Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 24-02-11, 19:16   #76
B-24-AGY

Stage 4
 
B-24-AGY's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 250
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Quote:
Originally Posted by anndi View Post
Pe audi, din cate stiu eu, nu a fost montat VR. VR6 de pe golf e transversal si se poate pune cu punte cu tot pe spate. Cheltuielile sunt mari si e nevoie de experienta. Deci trebuie bine documentat toata treba inainte de a incepe un asemenea proiect. Teoria nu cred ca e o problema, pana la punerea in practica se mai modifica multe variabile si trebuie regandite anumite probleme/solitii.
In afara de multa experienta iti mai trebuiesc si scule destul de performante si ... nu numai documentarea de pe forum... pnm iti trebuie un mecanic bun pt ati` face aceste modificari...
B-24-AGY is offline  
Old 25-02-11, 08:51   #77
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Sulele performante nu sunt pe primul loc la un asemenea proiect. Ai nevoie de un aparat de sudura si un flex, deci nimic deosebit sau performant. Un sudor specializat, cu sculele lui, iti ia foarte putini bani ca sa intareasca niste suduri, daca tu nu sti prea bine.
__________________
The one and only Nova low rider
anndi is offline  
Old 11-03-11, 09:53   #78
Petyy007
Dacia Driver

Stage 5
 
Petyy007's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 988
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: dacie sport-tractine spate???

si ce ar fii daca am lua caroseria de Papuc1.9D si am monta pe el o tablarie de Berlina?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	normal_dacia-pick-up-1_9-diesel-12.jpg
Views:	75
Size:	36.2 KB
ID:	1913281   Click image for larger version

Name:	dacia-berlina.jpg
Views:	70
Size:	164.1 KB
ID:	1913282  
Petyy007 is offline  
Old 13-03-11, 10:36   #79
B XX ADI

Stage 5
 
B XX ADI's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,532
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[DreamWorks Club]
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Ar fi o mare prostie si pierdere de timp
iar motoarele VR nu sunt puse pe punti..ci pe un cadru motor..H.

Last edited by B XX ADI; 13-03-11 at 10:38.
B XX ADI is offline  
Old 13-03-11, 11:00   #80
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Quote:
Originally Posted by Petyy007 View Post
si ce ar fii daca am lua caroseria de Papuc1.9D si am monta pe el o tablarie de Berlina?
o sa iasa un mare rahat, Papuc+Berlina...daca tot vreti tractiune spate pe Berlina, iti trebuie un pod pedalier de papuc, punte spate de la alta masina, ca cel de papuc nu-ti permite prea mult demaraj si viteza....cum zicea SGM de la un Bmw sau chiar de pe un Volvo 244, dar la noi cam greu sa gasesti masinile astea, dar merg 100% si usor de prins pe dacie cu mici modificari, cardan, cutie de Papuc si ai Dacie cu tractiune pe spate. Insa va trebui putin ingreunata pe spate ca sa ai aderenta sau alta solutie 4x4 permanent. Am auzit ca ar merge o cutie de Audi 80 Quatro
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline  
Old 13-03-11, 13:43   #81
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Dmnilor e o prostie ce vreti sa faceti .....ca sa montati o tractiune spate de o dacie trebue sa aveti cateva notiuni de mecanica ca nu e la mana oricui
IULY-CLA is offline  
Old 14-03-11, 08:33   #82
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
o sa iasa un mare rahat, Papuc+Berlina...daca tot vreti tractiune spate pe Berlina, iti trebuie un pod pedalier de papuc, punte spate de la alta masina, ca cel de papuc nu-ti permite prea mult demaraj si viteza....cum zicea SGM de la un Bmw sau chiar de pe un Volvo 244, dar la noi cam greu sa gasesti masinile astea, dar merg 100% si usor de prins pe dacie cu mici modificari, cardan, cutie de Papuc si ai Dacie cu tractiune pe spate. Insa va trebui putin ingreunata pe spate ca sa ai aderenta sau alta solutie 4x4 permanent. Am auzit ca ar merge o cutie de Audi 80 Quatro

Daca si puntile de BMW se gsesc greu, atunci pana sa ajungem la stadiul de discutii unii dintre noi mai au multe de citit si invatat.
anndi is offline  
Old 14-03-11, 12:20   #83
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Quote:
Originally Posted by anndi View Post
Daca si puntile de BMW se gsesc greu, atunci pana sa ajungem la stadiul de discutii unii dintre noi mai au multe de citit si invatat.
ma refeream ca se gasesc greu punti de Volvo 244, nici de cum de bmw...e plina romania de bmw-uri, am dat doua solutii, dar a doua e cam imposibila, nu prea avem in Romania Volvo 244 e un model legendar si foarte bine proiectat pentru anii lui, aproape ca toata mecanica ar merge pe o dacie bineinteles cu modificari de adaptare. Da pana atunci mai raman la stadiu de invatat si etc... pentru mine stiu ce am de facut si vreau sa fac, dar deocamdata in tara asta nu prea poti sa faci.
Thomas Everywhere is offline  
Old 19-03-11, 19:56   #84
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
ma refeream ca se gasesc greu punti de Volvo 244, nici de cum de bmw...e plina romania de bmw-uri, am dat doua solutii, dar a doua e cam imposibila, nu prea avem in Romania Volvo 244 e un model legendar si foarte bine proiectat pentru anii lui, aproape ca toata mecanica ar merge pe o dacie bineinteles cu modificari de adaptare. Da pana atunci mai raman la stadiu de invatat si etc... pentru mine stiu ce am de facut si vreau sa fac, dar deocamdata in tara asta nu prea poti sa faci.

Chiar ieri am vazut 2 asemenea masini(volvo 244, diesel). Cu aceeasi munca pentru adaptari poti sa pui si mecanica/puntea spate de E30, fara probleme pe dacia, cea din urma fiind net superioara si mult mai usor de intretinut/reparat. Dar cum ai spus fiecare stie ce are de facut la masina lui. Si la faza cu imposibilul in tara asta nu sunt de acord. Se poate, dar asta e alta discutie. Deci cine are banii necesari adaptarii unei punti de E30 pe una dacia?
anndi is offline  
Old 19-03-11, 20:25   #85
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Quote:
Originally Posted by anndi View Post
Chiar ieri am vazut 2 asemenea masini(volvo 244, diesel). Cu aceeasi munca pentru adaptari poti sa pui si mecanica/puntea spate de E30, fara probleme pe dacia, cea din urma fiind net superioara si mult mai usor de intretinut/reparat. Dar cum ai spus fiecare stie ce are de facut la masina lui. Si la faza cu imposibilul in tara asta nu sunt de acord. Se poate, dar asta e alta discutie. Deci cine are banii necesari adaptarii unei punti de E30 pe una dacia?
La imposibil ma refeream, ca este imposibil sa poti fi legal cu modificarile pe o dacie, la ce mentalitate bolnava au inginerii RAR si cat de inculti sunt unii dintre ei, nu stiu la ce s-ar renta asta...o faci de show si maine o arunci cam asa e la noi. S-a interzis si montarea unui alt motor de alta marca pe Dacia la aceleasi cote de putere cuprinse intre 62 si 75 cp....poti monta orice alt motor de dacie, dar nu de alta marca...ca nu se omologheaza..totul ce faci la o dacie, o faci pe propria raspundere, in caz ca te-a prins, suporti. In alte state nu e asa, daca duc o dacie in Suedia si mi-o modific cum vrea muschiu meu si corespunde la testele impuse de inspectorii auto care fac testele, masina poate primi omologare...dar la ce mentalitate au ai nostrii de la RAR, nici teste nu sunt in stare sa faca, dar de dat cu parerea, toti navlegii vorbesc.
Thomas Everywhere is offline  
Old 19-03-11, 22:49   #86
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: dacie sport-tractiune spate???

E romania o tara de rahat domnilor
IULY-CLA is offline  
Old 19-03-11, 23:07   #87
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: dacie sport-tractiune spate???

hotarati-va intai daca vreti cardan sau motor central .
brownshark is offline  
Old 20-03-11, 09:04   #88
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: dacie sport-tractiune spate???

Quote:
Originally Posted by IULY-CLA View Post
E romania o tara de rahat domnilor
Romania e o tara frumoasa si cu potential...oamenii sunt de rahat din ea....mai ales astia care fac legi impotriva noastra si ne conduc toti analfabetii si incultii...asta e. Inainte modificai o dacie, te duceai la RAR, o testau aia, corespunde, treceai...acuma au schimbat ei, numai la bucuresti la RAR mai poti face ceva, dar cu bani grei pentru niste omologari de tot rasu.
Thomas Everywhere is offline  
Old 20-03-11, 17:48   #89
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: dacie sport-tractiune spate???

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
Romania e o tara frumoasa si cu potential...oamenii sunt de rahat din ea....mai ales astia care fac legi impotriva noastra si ne conduc toti analfabetii si incultii...asta e. Inainte modificai o dacie, te duceai la RAR, o testau aia, corespunde, treceai...acuma au schimbat ei, numai la bucuresti la RAR mai poti face ceva, dar cu bani grei pentru niste omologari de tot rasu.
Asa este ai dreptate oameni sunt de doi lei
IULY-CLA is offline  
Old 22-03-11, 16:16   #90
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
La imposibil ma refeream, ca este imposibil sa poti fi legal cu modificarile pe o dacie, la ce mentalitate bolnava au inginerii RAR si cat de inculti sunt unii dintre ei, nu stiu la ce s-ar renta asta...o faci de show si maine o arunci cam asa e la noi. S-a interzis si montarea unui alt motor de alta marca pe Dacia la aceleasi cote de putere cuprinse intre 62 si 75 cp....poti monta orice alt motor de dacie, dar nu de alta marca...ca nu se omologheaza..totul ce faci la o dacie, o faci pe propria raspundere, in caz ca te-a prins, suporti. In alte state nu e asa, daca duc o dacie in Suedia si mi-o modific cum vrea muschiu meu si corespunde la testele impuse de inspectorii auto care fac testele, masina poate primi omologare...dar la ce mentalitate au ai nostrii de la RAR, nici teste nu sunt in stare sa faca, dar de dat cu parerea, toti navlegii vorbesc.
Nu cred ca esti corect informat. Sunt mai multi care au omologat alte motoare decat cele de dacia. Se omologheaza ce vrei tu. Aia de la RAR nu cer altceva decat TESTE. Iti permiti sa dai 10 000 de lei pe un test dnamic de frana? Asta e unul din testele cerute daca pui motoare de zeci de mii de cai si faci modificari, genul tractiune spate sau motor central. Nu cred ca in jermania sau spania iti omologheaza aia pe ochi frumosi motoare de sute de cai fara sa verifice masina in prealabil. Faptul ca la noi costa mai mult decat prevede legea, e adevarat, dar nu inseamna ca e imposibil.
anndi is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -