Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 10-03-09, 16:46   #121
Cristi_XP

Stage 5
 
Cristi_XP's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,393
Member of:
[Moderators]
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pt o Solenza

multam de compliment...stiam io ca e tare... da nu credeam ca e cea mai tare
Cristi_XP is offline   Reply With Quote
Old 29-03-09, 15:20   #122
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

9 pagini si nu am aflat mai nimic.timp pierdut
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 29-03-09, 22:40   #123
cristy08

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

Cea mai mare si mai importanta imbunatatire la o Solenza este sa O VINZI sau SA ITI IEI ALTA masina.
D.p.meu d.v. slz are un pret corect pentru ceea ce ofera.
Vrei mai mult - platesti mai mult.

Respect
cristy08 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 11:43   #124
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

Quote:
Originally Posted by cristy08 View Post
Cea mai mare si mai importanta imbunatatire la o Solenza este sa O VINZI sau SA ITI IEI ALTA masina.
D.p.meu d.v. slz are un pret corect pentru ceea ce ofera.
Vrei mai mult - platesti mai mult.

Respect
eram cat pe ce sa cumpar una,preturile variau de la 2500 pana la 3500 maxim in functie de dotari,uzura,aspect sau nevoia de bani a proprietarului. se merita totusi pretul pt o masina de 5-6 ani. la banii astia nu stiu sincer in afara de cielo,logan,SN cu multi km ce iti mai poti lua
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 31-03-09, 22:47   #125
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

preturile sunt umflate la maxim
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 00:40   #126
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

din performante ati dat-o in preturi
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 10:28   #127
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

Quote:
Originally Posted by Dodo_998 View Post
din performante ati dat-o in preturi
pai eu cum am mai spus am citit atatea pagini si nimic interesant,cred ca cel mai voloros post de aici e ala in care cineva spunea datele tehnice din talon, si anume topspeed 165,0-100 13.1s si 75CP. in rest numai contradictii si exagerari ca prinde sau nu 200 pe bord.
referitor la pretul maxim 3500E nu e asa exagerat daca iei o solenza de 25-30mii km full disponibil, unic proprietar,revizii etc. totusi incep sa scada si preturile minime la logan spre 3400-3700 deci cred ca in curand o sa se vanda o solentza la maxim 3000 asa cum SN e maxim 2000

Last edited by lord_wader; 01-04-09 at 10:30.
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 13:58   #128
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

nu mai vorbiti de performante sf la 75cp , am condus ieri solenza 1.4 si acum apreciez loganul mult mai mult. mentionez ca am condus mult timp solenza (11-12luni ) si aveam o parere foarte buna dar intre timp mi-am schimbat -o.
chiar am vrut sa-mi cumpar si eu una , bine ca nu mi-am luat.
spatiu interior zero barat, ma lovesc de pasagerul din dreapta , genunchii lovesc partea de sub volan , gurile alea de ventilatie abia mai baga ceva aer, aerul conditionat nu il poti folosi decat la vale altfel te apuca lesinul intr-o depasire ca sa nu mai vb de consum 8-9% in oras pentru motor 1,4 75catari... haionul ala din spate ma zapacit 200km , scartaie din toate incheieturile , pedala de ambreiaj tine foarte jos si e foarte tare ai toate sansele sa pleci cu carcei din masina , franele...de la 172km/h , atat sa dus maxim am oprit in 300m cu emotii, sistemul de iluminare prost conceput , mult mai prost decat la logan de ex, scaunele barci aluneci din scaun cand tragi mai violent de covrig , pompa de servo sau ce mama naibii e acolo scoate un tiuit infiorator pe loc iar servodirectia nu e confortabila , e semi-servo fata de alte masini. tabla la 4ani si putin e deja ruginita la pasajele aripilor si praguri si nu numai , capacul de la rezervor nu mai sta , stergatoarele sub orice critica , antifonare zero in masina , etc etc
un logan 1.6 stock 100% mananca pe paine orice 1.4 ca e sn slz nu conteaza. iar la ce preturi se cer pe solenza my god masina aia e sub polo din 94 la absolut tot si polo e la jumatate de pret . poate mai exista slz ingrijite , cu putini km , tinute in garaj fara rugina fara accidente fara talpa zilnica etc dar chiar si asa nu e masina de 3000 euro. in conditiile in care un logan e 6000 dar e nou nout !
upgrade pe partea de performanta la slz nu merita , castigi foarte putin e un motor mic aspirat si de generatie foarte veche . cu 1000 euro modificari in suspensie , frane , motor vine un c1 cu motor de 1L si te depaseste facandu-ti cu mana. nu radeti am incercat ieri citroen c1 vs solenza ... poate nu credeti dar c1 are top speed mai mare decat solenza si acceleratie mult mai buna de ex si e masina gandita preponderent urban cum ar fi sa vina si aia cu c1 ca vor performante mai mari acceleratii mai puternice etc nu ati rade de ei ?
__________________
MERGEM INAINTE, CA INAINTE ERA MAI BINE!!!
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 14:13   #129
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

Daca o fii fost vreo Solenza alergata si chinuita de cine stie ce soferi, te cred sa ai o parere proasta despre ea. Una in stare buna mie chiar imi place cum merge si cum se comporta pentru banii ei.
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 18:35   #130
radu_nb1

Stage 5
 
radu_nb1's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 935
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

sa nu mai compari solenza 1.4 cu logan 1.4 niciodata) no o sa faci performanta solenzei cu loganul,
radu_nb1 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-09, 03:53   #131
Mariomagic
PARTICIPANT CURSE

Stage 3
 
Mariomagic's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

ma anuntati si pe mine cand va maturizati. Nu am mai postat timp de 1 an si ceva pe forum din pricina copiilor care se dau cu masina lu taticu. este incredibil ce viteji sunt cate unii la "volanul" computerului .

Si totusi a incercat careva ?
__________________
Nova 1.6 CT-84-COX a spus ceva in constantza
Solenza CT-80-MTD ... urmeaza ...
Mariomagic is offline   Reply With Quote
Old 03-05-09, 11:07   #132
Cristi_XP

Stage 5
 
Cristi_XP's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,393
Member of:
[Moderators]
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

sa-i puna turbo,sau ce?
Cristi_XP is offline   Reply With Quote
Old 07-05-09, 19:14   #133
radu_nb1

Stage 5
 
radu_nb1's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 935
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

am pus castrol magnetec 5w la solenza ar avea ceva? ca e prea subtire
radu_nb1 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-09, 11:21   #134
nazca

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,089
Member of:
[DACIA]
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

Quote:
Originally Posted by radu_nb1 View Post
am pus castrol magnetec 5w la solenza ar avea ceva? ca e prea subtire
nu are nimic
e un ulei foarte bun
si eu am la fel
nazca is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 01:27   #135
raman

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 49
Default Re: Performante maxime pentru o Solenza

Denis_TL,

1. nu cunoşti cum trebuie să se comporte o Solenza în stare normală, şi

2. ai avut pe mână una neîngrijită şi uzată

3. exagerezi, şi eşti maliţios ("pompa de servo sau ce mama naibii e acolo")

de fapt e o marmotă

-spaţiul în faţă nu e deloc zero. Nu eşti realist. Eu am 1,87 120kg şi stau mult mai bine decât în zeci de maşini străine noi, care sunt mai late. Loganul, la cât e de lat în exterior, la interior nu e cu mult mai lat, în faţă. În spate da, loganul e mult mai spaţios, stau 3 oameni bine. Genunchii lovesc la tine, că nu ştii să dai scaunul în spate.

-nu băga aer că are filtrul de polen înfundat. Poate nu a fost schimbat niciodată. Ia vezi una cu filtru curat cum bagă de tare.

-cu aerul condiţionat aşa e, dar se remediază prin remapare.

-la mine hayonul nu scoate absolut nici un sunet. Vezi că sunt 2 tampoane de cauciuc cu filet. Mai deşurubează-le în jos, şi probabil se va remedia.

-ambreiajul era uzat, şi eventual prost reglat, că e pe cablu. La toată lumea, din fabrică, e prost reglat invers, adică ţine foarte sus. La un reglaj normal trebuie să ţină la mijloc. Pedala e foarte moale şi comodă dacă ambreiajul nu e pe ducă.

-frânele într-adevăr nu sunt strălucite la viteze mari, dar din nou, probabil că erau uzate, că la celelalte capitole nu fusese îngrijită (ambreiaj, filtru polen, pompă servodirecţie).

-cum adică sistem de iluminare prost conceput, când toată lumea se plânge de faruri slabe la Logan? La Solenza luminează foarte bine, mai bine decât la Logan, şi altele (de ex. multe VW din anii 2000). Deci e mult mai bun decât la Logan, nu mult mai prost (cine vrea să se convingă să intre pe forum Dacia, sau Logan).

-scaunele nu au susţinere laterală, aşa e, dar în schimb sunt comode, inclusiv la drum lung.

-avea şi pompa de servo dusă. În mod normal nu face nici un zgomot, şi e foarte uşoară. Se învârtea greu volanul că nu avea presiunea în pneuri bună.

-eu în 5 ani nu am rugină. Dar dacă vrei să vezi rugină intră pe forum Dacia şi vezi la mult-îndrăgitul tău Logan pe săturate, la maşini de 2 şi chiar 1 an vechime, întreţinute.

-capacul de la rezervor la mine de ce stă?

-ştergătoarele au fost foarte bune. La mine au ţinut 4 ani, şi nu le-am cruţat, folosindu-le şi iarna, pe parbriz cu gheaţă, altfel mai ţineau.

-antifonarea într-adevăr e slabă

-dacă te-a luat C1 înseamnă că: fie nu ştii să apeşi cum trebuie pedala, adică kick down (nu trebuie să o apeşi doar în jos, ci şi un pic în faţă. Vei descoperi că mai are un pic de cursă), fie maşina (neîngrijită) a fost şi subturată, caz în care se înfundă injectoarele, fie avea o benzină proastă (recomand efix 95. De ex., cu top premium 99+ de la Petrom nu-mi trage bine), şi poate şi filtrul de aer era neschimbat. Io zic că toate, sau măcar primele două. Inainte de cursă dă-i de vreo 4 ori 4000 de ture, şi va fi altă maşină. Şi depinde la ce turaţii ai schimbat treptele, dar presupunem că ai schimbat bine.

În concluzie, ai avut pe mână o maşină uzată, şi vii şi-ţi prezinţi părerea de parcă ai vorbi de o maşină nouă. Ambreiajul, filtrul polen(eventual şi de aer), plăcuţele şi discurile de frână, şi ştergătoarele sunt consumabile, scaunul se reglează, presiunea în pneuri trebuie să fie bună, hayonul se reglează din tampoane, pompa de servo era pe ducă, farurile sunt bune.
raman is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -