Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MITSUBISHI > Masina mea Mitsubishi

Reply
 
Thread Tools
Old 07-07-09, 22:19   #31
vyper2thex

Stage 4
 
vyper2thex's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 259
Default Re: Mitsubishi Eclipse/Eagle Talon TSi AWD

Mi-au venit axele Brian Crower Stage 4 plus arcuri plus supape. Foarte fericit, iar posta romana m-a fericit si mai tare cand mi-au tras-o la vama de sa vorbesc singur, eu habar nu aveam ca trebuie sa platesc tva la piese...eh asta e data viitoare voi avea grija sa ies eu bine, nu ei. Am atasat si cateva poze cu piesele si cutiile in care mi-au venit.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	07072009590.jpg
Views:	64
Size:	498.0 KB
ID:	1000099   Click image for larger version

Name:	07072009591.jpg
Views:	93
Size:	463.7 KB
ID:	1000100   Click image for larger version

Name:	07072009593.jpg
Views:	70
Size:	707.7 KB
ID:	1000101  

Click image for larger version

Name:	07072009594.jpg
Views:	79
Size:	783.8 KB
ID:	1000102   Click image for larger version

Name:	07072009598.jpg
Views:	57
Size:	431.7 KB
ID:	1000103   Click image for larger version

Name:	07072009599.jpg
Views:	52
Size:	451.0 KB
ID:	1000104  

vyper2thex is offline   Reply With Quote
Old 07-07-09, 22:23   #32
vyper2thex

Stage 4
 
vyper2thex's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 259
Default Re: Mitsubishi Eclipse/Eagle Talon TSi AWD

La masina nu s-a mai facut aproape nimic, trebuie sa ma duc sa ridic si chiulasa si sa o duc la rectificat si sa imi faca si scaunele, dupa care trebuie sa cumpar garnitura de metal, prezoane de chiulasa ARP, dupa care ma apuc de pistoane vibrochen, cuzineti, si restul listei care imi suge si ultimul ban din portofel, o sa ajung dracu sa slabesc... )

Cand imi vine chiulasa de la refacut(canalele si restu) o sa am si niste poze (inainte si dupa).
vyper2thex is offline   Reply With Quote
Old 08-07-09, 10:04   #33
dan_eclipse4g63t

Stage 5
 
dan_eclipse4g63t's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 649
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Mitsubishi Eclipse/Eagle Talon TSi AWD

Quote:
Originally Posted by vyper2thex View Post
La masina nu s-a mai facut aproape nimic, trebuie sa ma duc sa ridic si chiulasa si sa o duc la rectificat si sa imi faca si scaunele, dupa care trebuie sa cumpar garnitura de metal, prezoane de chiulasa ARP, dupa care ma apuc de pistoane vibrochen, cuzineti, si restul listei care imi suge si ultimul ban din portofel, o sa ajung dracu sa slabesc... )

Cand imi vine chiulasa de la refacut(canalele si restu) o sa am si niste poze (inainte si dupa).
HAI CA AI INCEPUT SA TE MISTI
BRAVO TATY
IDEAL AR FII DACA TI-AI LUA SI CULBUTORII,SA NU STAI CU GRIJA CA SE POT BLOCA ORICAND SI SA SE AUDA URAT DIN CAUZA UZURII SI VECHIMII.
LA CHIULOASA ,VEZI SA AI UN MESERIAS BUN CARE SA ITI MAREASCA ORIFICIILE LA SUPAPE FOARTE BINE DIN PRIMA CA NU ESTE LOC DE MODIFICARI ACOLO. DACA VREI ITI DAU OM BUN CARE MI LEA FACUT MIE SI ESTE SI SUBTIRE LA BANI,NU NESIMTIT
LA PISTOANE AI GRIJA SA FIE SCOBITE CA LA AXELE ALEA SA NU AI SURPRIZE,SI GARNITURA SA O IEI DE MINIM 1,5 MM.
IN REST BAFTA SI SUCCES.VREAU SA O VAD LA LUCRU
dan_eclipse4g63t is offline   Reply With Quote
Old 09-07-09, 08:13   #34
vyper2thex

Stage 4
 
vyper2thex's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 259
Default Re: Mitsubishi Eclipse/Eagle Talon TSi AWD

Quote:
Originally Posted by dan_eclipse4g63t View Post
HAI CA AI INCEPUT SA TE MISTI
BRAVO TATY
IDEAL AR FII DACA TI-AI LUA SI CULBUTORII,SA NU STAI CU GRIJA CA SE POT BLOCA ORICAND SI SA SE AUDA URAT DIN CAUZA UZURII SI VECHIMII.
LA CHIULOASA ,VEZI SA AI UN MESERIAS BUN CARE SA ITI MAREASCA ORIFICIILE LA SUPAPE FOARTE BINE DIN PRIMA CA NU ESTE LOC DE MODIFICARI ACOLO. DACA VREI ITI DAU OM BUN CARE MI LEA FACUT MIE SI ESTE SI SUBTIRE LA BANI,NU NESIMTIT
LA PISTOANE AI GRIJA SA FIE SCOBITE CA LA AXELE ALEA SA NU AI SURPRIZE,SI GARNITURA SA O IEI DE MINIM 1,5 MM.
IN REST BAFTA SI SUCCES.VREAU SA O VAD LA LUCRU

La culbutori inca nu ma gandisem....cat despre chiulasa am primit niste indrumari de la Mihai, si presupun ca stie ce zice. Garnitura inca stau in dubii de cat sa fie, am gasit ceva metalic de 2mm la HKS. Iar cu pistoane biele si cuzineti, intai duc blocu sa se uite la el, sa faca calculele si comand piesele dupa ce imi zice ce sa comand, ca sa nu o fac dupa ureche, fiindca stii foarte bine ca iese prost. Mersi mult de ajutor. Ne mai auzim la un telefon ceva.
vyper2thex is offline   Reply With Quote
Old 06-08-09, 20:09   #35
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Mitsubishi Eclipse/Eagle Talon TSi AWD

Stiu pe cineva care dezmembreaza un 2.0 turbo rasturnat ... motorul este in stare perfecta , are serpisori + cateva up-grade-uri : suspensie , discuri , placute , etc ...
Daca esti interesat da-mi PM.
__________________
2.0 @ Opel Astra F
3.0 @@ BMW E92 335i
https://www.youtube.com/user/Andrei77WRC
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 08:34   #36
vulevu 2

Stock
 
vulevu 2's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1
Default Re: Mitsubishi Eclipse/Eagle Talon TSi AWD

Quote:
Originally Posted by vyper2thex View Post
MARE MARE EXTRA MARE NEVOIE!!!!!!!!!!!!



Planetara din cutie care duce la cutia de transfer, daca are cineva una in plus sa ma anunte si pe mine ca am foarte mare nevoie. Multumesc.
am yo cateva d-astea prin garj
0730211623
vulevu 2 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-09, 11:56   #37
vyper2thex

Stage 4
 
vyper2thex's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 259
Default Re: Mitsubishi Eclipse/Eagle Talon TSi AWD

Quote:
Originally Posted by X-Ray-Eyes View Post
Stiu pe cineva care dezmembreaza un 2.0 turbo rasturnat ... motorul este in stare perfecta , are serpisori + cateva up-grade-uri : suspensie , discuri , placute , etc ...
Daca esti interesat da-mi PM.

Ti-am dat PM dar nu ai mai raspuns, mai e valabil, nu mai e? As vrea si eu sa stiu ce e cu masina mai exact, evident sa o si vad. Mersi, astept un raspuns.
vyper2thex is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 12:43   #38
m_eclipse

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 13
Default Re: Mitsubishi Eclipse/Eagle Talon TSi AWD

sal am si eu un eagle talon din 96 si as vrea sa stiu de unde pot lua un motor tsi si daca merge sa pun pe masina transmisia de evo3 multumesc si spor la "tunat"
m_eclipse is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 07:40   #39
vyper2thex

Stage 4
 
vyper2thex's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 259
Default Re: Mitsubishi Eclipse/Eagle Talon TSi AWD

Quote:
Originally Posted by m_eclipse View Post
sal am si eu un eagle talon din 96 si as vrea sa stiu de unde pot lua un motor tsi si daca merge sa pun pe masina transmisia de evo3 multumesc si spor la "tunat"
Salut, sa il stapanesti sanatos. Nu stiu ce sa zic in privinta unui motor turbat, mi-e greu sa cred k ai vreo sansa sa gasesti unul in Romania. Cea mai buna sansa este ebay, sau o fuga afara din tara, si cautat prin atelierele de dezmembrari. Un motor te duce cam 2000 $ de pe ebay, in stare foarte buna, si te-ar mai costa transportul inca vreo 500$. Daca faci chestia asta ai grija ce declara omu care iti trimite motoru, fiindca vama e dureroasa.
vyper2thex is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 08:14   #40
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Mitsubishi Eclipse/Eagle Talon TSi AWD

Quote:
Originally Posted by vyper2thex View Post
Ti-am dat PM dar nu ai mai raspuns, mai e valabil, nu mai e? As vrea si eu sa stiu ce e cu masina mai exact, evident sa o si vad. Mersi, astept un raspuns.
Nu am primit PM de la tine ... nu stiu de ce .
Masina a fost data peste cap 1 data .
Partea mecanica nu a avut de suferit .
Cum am mai spus , are cateva piese importante de up-grade pe ea , inclusiv serpii imbracati in banda ingnifuga.
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 21:58   #41
DOGY@Style

Stage 3
 
DOGY@Style's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 133
Default Re: Mitsubishi Eclipse/Eagle Talon TSi AWD

Nu sunt expert si nici nu stiu prea multe despre prima generatie de eclipse fabricat pana in 95....insa..planetara pt cutia de transfer despre care se vb nu vine cumva din cutie. La modelele 95-99...asa este...si nu exista nici o posibilitate de a fi schimbata...fara a desface cutia...face parte din al doilea diferential din cutie. Cu proiectu'...mult succes...iar recomandarea mea la garnitura de chiulasa...este multi layer pe OEM. In legatura cu alte piese...intereseaza-te bine inainte sa comanzi..pt ca orice modificare...necesita o alta...si tot asa. S-a vb de o turbina Hx40....facandu-se comparatie cu un 16G...sau ma rog...ceva de genu....gandeste-te ca niciodata nu vei putea produce mai mult de max 300Cp fara alte modificari decat turbina...iar aici sunt multe riscuri daca folosesti o turbina cu o presiune foarte mare de aer...fara modificarile necesare. Cand schimbi turbina...si treci pe ceva mai mare...gandeste-te ca ai nevoie de un calculator nou..sau un sistem piggy back...care sa poata sa iti dea combustibilu' de care are nevoie motoru' pt a sustine o asa turbina...ai nevoie de un intercooler bun...de preferat "front mount" pt a nu pierde puterea din cauza aerului cald care ajunge in motor....injectoare marite...regulator de presiune al combustibilului...pompa de benzina cu debit marit...etc. Gandeste-te bine inainte ...stabileste-ti niste "target-uri" si pt ce vrei sa folosesti masina iar dupa...apuca-te de treaba. Degeaba investesti 1500 de $ intr-o turbina...daca nu vei putea niciodata sa o folosesti la adevarata ei capacitate. Mult succes!
DOGY@Style is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 08:43   #42
vyper2thex

Stage 4
 
vyper2thex's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 259
Default Re: Mitsubishi Eclipse/Eagle Talon TSi AWD

Quote:
Originally Posted by DOGY@Style View Post
Nu sunt expert si nici nu stiu prea multe despre prima generatie de eclipse fabricat pana in 95....insa..planetara pt cutia de transfer despre care se vb nu vine cumva din cutie. La modelele 95-99...asa este...si nu exista nici o posibilitate de a fi schimbata...fara a desface cutia...face parte din al doilea diferential din cutie. Cu proiectu'...mult succes...iar recomandarea mea la garnitura de chiulasa...este multi layer pe OEM. In legatura cu alte piese...intereseaza-te bine inainte sa comanzi..pt ca orice modificare...necesita o alta...si tot asa. S-a vb de o turbina Hx40....facandu-se comparatie cu un 16G...sau ma rog...ceva de genu....gandeste-te ca niciodata nu vei putea produce mai mult de max 300Cp fara alte modificari decat turbina...iar aici sunt multe riscuri daca folosesti o turbina cu o presiune foarte mare de aer...fara modificarile necesare. Cand schimbi turbina...si treci pe ceva mai mare...gandeste-te ca ai nevoie de un calculator nou..sau un sistem piggy back...care sa poata sa iti dea combustibilu' de care are nevoie motoru' pt a sustine o asa turbina...ai nevoie de un intercooler bun...de preferat "front mount" pt a nu pierde puterea din cauza aerului cald care ajunge in motor....injectoare marite...regulator de presiune al combustibilului...pompa de benzina cu debit marit...etc. Gandeste-te bine inainte ...stabileste-ti niste "target-uri" si pt ce vrei sa folosesti masina iar dupa...apuca-te de treaba. Degeaba investesti 1500 de $ intr-o turbina...daca nu vei putea niciodata sa o folosesti la adevarata ei capacitate. Mult succes!

Nu am spus ca ii trantesc o turbina de TIR si am terminat treaba, am spus ca este un proiect in care vor fi bagati multi bani(nu am concluzionat inca cati) si am scris undeva pe la inceput o lista aproximativa. Sunt de acord cu tine ca nu trebuie sa te arunci cu capul inainte, iar pentru asta am niste prieteni care ma vor ajuta si pe mine si pe portofelul meu, sa nu arunc banii pe fereastra. Cat despre planetara pentru cutia de transfer, dupa ce am dat jos cutia de pe motor, era in interiorul clopotului, si avea una dintre partile cu caneluri la suprafata, implicit am pus mana pe ea si am scos-o afara. Multumesc pentru interesul acordat acestui proiect, sper ca banii sa vina mai repede ca sa ma pot apuca mai serios de ea.
vyper2thex is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 08:46   #43
vyper2thex

Stage 4
 
vyper2thex's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 259
Default Re: Mitsubishi Eclipse/Eagle Talon TSi AWD

Quote:
Originally Posted by X-Ray-Eyes View Post
Nu am primit PM de la tine ... nu stiu de ce .
Masina a fost data peste cap 1 data .
Partea mecanica nu a avut de suferit .
Cum am mai spus , are cateva piese importante de up-grade pe ea , inclusiv serpii imbracati in banda ingnifuga.
Imi pare rau ca nu ai primit PM-u de la mine. Iti las numarul meu de telefon. Daca poti te rog frumos da-mi un telefon si stabilim ce facem mai departe de acolo.

0723132116 Andi
vyper2thex is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 00:08   #44
barkysan

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4
Default Re: Mitsubishi Eclipse/Eagle Talon TSi AWD

pana la urma la ce turbina teai hotarat , tias recomanda un 20g intre 16g si holseturile alea, are un tovaras si e foarte multumit de ea vreo 360 cai la 1.2 bar
barkysan is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 12:21   #45
vyper2thex

Stage 4
 
vyper2thex's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 259
Default Re: Mitsubishi Eclipse/Eagle Talon TSi AWD

Quote:
Originally Posted by barkysan View Post
pana la urma la ce turbina teai hotarat , tias recomanda un 20g intre 16g si holseturile alea, are un tovaras si e foarte multumit de ea vreo 360 cai la 1.2 bar
Multumesc pentru sfat.Sincer ma chinui sa fac rost de bani, pentru aproape tot, decat maruntisurile sa ramana sa mai strang pentru ele. Mie mi-a ramas in cap ca ii bag un Turbonetics GTK850 care produce intre 700 si 850 cai. Dar ramane de vazut daca pot sa strang sa imi pun visele in practica.
vyper2thex is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -