Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 07-08-12, 02:52   #31
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4394335

Prinderea pe punte e asemanatoare. Metoda de "spatele blocului" practicata si in RO e punerea a doua saibe sub cele doua suruburi de jos. Sunt multi care au folosit pe Golf 3 metoda asta.

Deci ai de desfacut 5 suruburi per roata (exceptant prezoanele). Surubul mare, din centru, si cele 4 prin care e prins ansamblul roata spate pe punte. Bagi doua saibe sub cele de jos si vezi ce iese.

Metoda mai eleganta e cu 2 saibe taiate oblic pt fiecare surub, ca surubul de prindere sa ramana perfect drept. Solutii sunt, depinde de cum vrei sa faci. Spor!
Multam fain ! Varianta ta,e cea mai ieftina de pana acum.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-12, 19:40   #32
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4394335

Prinderea pe punte e asemanatoare. Metoda de "spatele blocului" practicata si in RO e punerea a doua saibe sub cele doua suruburi de jos. Sunt multi care au folosit pe Golf 3 metoda asta.

Deci ai de desfacut 5 suruburi per roata (exceptant prezoanele). Surubul mare, din centru, si cele 4 prin care e prins ansamblul roata spate pe punte. Bagi doua saibe sub cele de jos si vezi ce iese.

Metoda mai eleganta e cu 2 saibe taiate oblic pt fiecare surub, ca surubul de prindere sa ramana perfect drept. Solutii sunt, depinde de cum vrei sa faci. Spor!
Prinderea nu e deloc asemanatoare cu ce are nova. Sunt 4 suruburi, dar tin numai talerul de la sistemul de franare. Butucul e una cu puntea. Se poate taia butucul de nova, cu flexul, date alte garuri si montat cel de golf, cu tot cu sistemul de franare, discuri, etc.
Spor(t) la treaba!
__________________
The one and only Nova low rider
anndi is offline   Reply With Quote
Old 11-08-12, 17:17   #33
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Quote:
Originally Posted by anndi View Post
Prinderea nu e deloc asemanatoare cu ce are nova. Sunt 4 suruburi, dar tin numai talerul de la sistemul de franare. Butucul e una cu puntea. Se poate taia butucul de nova, cu flexul, date alte garuri si montat cel de golf, cu tot cu sistemul de franare, discuri, etc.
Spor(t) la treaba!
Anndi pai si daca pui 2 saibe sub suruburiile din alea 4,nu obtii aceelasi efect ?! Sincer,nova e usoara de cur,la motorul meu,nu as avea nevoie de discuri.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 11-08-12, 20:38   #34
popasan

Stage 5
 
popasan's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,730
Member of:
[DACIA]
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Anndi pai si daca pui 2 saibe sub suruburiile din alea 4,nu obtii aceelasi efect ?! Sincer,nova e usoara de cur,la motorul meu,nu as avea nevoie de discuri.
Pai suruburile alea 4 tin doar talerul cu cilindru receptor si ferodourile sistemului de franare, iar axul pe care vin rulmentii, respectiv tamburul este corp comun cu punte, NEdemontabil
popasan is offline   Reply With Quote
Old 12-08-12, 01:33   #35
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Quote:
Originally Posted by popasan View Post
Pai suruburile alea 4 tin doar talerul cu cilindru receptor si ferodourile sistemului de franare, iar axul pe care vin rulmentii, respectiv tamburul este corp comun cu punte, NEdemontabil
Bun,mersi de explicatie.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-12, 08:59   #36
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Poate e asa cum ziceti voi, nu contest. Eu cand aveam Supernova am strans o singura data suruburile alea pt ca aveam o pocnitura la franare, dar am fost la mecanic, nu am facut eu treaba. Cand intrebam in stanga dreapta de cum se pun discuri pe spate, cei care au pus (FLY-ul din Tulcea, DNE-ul din Constanta) mi-au dat acelasi raspuns: "Desfaci cele 4 suruburi, dai tot ce ai acolo jos, vii cu ansamblu de Reno 19/Clio 16v si il prinzi in loc. Trei suruburi se pupa, cu al patrulea te descurci". Probabil ei au taiat si axul de pe punte, eu am crezut ca e la fel ca la Logan.
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 13-08-12, 17:20   #37
BlueAngel
Dacia Driver

Stage 5
 
BlueAngel's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,048
Member of:
[DACIA]
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
Poate e asa cum ziceti voi, nu contest. Eu cand aveam Supernova am strans o singura data suruburile alea pt ca aveam o pocnitura la franare, dar am fost la mecanic, nu am facut eu treaba. Cand intrebam in stanga dreapta de cum se pun discuri pe spate, cei care au pus (FLY-ul din Tulcea, DNE-ul din Constanta) mi-au dat acelasi raspuns: "Desfaci cele 4 suruburi, dai tot ce ai acolo jos, vii cu ansamblu de Reno 19/Clio 16v si il prinzi in loc. Trei suruburi se pupa, cu al patrulea te descurci". Probabil ei au taiat si axul de pe punte, eu am crezut ca e la fel ca la Logan.

Treaba cu saibe sub suruburile de jos chiar nu merge din cauza axului care este parte comuna cu puntea.Raman ca variante ieftine punte indoita sau taiat si sudat la unghi.Altcineva are alte idei ? eventual niste poze cu puntile demontate sa ne facem niste idei.
__________________
REN-u' !
BlueAngel is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 23:53   #38
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
Poate e asa cum ziceti voi, nu contest. Eu cand aveam Supernova am strans o singura data suruburile alea pt ca aveam o pocnitura la franare, dar am fost la mecanic, nu am facut eu treaba. Cand intrebam in stanga dreapta de cum se pun discuri pe spate, cei care au pus (FLY-ul din Tulcea, DNE-ul din Constanta) mi-au dat acelasi raspuns: "Desfaci cele 4 suruburi, dai tot ce ai acolo jos, vii cu ansamblu de Reno 19/Clio 16v si il prinzi in loc. Trei suruburi se pupa, cu al patrulea te descurci". Probabil ei au taiat si axul de pe punte, eu am crezut ca e la fel ca la Logan.
Asa este. Am facut pe o nova partea asta : am desfacut cele 4 suruburi, am taiat butucul jos, cu flexu si am pus butucul de volvo 440. 3 suruburi s-au potrivit si al 4-lea a fost convins.
Si acum la subiect, intr-adevar nova lui StreetStyle22 pare sa stea cu rotile bagate sub ea.
Dar cand ne intalnim data viitaore elucidam si misterul asta
anndi is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 02:29   #39
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Quote:
Originally Posted by anndi View Post
Asa este. Am facut pe o nova partea asta : am desfacut cele 4 suruburi, am taiat butucul jos, cu flexu si am pus butucul de volvo 440. 3 suruburi s-au potrivit si al 4-lea a fost convins.
Si acum la subiect, intr-adevar nova lui StreetStyle22 pare sa stea cu rotile bagate sub ea.
Dar cand ne intalnim data viitaore elucidam si misterul asta
Da..nu numai ca sta..asa doar ca e si pozitiv putin..
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 23:46   #40
nosturbina

Stage 5
 
nosturbina's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 345
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Pai si asta e si ideea sa fie un pic pe + pe spate ca sa ia curbele bine
nosturbina is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 08:30   #41
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Quote:
Originally Posted by nosturbina View Post
Pai si asta e si ideea sa fie un pic pe + pe spate ca sa ia curbele bine
e bine sa fie pe +, dar nu caderea, ci convergenta.
anndi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -