Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HONDA - ACURA > Masina mea Honda - Acura

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 23-04-08, 05:48   #61
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: 93 Honda Prelude SI (Type-S JDM)

Lol. Ce casetofon? Nu am absolut nimic in masina. Cred ca de aia s-au si razgandit. Nu am casetofon nu am antiradar, nu am vtec controller..... nu am nimic electronic in masina. Tot ce poate sa imi fure este asa: fire pt deck (sunt in torpedo, deckul este in camera la mine), cheia adaptoare pt prezoanele de la roti, harta Auckland-ului, o cutie goala de Red Bull si cricul din portbagaj cu roata de rezerva (aia economica.... 125/40 R15)..... deci ce sa furi?

Masina este acum la vopsitor, e sarbatoare nationala vineri deci abia marti sau miercuri o voi lua inapoi. Bine ca mi-au dat o Toyota Echo sa ma plimb pana atunci.....
__________________
"WARNING!!!! Objects seen in the mirror appear to be losing!"

"Let's try it again from a roll"

Honda Prelude H22A JDM Spec
https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura/56205-93-prelude-type-jdm-2-2i-vtec-h22a.html
Nicknamed_13 is offline  
Old 23-04-08, 10:28   #62
doggz
Honda Driver

Stage 5
 
doggz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 396
Member of:
[Honda]
[4 Speed Squad]
Default Re: 93 Honda Prelude SI (Type-S JDM)

Mama nene cam nasol ce-i la voi acolo, la noi frate, n-am mai auzit de o masina sparta cam de multisor, pe bune, nu se mai uita nimeni la un cd sau ceva ca nu se mai merita, se pare ca au taiat-o toti in tari straine...
__________________
Honda Type-R FN2, 2.0 DOHC VTEC
EX. Honda Civic Crx Del Sol, 1.6 VTEC Esi, Milano Red
EX. Honda Civic Hatchback 1.5 Lsi, Milano Red
doggz is offline  
Old 23-04-08, 17:45   #63
Jdm-Motors

Stage 4
 
Jdm-Motors's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 198
Member of:
[Honda]
Default Re: 93 Honda Prelude SI (Type-S JDM)

Quote:
Originally Posted by Nicknamed_13 View Post
Lol. Ce casetofon? Nu am absolut nimic in masina. Cred ca de aia s-au si razgandit. Nu am casetofon nu am antiradar, nu am vtec controller..... nu am nimic electronic in masina. Tot ce poate sa imi fure este asa: fire pt deck (sunt in torpedo, deckul este in camera la mine), cheia adaptoare pt prezoanele de la roti, harta Auckland-ului, o cutie goala de Red Bull si cricul din portbagaj cu roata de rezerva (aia economica.... 125/40 R15)..... deci ce sa furi?

Masina este acum la vopsitor, e sarbatoare nationala vineri deci abia marti sau miercuri o voi lua inapoi. Bine ca mi-au dat o Toyota Echo sa ma plimb pana atunci.....
Pentru motor o vroiau.Probabil au vazut pe cineva si au renuntat.
Jdm-Motors is offline  
Old 24-04-08, 02:17   #64
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: 93 Honda Prelude SI (Type-S JDM)

Nu stie nimeni de el. pe dinafara arata a h22a standard care are 200k la bord. Atat. Capacul este negru si jumulit deci nici dupa aia nu te poti lua. Numai manifoldul este diferit.
Nicknamed_13 is offline  
Old 03-05-08, 08:49   #65
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: 93 Honda Prelude SI (Type-S JDM)

Ei bine pun acum (de abia acum) pozele cu "necazul". Ma rog.

Luat-o de 2 zile de la vopsitorie si a iesit super. Tipul a pus emblemele pe ea. Inca nu stiu daca arata mai bine sau mai rau acum ca le are dar sunt foarte multumit. Partea buna este ca m-am facut si cu spoiler. Ala cand a luat portbagajul avea spoiler asa ca mi-a zis sa il iau si pe asta.

Masina trebuia sa fie in service azi dar s-a amanat pana Luni dimineata. Serviceul de 5000km plus altea cateva verificari si reparatii. Asa ca vedem luni ce iese.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	041.JPG
Views:	133
Size:	2.20 MB
ID:	524984   Click image for larger version

Name:	043.JPG
Views:	118
Size:	2.33 MB
ID:	524985  
Nicknamed_13 is offline  
Old 24-05-08, 05:32   #66
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: 93 Honda Prelude SI (Type-S JDM)

Ok. Problemele persista.

Am nevoie de mai multe idei.

Am reusit sa descopar ca (virgula) cureaua de distributie nu a fost pusa cum trebuie si era nealiniata cu un dinte. Merge mult mai bine acum dar continua sa nu mearga in cilindrul 1. Este programata la un test de calculator insa deja incep sa raman fara idei.

Pe scurt: are scanteie, acum este reglata in timp, nu am becul de check engine aprins si se banuieste ca injectorul sa fie bun. Tipul care m-a ajutat azi cu reglatul mi-a spus ca ar fi posibil sa fi pus camele aiurea. Intake pe Exaust sau invers, sau sa fi facut polizarea aiurea. Acum nu stiu ce sa mai cred. Astept rezultatul in cateva zile de la tester si vedem.

Pana atunci are cineva o ideie sau o parere despre situatie?
Nicknamed_13 is offline  
Old 24-05-08, 17:05   #67
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: 93 Honda Prelude SI (Type-S JDM)

Ar trebui sa vezi sigur daca timing-ul este aliniat bine.
Cel mai bine e sa dai capacul culbutori jos si sa invarti motorul sa vezi daca fiecare cilindru lucreaza bine. Daca este in regula si ai si scanteie atunci trebuie sa te uiti la alimentare.
Eu cred ca cel mai sigut e din timing nu este aliniat klumea. Cred ca si cu o lampa stroboscopica o sa depisteze asta.
Bafta si sa ne anunti ce ai rezolvat.
__________________
yulasinio is offline  
Old 25-05-08, 01:42   #68
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: 93 Honda Prelude SI (Type-S JDM)

Din cate vad timingul este oricum mai bun acum. Merge mai rotund. Se vede si pe distribuitor cand este desfacut ca da scanteie chiar atunci cand trebuie. Inainte era 1cm inainte.

Asta vreau sa vad si eu daca se face alimentarea. Check-ul nu este aprins si cica ar fi trebuit sa fie daca nu mergea injectorul.

Cheltuit pana acum $1300 pe service, balansari, realinieri, piese etc.
Nicknamed_13 is offline  
Old 25-05-08, 04:00   #69
Jdm-Motors

Stage 4
 
Jdm-Motors's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 198
Member of:
[Honda]
Default Re: 93 Honda Prelude SI (Type-S JDM)

1-3 dinti e in limita acceptabilului.Ce compresie ai pe cilindru 1?Verifica uzura camelor.
Jdm-Motors is offline  
Old 25-05-08, 05:02   #70
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: 93 Honda Prelude SI (Type-S JDM)

Compresia este 220 sau 225 in toate 4 la uscat.

Condus azi masina si merge ceva mai bine.

cum pot verifica uzura camelor?

Inca ceva..... am fost sfatuit sa schimb manifold gasketul care aparent este spart in fata cilindrului 1. Cativa mi-au spus ca nu are nici o legatura cu problema mea asa ca nu am facut reparatia. Apoi azi am vazut ca unul dadea pe yahoo Q&A motivele pt care un cilindru nu merge si intre ele era inclus si "bad manifold gasket".
Nicknamed_13 is offline  
Old 26-05-08, 01:04   #71
yulasinio
Honda Driver


Stage 5
 
yulasinio's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,101
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: 93 Honda Prelude SI (Type-S JDM)

Compresia e buna. Poti sa verifici alimentarea cu benzina, daca e buna atunci schimba garnitura de la galerie ca nu costa o avere si nici nu dureaza mult.
Uzura camelor o poti inspecta vizual daca iei capacul jos.
yulasinio is offline  
Old 26-05-08, 02:43   #72
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: 93 Honda Prelude SI (Type-S JDM)

Ah ok. Am crezut ca trebuia masurat ceva.... camele asa arata bine. Nu par ciobite, strambate, zgariate etc.
Nicknamed_13 is offline  
Old 26-05-08, 06:01   #73
Jdm-Motors

Stage 4
 
Jdm-Motors's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 198
Member of:
[Honda]
Default Re: 93 Honda Prelude SI (Type-S JDM)

Nu e din garnitura.

Care sunt simtomele mai exact?
Jdm-Motors is offline  
Old 26-05-08, 06:28   #74
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: 93 Honda Prelude SI (Type-S JDM)

Ok. Deci cilindru 1 nu merge. Scot plugul din cilindru si masina nu are nici o diferenta in comportament. Motorul tremura un pic si asta numai pt ca am relantiul ridicat. La 1000rpm tremura rau de tot. Face la fel ca F22-ul unui prieten fara acelasi plug.

Puterea este scazuta... CLAR!
Are scanteie, Nu am eroare pe bord deci nu am ce sa vad la auto-diagnostic, acum este reglat timingul si cum am spus este o alta masina. Inca nu am pus-o pe calculator sa vad ce citire are la injectori.
Nicknamed_13 is offline  
Old 26-05-08, 11:40   #75
C1up3r0


Stage 5
 
C1up3r0's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 347
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: 93 Honda Prelude SI (Type-S JDM)

Mihai, in legatura cu furatul masinii ), ia de pe trademe un boss kit la $65 din ala "easy release" ) si cand mergi la facultate sau seara iei volanul cu tine si nu mai are ce sa-ti fure ))
__________________




My Whore
51% , 49% ...don't push it !!!
C1up3r0 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -