Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 22-03-11, 19:50   #91
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Quote:
Originally Posted by anndi View Post
Nu cred ca esti corect informat. Sunt mai multi care au omologat alte motoare decat cele de dacia. Se omologheaza ce vrei tu. Aia de la RAR nu cer altceva decat TESTE. Iti permiti sa dai 10 000 de lei pe un test dnamic de frana? Asta e unul din testele cerute daca pui motoare de zeci de mii de cai si faci modificari, genul tractiune spate sau motor central. Nu cred ca in jermania sau spania iti omologheaza aia pe ochi frumosi motoare de sute de cai fara sa verifice masina in prealabil. Faptul ca la noi costa mai mult decat prevede legea, e adevarat, dar nu inseamna ca e imposibil.
bine, atunci te-as ruga sa-mi enumeri pe "aia" care au omologat motoare pe dacii de sute de cai putere....bineinteles cand ai pus mai multi cai putere pe o masina low, te gandesti si la frana, directie etc...sunt curios cati sunt aia care au omologat motoare pe dacia...si nu doar ca simplu motiv ca pretul este factorul principal...daca dau 10.000 lei si imi omologheaza modificarile aduse pe o dacie si corespund la cerintele impuse de ei, eu ma apuc si o fac...au incercat multi si nu prea au reusit...Normal ca nici in Germania sau Spania nu ti-o face pe ochi frumosi, dupa cum am spus ai de trecut niste teste cu ea la absolut toate capitolele si nu sunt informat gresit, m-am interesat bine si la RAR Bucuresti, numai ca cu noile regulamente, nu-ti mai mai omologheaza niciun alt motor pe dacie de alta natie, in afara de cel de dacie...motivul pe care ei il spun, este ca sasiul daciei nu prezinta siguranta si rezistenta pentru un motor de alta masina, nu conteaza ce imbunatatiri aduci tu la ea...daca mie nu a vrut sa-mi omologheze o capota cu un bad boy de 2 cm si mi-a dat amenda...ce spui tu acolo.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline  
Old 23-03-11, 18:28   #92
Snoopz

Stage 5
 
Snoopz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 317
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Chiar aici pe un thread s-a postat un talon în care era trecut un motor de Renault alpine(făcută omologare, nu dacie "securistă" deci se poate .
Colegul de mai sus a spus " Sunt mai multi care au omologat alte motoare decat cele de Dacia", nu a spus motoare de 54515158 cai putere
Mergând pe principiul "Bani să fie" totul este posibil .
N-a spus nimeni că nu se poate ci că nu se merită .
Snoopz is offline  
Old 23-03-11, 18:45   #93
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Quote:
Originally Posted by Snoopz View Post
Chiar aici pe un thread s-a postat un talon în care era trecut un motor de Renault alpine(făcută omologare, nu dacie "securistă" deci se poate .
Colegul de mai sus a spus " Sunt mai multi care au omologat alte motoare decat cele de Dacia", nu a spus motoare de 54515158 cai putere
Mergând pe principiul "Bani să fie" totul este posibil .
N-a spus nimeni că nu se poate ci că nu se merită .
Dar motoarele de 1.8 16V Renault de ce nu se omologheaza avand undeva la 120 si ceva de cp, multi cu modificari ajungeau la 130-140 cp si le foloseau doar de show, dupaia dezmembrata si dusa la remat....si asta nu ca, nu s-ar fi meritat sau nu ar fi avut bani, ca daca tii la masina si vrei sa o tii mai mult timp ii faci si treaba asta..eh inginerii de la RAR au zis ca e cam periculos atatia caluti pe dacie...si 100 pentru ei sunt multi..deci cu siguranta iti poti pune un motor de alta natie, dar nu mai puternic de 65,70, 75 cp...tin minte pe cei cu motoare de Vw Golf diesel pe papuci, avea vreo 70 si ceva de cai putere, primeau omologare la ele..dar dupaia nu le-a mai omologat, cel putin la RAR Valcea. Numai la Bucuresti cred ca se mai fac, dar trebuie ceva bani si pe situatia asta de rahat din tara, mai bine lipsa. Nu cred ca este imposibil, evident, bani si rabdare.
Thomas Everywhere is offline  
Old 23-03-11, 18:51   #94
Snoopz

Stage 5
 
Snoopz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 317
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
Dar motoarele de 1.8 16V Renault de ce nu se omologheaza avand undeva la 120 si ceva de cp, multi cu modificari ajungeau la 130-140 cp si le foloseau doar de show, dupaia dezmembrata si dusa la remat....si asta nu ca, nu s-ar fi meritat sau nu ar fi avut bani, ca daca tii la masina si vrei sa o tii mai mult timp ii faci si treaba asta..eh inginerii de la RAR au zis ca e cam periculos atatia caluti pe dacie...si 100 pentru ei sunt multi..deci cu siguranta iti poti pune un motor de alta natie, dar nu mai puternic de 65,70, 75 cp...tin minte pe cei cu motoare de Vw Golf diesel pe papuci, avea vreo 70 si ceva de cai putere, primeau omologare la ele..dar dupaia nu le-a mai omologat, cel putin la RAR Valcea. Numai la Bucuresti cred ca se mai fac, dar trebuie ceva bani si pe situatia asta de rahat din tara, mai bine lipsa. Nu cred ca este imposibil, evident, bani si rabdare.
Eu stiu cateva persoane care au motoarele puse pe masina fara acte...pe masini care par firave si nu le tin doar de show.
Cert e ca nu sunt folosite ca masini de zi cu zi , dar au talon si toate cele
Cei care le-au dezmembrat au avut alte motive,le-au fost luat taloanele din alte motive...nu neaparat din cauza motorului.
Snoopz is offline  
Old 24-03-11, 00:22   #95
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: dacie sport-tractiune spate???

Mersi mult ca ne luminezi.
cannavaro is offline  
Old 24-03-11, 03:24   #96
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: dacie sport-tractiune spate???

Eu nu stiu pe nimeni care are alt motor pe masina si nu are acte... se poate asa ceva? Cam riscant sa faci treaba asta. Ceva tractiune spate aveti in program?... ca oricum se vorbeste degeaba pe topicul asta, dezvoltam idei ca sa nu ne plictisim...

P.S.: nu se mai naste unu` gen SGM (sincer doar ala era`n stare si avea "nebunia" de a face asa ceva... restu` e Cancan... ).
__________________
Berlină 1310 decocostârcită B 79 L E M ... Member of : Dacia Rally Team Motorsport ...
Regulamentul secţiunilor comerciale...Reguli generale pe forumul 4TuningRO...Feedback Dacia...Esenţial: scrieţi corect în limba română



"Suntem atât de răi incât ne ardem si intre noi"

Funerare auto (tractari)

0765.324.707 / 0765.948.147

Last edited by Ja_Rule; 24-03-11 at 03:30.
Ja_Rule is offline  
Old 24-03-11, 13:49   #97
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: dacie sport-tractiune spate???

Quote:
Originally Posted by Ja_Rule View Post
Eu nu stiu pe nimeni care are alt motor pe masina si nu are acte... se poate asa ceva? Cam riscant sa faci treaba asta. Ceva tractiune spate aveti in program?... ca oricum se vorbeste degeaba pe topicul asta, dezvoltam idei ca sa nu ne plictisim...

P.S.: nu se mai naste unu` gen SGM (sincer doar ala era`n stare si avea "nebunia" de a face asa ceva... restu` e Cancan... ).
aveam eu in plan sa fac pe dacia mea..dar am renuntat la ideea asta, ma indrept spre altceva...stiu exact ce trebuie sa o trec la o tractiune pe spate si cu o punte de la alta masina...nu dacie cum au facut unii. Dar din pacate nu mai vreau berlina, vreau altceva.
Thomas Everywhere is offline  
Old 24-03-11, 17:33   #98
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: dacie sport-tractiune spate???

Pai asta e ideea, din moment ce nu exista nicio masina in curs de transformare, pentru ce dezbatem problema? De dragul cunostintelor?

Exista o Dacie inceputa intr`un garaj oarecare, dar nu mai stiu nimic de ea .. probabil ca zace intr`un remat sau e deja facuta conserve (sau poate nu)...

Poze telefon
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image042.jpg
Views:	310
Size:	290.3 KB
ID:	1933512   Click image for larger version

Name:	Image044.jpg
Views:	274
Size:	265.6 KB
ID:	1933513   Click image for larger version

Name:	Image045.jpg
Views:	224
Size:	250.4 KB
ID:	1933514  


Last edited by Ja_Rule; 24-03-11 at 17:50.
Ja_Rule is offline  
Old 24-03-11, 20:33   #99
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: dacie sport-tractiune spate???

Quote:
Originally Posted by Ja_Rule View Post
Pai asta e ideea, din moment ce nu exista nicio masina in curs de transformare, pentru ce dezbatem problema? De dragul cunostintelor?

Exista o Dacie inceputa intr`un garaj oarecare, dar nu mai stiu nimic de ea .. probabil ca zace intr`un remat sau e deja facuta conserve (sau poate nu)...

Poze telefon
Chiar nu stie nimeni de dacia asta e pacat sa fi ajuns la remat
IULY-CLA is offline  
Old 24-03-11, 23:38   #100
faustino

Stage 5
 
faustino's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,141
Default Re: dacie sport-tractiune spate???

Cel mai elegant ar fi ca mergi frumos in Franta si sa cumperi un Renaul 12 Sinpar....si atunci ai impuscat 2 iepuri deodata....ai si un Renault 12, si ai si un Renault 12 4x4...si ai rupt gura targului...pardon...a forumului....
Pana se va gasi maniacul capabil de asa ceva....ne pierdem vremea cu discutii
Parerea mea personala este ca daca proiectul era realizabil, pana acum se gasea unu sa il duca la bun sfarsit...
__________________
nu te pune cu prostu ca are mintea odihnita
faustino is offline  
Old 25-03-11, 00:14   #101
viorel 77
Dacia Rally Team Member

Stage 5
 
viorel 77's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 566
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: dacie sport-tractiune spate???

Quote:
Originally Posted by IULY-CLA View Post
Chiar nu stie nimeni de dacia asta e pacat sa fi ajuns la remat
Anul trecut, era in acelasi stadiu.... nimic diferit de poze.
viorel 77 is offline  
Old 25-03-11, 00:29   #102
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: dacie sport-tractiune spate???

Ai inceput? Esti constient ca inafara de Google, multi n`au vazut sau nu stiu despre ce e vorba ... cati stiu cum arata o cutie R12 hidramata? ... sa fim seriosi ...

P.S.: sa nu se creada ca`s eu ala invatat... habar n`am, norocul meu ca avut ocazia sa vad
Ja_Rule is offline  
Old 25-03-11, 00:35   #103
RobertRFG
Dacia Driver

Stage 5
 
RobertRFG's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,604
Member of:
[DACIA]
Default Re: dacie sport-tractiune spate???

Cum sa nu incepi cand vezi tot felul de idiotenii Ja_Rule?

omu cat traiete invata,nimeni nu sa nascut invatat
RobertRFG is offline  
Old 25-03-11, 00:40   #104
faustino

Stage 5
 
faustino's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,141
Default Re: dacie sport-tractiune spate???

Ca fapt divers....Renault 12 a venit si hidramat
Sinparul e manual...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	A2F24.jpg
Views:	236
Size:	54.7 KB
ID:	1934201  
faustino is offline  
Old 25-03-11, 01:05   #105
Ja_Rule

Stage 5
 
Ja_Rule's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,622
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
[Oltcit]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[Dacia Rally Team]
[VW]
Default Re: dacie sport-tractiune spate???

Probabil multi cred ca spun lucrurile astea cu rautate... nu, nu este asa, propun doar sa revenim cu picioarele pe pamant
Ja_Rule is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -