Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 23-06-10, 23:40   #211
Cristi_XP

Stage 5
 
Cristi_XP's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,393
Member of:
[Moderators]
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

mare om meseriasu ala )
toata stima de la mine .
Cristi_XP is offline   Reply With Quote
Old 21-07-10, 21:56   #212
adygina

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 2
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

sincer am citit forumu si totusi as vrea sa ma bag si eu in seama o solenta 1,9 dizeel cat credeti ca prinde an 2004 decembrie fosta taxi luata la ramanere unic proprietar intradevar are 180 000 la bord dar foarte ingrijita
adygina is offline   Reply With Quote
Old 05-08-10, 22:35   #213
ynp_46
Dacia Driver

Stage 5
 
ynp_46's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

Quote:
Originally Posted by adygina View Post
sincer am citit forumu si totusi as vrea sa ma bag si eu in seama o solenta 1,9 dizeel cat credeti ca prinde an 2004 decembrie fosta taxi luata la ramanere unic proprietar intradevar are 180 000 la bord dar foarte ingrijita
in talon parca scrie 156 sau ceva de genul
ynp_46 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-10, 09:53   #214
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

155, dar cum are 180k s-ar putea sa iti indice vreo 170
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 22:24   #215
CristianRadea

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 6
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

tin sa precizez k omul are dreptate, asa este i-am dat la o solenza in treapta a 2a suta, am facut test logan 1.4 mpi stock ia 80 si ceva in a 2a pana ii taie benzina, la solenza 1.4 mpi stock ia 97 si ceva pana ii taie benzina, am un prieten cu solenza din 2005 mi-a zisprima oara frate i-am dat singur 1 pana la 60 ,a doua pana la 100 ;nu mi-a venit a crede pana am mers cu masina lui si mi-am cumparat tot o solenza , nu imi laud masina dar are viata in ea , am mers 180 se mai ducea dar imi era cam frica si nu am mai fortat-o , nici un logan nu cred k poate lua stock 90 si ceva in a 2a , plus k solenza e usoara motorul trage mai nervos nu e foarte solicitat ca la logan 1.4mpi de exemplu care am mers cu al unui tovaras am fost la munte cu el si imi plangeam zilele prin serpentinele alea, acum imi place loganul la capitolul confort , imi place solenza k e mai sprintena cutia de viteze imi vine ca o manusa, tinuta de drum e bunicica , in a 5a o calci nu iti da senzatia k mai vrea o treapta puterea nu se pierde se mentine costant.
CristianRadea is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 22:52   #216
Cristi_XP

Stage 5
 
Cristi_XP's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,393
Member of:
[Moderators]
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

pune`i pe logan roti pe 13 sau cat are solenza si o sa obtii aproape aceleasi acceleratii .Cutiile au aceleasi rapoarte , doar rotile de pe solenza sunt mai mici .
__________________

Cristi_XP is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 23:15   #217
CristianRadea

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 6
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

Quote:
Originally Posted by Cristi_XP View Post
pune`i pe logan roti pe 13 sau cat are solenza si o sa obtii aproape aceleasi acceleratii .Cutiile au aceleasi rapoarte , doar rotile de pe solenza sunt mai mici .
da este adevarat si acest lucru, totusi dak imi pun o intrebare rotile mai mari au viteza mai mare ,dar acceleratie mai puturoasa , ai dreptate, acuma cu cutiile de viteza solenza are cursele la cutie mai lungi , la logan nu e asa .am vz ca din topicul asta s-au abatut majoritatea de la subiect, nu e bine sa fim invidiosi ,fiecare isi lauda masina lui cum stie mai bine k merge cu ea ,k stie ce poate. io prefer solenza atat estetic cat si ca putere, nu am parte de un confort ca la logan dar e pe placul nostru la astia mai tineri. Oricum dak din motorul la o solenza poti scoate macar 100 CP cred k e suficient, oricum la noi in romania nu prea ai unde sa testezi viteza maxima a unei masini, dar ai nevoie de un plus de putere ,mai cand pleci de la un semafor , mai cand faci o depasire ,sau cand mai tragi o liniuta cu vre-un prieten. Iar daca esti pasionat inrait de drag racing sau asa numitele liniute la noi ,pe 402 m , il dau exemplu pe SGM, dacia aia 1310 era criminala nu ii statea bmw in fata, acum astept sa vad noul lui logan Varu 6 ce poate.
CristianRadea is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 17:47   #218
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

Quote:
Originally Posted by CristianRadea View Post
da este adevarat si acest lucru, totusi dak imi pun o intrebare rotile mai mari au viteza mai mare ,dar acceleratie mai puturoasa , ai dreptate, acuma cu cutiile de viteza solenza are cursele la cutie mai lungi , la logan nu e asa .am vz ca din topicul asta s-au abatut majoritatea de la subiect, nu e bine sa fim invidiosi ,fiecare isi lauda masina lui cum stie mai bine k merge cu ea ,k stie ce poate. io prefer solenza atat estetic cat si ca putere, nu am parte de un confort ca la logan dar e pe placul nostru la astia mai tineri. Oricum dak din motorul la o solenza poti scoate macar 100 CP cred k e suficient, oricum la noi in romania nu prea ai unde sa testezi viteza maxima a unei masini, dar ai nevoie de un plus de putere ,mai cand pleci de la un semafor , mai cand faci o depasire ,sau cand mai tragi o liniuta cu vre-un prieten. Iar daca esti pasionat inrait de drag racing sau asa numitele liniute la noi ,pe 402 m , il dau exemplu pe SGM, dacia aia 1310 era criminala nu ii statea bmw in fata, acum astept sa vad noul lui logan Varu 6 ce poate.
Trezeste-te..
la realitate..Dacia aia facea multe masini,dar sa zici ca nici un Bmw nu-i statea in fata e prea mult.
Un bmw E36 -328i,325i cred ca ii statea.
Iar din 1.4 mpi s-a scos undeva la 110cp~ de cp,exmplu e Loganul MCD.

Last edited by StreetStyle22; 18-02-11 at 17:54.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 17:52   #219
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Trezeste-te..
la realitate..Dacia aia facea multe masini,dar sa zici ca nici un Bmw nu-i statea in fata e prea mult.
Un bmw E36 -328i,325i cred ca ii statea.
Nup ...nu ii statea nici 328 ul ...cauta prin arhive si vei gasi si dovezi !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 17:55   #220
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Nup ...nu ii statea nici 328 ul ...cauta prin arhive si vei gasi si dovezi !
Ok,atunci imi cer scuze.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 20:21   #221
CristianRadea

Stock
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 6
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Trezeste-te..
la realitate..Dacia aia facea multe masini,dar sa zici ca nici un Bmw nu-i statea in fata e prea mult.
Un bmw E36 -328i,325i cred ca ii statea.
Iar din 1.4 mpi s-a scos undeva la 110cp~ de cp,exmplu e Loganul MCD.
am zis in general cand m-am referit la bmw, majoritatea nu aveau sanse cu ea , acuma sunt destui astazi si multe firme unde iti pot prepara motorul unei masini, nu cred k se stie cu exactitate k mai mult de 110 CP nu se pot scoate.
CristianRadea is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 14:49   #222
andu2d

Stage 1
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 17
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

Quote:
Originally Posted by criss_cars View Post
Ce trebuie sa faci sa scoti performante maxime dintr-o solenza ma refer la tot ansamblu suspensie frane evacuare motor tot??
Dati idei...

o vinzi , mai pui si iti iei o masina care sa poata !! )) simplu :t wisted:
andu2d is offline   Reply With Quote
Old 13-03-11, 01:32   #223
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Nup ...nu ii statea nici 328 ul ...cauta prin arhive si vei gasi si dovezi !
da, dar acolo nu avea motor de 1.4! ci 2.0T

pune pe solenza acelasi lucru si vezi ce-i sta in cale.
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 13-03-11, 11:43   #224
Cristi_XP

Stage 5
 
Cristi_XP's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,393
Member of:
[Moderators]
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

pomii probabil !
Cristi_XP is offline   Reply With Quote
Old 06-08-11, 00:48   #225
jambon

Stage 5
 
jambon's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 315
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

sal,am citit cam tot mama ce laudata e solenza asta si ce performante aremai frate am un bmmw e 34 525i 192 cp stock abia ajung eu la 65 70 cu antaia cum faci tu cu solenza de ajumgi la 80 plus ca pe orice distanta te face praf indiferent ca te duci cu a doua 100 120 si retine masina are 1450kg.
jambon is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -