Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SUBARU > Masina mea Subaru

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-13, 12:46   #1
ema_sierra
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 4
 
ema_sierra's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 262
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Consiliere achizitionare Subaru Impreza WRX

Salutare tuturor
Dupa cum zice titlul as vrea sa achizitionez un subaru impreza wrx ...acum am un audi a4 b6 18.8T quattro si am vb deja cu 2 proprietari de subaru si ambii sunt interesati....unul din ei are o impreza din 2006 cu motorul de 2.5 care am citit pe aici ca ar avea niste probleme din nastere.(BV 87 WED poate o stie cineva si imi zice o parere)

O alta e un 2.0 wrx modificat la colina motors (HD 10 JCK poate pe asta o stiti ) ambele sunt la vanzare pe net...sincer as opta pt 2.5 ca are taxa platita.
Poate ma ajutati cu un raspuns sau poate are careva dintre voi un care vrea sa o dea. Multumesc !
__________________
ema_sierra is offline   Reply With Quote
Old 17-11-13, 21:49   #2
bull
TIME SQUAD Member

Stage 5
 
bull's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 303
Member of:
[TIME SQUAD]
[VW]
Default Re: Consiliere achizitionare Subaru Impreza WRX

Salut , daca te intereseaza un subaru , am si eu un sti albastru din 2002 de vanzare , are undeva la 400 de cai si mute piese bune pe el. Daca esti interesat aici https://forum.4tuning.ro/154-subaru-t...y/page-17.html sunt 3 fotografii cu el .
__________________
All audison voce under construction....

It's GO TIME

Last edited by bull; 17-11-13 at 21:51.
bull is offline   Reply With Quote
Old 17-11-13, 22:13   #3
ema_sierra
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 4
 
ema_sierra's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 262
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Consiliere achizitionare Subaru Impreza WRX

[QUOTE=bull;5614826]Salut , daca te intereseaza un subaru , am si eu un sti albastru din 2002 de vanzare , are undeva la 400 de cai si mute piese bune pe el. Daca esti interesat aici https://forum.4tuning.ro/154-subaru-t...y/page-17.html sunt 3 fotografii cu
Nu imi dau seama e bug eye?

Last edited by ema_sierra; 17-11-13 at 22:17.
ema_sierra is offline   Reply With Quote
Old 17-11-13, 22:19   #4
bull
TIME SQUAD Member

Stage 5
 
bull's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 303
Member of:
[TIME SQUAD]
[VW]
Default Re: Consiliere achizitionare Subaru Impreza WRX

da este bug eye cu faruri moretta. Accept schimb plus diferenta daca esti interesat.
bull is offline   Reply With Quote
Old 07-12-13, 06:07   #5
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Consiliere achizitionare Subaru Impreza WRX

Quote:
Originally Posted by bull View Post
Salut , daca te intereseaza un subaru , am si eu un sti albastru din 2002 de vanzare , are undeva la 400 de cai si mute piese bune pe el. Daca esti interesat aici https://forum.4tuning.ro/154-subaru-t...y/page-17.html sunt 3 fotografii cu el .
Ce modificari are pentru 400HP, ai cumva si o fisa dyno?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 19:14   #6
AndreiABS

Stage 3
 
AndreiABS's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 153
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[RENAULT]
[Nissan]
Default Re: Consiliere achizitionare Subaru Impreza WRX

Quote:
Originally Posted by bull View Post
Salut , daca te intereseaza un subaru , am si eu un sti albastru din 2002 de vanzare , are undeva la 400 de cai si mute piese bune pe el. Daca esti interesat aici https://forum.4tuning.ro/154-subaru-t...y/page-17.html sunt 3 fotografii cu el .
La ce pret?
AndreiABS is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 21:32   #7
bull
TIME SQUAD Member

Stage 5
 
bull's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 303
Member of:
[TIME SQUAD]
[VW]
Default Re: Consiliere achizitionare Subaru Impreza WRX

Ai PM.....
bull is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 21:42   #8
bull
TIME SQUAD Member

Stage 5
 
bull's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 303
Member of:
[TIME SQUAD]
[VW]
Default Re: Consiliere achizitionare Subaru Impreza WRX

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Ce modificari are pentru 400HP, ai cumva si o fisa dyno?
Nu am fisa dyno , pe scurt : turbina spec c , pompa benzina walbro , Injectoare 880 , rampa de benzina Perrin , aprindere okada si tot ce tine de evacuare .... Plus multe altele ...
bull is offline   Reply With Quote
Old 29-01-14, 00:15   #9
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Consiliere achizitionare Subaru Impreza WRX

Quote:
Originally Posted by bull View Post
Nu am fisa dyno , pe scurt : turbina spec c , pompa benzina walbro , Injectoare 880 , rampa de benzina Perrin , aprindere okada si tot ce tine de evacuare .... Plus multe altele ...
nu o sa faca niciodata 400 cp cu turbina de spec c, nici macar cu benzina de curse sau E85.

spec-c-ul original (nu doar turbina) facut de tommi makinen pentru grupa N cu benzina de curse, Motec, etc nu face mai mult de 370 cp.
__________________
Sablare si PowderCoating - reconditionari jante, etrieri, etc
Da-ne un like pe Facebook
https://srzpowdercoating.ro
https://www.facebook.com/SRZPowdercoatingCustoms

Last edited by elspa; 29-01-14 at 00:23.
elspa is offline   Reply With Quote
Old 29-01-14, 00:18   #10
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Consiliere achizitionare Subaru Impreza WRX

Quote:
Originally Posted by ema_sierra View Post
Salutare tuturor
Dupa cum zice titlul as vrea sa achizitionez un subaru impreza wrx ...acum am un audi a4 b6 18.8T quattro si am vb deja cu 2 proprietari de subaru si ambii sunt interesati....unul din ei are o impreza din 2006 cu motorul de 2.5 care am citit pe aici ca ar avea niste probleme din nastere.(BV 87 WED poate o stie cineva si imi zice o parere)

O alta e un 2.0 wrx modificat la colina motors (HD 10 JCK poate pe asta o stiti ) ambele sunt la vanzare pe net...sincer as opta pt 2.5 ca are taxa platita.
Poate ma ajutati cu un raspuns sau poate are careva dintre voi un care vrea sa o dea. Multumesc !
In primul rand ai grija sa iei WRX STI si doar WRX care este un motor puternic pus pe o caroserie, transmisie si sistem de franare ca ale unui 1.6 sau 2.0 aspirat.

STI are in plus in afara de motor de 265-285cp: cutie in 6 trepte, blocante peste tot, sasiu aluminiu latit, frane brembo fata + spate, trasmisie de 2 ori mai masiva, widebody si nu in ultimul rand un pret mult mai mare .
Cea mai mare problema la WRX este transmisia (5 trepte), aceeasi transmisie pusa pe orice Impreza care va pica orice ai face tu.

Cea mai buna varianta este blobeye adica modelul 2004-2005, urmatorul pe lista de preferinte ar fi bug eye 2001-2003.
In nici un caz motoroul de 2.5 2006+ (probleme la bloc si pistoane, au pastrat acelasi bloc, dar au alezat cilindrii periculos de mult)

PS: am un sti spec c destul de special stock tehnic de vanzare daca te intereseaza, dar doar cash:

https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...oll-310cp.html
elspa is offline   Reply With Quote
Old 29-01-14, 06:52   #11
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Consiliere achizitionare Subaru Impreza WRX

Depinde ce vrei de la masina.
Daca vrei o masina nu foarte prformanta, pentru utilizare zilnica WRX poate fi o optiune, dar daca vizezi mai mult partea sportiva nu mai ai alternativa trebuie sa mergi catre STI.
Iar daca vorbim de STI eu as opta in primul rand pentru un model intre 2001-2005 cu motor ej20, dar nu as exclude nici ej25 care are sensibilitatile lui dar si avantaje.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 29-01-14, 13:19   #12
bull
TIME SQUAD Member

Stage 5
 
bull's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 303
Member of:
[TIME SQUAD]
[VW]
Default Re: Consiliere achizitionare Subaru Impreza WRX

Quote:
Originally Posted by elspa View Post
nu o sa faca niciodata 400 cp cu turbina de spec c, nici macar cu benzina de curse sau E85.

spec-c-ul original (nu doar turbina) facut de tommi makinen pentru grupa N cu benzina de curse, Motec, etc nu face mai mult de 370 cp.
Din cunostintele mele turbina face maxim 380 cai , si eu am spus mai sus ca face undeva la 400 , nu 400 fix , oricum pentru mine nu a contat f mult cati cai produce motorul , de aceea nu am fost la dyno , poate daca la un moment dat ajung prin bucuresti cu subi voi face un dyno doar pentru a vedea daca masina e acolo unde cred eu ca e. In momentul in care nu imi mai place cum trage , umblam acolo unde trebuie pana se ajunge la ceea ce vreau, pana atunci e foarte ok asa .

Last edited by bull; 29-01-14 at 13:22.
bull is offline   Reply With Quote
Old 29-01-14, 17:59   #13
elspa

Stage 5
 
elspa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 10,815
Default Re: Consiliere achizitionare Subaru Impreza WRX

Quote:
Originally Posted by bull View Post
Din cunostintele mele turbina face maxim 380 cai , si eu am spus mai sus ca face undeva la 400 , nu 400 fix , oricum pentru mine nu a contat f mult cati cai produce motorul , de aceea nu am fost la dyno , poate daca la un moment dat ajung prin bucuresti cu subi voi face un dyno doar pentru a vedea daca masina e acolo unde cred eu ca e. In momentul in care nu imi mai place cum trage , umblam acolo unde trebuie pana se ajunge la ceea ce vreau, pana atunci e foarte ok asa .
daca trage e bine

de obicei nu ma bag in thred-urile oamenilor, dar sunt la al treilea subaru, am construit unul de 500 cp la motor masurati si stiu cat de greu se fac caii adevarati pe masina asta.
elspa is offline   Reply With Quote
Old 22-03-14, 15:35   #14
ema_sierra
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 4
 
ema_sierra's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 262
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Consiliere achizitionare Subaru Impreza WRX

Multumesc Sebastian si Elspa pt sfaturi
Am reusit intr-un final sa intru in posesia unui subie ...bugeye ea la baza este STI dar transmisia grupul planetarele sunt de wrx si intercooler-ul la fel ...cel putin am de unde incepe ...
La Sebastian o sa ajung in curand pentru niste teste ca nu imi place cum trage de loc...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1525379_487687561353647_2001014074_n.jpg
Views:	157
Size:	77.2 KB
ID:	2958791  
ema_sierra is offline   Reply With Quote
Old 22-03-14, 17:18   #15
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Consiliere achizitionare Subaru Impreza WRX

Sa o stapanesti sanatos!
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -