Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 02-04-07, 12:19   #31
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Teoretic ar merge facuta o dacie pe mecanica de aro 10...s-au proiectat asemenea dacii...acu mai ramane sa aduci un motor care sa mai fie si fiabil...pe la 250 cp
__________________
SUPAPA_Jr is offline  
Old 02-04-07, 12:48   #32
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Quote:
Originally Posted by SUPAPA_Jr View Post
Teoretic ar merge facuta o dacie pe mecanica de aro 10...s-au proiectat asemenea dacii...acu mai ramane sa aduci un motor care sa mai fie si fiabil...pe la 250 cp

pai...problema e ca din shit nu se poate face nimic...valabil si la cene vra sa faca din papuc...ganditi mai mare, oricum o baza de BMW e mai ieftin decat un papuc sau aro....(evident in germania, mai tre adus si gata...si nu se poate compar technica e afara...max 500euro+transport)
Oricum nu o sa tina trasmisia romana...mai mult nici shasiul....
Eagleee is offline  
Old 02-04-07, 14:07   #33
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: dacie sport-tractine spate???

cu banii pe care ii investesti in asa ceva mai bine iti cumperi o masina cu tractiune spate la mana a doua si gata.asta mi se pare un topic facut asa de genul.... "putem face dacia sa si zboare?" eu nu vad rostul acestor modificari deoarece cheltui prea multi bani si pana la urma tot dacie e.
daman is offline  
Old 02-04-07, 14:35   #34
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Quote:
Originally Posted by daman View Post
pana la urma tot dacie e.
Asta e sensul de ce ar fi ceva de realizat...
Daca vine cineva cu un bemeve...face ceculete totti zic ca e un iiot...dar daca faci asta cu o dacie...wow..."mama...ce-i asta"
Masini cu tractiune spate este o gramada...dacie sport...=0

In ungaria acum construesc un Wartburg la 500 cai cu motor, tractiune si supensie de BMW 325 (+turbo). Deja este un Fiat 500 cu asta, tot 500cai...
Este si una cu 1.9 tdi...peste 250 undeva..:P
Eagleee is offline  
Old 02-04-07, 20:13   #35
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default Re: dacie sport-tractine spate???

ai dreptate.dar banuiesc ca cei care fac treaba asta in ungaria sau in alte tari sunt profesionisti si au ateliere de tunning si tot ce trebuie.am vazut si la noi in romania oameni care dintr-o dacie obisnuita au reusit sa scoata peste 100cp ,deci nu zic ca nu se poate face asa ceva dar numai de cine cunoaste .asta e o treaba care nu poate fi facuta in fata blocului cu nea sile sudoru.dar eu raman la parerea ca acest topic a fost facut asa ca sa mai treaca timpul
daman is offline  
Old 02-04-07, 21:11   #36
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: dacie sport-tractine spate???

In acest fel da!!! Se poate face numi de ingineri!!! Care stiu ce trebue intaritcum e!!! Este foarte complicat treaba, dar se poate realiza!!!
Eagleee is offline  
Old 14-04-07, 17:26   #37
70BlownCharger

Stage 2
 
70BlownCharger's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 31
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Transmise RWD sau AWD este posibil, numai sa nu faci greseala sa pui grup de pe masini romanesti, pt ca se uzeaza f rpd, si cand zic f rpd, poate sa te lase in pana si la intersectie daca vrei sa faci si tu spectacol, bunicamiu avea aro carosat cu motor de 3,2 l4, si mergea usor cu ea si rar si cu toate astea schimba pinioanele din grup odata la 2 luni.
70BlownCharger is offline  
Old 22-04-07, 00:13   #38
Laurentiu Rosu

Stage 4
 
Laurentiu Rosu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 207
Default Re: dacie sport-tractine spate???

ba...e un topic marfa....ca si multi altii si io m-am gandit la asta...dar totusi s-a aberat pe alocuri(fara suparare)...adik...pui tractiune spate..dar nu si 250-300 de cai...ca "este" prea multi si "grei" pentru caroserie...
eu unu zic ca un motor de max 2 litri dupa o masina straina luat cu tot cu transmisie(cutie+motor+ax cardanic+diferentiar) si adaptat ar fi mai mult decat de ajuns...
adik 150 de cai la dacia sunt destul de suficienti ....
Si dacia AWD...poi daca o faci sa ai tractiune spate..sa o faci sa traga si fata nu o sa fie f greu....doar ca daca vrai sa faci derapaje..150 de cai sunt cam putini
Laurentiu Rosu is offline  
Old 12-05-07, 20:53   #39
apline5

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 583
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Quote:
Originally Posted by B-34-SGM View Post
Cu vreo 3500-4000 E estimativ iti faci o dacie sport pe la 300 de cai cu tractiune spate sau integrala. Nu e greu de realizat daca te ajuta capul si buzunarul.
asta asa doar de liniute k altceva nu-i vad rostu .motoru poate tine 2000 de km nu ?
apline5 is offline  
Old 14-05-07, 20:51   #40
ICE-M@N
Dacia Driver

Stage 5
 
ICE-M@N's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 783
Member of:
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[2 Roti]
Default Re: dacie sport-tractine spate???

mai am pana am sa vad o dacie berlina sau sport cu tractiune pe spate, cand am so vad as putea zice ca le-am vazut pe toate la dacie, de la limuzina pana la decapotabila
ICE-M@N is offline  
Old 20-07-07, 16:32   #41
SmK
Road Runners Member

Stage 3
 
SmK's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 120
Member of:
[RR]
[2 Roti]
Default Re: dacie sport-tractine spate???

A fost una prin TM prin '94,'95, exterior de Dacie, pe dinauntru BMW 323i era a unui tip care la ora aia avea o corveata tzeapana si yaht in curte.
Masina facuta la misto, fara sa se uite la bani . . adica vreau sa zic ca . . o data s-o certat cu taica-su si asta i-a bagat toporu in Corvette.
In fine . .
Dacia era taiata pe dedesupt sa-i fac loc la cardan si restu de matzaraie ..., dar is deja vreo 12 ani de cand n-am mai auzit de ea . . deci foarte probabil sa nu mai existe . .
__________________
Burn rubber, not your soul..
SmK is offline  
Old 21-07-07, 01:00   #42
Ghimpe200

Stage 5
 
Ghimpe200's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 432
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Eu unu zic k pentru o astfel de dacie ar trebui facut un sasiu custom,pe care sa fie montat un motor de cel putin 200 CP,cutie si transmisie spate,iar pe deasupra la toat montata o caroserie de Dacie,si gata Dacia cu tractiune pe cate roti vrei!!!Da asta inseamna o groaza de timp si bani.
__________________
Am facut sport extrem cu DACIA,ca mi-a placut senzatia...dar acum am trecut la OPEL!!!
Ghimpe200 is offline  
Old 21-07-07, 03:33   #43
Laurentiu Rosu

Stage 4
 
Laurentiu Rosu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 207
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Categoric ai nevoie de sasiu costum.adik nu de sasiu...de intarituri la lonjeroane si pe toata burta masinii....in stalpi..etc....
Sau adaptezi transmisia de tot c....ul dupa un papuc
Laurentiu Rosu is offline  
Old 22-07-07, 11:45   #44
npeti

Stage 5
 
npeti's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 630
Default Re: dacie sport-tractine spate???

Quote:
Originally Posted by daman View Post
ai dreptate.dar banuiesc ca cei care fac treaba asta in ungaria sau in alte tari sunt profesionisti si au ateliere de tunning si tot ce trebuie.am vazut si la noi in romania oameni care dintr-o dacie obisnuita au reusit sa scoata peste 100cp ,deci nu zic ca nu se poate face asa ceva dar numai de cine cunoaste .asta e o treaba care nu poate fi facuta in fata blocului cu nea sile sudoru.dar eu raman la parerea ca acest topic a fost facut asa ca sa mai treaca timpul
pai si la dacia mea....cand am zis ce vreau sa fac radeau de mine...toti mecanicii pe care i-am abordat cu lucrarea si cu idile mele m-or luat peste picior...iar la final toata lucrarea am facut-o eu in spatele blocului la garaj cu scule obisnuite cu multa chinuiala si multa rabdare...si iacat-o ca merge de zi cu zi...are 130 si de CP...de cand am terminat nu am avut nici o problema cu vreo adapatare sau vreo modificare facuta..
npeti is offline  
Old 23-07-07, 16:46   #45
ROV`

Stage 3
 
ROV`'s Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 137
Default Re: dacie sport-tractine spate???

In Romania te confrunti foarte des cu mentalitatea omului ingust la minte . aici nu vb de lipsa de imaginatie sau altceva ci pur si simplu oameni plafonati , mecanici sa zic asa mai rar poate oameni care stiu sa repare aka sa schimbe componete sau subansamble la diverse masini.
Cand incepi un proiect incepi de la pasiune ca nimeni nu face nimic daca nu e atras de asta , iar atunci nu mai iei in calcul tipul masini marca sau altceva.
Expresia "tot dacie ramane" nu mai are rost sa o explic.
Atunci nu te mai gandesti cat trebie sa tai sau cat va consuma sau mai stiu eu ce. tu pleci de la o masina si incerci sa o transformi in cu totul altceva.Teoretic orice este posibil , asa ca succes in initiativa ta.
Respect si stima pt oamenii care incearca sa faca ceva cu ideile lor si nu stau pe bara sa comenteze sau doar sa zica lucruri de genu "ce misto ar fi sa fac asa". De comentat de pe margine este usor ca nu costa nimic sa da cu parerea insa sa fie o parre pertinenta si constructiva .
__________________
Nimic nu e mai placut decat sunetul unui masini
ROV` is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -