Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 27-01-10, 01:00   #31
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Un logan de pe alte meleaguri

eu cand imi iau o masina crede-ma ca nu ma gandesc de la ce vine vw sau bmw sau ce o fii..si da as fi fost incantat ca grupul vag sa fi achizitionat dacia....foarte incantat...cum VAG au facut din skoda ce au facut cred ca s-ar fi putut face si din dacia ceva mai bun daca ar fi preluat-o ei ..va aduceti aminte ce masini aveau skoda inainte sa ii preia VAG? gunoaie pe roti si acum? ca sa iti iei o skoda mai ai putin de tras
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 08:36   #32
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Un logan de pe alte meleaguri

Skoda..a fost achizionata de VAG in 91' Cand eu m-am nascut..si tara isi revenea dupa revolutie.
Renault a venit in 99' dupa 8 ani,tu ai vrea sa faca Renault din Dacia in 11 ani ce a facut VAG din Skoda in 19 ani ? Cred ca glumesti.
Totusi Vag e un grup mai mare ca Renault-Nissan.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 10:48   #33
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Un logan de pe alte meleaguri

e mai mare fiindca firma AUDI este cea care da tot timpu un aer proaspat si la VW si la Seat/Skoda. Bine zis StreetStyle22 - 11 ani chiar nu sunt indeajuns sa faca ceva grozav - daca stau bine si ma gandesc Skoda Felicia si Skoda Octavia au fost la fel de urate precum o Dacia Nova sau Super Nova, poate chiar mai urate.
__________________
Yamaha FZR 600R biker
ex - Kawasaki biker
Prowd OWNER of a FORD FOCUS MK1 Turnier GHIA
ex-Logan Driver
Pedal to the metal!!!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 19:21   #34
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: Un logan de pe alte meleaguri

S-a deviat cam mult de la subiect...
Sonny is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 19:23   #35
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Un logan de pe alte meleaguri

foarte mult - dar acel Logan nu este extrem de deosebit - adica modificarile care le are exceptand instalatia de NOS sunt un soft, o evacuare fara catalizator si o rabotare de chiuloasa. De la 105 la 115 din soft evacuare filtru si rabotare inca 7 cai daca nu mai bine
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 19:28   #36
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: Un logan de pe alte meleaguri

Tinand cont ce adversari a avut in filmuletele de mai sus eu zic ca se tinea bine de tot pentru doar 120 cai. Oricum pune puterea jos frumos. Urca destul de repede in ture.
Sonny is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 19:32   #37
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Un logan de pe alte meleaguri

sigur a usurat caroseria - ce sa vorbim de interior care banuiesc ca a fost tot dat jos - probabil a dat si clima si servo si abs-u jos - kilogramele si lucrul mecanic care motorul acuma nu-l mai depune conteaza foarte mult
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 20:05   #38
Relu_GTT
Dacia Driver

Stage 5
 
Relu_GTT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,247
Member of:
[DACIA]
Default Re: Un logan de pe alte meleaguri

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
e mai mare fiindca firma AUDI este cea care da tot timpu un aer proaspat si la VW si la Seat/Skoda. Bine zis StreetStyle22 - 11 ani chiar nu sunt indeajuns sa faca ceva grozav - daca stau bine si ma gandesc Skoda Felicia si Skoda Octavia au fost la fel de urate precum o Dacia Nova sau Super Nova, poate chiar mai urate.
si vrei sa zici ca dulapul de logan e mai frumos ca o supernova ? ia mai gandestete putin
Relu_GTT is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 20:23   #39
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Un logan de pe alte meleaguri

Relu_GTT - gandeste-te tu putin inainte sa afirmi lucru "traznite" auzi la el Logan=Dulap - las frate mai bine un Logan decat o supernova in care sa intre apa sincer sa fiu prefer spatiul mai mare din Logan in detrimentul dimensiunilor reduse dintr-o nova! Si DA PT MINE LOGANU E MAI FRUMOS CA O NOVA, SUPER NOVA, SOLENZA.
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 20:53   #40
Relu_GTT
Dacia Driver

Stage 5
 
Relu_GTT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,247
Member of:
[DACIA]
Default Re: Un logan de pe alte meleaguri

crezi ca in toate supernovele intra apa...la mn nu
stai linistit ca si in logan poti gasii apa peste ceva timp, la unii a si intrat in portbagaj si nu e de mirare ca doar si in masini mai rasarite intra apa, da ce ai 2m si ceva de nu ai loc intr-o sn , eu am 1.80 si pana la plafon mai ramane destul loc nu e nici o sansa sa ma lovesc cand intru in ea cum e in alte masini in care te poti lovi cu capu si am spatiu mai mult decat suficient in ea, in logan ma simt de parca as fi intr-un jeep avand o garda mare si scaunele prea inalte
ca si forma a caroseriei consider ca e mai urat loganu si nu are pic de aerodinamica
Relu_GTT is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 20:57   #41
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Un logan de pe alte meleaguri

asta e parerea ta - eu nu vorbesc de locul de la cap pana la plafon am 1.77 nu asta e baiul - problema e ca sunt mai ursuletz si nu imi place sa stau intr-un cockpit inghesuit imi place sa stau mai cracanat la volan! Nu poti sa spui ca ai acelasi comfort cand mergi cu Lastunu cum il ai in Dacia 1310. Daca zici contrariul inseamna ca eu sunt cu creieru intors pe dos si ma las de pasiunea de automobile. Eu n-am zis ca Nova, SN, Slz ar fi urate doar ca Skodele sunt mai urate ca acele masini (contemporane cu Felicia si primele modele de Octavia) - Recunosc - Octavia actuala este mult mai frumos decat Loganu - ambele masini robuste dar nu inteleg de ce Loganului nu i-au fost trase niste linii mai lungi (de ar fi renuntat la 10 cm din inaltimea plafonului si sa ii fi adaugat 5 cm pe lungime la compartimentul motor si 5 pe compartimentul portbagajului!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 21:17   #42
Relu_GTT
Dacia Driver

Stage 5
 
Relu_GTT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,247
Member of:
[DACIA]
Default Re: Un logan de pe alte meleaguri

la fel de cracit poti sta si in sn, loganu e mai lat cu 10cm fata de nova, diferenta e mica si nu este sesizabila pt confort, iar la inaltime caroserie de logan e mai mare cu 13 cm,
trebuia sa zici Skoda Felicia si Skoda Octavia au fost la fel de urate precum un logan, poate chiar mai urate.in loc de nova
nu l-au facut mai lung si mai jos ca dupaia ar fi iesit un reno symbol sau chiar megane in loc de logan, crezi ca francezii sunt asa de prosti incat sa faca sau sa fie de acord sa se faca o dacie mai tare decat renaultul lor

Last edited by Relu_GTT; 27-01-10 at 21:21.
Relu_GTT is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 21:22   #43
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Un logan de pe alte meleaguri

fara suparare - Loganu este din 2004 catre 2010 (zilele noastre) Nova, Super Nova - sunt contemporane cu Feli si Okty :P deci cu ele trebe comparate - acuma iti inteleg frustrarea ca ai fost nevoit sa bagi ceva bani in reconditionarea masinii tale asta nu inseamna ca trebe sa renegi si sa te umfli atata in pene cu cutia aia de chibrite numita Nova - care din stirea mea nu are nici macar garantia cea de 6.5 ani la coroziunea pe tabla (sigur o sa vi sa imi zici ca Loganu are tabla mai proasta bla bla bla - parca-i fi un fitzos cu VW parca n-ai fi roman) Ce urasti asa de mult Loganu? Inseamna ca si eu ar trebui sa urasc Logan PH2 sau Sandero sau Dusteru fiindca a aparut dupa Logan ph1 si e tehnologie mai noua si MAI BUNA?
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 21:33   #44
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Un logan de pe alte meleaguri

Baieti ati deraiat rau de la subiect si o luati pe aratura.

Iar intrati in polemici d-astea nesfarsite?
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 27-01-10, 21:34   #45
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Un logan de pe alte meleaguri

ROG UN MODERATOR SA FACA CURATENIE!!!!!!!! MAI BINE SA INCHIDA TOPICU CA NU ISI ARE SENS!!! CINE VREA VEDE CLIPURILE CINE NU NU SE UITA!
Alejandro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -