Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 25-05-07, 20:18   #1
sebi2
Registered

Stage 5
 
sebi2's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 476
Default Un Ajutor

vreau sa cumpar o dacie 1310 si sa o modific de la cap la cap
acum intrebarile mele sunt ce motor cu turbina se potrijeste cel mai bine pe ea ...pe care se paote lucra sa se mareasca mentionez ca motoru il vreau cu tot cu servo directie
a 2 modificare ar fi la roti sa o fac in 4 prezoane ..acolo parca s-ar potrivi de renault fuego din cate stiu io
a 3 modificare exterioru la care va atasez si o poza cu tot ca e cam stramb facuta ......
si a 4 modificare ar fi interioru in care vreau sa ramana scaunele pe fata sa fie imbracat in fibra ......plus in spate acoperit cu fibra ba bla
mentione pt exterior vreau sa se modifice ca in poza plus ca vreau ca aripa fata usile si ariapa spate sa fie din fibra ....
cine ma poate ajuta cu niste preturi cu referire la motor , la fibra cam cat mar ajunge ......fibra interior exterior ...........
deci cam asa as vrea sa arate pe la final ...pt exterior si interior o aduc si in tara .....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dacia13103.jpg
Views:	387
Size:	1.19 MB
ID:	275895  
sebi2 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-07, 21:43   #2
sebi2
Registered

Stage 5
 
sebi2's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 476
Default Re: Un Ajutor

nimni nu ma ajuta si pe mine la u proect de al meu .....hai oamnei buni
sebi2 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-07, 23:03   #3
sebi2
Registered

Stage 5
 
sebi2's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 476
Default Re: Un Ajutor

deci treaba e pe serioase ....am gasit o dacie din 1991 la 250 euro .....inmatriculata ...nu ma intereseaza motoru ca oricum il schimb ...nici tabla ca oricum vine din fibra ....deci mar interesa ce firma se baga pt tuning in fibra exterior interior si un pret...
iar la partea cu motoru astept sugestii ...io ma gandeam la un golf3 VR6 da nush cati cai are si dc are turbo ...motoru sa fie complet cu cutie de viteze si pompe de frana servo ...inclusiv planetare si discurile sau tamburii de la rotii ...haide fratilor astept sugestii
sebi2 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-07, 23:16   #4
canny

Stage 5
 
canny's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,160
Default Re: Un Ajutor

motoru de vr6 are in jur de 170 cai (nu stiu exact) si e motor aspirat (simplu)
cel mai usor potrivesti motoarele de renault
cat despre planul tau
bafta oricum !!
canny is offline   Reply With Quote
Old 25-05-07, 23:17   #5
sebi2
Registered

Stage 5
 
sebi2's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 476
Default Re: Un Ajutor

ms pai si un motor de renault fuego pe la cati cai ajunge si cam cat pot sa scot din el ....


ps vreau un motor care are turbo ....
sebi2 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-07, 23:27   #6
canny

Stage 5
 
canny's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,160
Default Re: Un Ajutor

pai cel de 1,6 are 136 (parca, oricum intre 130-140 cp) iar de dus il poti duce ... numa sa ai gagii care sati faca
canny is offline   Reply With Quote
Old 25-05-07, 23:33   #7
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Un Ajutor

daca incerci sa faci ce e in poza aia o sa iasa UN MEGA KITCH
NU ARE CUM SA IASA BINE CE VREI TU SA FACI
O SA TE COSTE MUULT PREA MULT
SI NU ITI OMOLOGHEAZA NIMENI.. N-O SA FIE BUNA DE NIMIC MASINA
O SA AI O BATAIE DE CAP CU EA.. SI O SA ABANDONEZI INTR-UN FINAL PROIECTUL
LAS-O BALTA..NU VEZI CAT DE URAT SE VEDE??
LA CATI BANI BAGI IN DACIA AIA SA O TRANSFORMI IN WANNA-BE - BMW , DAR DEFAPT KITCH, MAI BINE IEI UN URS SI IL REFACI..
NU SE MERITA CE VREI TU SA FACI
MOTORUL VR 6 DE VW ERA disponibil in 2 variante : 2,8 ( 170 cai) si 2.9 ( 190 cai) ; aspirate amandoua, motor 6 cilindri in v , te costa ft mult sa il treci pe turbo k trebuie decomprimat
ce vb tu cu 4 prezoane si renault fuego este vorba de punte..
dar : nu o sa iti omologheze tie nimeni motorul ala
este de 2 ori mai mare (dpdv al capacitatii) fata de motorul de 1.4 ..si este mai greu..masina trebuie ramforsata si tot o sa fie lasata pe fatza urat, o sa aiba probl cu directia
ce treaba are la tine servodirectia cu motorul? si unde mai bagi tu servodirectie pe langa motorul ala imens in compartimentul motor de dacie?? imi vine greu sa cred k incape asa...fara sa functioneze..d-apai sa mai pui si turbo pe el si sa pui servo pe masina ..este un vis IREALIZABIL CE VREI TU..NU MERITA PENTRU NIMIC IN LUME!
n-o sa rezolvi nimic!!
si cum sa nu conteze tabla? chit k pui fibra pe ea..daca are lonjeroanele ruginite n-o sa tina masina ..si o sa fie o saracie
TU NU TE AUZI CE SPUI?? SA O ADUCI IN TARA?? CE TUNER FACE ASA CEVA? ..ITI ZIC EU : NICI UNUL CARE SE RESPECTA! PENTRU K ESTE UN KITCH FARA EGAL..UN TINICHIGIU/MECANIC "CARPACI" TI-AR PROMITE K ESTE EL "IN STARE" DE ASA CEVA ..DAR O SA TE AMANE CU LUNILE DE ZILE..SI O SA TE FALIMENTEZE LA MANOPERA, PENTRU A-TI DEZVALUI UN KITCH IN FINAL
I-ATI UN RECHIN SAU UN URSULET SI MERGI DE ACOLO..SI NU MAI FA CONVERSII K NU IES BINE , LA NOI CEL PUTIN IES FOARTE NASPA SI MERG DOAR LA UNELE MASINI..CREDE-MA ..DOAR FIINDCA TI SE PARE K ARATA BINE ..NU INSEAMNA K ASA E! MA MIR CUM DE NU TI-A VAZUT NIMENI TOPICUL INCA! LASA FRATE DACIA IN DUREREA EI ..NU PUNE ATATEA CHESTII PE EA K IESE UN KITCH ORDINAR SI TE SEACA POLITIA CU AMENZI -DACA AI REUSI SA O SCOTI VREODATA PE DRUM- DACA TE VEDE CU ASA CEVA..AI RAMANE FARA TALON ANI IN SIR PENTRU CE ZICI TU ACOLO TU VREI SA UMBLI LA SISTEMUL DE FRANARE SI DIRECTIE AL MASINII, SA IL INLOCUIESTI CU UNUL NICI MACAR ASEMANATOR SI TOT ASA..AR FI UN PERICOL AMBULANT VEHICULUL ASTA DACA AR FI PUS PE DRUMURI
CRED K TU ORI FACI MISTO -RESPECTIV CATERINCA PROASTA! - ORI NU TE PRICEPI DELOC SI TE-A MINTIT CINEVA GRAV.. TREZESTE-TE ! NU MERITA SUB NICI O FORMA! RENUNTA LA IDEEA ASTA
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 25-05-07, 23:43   #8
sebi2
Registered

Stage 5
 
sebi2's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 476
Default Re: Un Ajutor

in primul rand ms de comentariu ....
in al 2 rand bmw sunt modificate o gramada ...io ce vreau sa fac e un vis mai de mult da acum o sa dispun de niste bani si vreau sa fac ceva ..masina am un grande punto deci nu imi fac probleme ca o sa umblu cu ea pe strazi .....masina vreau sa o fac pt showroom ...cu un motor puternic ....dc o firma de tuning nu vrea sa faca inseaman ca nuse pricepe ....
in al 3 rand io nu dau nici un ban pana cand nu vad treaba facuta ...le virez intr-un cont banii si dupa ce e gata masina si sunt satisfacut de ea atunci pot sa se atinga de banii ...in al 4 rand sunt la o institutie publica si prob cu politia am mai rar ....deci nu miar fi frica sa merg cu ea pe strada ...in al 4 rand toti modifa bmw sau mai stio io ce ..da o modificare totala la dacie nu a facut nici unu ...deci astept oferte de la firme de tuning
sebi2 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-07, 17:30   #9
sebi2
Registered

Stage 5
 
sebi2's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 476
Default Re: Un Ajutor

asa ar fi spatele ......si ma gandesc la fata spatele inclsiv cu stopurile asa leduri .....si pt fata ma mai gandesc ....vreau sa fie proiect cam de un an adik sa iasa perfect ....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	iac_cuda_concept.jpg
Views:	169
Size:	479.5 KB
ID:	276171  
sebi2 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-07, 01:35   #10
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Un Ajutor

frate daca vrei sa faci o dacie ca in poza aia inseamna cu nu le ai deloc in privinta modificarilor exterioare...e super urata ..hidoasa chiar....eu zic sa te mai uiti la poza aia...mai bine...doamne cred ca si carutza lu tataie cu tractiune balegoasa 8X8 e mai frumoasa

de restu...pt performante...bafta multa ..sper sa iti iasa ceva
aa...si motor daca vrei sa il pui legal...nu poti pune de vr6
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-07, 02:16   #11
sebi2
Registered

Stage 5
 
sebi2's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 476
Default Re: Un Ajutor

deci mie in poza aia nu prea mia iesit prea bine ...ideea este urmatoarea ....
la exterior vreau asa fata spate look de mustang ..spatele l-am atasat in poza
pe lateral vreau niste linii mai moderne cum am facut in prima poza ..si la interior tot schimbat de la bord pana la spate ...
in legatura cu motoru ....vreau un motor sa pot sa il duc in 400 cp fara nos ...
nu prea ma intereseaza de mers pe strada cu ea ca o vreau pt showroom si pt expozitii din afara .....deci cam asta vreau sa fac ......si ca sa ma apuc sa cumpar masina intai trebui sa vad cum stau cu tuningu si cu motoru ...ca tinikigiu am bun si de ramforsarea sasiului se ocupa el ...de schimbat tot la roti frane servo directie ...tot de bagat motoru ..adik se taie in carcasa lui a mototrului ca sa incapa mototru nou ....deci masina o sa inceapa de la 0 numai ca partea de sus o sa mai fie de dacie forma ..e un proiect mare la care credeam ca am mai multa sustinere ...cu sugestii si sfaturi dar vad ca m-am inselat ...poate nu e timpu trecut inca mai astept
sebi2 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-07, 02:37   #12
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Un Ajutor

omule o daie nu o sa arate ca un mustang in spate nicodata...de ce? ..datorita formei caroseriei cu portbagajul inclinat...cum se vede si in poza aia...din lateral e urata rau...stiu ca gusturile nu se discuta dar...
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-07, 03:15   #13
sebi2
Registered

Stage 5
 
sebi2's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 476
Default Re: Un Ajutor

frate scuzama ca nu sunt de acord cu tine dar portbagajul sii tot kitul se face din fibra ..au facut oamenii din honda nsx un ferari f50 de ce nu as putea face din dacie un mustangut ...deci nu ma icomodeaza portbagajul ca se face cu fibra si se umple cu spuma ........deci nu e prob ca are portbagajul prea inclinat il aduc la unghiu care il doresc

prob e ca io nu stiu sa lucrez in 3dmax si nici nu stiu de unde sa il iau ca atunci altfel ar sta ideea
sebi2 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-07, 09:06   #14
bo$$u

Stage 5
 
bo$$u's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 760
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Un Ajutor

io o sa fac nui problema , da mi se pare un proiect foarte mare , o investitie intr-o dacie , eu acu nu vreau sa te dejamagesc sau nush ce sa te conving sa nu faci , dafaci ce vrei ...
bo$$u is offline   Reply With Quote
Old 27-05-07, 10:55   #15
TheForce

Stage 2
 
TheForce's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 42
Smile Re: Un Ajutor

Eu zic ca nu are rost sa te apuci de nimic..mult prea multi bani + o gramada de prob ce o sa le ai cu politia..si sa o duci pe platforma non-stop nu se merita..numai in caz ca iti dau banii p`afara din buzunar.Oricum sa ai bafta..
TheForce is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -