Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SUBARU > Masina mea Subaru

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 25-03-06, 23:18   #1
gheorghe

Stage 1
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 9
Default Tit titul meu 05 STI

Buna,
Am vazut situl asta de vreo citeva ziile si ma-m gindit sa va arat si eu masina mea, ca sa ma dau mare......... glumeam

Este model 2005 si am cumparato in Noiembrie. Acum este stock dar cind o sa se incalzeasca o sa-i instalez un sistem de evacuare de la turbo pina la toba pe linga un re-flash la computer. Nu vreau sa-i fac pre multe modificari inca pentru ca mai are garantie si este singura mea masina. Mai incolo o poate o sa-i pun un turbo mai mare si rotat dar asta ramine de vazut. Masina este modelul din America care are motor de 2.5L si 300 CP su 300lb/ft or (406 nt/m mi se pare).
In ori ce caz face 400m in 13 secunde si putin si sunt uni care o inpinge si pina in 12.9x secunde (asta este stock or nemodificata) dar aia nu este prea sanatos pentru transmisie si diferentiale, si asa masina asta nu a fost facute http://memimage.cardomain.net/member...full.jpgpentru drag racing este facuta pentru circuit racing si raliu.
Si pozele:




Aici sunt niste poze de sistemul de evacuare car o sa-l instalez cind se incalzeste.


Asta este down pipul care este "ceramic coated" asta o sa ajute sa tina temperatura la emisi in tiava nu sub capota.

gheorghe is offline  
Old 25-03-06, 23:26   #2
gheorghe

Stage 1
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 9
Default Re: Tit titul meu 05 STI

pe linga down pipe o sa adaug si un Perrin Exhaust care are 3" sau 76mm in diametru. Cum se vede sistemul nu are catalizatoare pentu ca eu urasc planeta si nu ma intereseaza daca poluez

gheorghe is offline  
Old 25-03-06, 23:37   #3
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Tit titul meu 05 STI

Quote:
Originally Posted by gheorghe
pe linga down pipe o sa adaug si un Perrin Exhaust care are 3" sau 76mm in diametru. Cum se vede sistemul nu are catalizatoare pentu ca eu urasc planeta si nu ma intereseaza daca poluez
Nu te amendeaza daca te prind fara catalizator?...

~Nautilus
Nautilus is offline  
Old 25-03-06, 23:45   #4
gheorghe

Stage 1
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 9
Default Re: Tit titul meu 05 STI

da, se da amenzi destul de serioase daca te prind. Chesta este ca aici in michigan nu se prea leaga de tine ca sa-ti inspecteza masina numai daca faci prosti mari si le da un motiv care sa se uite sub masina. Aici nu sunt inspecti anuale deci sper sa nu am probleme (bat in lemn).
gheorghe is offline  
Old 26-03-06, 09:45   #5
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Tit titul meu 05 STI

Foate rare sunt locurile unde ai probleme.
Legea e una strada e legea adevarului.
In toata europa se merge cu masini tunate care scot decibeli si noxe peste limita insa toate sunt ok, nimeni nu te ***e.
Un mic secret o masina buna scoate cu catalizator aceleasi noxe stationar la masuratori ca una fara, va rog testati cu analizorul de gaze.
Deci cat se impune cand e noua la vanzare dupa ...
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline  
Old 26-03-06, 09:45   #6
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Tit titul meu 05 STI

Scuze primul meu post la topicul asta trebuia sa sune asa:
Bine ai venit!
SEBASTIAN is offline  
Old 26-03-06, 22:34   #7
gheorghe

Stage 1
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 9
Default Re: Tit titul meu 05 STI

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN
Scuze primul meu post la topicul asta trebuia sa sune asa:
Bine ai venit!
Multumesc.

Aici sunt unele state unde iti pune masina pe dyno ca sa-ti faca teste de emisi anuale. In Michigan nu este nici un test dar stiu de oameni care au masini modificate in state care au teste si isi tiu catalizatoarele la o parte si le instaleaza numai cind vine timpul de test numai. Sunt tot felul de ocolisuri pentru lucrurile astea.
gheorghe is offline  
Old 26-03-06, 23:47   #8
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Tit titul meu 05 STI

Ce te face sa crezi ca aici e altfel?
Lafel se intampla si pe la noi.
Acum cu un prieten gandim niste variante de soft pentru masuratori fara sa mai schimbi nimic, dupa test pui varianta normala la loc.
SEBASTIAN is offline  
Old 27-03-06, 03:23   #9
gheorghe

Stage 1
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 9
Default Re: Tit titul meu 05 STI

misto, adica ceva ca un COBB access port nu? Si ala are 10 moduri care poti sa schimbi usor printe care este si stock.
gheorghe is offline  
Old 27-03-06, 07:32   #10
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Tit titul meu 05 STI

Ceva de genul ala dar nu folosim un aparatel ci pur si simplu un lapetop cu un cablu, descarcam un program special care sa dea bine la teste dupa care punem la loc programul de strada eventual tunat.
Din pacate Cobb nu e bun pt europa ar fi fost o solutie f simpla.
SEBASTIAN is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -