12-06-07, 10:58
|
#1
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of: [2 Roti]
|
DIY Strut bar,roll bar
Are cineva idee cum sa iti faci singur un rollbar de mijloc...adica in spatele scaunelor si prelungit spre oalele spate pe jos...ca un fel de L ... eventual...daca are cineva de vanzare sau se ofera sa faca unul platesc.
Strut bar...bara dintre capetele superioare ale amortizoarelor...la fel...stie cineva cum poti sa ti-o faci cu mana ta?
EVENTUAL POZE...Roll bar de gen am vazut ca avea sgm-u
__________________
|
|
|
23-06-07, 17:52
|
#2
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of: [2 Roti]
|
Re: DIY Strut bar,roll bar
UP...nu mai vrea nici un ''batran'' sa ajute?
|
|
|
23-06-07, 19:43
|
#3
|
 Stage 5
Join Date: May 2007
Posts: 563
|
Re: DIY Strut bar,roll bar
nu vezi ca vb singur
|
|
|
23-06-07, 20:01
|
#4
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of: [2 Roti]
|
Re: DIY Strut bar,roll bar
aiurea esti omule...  ) ridicam topicul sa isi aduca lumea aminte de el bai tomita baiatu tatii...
|
|
|
24-06-07, 01:53
|
#5
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,160
|
Re: DIY Strut bar,roll bar
pai cauta pe net si vei gasi,nu stiu sati spun mai multe ca nu am cautat inca. teoretic nu e foarte greu de facut dar practic ..., si daca tot ai vrea sati faci eu zic sa te gandesti si la partea din fata, ca in caz de impact frontal Doamne fereste, nu te salveaza strut barul,
eu zic tre sati fie prinderea la partea din mijloc atat pe podea cat si pe stalp pt ca doar podeaua e slaba, iar in spate tre sa treci pana la partea superioara a clopotelor din spate si cu legatura intre cele doua clopote,
asta in mare poate te ajuta
|
|
|
27-06-07, 23:54
|
#6
|
Stage 3
Join Date: Dec 2006
Posts: 142
Member of: [DAEWOO]
|
Re: DIY Strut bar,roll bar
sau faci un fel de bullbar extins p toata masina si o imbraci in tzevi  ) .. jk da pt c ai nevoie de ramforsari dastea ?
|
|
|
28-06-07, 08:25
|
#7
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of: [2 Roti]
|
Re: DIY Strut bar,roll bar
era doar pt simpla mea siguranta rollbarul....cu strut bar am inteles ca ar fi mai manevrabila
|
|
|
28-06-07, 09:18
|
#8
|
 Stage 5
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,160
|
Re: DIY Strut bar,roll bar
daca vrei sa o pilotezi, pe langa restul de modificari la suspensia daca pui cusca se rigidizeaza si nu mai joaca din toate incheieturile, dar daca conduci normal nu isi are rostul asa ceva, numa daca vrei tu sa stii ca esti in cusca ca si leii
|
|
|
04-07-07, 20:30
|
#9
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2006
Posts: 335
|
Re: DIY Strut bar,roll bar
supapa vezi ca roll bar are un baiat pe aici cu o dacie alba mai multe detali nu iti dau ca nu imi place sa vrb in numele lui eu am vazut masina si e misto afla cine e si vezi daca te ajuta
inca un indiciu baiatul e mai glumetz si nu stiu daca iti va spune
dar poate ai noroc
hai bafta
|
|
|
06-07-07, 21:33
|
#10
|
Stage 3
Join Date: Jun 2006
Posts: 160
|
Re: DIY Strut bar,roll bar
are baiatu ala rollbar dar e luat dupa o masina mai veche care a participat la curse. asa ca nu e facuta de el. dar mie personal nu prea imi convine modelul lui pt ca in parte din spate el nu care nika. nu mai sta nimeni la el si eu personal vrea sa pot face si un drum de mare cu ea si cu plinuri de benzina impartire in 4-5.  . asa ca tre sa cauti altceva. te costa cam 14-15 mil sa faci una. hai ca iti pun si niste poze. dar oricum pana la rollbar sunt multe de facut cu banii aia. niste suspensii mai bune si niste frane, ca vad ca multi le lasa si uita ca trebuie sa se mai si opreasca. teava trasa de diam 45 cu 1.5mm sau 40 cu 2mm grosime parca.
|
|
|
06-07-07, 21:41
|
#11
|
Stage 3
Join Date: Jun 2006
Posts: 160
|
Re: DIY Strut bar,roll bar
are baiatu ala rollbar dar e luat dupa o masina mai veche care a participat la curse. asa ca nu e facuta de el. dar mie personal nu prea imi convine modelul lui pt ca in parte din spate el nu care nika. nu mai sta nimeni la el si eu personal vrea sa pot face si un drum de mare cu ea si cu plinuri de benzina impartire in 4-5.  . asa ca tre sa cauti altceva. te costa cam 14-15 mil sa faci una. hai ca iti pun si niste poze. dar oricum pana la rollbar sunt multe de facut cu banii aia. niste suspensii mai bune si niste frane, ca vad ca multi le lasa si uita ca trebuie sa se mai si opreasca. teava trasa de diam 45 cu 1.5mm sau 40 cu 2mm grosime parca.
|
|
|
07-07-07, 21:14
|
#12
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2006
Posts: 335
|
Re: DIY Strut bar,roll bar
frate tu vrei masina ''de curse'' observi ca am pus intre ghinimele deci e o simpla exprimare sau vrei sa mai cari si varza la toamna cu ea ,cand faci o masina ca aia sau ca altele o faci pt tine si cel mult pt pretena ta daca ai nu pt tot cartierul
|
|
|
09-07-07, 23:45
|
#13
|
|
Dacia Rally Team Member
 Stage 5
Join Date: Jan 2006
Posts: 782
Member of: [Dacia Rally Team]
|
Re: DIY Strut bar,roll bar
hal d oameni..... va plac mainile joase da nu le faceti pt k va ganditi k tre sa mai carati si neste cartofi cu ele..... vreti sa puneti roll-bar da vreti sa va duceti si 7 persoane la mare k nu va tine buzunaru sa mergeti 2 pers in masina pana acolo .......... pai daca voi mancati manele p paine cum sa va mai faceti masinile sa arate bine? lasati fartilor suspensia normala , nu mai puneti roll-bar in masina si punetiva cd-uri cu carmen serban la oglinda , maneaua la maxim si plimbativa cate 10 persoane in dacie ridicata cu innaltatoare la arcuri si la amortizoare si........ sa va traiasca maneaua
in locul vostru nu as mai posta aici k mas face d ras .... nu k nu vati facut pana acuma
|
|
|
10-07-07, 13:04
|
#14
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of: [2 Roti]
|
Re: DIY Strut bar,roll bar
=)) e....hai nu va mai certati ca nu are rost...proiectul a picat...din lipsa de masina...probabil daca s-o mai repara vreodata sau...poate cine stie...pana atunci...vand piesele de ''tuning'' pe care le-am luat pt ea...
|
|
|
10-07-07, 18:30
|
#15
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2006
Posts: 335
|
Re: DIY Strut bar,roll bar
lipsa de masina pai ce ai facut cu ea sau nici macar nu aveai?? ce piese de ''tunning'' ai???
|
|
|
|
|