Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MERCEDES > Masina mea Mercedes

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 18-04-11, 15:05   #196
florynu

Stage 4
 
florynu's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 216
Default Re: W124 E60 AMG

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
48000E a costat vopsitul complet plus tinichigerie ...

Evident ca glumesc totusi in acelasi timp nu mint cu nimic.
In mod normal ma costa 13000Ron vopsitul integral,in afara de ce se facea pe asigurare...

Insa am avut o intelegere cu cei de la Casa Auto Timisoara si am cumparat GLK-ul din pozele de mai sus cu 48000E iar ca discount mi-au facut masina mea fara sa platesc nici un ban.

Aceeasi combinatie le-am propus-o si celor de la Casa Auto Bucuresti dar directorii de acolo au hotarat ca trebuie sa platesc minim 10000 de Ron si sa cumpar un GLK de 51000E ca sa faca aceeasi treaba...asta dupa ce am fost clientul lor mai bine de 5 ani si le-am platit pentru diverse servicii peste 100.000 E in acest interval...concluzia...am dus masina la Timisoara iar mai departe nu o sa mai calc pe la ei cu cele doua Mercedesuri pe care le conduc la firma unde lucrez.
Foarte tare business ... O mana spala pe alta ca intotdeauna si aia de la Timisoara chiar ca sunt Domni .

Interesant totusi ca ai dus masina pana acolo si mai interesant ca ti-a venit ideea asta desi ei oricum nu au avut de pierdut , fii sigur ca au tras cum au stiut ei mai bine de la Tiriac asigurari.
__________________
zise...
florynu is offline  
Old 18-04-11, 16:08   #197
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: W124 E60 AMG

Quote:
Originally Posted by florynu View Post
Foarte tare business ... O mana spala pe alta ca intotdeauna si aia de la Timisoara chiar ca sunt Domni .

Interesant totusi ca ai dus masina pana acolo si mai interesant ca ti-a venit ideea asta desi ei oricum nu au avut de pierdut , fii sigur ca au tras cum au stiut ei mai bine de la Tiriac asigurari.
Nu a fost complicat ...m-am dus cu masinam mea pe roti pana acolo...m-am intors cu GLK-ul....cand a fost gata a mea m-am dus cu trenul si m-am intors cu masina.
__________________
GTA is offline  
Old 02-05-11, 21:32   #198
Grasu'XxL

Stage 5
 
Grasu'XxL's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 356
Default Re: W124 E60 AMG

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
evacuarea nu face zgomot in schimb hauie ca dracii motorul cand o calc...
Uau şi cat de glorios urlă V8'ul când o calci.... Îi mulţumesc lui Dumnezeu că ai trecut pe lângă mine, la Liceul de Artă, fix la trecerea de pietoni, când ai ocolit speedbump'urile şi apoi .... AMG POWER!! Am o întrebare totuşi: când ai trecut si ai călcat-o, sunet extraordinar dar nimic dramatic... am auzit că la Mercedes'uri nu poţi dezactiva ESP în totalitate, e adevărat?
__________________
Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Tuningul e ceea ce place fiecaruia, e personalizare in cel mai pur mod, de aia eu nu dau doi bani pe ce consideri tu masini rare, frumoase si puternice si tu nu dai doi lei pe ceea ce consider eu special.
Suntem diferiti, ne plac lucruri diferite, nu-i o crima sa acceptam treaba asta.
Grasu'XxL is offline  
Old 02-05-11, 21:40   #199
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: W124 E60 AMG

Quote:
Originally Posted by Grasu'XxL View Post
Uau şi cat de glorios urlă V8'ul când o calci.... Îi mulţumesc lui Dumnezeu că ai trecut pe lângă mine, la Liceul de Artă, fix la trecerea de pietoni, când ai ocolit speedbump'urile şi apoi .... AMG POWER!! Am o întrebare totuşi: când ai trecut si ai călcat-o, sunet extraordinar dar nimic dramatic... am auzit că la Mercedes'uri nu poţi dezactiva ESP în totalitate, e adevărat?
Modelul asta nu are ESP...are o chestie mai primitiva care se numeste ASR...este un control al tractiunii pe puntea spate si nu se poate decupla.
GTA is offline  
Old 03-05-11, 16:14   #200
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: W124 E60 AMG

Ii scoti releul si grupul in acel moment ramane un autoblocant clasic cu max 25% lockup

Cu sistemul functional grupul poate face lock pana la 100% la viteze de pana in 20 km/h adica la plecarile de pe loc in forta sau pe suprafete cu aderenta diferita unde diferenta de viteza unghiulara a rotilor este mare. La peste 20 km/h procentul de lock scade pentru a nu afecta siguranta.

Practic sistemul este un autoblocant cu raport de blocare variabil controlat electrohidraulic.

Smecheria este ca in loc sa taie gazul ca alte sisteme similare el incearca pentru cuplul respectiv trasmis sa maximizeze aderenta controland diferentialul autoblocant.
__________________
punktsidelacapat.ro

Last edited by Ford_V6; 03-05-11 at 16:17.
Ford_V6 is offline  
Old 04-05-11, 21:01   #201
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: W124 E60 AMG

Daca ai ASD ramane valabil ce am scris mai sus ... daca ai ASR atunci din pacate sistemul este similar cu cel de la BMW si doar franeaza rotile care pierd aderenta si reduce puterea motorului

De obicei pe w124, 201, 129 se monta ASD.
Attached Files
File Type: pdf ASD-ASR-4MATIC.pdf (1.27 MB, 33 views)
Ford_V6 is offline  
Old 04-05-11, 21:20   #202
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: W124 E60 AMG

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
Daca ai ASD ramane valabil ce am scris mai sus ... daca ai ASR atunci din pacate sistemul este similar cu cel de la BMW si doar franeaza rotile care pierd aderenta si reduce puterea motorului

De obicei pe w124, 201, 129 se monta ASD.
ASR este....
GTA is offline  
Old 08-05-11, 21:59   #203
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: W124 E60 AMG

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
ASR este....
Am in vedere in viitorul foarte apropiat o vizita la Mercedes pentru o revizie a trenului de rulare...suspensie,bucsi,brate etc...
GTA is offline  
Old 08-05-11, 23:56   #204
Alexandru239

Stage 3
 
Alexandru239's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 142
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: W124 E60 AMG

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Am in vedere in viitorul foarte apropiat o vizita la Mercedes pentru o revizie a trenului de rulare...suspensie,bucsi,brate etc...
Superba masina!Tatal meu se gandeste sa-si achizitioneze una ca aceasta dar coupe.
Mmm... Revizie la Mercedes cam scump din cate am auzit... Oricum superb exemplar .
Alexandru239 is offline  
Old 03-06-11, 23:45   #205
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: W124 E60 AMG

Neavand bani de treburi mai serioase mi-am montat o instalatie HID(xenon),defapt bixenon pe masinuta mea antica,momentan sunt multumit de rezultate,diferenta este enorma,sa vedem in timp daca apar probleme.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	HID 001.jpg
Views:	514
Size:	1.89 MB
ID:	2030156   Click image for larger version

Name:	HID 002.jpg
Views:	624
Size:	1.86 MB
ID:	2030157  
GTA is offline  
Old 06-07-11, 01:04   #206
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: W124 E60 AMG

Un update ar fi ca am stricat din nou cutia de viteze din cauza unei probleme pe care cei care au reparato initial nu au observato la momentul respectiv.Acum masina se afla din nou la ei pentru reparatii.

In alta ordine de idei,m-am pricopsit de la serviciu cu un S500 vechi de 6 luni cu absolut toate dotarile posibile de la Mercedes,plus ca in doua saptamani astept si un C Klasse "brand new"... 220 CDI ....cu alte cuvinte,am tot ce mi-am dorit si nimic din ce am nevoie.

Inca astept sa castig la LOTO ca sa scap de datorii ...pana atunci mai torn ceva maruntis in fiarele care-mi satisfac unul din cele mai mari vicii care ma caracterizeaza.
GTA is offline  
Old 06-07-11, 01:35   #207
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: W124 E60 AMG

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Un update ar fi ca am stricat din nou cutia de viteze din cauza unei probleme pe care cei care au reparato initial nu au observato la momentul respectiv.Acum masina se afla din nou la ei pentru reparatii.

In alta ordine de idei,m-am pricopsit de la serviciu cu un S500 vechi de 6 luni cu absolut toate dotarile posibile de la Mercedes,plus ca in doua saptamani astept si un C Klasse "brand new"... 220 CDI ....cu alte cuvinte,am tot ce mi-am dorit si nimic din ce am nevoie.

Inca astept sa castig la LOTO ca sa scap de datorii ...pana atunci mai torn ceva maruntis in fiarele care-mi satisfac unul din cele mai mari vicii care ma caracterizeaza.
Uitasem de asta.Burn BB burn ....
Attached Files
File Type: avi burn bb burn.avi (58.54 MB, 425 views)
GTA is offline  
Old 06-07-11, 03:33   #208
Ujio

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 68
Default Re: W124 E60 AMG

din toate reparatiile facute si cheltuieleile aferente,precum si masinile ce iti trec prin mina(citind mai sus)nu ai gasit 2 bani sa o inmatriculezi in RO?
Ujio is offline  
Old 06-07-11, 07:39   #209
bellu_84tim

Stage 5
 
bellu_84tim's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 996
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: W124 E60 AMG

Quote:
Originally Posted by Ujio View Post
din toate reparatiile facute si cheltuieleile aferente,precum si masinile ce iti trec prin mina(citind mai sus)nu ai gasit 2 bani sa o inmatriculezi in RO?
nici macar 2 bani nu-i trebuiau.... un ban era suficient
bellu_84tim is offline  
Old 06-07-11, 11:15   #210
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: W124 E60 AMG

Quote:
Originally Posted by Ujio View Post
din toate reparatiile facute si cheltuieleile aferente,precum si masinile ce iti trec prin mina(citind mai sus)nu ai gasit 2 bani sa o inmatriculezi in RO?
De ce?
GTA is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -