Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 28-07-07, 23:18   #46
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: dacie sport-tractine spate???

sau cand ii bati cu dacia iti spun : Da, dar e modificata! Nu o mai baga pe aia : Tot dacie este.
UniculSGM is offline  
Old 28-07-07, 23:55   #47
apline5

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 583
Default Re: dacie sport-tractine spate???

ti-au spus-o des nu SGM ? baietii cu bmw-uri
apline5 is offline  
Old 01-08-07, 20:30   #48
vis-a-vis

Stage 3
 
vis-a-vis's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 153
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Pentru tractiune spate pe o dacie normala sau sport, se inlocuieste podeaua cu una de papuc in 5 locuri, pana in spate. Apoi trebuie cautata o punte de Renault 18 4x4 (aceastea s-au pus numai pe modele break) care are relativ aceleasi prinderi ca o punte normala de dacie. Se poate folosi astfel o cutie de papuc cu tractiune spate.
Modificarile sunt minime, dupa parerea mea.




vis-a-vis is offline  
Old 01-08-07, 21:05   #49
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default Re: dacie sport-tractine spate???

ma batea gandul si p mine intr-un timp sa-mi fac o dacie cu tractiune spate dar stiam c tre sa schimb si motorul c cu asta de 14 n-am ce face.ma gandeam la o punte de ursuletz cu cardane de ursuletz modificate sa mearga p cutie de papuc......dar asa cu s-a ziz..t tine 3 sapt cutia la ce vreau eu sa fac cu ea.
MihaiS is offline  
Old 01-08-07, 21:18   #50
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Thumbs up Re: dacie sport-tractine spate???

mai am io o solutie.sa nu sariti p mine dk nu e buna! un pr de-al meu are un fiat mirafiorii 133.are 2 motoare unul de 1.3 si unul de 1.6.ambele au cutii separate
cel de 1.3 are 73 de cai parca si viteza de 160 si cel de 1.6 are 97 de cai si 180 viteza cutiei.
partea buna e c masina asta adik fiatul asta are tractiune spate
omu a avut 2 masini.una o mai are si una a "chelito" de piese si sasiul la remat.are omu si cardane si punte si motorul de 1.6 cu tot cu cutie.m-am uitat atent la motor.modificarea care trebuie ar fi una de sudare a unei tevi rectangulate intr-e lonjeroanele de dacie pt c motorul de fiat vine prins(adik are suportii la motor) asemana tor cu cel de olcit.chestia e c e monobloc si e sanatos blocul(ma refer c e gros in "carne" si cred c se poate adapta si un turbo p acolo + un intercooler si un card mai tzeapan s-ar cam duce in 160 de cai nu???cred c ar fi suficient sa dea o sportiva de cur sanatos.fiatul asta de-l are prietenul are 1 800 000 de kg c are poadeaua toata de inox c i-a facut-o taicasau c e sudor profesionist.lucreaza numai cu inox si a putu omul sa faca rost.si cu motorul de 1.3 da el fiatul de cur......ma gandesc c motorul de 1.6 cu tot cu cutie,cu cardane si cu diferential sa le fac adaptare p o caroserie de sportiva usurata la nesimtire(650 de kg cam asa) si sasiul intarit ar iesi proiectul de dacie sport cu tractiune spate.si cred c dk ar mai avea turbi si intercooler p motorul ala(dk se poate) ar fi suficient cred eu.viteza constructiva a cutiei este de 180 km/k stock.el a dat cu motorul de 1.3 in radar cu 158 in radar la Ialnita.mi-a arata procesul verbal nu e vrajala.deci cred c s-ar putea face ceva dim motorul ala.ramane sa vad ce zice SGM c e cunoscator mai bun.SGM dk se poate un sfat? multumesc anticipat.
MihaiS is offline  
Old 05-08-07, 01:00   #51
madmaxtata

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 160
Default Re: dacie sport-tractine spate???

De ce atata chinuial cand un diferential autolocant ar face treaba simplu si fara asa mare chinuiala. Sudezi punte, pui cardan, daca ai gresit la o sudura, la un unghi s-a dus dracu toata treaba, mergi pe 4 carari si n-o sa se mai puna vb de 150 dapa-i de 180. SI ati mers cu papuc cu tractiune spate sa vedeti ce fel zbarnaiei cardanu la peste 110-120???
madmaxtata is offline  
Old 05-08-07, 09:39   #52
mgi1400

Stage 2
 
mgi1400's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 72
Default Re: dacie sport-tractine spate???

varianta ce-a mai buna este motor central si tractiune spate
mgi1400 is offline  
Old 05-08-07, 14:45   #53
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default Re: dacie sport-tractine spate???

la papuc am o singura fraza."e Dacie".n-a fost facuta pt viteza ca BMW....a fost facuta sa-i fie utila Romanului.UNDE alearga Romanu cu 1300km/h incarcat cu 1800 de kg????sa fim seriosi .
MihaiS is offline  
Old 02-02-11, 12:48   #54
madalinu12

Stage 2
 
madalinu12's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 33
Default Re: dacie sport-tractine spate???

si in final cum ramane ??
Se poate face ?
sau nu !!
madalinu12 is offline  
Old 02-02-11, 20:09   #55
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: dacie sport-tractine spate???

da se poate daca vrei
IULY-CLA is offline  
Old 03-02-11, 13:32   #56
ynp_46
Dacia Driver

Stage 5
 
ynp_46's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Quote:
Originally Posted by MihaiS View Post
la papuc am o singura fraza."e Dacie".n-a fost facuta pt viteza ca BMW....a fost facuta sa-i fie utila Romanului.UNDE alearga Romanu cu 1300km/h incarcat cu 1800 de kg????sa fim seriosi .
Jane...numai prostii spui
ynp_46 is offline  
Old 03-02-11, 17:19   #57
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Se poate, dar pana acum nici unul dintre cei care au facut/fac nu scriu/nu dau detalii.
anndi is offline  
Old 04-02-11, 17:54   #58
AnDr3Y-SoLenZa
Dacia Driver

Stage 5
 
AnDr3Y-SoLenZa's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 517
Member of:
[DACIA]
Default Re: dacie sport-tractine spate???

era o dacie albastra acum ceva timp cu tractiune spate .. o sa caut si daca gasesc revin cu un edit

L.E : cautand dacia aia am dat peste asta http://emotorsport.wordpress.com/201...actiune-spate/ =))
si am aflat ca dacia aia ar avea punte de lada
__________________


Dacia Solenza NoEngine

Last edited by AnDr3Y-SoLenZa; 04-02-11 at 17:59.
AnDr3Y-SoLenZa is offline  
Old 05-02-11, 18:39   #59
B-24-AGY

Stage 4
 
B-24-AGY's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 250
Default Re: dacie sport-tractine spate???

EU cred ca intra si motorul de 1.6 de pe e36si faci moco modificari in podea pt ati intra cutia ... si la plansa din spatele brdului ... muti bateria in portbagaj si ai castigat spatiu... sau ca sa nu schimbi motorul poti bune cutie de Papuc 4X4 cardan tot de papuc si diferential,punte si suspensie de BMW iar in capatul cardanului unde intra in Diferential il inlocuiesti pe cel de papuc cu unul de BMW si asa ti-ai facut Dacie 4x4 sau tractiune spate depinde
B-24-AGY is offline  
Old 07-02-11, 13:53   #60
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: dacie sport-tractine spate???

era o dacie albastra acum ceva timp cu tractiune spate .. o sa caut si daca gasesc revin cu un edit

L.E : cautand dacia aia am dat peste asta http://emotorsport.wordpress.com/201...actiune-spate/ =))
si am aflat ca dacia aia ar avea punte de lada
Andrey dacia aia nu o sa traga tractorul ala in vecii veci lor filmarea ii facuta sa castige dacia iar cel de pe tractor se lasa.Tractorul ala are 101 cp si 4x4 si un cuplu in viteza 1 pe mic de 5 dacii ca alea nul misca asa ca as vrea sa vorbesc cu cine a pus filmarea aia.
SOLENZAXJG is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -