Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MERCEDES > Masina mea Mercedes

Reply
 
Thread Tools
Old 17-07-09, 12:29   #1
laur3atu

Stage 5
 
laur3atu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 514
Default MERCEDES CLK 230K

Dupa masini si masini schimbate una dupa alta in sfarsit am ajuns la una care imi place la nebunie. Pana acum 2 luni am avut un bmw 316 e46 dupa el am mai avut Hyundai Coupe 2,7V6, Citroen C4 Coupe1.4 , Bmw 320D e46 si acum Mercedes CLK 230K Avantgarde 2001 si cred ca o vreme ma opresc pt ca imi este f greu sa ma plictisesc de ea .

Masina are 104000 km reali ca dotari este aproape full nu zic full pt. ca ar mai putea avea navigatie si trapa altcv nu imi vine in minte ,dar stiu ca este model de top Avantgarde si are destule dotari pt. ati oferii super confort.Cel mai mult m-am indragostit de ea cand in juru vitezei de 240km/h nu simteam ca am mai mult de 100 pe langa celelalte in special hyundaiu care la 230km/h era cam horror, bn este si o mare dif de suspensie si nu cred ca se pot compara vreodata.

1.Acum am cateva nelamuriri in leg cu masina nu intelege dc pe loc imi taie benzina la 4000 de ture iar in mers la 6500
.
2.Cand dezactivezi ESP se face doar prin simpla apasare a butonului de ESP si se aprinde in bord semne galben ?Intreb asta pt. ca nu ma lasa sa ma invart in loc am mai int asta la un bmw seria 3 din 2004 care la simpla apasare a ASC se aprindea semnu galben din mijloc ii dadea voie sa patineze dar nu te pute-ai invartii lua curba f larg, dupa care a tinut apasat mai mult pe ASC s-a aprins si frana de mana galbena si gata era in largu ei la mn nu pot degeaba tin apasat stiiti voi ce se poate face si cum dezactivez si cealalta chestie de curbe ???

O sa revin cu poze astaziu cand ii fac ca o am de 2 zile .
laur3atu is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 23:40   #2
laur3atu

Stage 5
 
laur3atu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 514
Default Re: MERCEDES CLK 230K

POZELE :
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00591.JPG
Views:	457
Size:	1.52 MB
ID:	1011100   Click image for larger version

Name:	DSC00597.JPG
Views:	379
Size:	2.44 MB
ID:	1011101   Click image for larger version

Name:	DSC00598.JPG
Views:	273
Size:	2.48 MB
ID:	1011102  

Click image for larger version

Name:	DSC00594.JPG
Views:	724
Size:	2.47 MB
ID:	1011103   Click image for larger version

Name:	DSC00604.JPG
Views:	333
Size:	2.54 MB
ID:	1011104  
laur3atu is offline   Reply With Quote
Old 18-07-09, 02:23   #3
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: MERCEDES CLK 230K

Quote:
Originally Posted by laur3atu View Post
Dupa masini si masini schimbate una dupa alta in sfarsit am ajuns la una care imi place la nebunie. Pana acum 2 luni am avut un bmw 316 e46 dupa el am mai avut Hyundai Coupe 2,7V6, Citroen C4 Coupe1.4 , Bmw 320D e46 si acum Mercedes CLK 230K Avantgarde 2001 si cred ca o vreme ma opresc pt ca imi este f greu sa ma plictisesc de ea .

Masina are 104000 km reali ca dotari este aproape full nu zic full pt. ca ar mai putea avea navigatie si trapa altcv nu imi vine in minte ,dar stiu ca este model de top Avantgarde si are destule dotari pt. ati oferii super confort.Cel mai mult m-am indragostit de ea cand in juru vitezei de 240km/h nu simteam ca am mai mult de 100 pe langa celelalte in special hyundaiu care la 230km/h era cam horror, bn este si o mare dif de suspensie si nu cred ca se pot compara vreodata.

1.Acum am cateva nelamuriri in leg cu masina nu intelege dc pe loc imi taie benzina la 4000 de ture iar in mers la 6500
.
2.Cand dezactivezi ESP se face doar prin simpla apasare a butonului de ESP si se aprinde in bord semne galben ?Intreb asta pt. ca nu ma lasa sa ma invart in loc am mai int asta la un bmw seria 3 din 2004 care la simpla apasare a ASC se aprindea semnu galben din mijloc ii dadea voie sa patineze dar nu te pute-ai invartii lua curba f larg, dupa care a tinut apasat mai mult pe ASC s-a aprins si frana de mana galbena si gata era in largu ei la mn nu pot degeaba tin apasat stiiti voi ce se poate face si cum dezactivez si cealalta chestie de curbe ???

O sa revin cu poze astaziu cand ii fac ca o am de 2 zile .
1. cam la orice masina este limitata turatia cand sta pe loc, , iar din mers, taie la 6500 pentru protejarea cutiei si a motorului, nu stiu pana unde ai vrea sa mearga, puterea maxima vine la 5500 de ture.

2. clk-ul nu e masina de "cerce" din mai multe motive : lipsa diferential blocabil, esp-ul nu se poate dezactiva complet iar puterea cu toate ca nu este mica, nu prea te ajuta.

In rest masina este frumoasa si pare intretinuta, sa o folosesti sanatos. Apropo, nu ai avut probleme cu partea electrica ?
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 01:03   #4
laur3atu

Stage 5
 
laur3atu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 514
Default Re: MERCEDES CLK 230K

MC. Frumos de lamuriri in primu rand , iar ce as mai vrea sa adaug nu am acuzat faptu ca in mers taie la 6500 si faptu ca dc. nu taie si pe loc tot la 6500 acum m-am lamurit.
Aiurea ca nu se poate dezactiva de tot ESP oricum stiam ca acei 200CP nu sunt ca la orice masina si ca masina se axeaza f mult pe lux decat pe sport de accea si lipsa suspensie sport la 200cp .

Masina este intretinuta arata f. bn iar cu partea electrica am prob la ceasurile mici cel de ora si cel de temp nu mai merge nici-unu.

Mai am cateva nelamuriri ce imi vine in minte acum de unde se regleaza volanu daca se regleaza ?
Alta ar mai fi cum fac sa imi arate viteza si pe ecranu de la calc??

Oricum Masina ma incanta pe zi ce trece si nu se compara cu f. multe masini are o tinuta de drum criminala.

Gata am laudat-o destul as ramane recunoscator daca m-ai ajuta in privinta la cele 2 nelamuriri te rog mult.
laur3atu is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 03:11   #5
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: MERCEDES CLK 230K

Daca este reglabil, ar fi doua situatii, in cazul in care se regleaza manual, ar trebuii sa fie o maneta sub volan care se trage inspre tine dupa care se poate modifca pe inaltime si adancime, un alt caz ar fi sa fie electric, adica sa fie o mica maneta sub cea de semnalizare care sa faca prin miscarea acestuia ajustarile mentionate anterior.

Viteza pe display sper sa nu gresesc, dar avand o consola asemanatoare cu cea de la C-classe , ar trebui sa fie astfel : schimbi cu butoanele de meniu (cele doua de jos din partea din stanga) pana ajungi la fereastra unde iti arata kilometri totali si kilometri parcursi de la resetare, unde incepi sa schimbi cu butoanele de sus din partea din stanga pana apare viteza pe display-ul digital.

Sper sa fie de ajutor, in caz ca nu reusesti poti sa ma contactezi si pe PM.

Last edited by Bogdan_mb; 19-07-09 at 03:13.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 24-07-09, 23:54   #6
cocoirl

Stage 4
 
cocoirl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 186
Default Re: MERCEDES CLK 230K

sal.miam loat si eu un clk 230 kompressor,2,3 turbo,spunetimi si mie ce stie masinutele astea sa faca.pls cu ce masini pot face liniute,dar sa fie lupa la limita adik cu ce masini mas putea da sa fie shanse de win!! 50%pt mine 50%pt elplss
cocoirl is offline   Reply With Quote
Old 25-07-09, 01:23   #7
laur3atu

Stage 5
 
laur3atu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 514
Default Re: MERCEDES CLK 230K

Deschideti un topic separat pt. asta si intreaba acolo ce vrei ,in principiu la liniute depinde de f multi factori greutate ,tractiune , marca iar ca veni vorba de marca fiind mercedes masina se axeaza mai mult pe lux si ce 200cp nu sunt chiar ca 200 cp de la alta masina insa are un consum execelent pt. capacitatea si puterea ei daca mergi linistit afra ia udne la 6,5 daca mergi normal 120-150 7,5 consum facutr de mine acum cand am fost la mare chiar m-a uimit iar in oras nu imi sare de 13 si stau in buc super aglomeratie . masina ma incanta din orice punct de vedere da si u mai multe detali despre a ta an dotari ??
laur3atu is offline   Reply With Quote
Old 03-08-09, 22:59   #8
cocoirl

Stage 4
 
cocoirl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 186
Default Re: MERCEDES CLK 230K

(dezamagire totala.....(nu e turbo e doar supercharged ca ori ce alt 230k(an fab e dec97.amea are trapa vreau neaparat sa o dauuuuu... nu e turbo.....(am avut tot felul de masini si turbo si fara turbo dar asta eu eram 100la100 k e turbo.super!!! clk tau super intretinut,cati mai multi km fara incidente.de consum nu stiu ce sa zic ori i dau eu prea tare ori nu stiu da mie imi ia in jur de 11
cocoirl is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 08:19   #9
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: MERCEDES CLK 230K

cocogirl, clk-ul nu e o masina de curse (exceptand BS sau DTM), o vinzi la o persoana care o poate aprecia pentru ce a fost facuta si iti cumperi o supra-tt ,dupa care poti sa o arzi Turboo ricingg..

scuze de offtopic..
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 22:52   #10
cocoirl

Stage 4
 
cocoirl's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 186
Default Re: MERCEDES CLK 230K

pai bogdan,eu am loat masina asta pt ca este stil sport,si este comfypt bebele meu.intalegi u.as putea cu mare usurinta sa imi iau eara un, wrx,sau celica gt4,ori supra,dar aia ar insemna ca sunt selfish,acuma trebuie sa ma gandesc sa i fie bn si la bebe nu numa mie.intzalegeamosurmatoarea va fi x5 twin turbo,good look cu clk,stiu ca te deranjaza ca vb urat de clk,dar sincer numi mai plac,
cocoirl is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 00:44   #11
Hame

Stage 3
 
Hame's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 126
Default Re: MERCEDES CLK 230K

se poate sa spui si cat ai dat pe ea te rog ? as vrea si eu masinuta, si as vrea sa stiu la ce scor sa ma astept. am vazut ca nu e luata din RO, e mai bine sa o iei de afara ? astea pe aici sunt coapte ?
__________________
You`ve never seen the best of me !

Prea multi dintre noi se sting datorita vitezei. DRIVE SLOW !
Hame is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 11:45   #12
laur3atu

Stage 5
 
laur3atu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 514
Default Re: MERCEDES CLK 230K

Depinde de Dotari si an de fabricatie daca vrei cea cu modelul vechi in interior care sunt din 97 pana in 99 pot fi inmatriculate pe la 6-7000 daca vrei Modelu din 2000 care este dinferit la interior si mai e si Avantgarde cum e a mea adik VArianta De Top(FullOption) inmatriculata nush daca gasesti sub 8500-9000 cele mai ieftine ......
laur3atu is offline   Reply With Quote
Old 29-09-09, 02:15   #13
laur3atu

Stage 5
 
laur3atu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 514
Default Re: MERCEDES CLK 230K

Cu Parere De Rau M-am Despartit De Vreo Luna De Ea .....F Buna Masina Dar nu mai suportam Numerele Si Stresu Asigurari.
laur3atu is offline   Reply With Quote
Old 29-09-09, 10:29   #14
sergiuhusca

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Default Re: MERCEDES CLK 230K

Dar nu ai putut rezolva nimic cu asigurarea?
sergiuhusca is offline   Reply With Quote
Old 04-10-09, 13:53   #15
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: MERCEDES CLK 230K

Asigurarea se poate plati o data pe an(ce era asa greu sa suporti o zi)
HOT is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -