Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ALFA ROMEO > Masina mea Alfa Romeo

Reply
 
Thread Tools
Old 13-09-11, 22:44   #61
-Mihail

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 28
Thumbs up re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Esti invitatul meu la incercarea asta ... Ve constata ca adrenalina va veni ...de unde nu te astepti...mai exact din suspansul creeat in urma vidului ce se va abate asupra buzunarelor tale ...pe langa faptul ca te vor incinge la greu toate 4cyl turbo ...Daca nu cumva vrei sa investesti in acel v6 vreo (doar pt motor-cost minim, cu multa stiinta si cu manopera executata de tine integral) ~5000 euro exclusiv costurile turbinei (pistoane4-500/biele5-6-800/arbore2000/cuzineti1-200/garnituri metalice2x100/ARP-uri50-100/injectoare250/pompa150/debitmetru150/map100/intercooler150/DV-Bov150/bujii100/soft3-600/galerie evacuare400-1000,evacuare+dp3-500) .... si pana la urma sa descoperi ca din cauza eficientei scazute a chiulaselor ohc, TOT e mai rapid un 4L turbo de ~2000cmc in care s-au investit 1500euro =))

PS: "turbo ieftinache" ? =))...1000-2000 euro?? ..la suma asta iei gtx3582r sau chiar un gt40 ......daca cele mai adecvate turbine NON-drag pt 3000cmc le consideri "ieftine"...care or fi alea scumpe?..adica "ieftinache" in comparatie cu ..Care?!... cu unele inutile pt o masina de 3000cmc utilizabila pe drumurile publice ,gen GT47 ?!...=))
fratioareeeeee sa moara mama daca ma apuc acum de invatat (DOCUMENTAT) poate cu mult noroc sa ajung in 5 ani sa am atatea cunostinte sa pot purta o discutie bazata cu tine
ma intreb oare cand mai ai timp sa si lucrezi la bolizi astia (adica sa aplici atatea cunostinte)
sincer te invidiez ,si mi as fi dorit a am un fratior mai mare (ca si varsta )
sa ma initieze . da na soarta
ORISICUM FELICITARI PT ACHIZITII .daca mai esti interesat de raritati deastia poate ti mai gasesc si eu ceva
MULTE SUCCESURIIIII
-Mihail is offline   Reply With Quote
Old 14-09-11, 10:09   #62
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Quote:
Originally Posted by -Mihail View Post
fratioareeeeee sa moara mama daca ma apuc acum de invatat (DOCUMENTAT) poate cu mult noroc sa ajung in 5 ani sa am atatea cunostinte sa pot purta o discutie bazata cu tine
ma intreb oare cand mai ai timp sa si lucrezi la bolizi astia (adica sa aplici atatea cunostinte)
sincer te invidiez ,si mi as fi dorit a am un fratior mai mare (ca si varsta )
sa ma initieze . da na soarta
ORISICUM FELICITARI PT ACHIZITII .daca mai esti interesat de raritati deastia poate ti mai gasesc si eu ceva
MULTE SUCCESURIIIII
Lasa 'stourile blondule-nebunule..pentru tine ar fi mare realizare daca ..in 5ani ai mai pastra in cutiuta craniana ceva neuroni sanatosi ..nu musai pt discutii cu mine, ci doar pentru un tot-unitar perfect functional cu toate modulele active . Sa aplic atatea(?! ha..ha) cunostinte ? pai le aplic cu picatura- azi una, poimaine inca una ...ai ceva impotriva sau vreun motiv temeinic pt care le-as aplica ..aglomerat si in viteza? ... oricum mi-ar fi teama sa fac asta...am vazut cazuri de sinapse impuscate sau dendrite imbarligate =))
Ciao !
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 05-10-11, 23:37   #63
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Masina se vinde insotita de carte de service pt motor/electrica si documentatie completa legata de transmisie, etc.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 09-10-11, 17:35   #64
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Masina se vinde insotita de carte de service pt motor/electrica si documentatie completa legata de transmisie, etc.
Si pretul ?
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-11, 19:40   #65
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

vreo 500euro fara turbina t3 (am vandut-o)

Last edited by lascarica; 18-10-11 at 00:34.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 11-03-12, 17:49   #66
ers_47

Stage 5
 
ers_47's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 338
Default Re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Din cite am vazut este si singura Alfa 75 pe sectiune, pacat ca un asemenea model nu v-a mai fi reprezentat , de fapt asta si cautam sa gasesc aici, am condus si eu de mult o Alfa 75 2.0 ts , placut impresionat.
Sper intr-o zi sa apara una pe sectiune.
Numai bine.
ers_47 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 00:05   #67
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

75 turbo este CU TOTUL alta mancare de peste fata de twin spak... alta treaba.. alte rapoarte, blocant,cuplu omniprezent si tractiune violenta ca orice turbo .. cauta si mergi cu una in mintile ei si vei fi profund impresionat .
Eu imi bag de vreo 4 ani banii in pregatit si preparat alta italiana iar criza sau mai bine zis alegerile mele neinspirate in materie de finante ,m-au facut sa nu mai ma pot "intinde" si pentru a ma ocupa alfa ,asa cum dealtfel merita ..
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 09:37   #68
markizu

Stage 5
 
markizu's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,151
Member of:
[VW]
[Honda]
Default Re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
75 turbo este CU TOTUL alta mancare de peste fata de twin spak... alta treaba.. alte rapoarte, blocant,cuplu omniprezent si tractiune violenta ca orice turbo .. cauta si mergi cu una in mintile ei si vei fi profund impresionat .
Eu imi bag de vreo 4 ani banii in pregatit si preparat alta italiana iar criza sau mai bine zis alegerile mele neinspirate in materie de finante ,m-au facut sa nu mai ma pot "intinde" si pentru a ma ocupa alfa ,asa cum dealtfel merita ..
Imi pare rau ca o vinzi sincer un proiect care mi-a placut mult ...
Bafta
markizu is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 09:12   #69
laur3atu

Stage 5
 
laur3atu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 514
Default Re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Sal ! am vazut ca te pricepi la Alfa Romeo. Ce parere ai despre Alfa Romeo GTV 2.0 TB ? Vreau neeaparat sa imi iau una luna asta si nu prea stiu mare lucru despre motorul asta. Mc!
laur3atu is offline   Reply With Quote
Old 18-03-12, 09:31   #70
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Markizu - si mie-mi pare rau, insa poate se gaseste cineva care sa o "infieze"..suma este foarte mica.. daca omul e pasionat fara buget, o dau si in rate (200+200euro).

E ok v6-le ala pentru utilizare cotidiana... Nu pentru modificari sau motorsport cu buget rezonabil. Daca vrei sa o folosesti stock , este ok daca a fost intretinut adecvat. Pentru modificari sau utilizare in regim sportiv, recomand motorele turbo in linie.

Last edited by lascarica; 18-03-12 at 09:33.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 15:01   #71
TAI

Stage 2
 
TAI's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 37
Default Re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Ti-am urmarit topicul inca inainte de am-i cumpara si eu una cu motorizare identica. Sper sa se gaseasca un pasionat pentru ea ca ar fi mare pacat sa se piarda (distruga) aceasta masina.
TAI is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 20:58   #72
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Multumesc..si eu sper asta. Momentan probleme ar fi doar aripa dreapta spate, acolo a ruginit sub overfender (pe care l-am si dat jos) . Pretul e f jos, chiar si daca ar fi luata (ceea ce mi-ar pare rau sa fiu sincer) pentru vreun proiect de drag cu motor central... masina are diferential autoblocant (un autoblocant costa s-h de la 300eur in SUS...) , o punte spate ideala de drag si niste planetare Zdravene... sa nu mai spun de franele care sunt langa cutie (cutia e in spate) , astfel permitand jante oricat de mici pe spate (se pot monta 13" fara probleme, ca la dragstere)
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 28-06-12, 20:36   #73
reallast

Stock
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 2
Default Re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

https://www.youtube.com/watch?v=nSumv9i5TPQ

Alfa Romeo 75 turbo, un drif frumos, sasaie bine
reallast is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 14:21   #74
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Alfa Romeo 75 1.8 Turbo (RWD) - a doua italianca a mea

Merci , merci...

https://www.youtube.com/watch?v=Ca8zG...ilpage#t=1156s

https://www.youtube.com/watch?v=te5rN...eature=related
lascarica is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -