Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 21-12-11, 11:30   #1
morpheusP

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 80
Default Intrebare Toba sport .

Salut , de ceva timp ma bate gandu sa pun pe a mea dacie 1310 din 99' o toba sport . Din filmulete pe care le-am vazut pe youtube cele mai prezente tobe sport pe dacia 1310 sunt cele CARUB .
O intrebare : Ce toba credeti ca s-ar potrivi atat din punct de vedere al sunetului cat si din punct de vedere al "performantelor" . Fara ironii !
morpheusP is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 19:55   #2
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare Toba sport .

Quote:
Originally Posted by morpheusP View Post
Salut , de ceva timp ma bate gandu sa pun pe a mea dacie 1310 din 99' o toba sport . Din filmulete pe care le-am vazut pe youtube cele mai prezente tobe sport pe dacia 1310 sunt cele CARUB .
O intrebare : Ce toba credeti ca s-ar potrivi atat din punct de vedere al sunetului cat si din punct de vedere al "performantelor" . Fara ironii !
fara ironie iti spun ca daca schimbi doar finala nu vei obtine un sunet sportiv precum se aud in videoclipurile de pe net...cu toba intermediara scoasa se schimba situatia...vei avea un sunet sportiv.
valy1233 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 20:13   #3
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: Intrebare Toba sport .

Quote:
Originally Posted by valy1233 View Post
cu toba intermediara scoasa se schimba situatia...vei avea un sunet sportiv.
Sau mai degraba o "bornaiala" aiurea.Schimba prima data doar finala daca vrei sa ai calatorii linistite pe distante mai lungi si apoi vezi daca se aude prea incet si nu-ti place scoti intermediara.
bitang is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 16:11   #4
catalin90

Stage 4
 
catalin90's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 201
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare Toba sport .

uite asa ceva am avut dar crede-ma ca nu e pentru masina de zi cu zi e prea zgomotos
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Foto0519.jpg
Views:	523
Size:	89.8 KB
ID:	2269701  
catalin90 is offline   Reply With Quote
Old 24-12-11, 11:59   #5
morpheusP

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 80
Default Re: Intrebare Toba sport .

si pana la urma tot nu mi s-a raspuns . Eu vroiam sa stiu ce marca de toba si ce model se aude mai bine ..
Din ce ati scris am inteles ca fara intermediara se aude mult mai zgomotos si mai sportiv , dar e stresant la drumuri lungi si cu intermediara si finala se aude rezonabil.
morpheusP is offline   Reply With Quote
Old 24-12-11, 16:50   #6
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: Intrebare Toba sport .

Quote:
Originally Posted by morpheusP View Post
si pana la urma tot nu mi s-a raspuns . Eu vroiam sa stiu ce marca de toba si ce model se aude mai bine ..
Din ce ati scris am inteles ca fara intermediara se aude mult mai zgomotos si mai sportiv , dar e stresant la drumuri lungi si cu intermediara si finala se aude rezonabil.
Conteaza foarte mult si configuratia motorului nu doar modelul de toba pentru un sound cat mai placut.La Dacie orice i-ai pune cam tot aia e si nu se prea merita ceva scump(parerea mea).Pai iti dai seama ca nu se compara tobele astea ieftine(no name) cu tobele de renume gen remus,magnaflow etc atat in privinta soundului cat si a durabilitatii in timp.
bitang is offline   Reply With Quote
Old 25-12-11, 16:49   #7
morpheusP

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 80
Default Re: Intrebare Toba sport .

Quote:
Originally Posted by bitang View Post
Conteaza foarte mult si configuratia motorului nu doar modelul de toba pentru un sound cat mai placut.La Dacie orice i-ai pune cam tot aia e si nu se prea merita ceva scump(parerea mea).Pai iti dai seama ca nu se compara tobele astea ieftine(no name) cu tobele de renume gen remus,magnaflow etc atat in privinta soundului cat si a durabilitatii in timp.
Pai da , eu am intrebat pe cei care au toba sport pe dacie si care li se pare cea mai potrivita pt dacie. Si e absurd sa dau atatia bani pe o toba sport de firma atata timp cat pot face altceva cu banii aia...
morpheusP is offline   Reply With Quote
Old 26-12-11, 21:19   #8
BrandyMPX

Stage 5
 
BrandyMPX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 336
Member of:
[KIA]
Default Re: Intrebare Toba sport .

Quote:
Originally Posted by morpheusP View Post
Pai da , eu am intrebat pe cei care au toba sport pe dacie si care li se pare cea mai potrivita pt dacie. Si e absurd sa dau atatia bani pe o toba sport de firma atata timp cat pot face altceva cu banii aia...
Ia-ti finala CARUB cu silencer si taci din gura ... apoi daca nu-ti va placea cum se aude sa ma injuri cat ai vrea (vezi ca mai mult de 250 lei n-ar trebui sa coste) ...
BrandyMPX is offline   Reply With Quote
Old 27-12-11, 15:25   #9
morpheusP

Stage 3
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 80
Default Re: Intrebare Toba sport .

=]]carub japan style ma uit la ea de vreo 2 luni.. si chiar aia vroiam sa o iau .
No , daca nu ti-ai umplut frigideru de carne pana acuma ti-l umplu eu ) just joke . Salutare
morpheusP is offline   Reply With Quote
Old 01-01-12, 23:14   #10
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare Toba sport .

Quote:
Originally Posted by bitang View Post
La Dacie orice i-ai pune cam tot aia e si nu se prea merita ceva scump(parerea mea).
inseamna ca nu ai vazut dacie fara intermediara,cu finala sport
valy1233 is offline   Reply With Quote
Old 01-01-12, 23:57   #11
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: Intrebare Toba sport .

Quote:
Originally Posted by valy1233 View Post
inseamna ca nu ai vazut dacie fara intermediara,cu finala sport
Dimpotriva.Am avut dacie 1310Li cu finala sport Irmscher.Cu intermediara nu se prea auzea,fara intermediara nu mi-a placut deloc sunetul ca de tanc.
bitang is offline   Reply With Quote
Old 02-01-12, 14:31   #12
steven20

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 70
Default Re: Intrebare Toba sport .

am o interbare in legatura cu toba sport daca vreau sa pun si eu pe D1310 ce trebuie sa fac ca sa fie cat de cat legal sau ce tip pot sa pun care este legal,Scuzati-ma de off topic!!
steven20 is offline   Reply With Quote
Old 02-01-12, 18:10   #13
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare Toba sport .

Quote:
Originally Posted by steven20 View Post
am o interbare in legatura cu toba sport daca vreau sa pun si eu pe D1310 ce trebuie sa fac ca sa fie cat de cat legal sau ce tip pot sa pun care este legal,Scuzati-ma de off topic!!
legal nu este nici o toba sport,pt ca depaseste sunetul admis in talon,deci..slabe sanse sa ai o toba sport legala
valy1233 is offline   Reply With Quote
Old 02-01-12, 18:51   #14
BrandyMPX

Stage 5
 
BrandyMPX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 336
Member of:
[KIA]
Default Re: Intrebare Toba sport .

Quote:
Originally Posted by valy1233 View Post
legal nu este nici o toba sport,pt ca depaseste sunetul admis in talon,deci..slabe sanse sa ai o toba sport legala
1.Un`e mama dracu scrie nivelul sonor maxim admis in talon ?
2.De aia se cumpara tobe cu silencer , vezi oamenii ca-s cu RAR-u dupa ei , opresti , te dai jos si infigi palnia in toba ... asta e...
BrandyMPX is offline   Reply With Quote
Old 02-01-12, 21:00   #15
bitang

Stage 5
 
bitang's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 305
Default Re: Intrebare Toba sport .

Quote:
Originally Posted by BrandyMPX View Post
1.Un`e mama dracu scrie nivelul sonor maxim admis in talon ?
2.De aia se cumpara tobe cu silencer , vezi oamenii ca-s cu RAR-u dupa ei , opresti , te dai jos si infigi palnia in toba ... asta e...
Scrie in C.I.V.
bitang is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -