Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MITSUBISHI > Masina mea Mitsubishi

Reply
 
Thread Tools
Old 25-07-09, 20:46   #1
B 90 JLB

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 3
Default Lancer-ul meu

Salutare tuturo!

Acum 1 an mi-am achizitionat un Lancer 2.0 TDI penultima varianta de echipare (Intense) si este o masina exceptionala vis a vis de pretul e care il platesti. Intre timp i-am facut un CIP de +30-40 CP si +60-70 NM, insa nu am mai apucat sa o duc pe un dinamometru, de altfel puterea este atat de vizibil schimbata incat nici nu stiu daca mai simt nevoia sa o masor.

Stilul meu de condus este un pic cam brutal si in general am cam scos untul din masini. Nici Lancer-ul nu a fost supus unui tratament preferential si la revizia de 15.000 a trebuit sa schimb placutele si sa indrept discurile lucru care m-a cam pus pe ganduri pt ca am avut un 406 pe care l-am vandut dupa 120.000 km si caruia i-am schimbat placutele doar de 3 ori iar la discuri nu am fost nevoit sa umblu.

De condus am condus si am avut foarte multe masini printre care si modele comparabile mai mult sau mai putin cu Lancerul (Focus 1.4, Octavia 1.9 TDI, 406 2.0 HDI, A4 2.0 TDI). Problema principala nu este neaparat fiabilitatea acestei masni ci mai degraba sportivitatea presupusa care lasa de dorit. Nu ma refer la viteza ci la timpul de franare si la stabilitate in curbe. Nu vreau sa critic aceasta masina ci mai degraba sa caut solutii pentru ai imbunatati randamentul. Am sa va dau un singur exemplu: mai mai si un Audi A4 cu chit sport S Line si motor 2.0 TDI 140 CP. Exista spre Giurgiu o suita de curbe intre satele Calugareni si Uzunu, cu Audi le negociez intre 120 si 160 km/h iar cu Lancerul nu am reusit mai mult de 140 Km/h. Senzatia in masina este ca iese dupa traiectorie, ce e drept acest lucru nu s-a intamplat dar nici nu am vrut sa ma risc. Astazi m-am dus exact pe acest drum si un bulgar cu un E 220 CDI m-a depasit (pe exterior) intr-o curba unde aveam intre 120 si 130 km/h.

Daca stiti vreun remediu sau daca aveti pareri pro sau contra legate de subiectul deschis de mine va rog sa le impartasiti.
B 90 JLB is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -