Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 08-02-11, 16:34   #61
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Daca tot e de adaptat o punte spate pe sport sau dacie, e la fel de greu de adaptat puntea de papuc ca si cea de BMW. Deci nu merita chinul pentru puntea de papuc. Motor cutie si tot ce trebuie de BMW si atunci sa vedeti ce iures iese cu dacia. Idei sunt multe si cam toti suntem visatori, intrebarea de baraj e cine se pune pe treaba?
__________________
The one and only Nova low rider
anndi is offline  
Old 14-02-11, 16:24   #62
jack daniels

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 806
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Quote:
Originally Posted by mgi1400 View Post
varianta ce-a mai buna este motor central si tractiune spate
Un motor 5cilindri de Audi cred ca ar fi ideal(pt berlina, intr-un sport cred ca motoru ajunge sa fie si pe post de cotiera) pentru repartizare mase,tractiune si manevrabilitate....dar cine sa le faca? Probabil cineva pasionat/nebun nu pustimea care viseaza in fata PC-ului.....ma duc sa imi montez filtrul sport de segmenti.
jack daniels is offline  
Old 14-02-11, 21:00   #63
Aleexxx

Stage 1
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 19
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Quote:
Originally Posted by jack daniels View Post
Un motor 5cilindri de Audi cred ca ar fi ideal(pt berlina, intr-un sport cred ca motoru ajunge sa fie si pe post de cotiera) pentru repartizare mase,tractiune si manevrabilitate....dar cine sa le faca? Probabil cineva pasionat/nebun nu pustimea care viseaza in fata PC-ului.....ma duc sa imi montez filtrul sport de segmenti.
Parca incercase cineva sa faca ceva de genul si s-a lasat pagubas dupa ce a facut suportii pentru motor.
Se alesese cu un carucior la prima vedere...poate ca avea potential,dar.. ?

Nimic nu-i imposibil...tot "imposibilul" devine "posibil" ...asta o stim cu totii de la Robert

Multi renunta...poate din comoditate(deh...de banii investiti isi pot cumpara o masina RWD ) sau poate ca unii au o limita de cunostinte de care nu pot trece .
Aleexxx is offline  
Old 14-02-11, 21:19   #64
Roberthos

Stage 3
 
Roberthos's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 157
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Dupa cum a spus MGI 1400,cea mai buna solutie este cu motor central si tractiune spate.

Eu m-am gandit la un motor 2,0 turbo de pe R21 turbo pus central pe Sportiva.Si nu am fi primii care s-au gandit si au realizat asa ceva!
Domnul Inginer Nicolae Cosmescu ne da mai multe detalii despre acest proiect.

https://sites.google.com/site/dacias.../prototipuri-1
Roberthos is offline  
Old 14-02-11, 21:51   #65
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Imposibil nu este.Trebuie doar timp,bani, vointa si cunostiinta de cauza!
bolidu' is offline  
Old 18-02-11, 19:55   #66
mecanicu007

Stage 4
 
mecanicu007's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 224
Default Re: dacie sport-tractine spate???

cum am mai spus...cautati prin dezmembrari ca se gasesc sisteme cu tractiune 4x2(syncro) care pica de minune pe dacie..eu am avut asa ceva luat de pe un r18 break,avea puntea spate exact ca cea de dacie,cu tamburi mari ,arcuri elicoidale(nu pe foi cum are papucul) si bineinteles grup....cutia seamana cu cea de papuc 4x4(mai exact 4X2) numai ca difera priza si capacul,care se pot schimba cu cele de dacie...atat sa nu va asteptati ca o sa si puteti pune un mot de 200 de cai pe tractiune ca nu tine,,
mecanicu007 is offline  
Old 18-02-11, 23:10   #67
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: dacie sport-tractine spate???

cine vrea sa faca o dacie cu tractiune spate are ca ideie renault 12 4x4 spinar sau renault 18 4x4 ca plan de inceput
IULY-CLA is offline  
Old 19-02-11, 08:07   #68
mecanicu007

Stage 4
 
mecanicu007's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 224
Default Re: dacie sport-tractine spate???

si r12 sinpar(care este chiar mai rar decat r12g) si r18 sunt 4X2,adica din patru roti trag doar 2(una fata ,una spate),4X4 este aro cand cuplezi si satelitii de exemplu
mecanicu007 is offline  
Old 19-02-11, 09:16   #69
Roberthos

Stage 3
 
Roberthos's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 157
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Mie nu imi surade aceasta idee!Sa zicem ca as gasi un R18 break 4x4,(la R12 nici nu ma gandesc),puntea spate ar fi tot rigida!Nu e nici o sfaraiala.Si trebuie neaparat sa inalti umpic masina.Nu ii sta deloc bine unei Sportive cu garda la sol gen Logan.

Daca as face ceva cu motor central,as folosi suspensie independenta si pe spate si un lucru important pentru stabilitate si tinuta de drum ar fi ca as putea sa o fac cu geometrie reglabila si pe puntea spate.Aici ma refer la cadere si convergenta.
Roberthos is offline  
Old 19-02-11, 20:19   #70
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: dacie sport-tractine spate???

daca nu cunosti rolu diferentialului sa nu mai zici ca la 4x4 trage doar 2 roti sau la 4x2 trage o roata
IULY-CLA is offline  
Old 19-02-11, 20:38   #71
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Pentru motor central se poate lua jugul cu tot de pe un VR6.
Deja este prea mult. Hai sa vedem prima data un papuc cu motor tare si tractiune spate.
anndi is offline  
Old 19-02-11, 22:33   #72
Roberthos

Stage 3
 
Roberthos's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 157
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Pe passat este asezat longitudinal VR ul,Anndi?
Roberthos is offline  
Old 20-02-11, 18:16   #73
mecanicu007

Stage 4
 
mecanicu007's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 224
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Quote:
Originally Posted by IULY-CLA View Post
daca nu cunosti rolu diferentialului sa nu mai zici ca la 4x4 trage doar 2 roti sau la 4x2 trage o roata
nu are rost sa te contrazic...eu raman la ce stiu...4x4=trag toate rotile in acelasi timp cu acelasi cuplu la roata(adica se blocheza diferentialul(le))sau 4X2 cand trage cate o roata pe fiecare punte motrica...(eu nu ma refer la minciunile scrise pe masini,ma refer pur mecanic..adica intotdeauneuna cuplul este transmis la roata cu aderenta mai mica)...oricum ,sunt cateva tipuri de tractiune,toate bazate cam pe aceleasi principii:4wd ,syncro,4motion etc...fiecare producator si-a numit sistemul in felul lui(un fel de marca inregistrata)...asemanarea fiind ca toate fac cam acelasi lucru....si inca o data imi cer scuze daca cunostintele si practica pe care le-am acumulat de-a lungul timpului ma mai inseala cateodata...numai bine
mecanicu007 is offline  
Old 20-02-11, 22:03   #74
B-24-AGY

Stage 4
 
B-24-AGY's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 250
Default Re: dacie sport-tractine spate???

la audi tt quattro este tranzvelsal motorul concluzie... merge nu este inposibil doar caci este mai bine longitudinal din mai multe puncte de vedere incepand cu racirea si terminand cu randament si vibratii....

am avut un BMW 318is E36 si acum am un Audi TT Quattro 1.8T si se simte diferenta

cu bmw cand opream motorul nu se simtea cine stie ce dar la audi tt cand il opresti zici k sare dupa tampoane si pnm nuj si la randamentul cutiei ... sunt mai multi factori care dovedeste caci motorul longitudinal este mai bine pozitionat fata de cel transversal:d
B-24-AGY is offline  
Old 23-02-11, 09:56   #75
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Quote:
Originally Posted by Roberthos View Post
Pe passat este asezat longitudinal VR ul,Anndi?
Pe audi, din cate stiu eu, nu a fost montat VR. VR6 de pe golf e transversal si se poate pune cu punte cu tot pe spate. Cheltuielile sunt mari si e nevoie de experienta. Deci trebuie bine documentat toata treba inainte de a incepe un asemenea proiect. Teoria nu cred ca e o problema, pana la punerea in practica se mai modifica multe variabile si trebuie regandite anumite probleme/solitii.
anndi is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -