Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Dacia tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 13-01-09, 18:45   #16
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: DACIA NOVA FACTORY CAR....300 SI....CP

Frumos filmuletul si masina bineinteles. Asteptam sa vedem ce bestii mai ies...pentru Nova asta pur si simplu nu am cuvinte.


PS: Mai posteaza si alte proiecte
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 19:03   #17
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: DACIA NOVA FACTORY CAR....300 SI....CP

Quote:
Originally Posted by Sonny View Post
Ce vremuri... Jante pe 21 care le invartea ca nebuna si intra 3-a. O adevarata bestie. Cu Puiu Rusu era regina asfaltului la noi in campionat. 2.0T de VW este, nu? Unde mai exact se poate vedea bestia in Brasov, daca se poate bine-nteles.

Multumim pentru poze. Bestiala masina... Apropo dupa ce s-a inchis SETCAR-ul stiu ca au disparut majoritatea din "Super" Novelor; pe unde au ajuns? Singura care a mai ramas, de 120cp parca, este la dl Stefan Vasile la scoala.

Filmulet din 97' cu Novele. https://www.dailymotion.com/video/x7w...balvanyos_auto
Eu cred ca aveau croame pe 25 cel putin......nu mai visa.....de speedline sau compomotive pe 17 ai auzit? Bineinteles asa erau incaltate de asfalt....pt macadam aveau 15. desigur franele ap racing, si inceputurile lor cand rupeau satelitii la de planetare O contributie mare a avut-o si Dan Necula la crearea acestor bestii. Sa nu se confunde supernovele latitze cu novele de cupa.....am si eu o poza cu una. felicitari proprietarului si o asteptam sa revina in campionate.
ps: o galerie multiclapeta pt un c20ne de opel cat ma costa ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	jante!!!.jpg
Views:	2899
Size:	18.2 KB
ID:	753905  
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi

Last edited by bobby_gsi2; 13-01-09 at 19:05.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 19:54   #18
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: DACIA NOVA FACTORY CAR....300 SI....CP

Ok ok... Am fost luat de val si mi-a ramas postul asta in cap. Oricum parerile sunt impartite in legatura cu puterile la aceste Nove. Peste tot aud alte cifre atat pentru cele de N cat si pentru cele de A.

Quote:
Originally Posted by Liberta View Post
dim moment ce am spus ca tata a lucrat la ele si in prezent lucreaza tot in asa ceva la uzina , mai precis la prototip "cesar" stiu destule de novele alea ca si de alte motoare modificate in uzina , alceva ce vreu sa zic , de la Dan necula o sa scoateti prea putine cuvine si de altfel de la majoritatea care au alergat la curse cu acele nove , ce vreu sa mai zic este ca "NOVA" lui Puiu Rusu avea peste 350 cp , avea roti pe 21' rupea aderenta si in treapta a 4 era o bestie !! secrete sunt cu gramada , dar sunt prea putini care nu stiu ce sa vb si arunca unele bombe de te doare capu' ma rog fiecare vb din auzite .
Sonny is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 22:18   #19
crazyfornova

Stage 5
 
crazyfornova's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,479
Exclamation Re: DACIA NOVA FACTORY CAR....300 SI....CP

stie careva ce sistem de franare are??? ma refer la etrier.. pare cv mult mult mai bun decat ce are akm.. daca imi poate spune si mie cineva i-as fi recunoascator...
crazyfornova is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 14:39   #20
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: DACIA NOVA FACTORY CAR....300 SI....CP

AP Racing.......4 pistonase pe etrier daca nu ma insel. Cel putin astea de cupa asa aveau...dar vad ca la astea mai dopate au discul diferit...eventual tot aceeasi marca, dar stiu ca tata Necula a mers pe niste marci prestabilite speedline si compomotive la jante, ap la frane....
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 15:01   #21
crazyfornova

Stage 5
 
crazyfornova's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,479
Default Re: DACIA NOVA FACTORY CAR....300 SI....CP

etrieru e AP Racing??deci k ma intereseaza un set
crazyfornova is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 17:53   #22
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: DACIA NOVA FACTORY CAR....300 SI....CP

Te-ai trezit cam tarziu...am avut eu un set de frana fata ap racing......insa s-au dat. sa mai intreb pe cineva ca e posibil sa aibe.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 18:18   #23
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: DACIA NOVA FACTORY CAR....300 SI....CP

As fi si eu intresat, discuri si etrieri (pt fata) sau macar cod model ceva, sa le cumpar noi, si eventual discuri pt spate, de Reno 19 1,8 16V, astea intra la Nova. Si as mai fi interesat si de o suspenise sport de Nova, d-aia de Rally...
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 18:45   #24
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: DACIA NOVA FACTORY CAR....300 SI....CP

M-ai innebunit cu o suspensie.....e asa greu sa dai suspensia jos si sa ti-o intareasca un meserias? Nu stiu daca vei gasi ceva sa fie la fix....eventual cu alte adapatari. Cat despre franele ap....crede-ma ca nu iti doresti sa stii preturile. In 2007 am vazut in catalog...numai un disc costa vreo 300 de euro....si 252 daca nu ma insel etrierul.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 21:33   #25
ciuperca gabriel

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 22
Default

masina pozata este fosta nova a lu Puiu Rusu si acuma este la mine o tin in Covasna la mine laa garaj si este in stare de renastere cind voi avea timp si de ea acum lucrind la masini de curse de client asa ca e pe locu doi pe lista de prioritati

intradevar discu este circa 300 dar un etrier nou este pe la 625 de euro

Last edited by Daniel_Toa; 16-01-09 at 07:32.
ciuperca gabriel is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 07:54   #26
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: DACIA NOVA FACTORY CAR....300 SI....CP

Sa imi dai adresa ca e posibil sa vin pe 24 la raliul zapezii la Covasna....mai povestim ......ma mai minunez de bijiuterie )
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-09, 15:19   #27
D R A
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 316
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: DACIA NOVA FACTORY CAR....300 SI....CP

Felicitari Gabi pentru masina , sper sa o vad cat mai curand pe pantele noastre .

Din cate imi aduc eu aminte initial au fost 4 nove acolo la 300 de cai conduse de:
Puiu Rusu
Stefan Vasile
Dan Necula
Heinz Golner

@ bobby La Brasov ninge de azi de pe la 12 jumate si deja cred ca is vreo 5 cm de zapada . Deci la Covasna o sa fie un raliu al zapezii in adevaratul sens al cuvantului.
D R A is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 21:24   #28
BH 59 FIF
Dacia Driver

Stage 5
 
BH 59 FIF's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 983
Member of:
[DACIA]
Default Re: DACIA NOVA FACTORY CAR....300 SI....CP

Din punctul meu de vedere, incredibile masini. https://www.dailymotion.com/related/x..._auto?from=rss
BH 59 FIF is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 16:31   #29
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: DACIA NOVA FACTORY CAR....300 SI....CP

doooamne...respectele mele cat de tari sunt masinutele astea. Rupa pur si simplu nova. Am si eu o intrebare. Din videoclipul pe care l-a pus FIF-ul se vede ca au cutie "automata"? sau cum o fi? ca vad ca nu apasa ambreiajul...si unde mai pui ca pufaie cand ii schimbi viteza. Am ramas sincer paf.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 20-01-09, 16:40   #30
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: DACIA NOVA FACTORY CAR....300 SI....CP

Am vrut si eu sa postez filmarea aia onboard din nova, dar n-am mai gasit-o pe site-u rallyrom.
Sonny is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -