Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 26-07-12, 21:05   #16
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Noteaza bine ca umbli cu Dacia prin spatele blocului si prin ocolituri ca va e frica de RAR de ce ca va lasa fara talonul mult iubit.Numa asta ee pe forum toti faci ce vrem si cum vrem si in realitate ne ferim de alti ca ii problema.Va las sa va faceti taieturile si gaurile in discuri sa aveti perfomanta mare la frane.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 21:07   #17
BH 59 FIF
Dacia Driver

Stage 5
 
BH 59 FIF's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 983
Member of:
[DACIA]
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Dar de unde originile tale ai aflat tu pe unde ma plimb eu cu masina sau ce destinatie are dricul asta?
BH 59 FIF is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 21:15   #18
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Poate are origini din mama omida dar serios acum, nu se poate ramane ontopic? Aceste discutii se pot tine pe PM... fiecare isi face masina cum stie vrea si poate si dupaia se descurca cu RAR... merge pe unde poate... stai linistit ca si pe tine te poate opri RAR-ul mobil si poate sa-ti gaseasca ceva la Solenta... daca vor sa faca rau o vor face indiferent de masina
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 21:19   #19
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Acuma hai lasama am fost oprit de 3 ori si nu mio facut nimic.Iti gaseste daca te iei cu ei in gura si daca ai nereguli nu mai ai ce vorbi cu ei ca teo ars si gata.Plus ca peste 1 saptamana am ITP de facut asa ca masina ii brici din orice punct de vedere tot timpul.Vam zis nu mai zic nimic faceti cum credeti ca ii bine.Eu am vazut un simplu exemplu o facut prindere 4x100 lo oprit si o zis PA la talon in rest dacia era bijuterie si acuma ii la fel.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 21:20   #20
BH 59 FIF
Dacia Driver

Stage 5
 
BH 59 FIF's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 983
Member of:
[DACIA]
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Aveti dreptate, hai sa se ramana pe subiect.
BH 59 FIF is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 21:44   #21
PH 33 RNR

Stage 5
 
PH 33 RNR's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 692
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Quote:
Originally Posted by SOLENZAXJG View Post
Acuma hai lasama am fost oprit de 3 ori si nu mio facut nimic.Iti gaseste daca te iei cu ei in gura si daca ai nereguli nu mai ai ce vorbi cu ei ca teo ars si gata.Plus ca peste 1 saptamana am ITP de facut asa ca masina ii brici din orice punct de vedere tot timpul.Vam zis nu mai zic nimic faceti cum credeti ca ii bine.Eu am vazut un simplu exemplu o facut prindere 4x100 lo oprit si o zis PA la talon in rest dacia era bijuterie si acuma ii la fel.
lasa frate ca talonu se ia repede inapoi FIF interesanta puntea poate vb pe mess
PH 33 RNR is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 21:46   #22
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Quote:
Originally Posted by SOLENZAXJG View Post
Acuma hai lasama am fost oprit de 3 ori si nu mio facut nimic.Iti gaseste daca te iei cu ei in gura si daca ai nereguli nu mai ai ce vorbi cu ei ca teo ars si gata.Plus ca peste 1 saptamana am ITP de facut asa ca masina ii brici din orice punct de vedere tot timpul.Vam zis nu mai zic nimic faceti cum credeti ca ii bine.Eu am vazut un simplu exemplu o facut prindere 4x100 lo oprit si o zis PA la talon in rest dacia era bijuterie si acuma ii la fel.
Omologare de competiti si te-ai scapat de orice griji...
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 23:49   #23
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Deci pana la urma ai luat legatura cu baiatul care are asa ceva pe masina? sa nu mai stricam topicul cu rar-ul si alte porcarii, este site de discutii tuning si modificari nu de pastrat masini originale sau restaurari perfecte.
__________________
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla....
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 28-07-12, 12:32   #24
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Ma repet, daca Dacia Super Nova sau Nova are aceeasi punte ca Loganu, atunci da exista piese speciale pentru camber negativ... ca in fond aia doriti.. o sa-l rog pe Design sa-mi dea o poza cu piesele respective, eventual un pret ceva

La faza cu brate intependete e mai greu.... daca nu ma insel puntea spate la Nova sau Solenta are 2 puncte de prindere... pentru independente trebuie 4 puncte, 2 pe fiecare parte....
Difera puntea de Nova, fata de cea de Logan.
De taiat ca puntea de berlina, e mai complicat, fiind sub forma de H, dar nu imposibil.
StreetStyle22, e la Dinamo nenea ala ce trage caroserii, s-ar putea sa aiba el o solutie pentru tine.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	punte_spate.jpg
Views:	229
Size:	85.3 KB
ID:	2508058  
__________________
The one and only Nova low rider
anndi is offline   Reply With Quote
Old 28-07-12, 18:33   #25
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Quote:
Originally Posted by anndi View Post
Difera puntea de Nova, fata de cea de Logan.
De taiat ca puntea de berlina, e mai complicat, fiind sub forma de H, dar nu imposibil.
StreetStyle22, e la Dinamo nenea ala ce trage caroserii, s-ar putea sa aiba el o solutie pentru tine.
Salut anndi sincer am uitat sa te sun sa te intreb de chestia asta,cand voi avea cash,am primit si din partea lui Design o oferta,voi merge si la Dinamo(Unde e aia ?) si voi vedea. Multumesc tuturor de raspunsuri,topicul ramane deschis zic eu(daca e decizia mea) pana voi pune poze cu raspunsul la intrebarea adresata de mine,poate sunt si altii curiosi de solutia mea.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-12, 11:31   #26
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Salut anndi sincer am uitat sa te sun sa te intreb de chestia asta,cand voi avea cash,am primit si din partea lui Design o oferta,voi merge si la Dinamo(Unde e aia ?) si voi vedea. Multumesc tuturor de raspunsuri,topicul ramane deschis zic eu(daca e decizia mea) pana voi pune poze cu raspunsul la intrebarea adresata de mine,poate sunt si altii curiosi de solutia mea.
Mai vedem la o poveste ce solutii mai gasim, bani sa fie
Spor la treburi si sa ne anunti cu solutia!
anndi is offline   Reply With Quote
Old 02-08-12, 08:07   #27
albert_md2004

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 585
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Quote:
Originally Posted by 3-DB4421 View Post
Uite aici o sugestie,cum a facut un baiat la o dacie breack:Pentru mai multe infeormatii poti sal contactezi pe userul BH 59 FIF.Pun cateva poze.


intr-un pm, pe care nu-l mai gasesc, userul FIF mi-a spus cat a taiat din punte, dar ca sa ramana atat pentru posteritate, cat si pt mine, reintreb: cat ai taiat din punte?
__________________
just_doctor
albert_md2004 is offline   Reply With Quote
Old 02-08-12, 22:30   #28
BH 59 FIF
Dacia Driver

Stage 5
 
BH 59 FIF's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 983
Member of:
[DACIA]
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

S-au taiat 5 mm in cazul puntii in discutie. La urmatoarea se va taia mai putin, din considerente care tin strict de aspect.
BH 59 FIF is offline   Reply With Quote
Old 05-08-12, 12:47   #29
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4394335

Prinderea pe punte e asemanatoare. Metoda de "spatele blocului" practicata si in RO e punerea a doua saibe sub cele doua suruburi de jos. Sunt multi care au folosit pe Golf 3 metoda asta.

Deci ai de desfacut 5 suruburi per roata (exceptant prezoanele). Surubul mare, din centru, si cele 4 prin care e prins ansamblul roata spate pe punte. Bagi doua saibe sub cele de jos si vezi ce iese.

Metoda mai eleganta e cu 2 saibe taiate oblic pt fiecare surub, ca surubul de prindere sa ramana perfect drept. Solutii sunt, depinde de cum vrei sa faci. Spor!
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 05-08-12, 18:25   #30
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Unghiuri negative pe puntea spate Dacia Nova

Da ceva facut cu gust
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -