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 23:01   #727
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Renault R12 Gordini

Eu unu personal nu am apucat sa stau de vorba cu Nea' Nicu dar din ce spuneti voi chiar nu ii inteleg aroganta.care e smecheria sa iei o masina dea gata construita sau sa te zbati ca bou sa iei o rabla si sa faci din ea o masina cu adevarat!!!???frumos din partea lui ar fii sa aprecieze macar efortul semenilor nu sa se creada el mare si tare fiindca pana la urma a dat cu bani sa ia masina aia nu a pus el umarul la vreo modificare sau ceva de genu!
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 23:32   #728
sr_cristi

Stage 5
 
sr_cristi's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,114
Member of:
[DACIA]
Default Re: Renault R12 Gordini

se pare ca pe unde a inceput pisica sa scoata capul a lipit cate un abtipild ...
sr_cristi is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 09:39   #729
TwentyOne
VW Driver

Stage 5
 
TwentyOne's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 736
Member of:
[VW]
Default Re: Renault R12 Gordini

Masina a urcat de 2 ori sus la baraj, in ziua raliului, intamplator am fost acolo la ambele speciale, omul este foarte "plin de el", e de inteles , are ceva ce nu are nimeni. Prietenii mei, cu care am fost acolo, il cunosc foarte bine, si nu prea am auzit vorbe de bine despre el. Cica ar mai avea una desfacuta pe care o tine "in pod".
Pacat de masina, era cea mai neingrijita masina dintre "batranele" de acolo, desi atragea cele mai multe priviri.
A fost rugat de cineva sa ridice capota, a ridicat-o juma' de metru si a inchis-o repede , nu ii inteleg logica, dar in fine.

P.S. La inceperea coborarii celei de-a doua speciale a inceput sa ii bata motorul, duminica a aparut cu ea, dar cine stie in ce conditii.

Pacat de masina (ma repet), pentru ca, cumpărători pasionați ar avea, cu "material " pentru reconditionare.
__________________
Golf mk2 Gti 16v
TwentyOne is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 10:47   #730
faustino

Stage 5
 
faustino's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,141
Default Re: Renault R12 Gordini

Ba uite ca eu garantez ca, daca Iordache ar vinde masina, ar ajunge la liniute si in cel mai scurt timp ar fi gata, ca mai toate masinile de pe la noi, care s-au vandut unor "pasionati"....
Si masina, chiar si in starea ei valoreaza minim 5000-6000 de euro, plus piesele necesare reconditionarii....nu cred sa fie oameni multi chiar asa de "pasionati"
__________________
nu te pune cu prostu ca are mintea odihnita
faustino is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 13:18   #731
B 19 LHT

Stage 3
 
B 19 LHT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 93
Member of:
[DACIA]
Default Re: Renault R12 Gordini

Nu cred ca ar da cineva 6000 E pentru o masina de liniute cu performante relativ slabe raportate la cei 6000 E ( a se vedea SGMul ca tot a postat mai sus, SGM care nu a fost vandut cu banii astia si care avea performante net superioare GORului din toate punctele de vedere, exemplele pot continua )
P.S. Pustanii de liniute nu cred ca au 6000 E, iar masina cred ca valoreaza mult mai mult.
B 19 LHT is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 14:08   #732
valibrad

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
Default Re: Renault R12 Gordini

Quote:
Originally Posted by UniculSGM View Post
L-am vazut o singura data in viata mea fata in fata cand au fost niste curse la Pitesti, atunci i-am ascultat aberatiile si m-am amuzat, n-am avut conversatii cu el. Ori ma confunzi, ori vorbesti sa nu adormi. Eu tind sa cred ca ambele variante.

E posibil sa te fi confundat cu un tip cu un jaf de dacie alba "tunata" care se tot ruga de nea' Nicu sa-i dea si lui niste piese de Gordina. Cat priveste varianta nr 2, eu cand vreau sa dorm, dorm.

O fi nea Nicu asta mare imbarligator dar un singur lucru este verificat:
masina a luat-o la licitatie cu un pret mai mare decat al unei Dacii noi. deci e chiar pasionat de aceasta masina. Ca a ajuns in starea de azi nu stiu cat din vina ii apartine, masina oricum era facuta praf la curse dinainte, meritul lui este ca a mentinut masina cat de cat. Si cred ca masinile de raliuri de dinainte de 89 care au supravietuit pot fi numarate pe degete.

Daca faceti comparatie cu masini de liniute cred ca mai bine mutati-va pe topicul "BMW pisicute si rechini". R12 G este valoroasa nu prin performante ci prin G-ul ala de pe capacul motorului. Iar asta a lui nea Nicu prin volanul ala pe care l-au tinut in mana atatia campioni. De raliu nu de "liniute".

Last edited by valibrad; 14-05-10 at 14:10.
valibrad is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 15:53   #733
faustino

Stage 5
 
faustino's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,141
Default Re: Renault R12 Gordini

Vezi ca incepi sa treci pe alta linie....nu a facut nimeni comparatie cu masini de liniute....iar rechin la liniute.....mai rar.
Sunt curios in afara de Gor-ul din Arges, cate Gordinii ai mai vazut tu personal?
faustino is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 16:35   #734
TwentyOne
VW Driver

Stage 5
 
TwentyOne's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 736
Member of:
[VW]
Default Re: Renault R12 Gordini

@valibrad...degeaba a luat-o la licitatie, degeaba se da "rotund" ....masina aia e neingrijita, nu se investesc bani in ea, iar in starea asta sigur ajunge rabla. A avut cumparator, si are in continuare, om la 50 de ani cu "ceva" finante, si cred ca nu o ia sa se duca sambata la liniute cu ea
TwentyOne is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 17:32   #735
valibrad

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 122
Default Re: Renault R12 Gordini

sincer,:

pentru nea Nicu nu exista cumparator. o sa iubeasca masina aia pana la moarte.
poate asta nu intelegeti voi.

PS: cum, exista cumparator pt jaful asta?
valibrad is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -