Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > HYUNDAI > Masina mea Hyundai

Reply
 
Thread Tools
Old 09-05-11, 08:49   #16
AccentAMR

Stage 3
 
AccentAMR's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 89
Member of:
[Hyundai]
Talking Re: Accentul meu modif

Modificari mai de efect, in adevaratul sens al cuvantului, de acum incolo urmeaza, dar o sa dureze pana o sa ajunga la masina pe care o vreau eu (FAMILIA pe primul loc). Pana acum am lucrat la modificari pe partea de iluminat, dar sunt cam gata cu ele.
Acum im weekend am achizitionat o unitate mutimedia 1 DIN cu ecran TFT de 4,3 " motorizat si cu touch-screen (SH dar in stare ireprosabila si cu totul functional pe ea).
Date tehnice:

Panou frontal TFT touch-screeen motorizat detasabil cu glisare in jos
•Compatibil DVD/DVD-R/MP3/MP4/(DIVX)/VCD/CD/CD-R
•Compatibil DIVX
•Sistem TV NTSC/PAL
•Cu slot USB
•Cu conector Ipod
•Cu receptor RDS
•Cu interferenta grafica OSD a meniului
Cu functie Blutooth
•Cu microfon intern
•Cu receptor stereo AM/FM
•Cu amplificator intergrat
•Cu TV Tuner/100 posturi presetate
•Functie Mute la apelare telefonica
•Memorie pozitie
•Sistem anti-soc electronic si mechanic
•Control imagine: Luminozitate/Contrast/Culori/Tenta
Repetare/Programare/Aleator/Intro Play
•Stocare automata in memorie/Present Scan
•Presetare EQ(POP/ROCK/CLASIC)
•2V Preamp Output(2pair RCA)
•Telecomanda cu functii complete de dimensiunile cardului
•Intrare video pentru parcare
•Intrare video pentru vedere in spate
•O pereche iesire RCA
•Iesire Dubwoofer
•Afisaj in timp real
•Intrare Aux

Poze:

Click image for larger version

Name:	Fotografie0078.jpg
Views:	159
Size:	956.7 KB
ID:	1996634

Click image for larger version

Name:	Fotografie0079.jpg
Views:	102
Size:	426.7 KB
ID:	1996635

Click image for larger version

Name:	Fotografie0080.jpg
Views:	105
Size:	1.01 MB
ID:	1996636

Click image for larger version

Name:	Fotografie0081.jpg
Views:	60
Size:	686.8 KB
ID:	1996637

Click image for larger version

Name:	Fotografie0082.jpg
Views:	76
Size:	420.1 KB
ID:	1996638

Click image for larger version

Name:	Fotografie0083.jpg
Views:	87
Size:	316.9 KB
ID:	1996639

Click image for larger version

Name:	Fotografie0085.jpg
Views:	76
Size:	1.02 MB
ID:	1996640
__________________
Hyundai Accent 1.5 CRDI 2008
Ww Passat 1.9 TDI 2007
Matiz 2004

Last edited by AccentAMR; 09-05-11 at 08:52.
AccentAMR is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 20:16   #17
AccentAMR

Stage 3
 
AccentAMR's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 89
Member of:
[Hyundai]
Cool Re: Accentul meu modif

Am luat Jante din aliaj SH (in stare foarte buna) Fondmetal pe 15" cu buza + cauciucuri destul de uzate Toyo 195/55/R15, dar care merg trase de ele pana la iarna cand am sa pun jantele din tabla cu cauciucuri de iarna. Vin perfect pe masina. La toamna sau la primavara urmeaza o reconditionare totala a acestora.

Click image for larger version

Name:	post-9598-073272900 1311272416_thumb.jpg
Views:	240
Size:	4.8 KB
ID:	2098064

Click image for larger version

Name:	post-9598-087269500 1311272405_thumb.jpg
Views:	109
Size:	4.0 KB
ID:	2098065

Click image for larger version

Name:	post-9598-094429000 1311272397_thumb.jpg
Views:	132
Size:	3.9 KB
ID:	2098066

Click image for larger version

Name:	post-9598-099286800 1311272411_thumb.jpg
Views:	128
Size:	4.6 KB
ID:	2098067
AccentAMR is offline   Reply With Quote
Old 27-07-11, 12:22   #18
nanuiuli08

Stage 3
 
nanuiuli08's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 131
Default Re: Accentul meu modif

acel dvd o sa te rupa la ochi.am avut si eu...albastrul ala e foarte orbitor pe timp de noapte
nanuiuli08 is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 09:10   #19
AccentAMR

Stage 3
 
AccentAMR's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 89
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Accentul meu modif

La multi ani tuturor membrilor 4tuning!!

In rest masina merge super.
AccentAMR is offline   Reply With Quote
Old 04-01-12, 22:49   #20
Auras 26

Stage 5
 
Auras 26's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 437
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Accentul meu modif

Poti sa imi spui si mie ce prindere au jentile pe prezoane ? (ex:4x100 , 4x114) multumesc
Auras 26 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 10:58   #21
dydy-andrey
VW Driver

Stage 5
 
dydy-andrey's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,240
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[2 Roti]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Accentul meu modif

iti spun eu auras.
distanta este 4x100 pt ca am pus eu jantele lu taicameo de pe hyundai, la mine pe golf si au mers :P
dydy-andrey is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 11:11   #22
AccentAMR

Stage 3
 
AccentAMR's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 89
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Accentul meu modif

Da au prindere 4X100. Sunt printre cele mai raspundite moduri de prindere al jantelor.
Daca vrei jantele pe 15" nu trebuie sa aiba mai mult de 7J (eu atat am) pt. ca pe atat pot intra maximum anvelopele de 195/55/R15 (sunt singurul model de anvelope pe 15" care sunt trecute in talon).
AccentAMR is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 14:48   #23
flavyus1987

Stage 1
 
flavyus1987's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 10
Default Re: Accentul meu modif

Imi place acest model, e exact strictul necesar pentru o familie mica sau pe post de masina personala.
Dar nu inerca sa o uratesti, ledurile de sub proiectoare arata ca naiba.Arata ca instalatia de pom care o arunc in copac cand nu am chief de impodobit, dar o fac cu sila.
Unele masini nu le poti "fulgera" ca in NFS, pur si simplu stilul 2F2F nu prinde, incearca ceva subtil si cat mai modest.
Daca vrei sa lucrezi pe partea de iluminarea incearca la interior sa montezi leduri in plafoniere, dar nu orice fel de becuri cu SMD, pune banda autocolanda, o sa se vada foarte frumos si uniform.Nu incerca culori exotice, albul ledurilor este mult mai linistitor si odihnitor ochilor cu mult fata de becurile normale.
Poti incerca sa schimbi si iluminarea in consola si alte butoane, dar incearca daca vei folosit culori aprinse sa le pui doar in zonele care nu te incomodeaza la condus.

Jentile ...fiecare cu parerea lui ,dar te-ai grabit.Iar legat de DVD: nu-si are locul acolo, nici macar nu se potriveste.
Ca sfat: scoate masca in care ai pus DVD-ul si prealucreaz-o putin, fai niste rectificari si o sa iasa ca si cum ar fi de la mama fabrica pus DVD-ul acolo.

Succes cu modificarile!
flavyus1987 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 09:40   #24
AccentAMR

Stage 3
 
AccentAMR's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 89
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Accentul meu modif

flavyus1987 In primul rad mustumesc pt. urari si am sa-ti raspund pe rand am sa-ti rasund la obiecti (NU m-au deranjat):

1. iluminatul :
Masina nu o sa fie nicidata pom de craciun pt. ca in fara de benzil cu leduri de sub poiectoare nu am pus nimic in puns.
In schimb am pus lupe cu xenon (adaptate pt. becuri D2S) si angel-eyes (pe care nu le-am pus in functiune pt. ca sunt albastre si nu imi plac - deci iti dai seama ca nu imi palce sa fac masina pom de Craciun), la pozitii am modifact instaltia si am pus bec cu dublu filament ca la masinile americane (adica cand aprind pozitiile se aprind si semanizarile, iar cand senalizez "clipec" puternic), am pus la numar 9 SMD-uri cu superflux care lumineaza f. puternic noaptea. Si c-am asta este.

mai am in plan sa-i pun la plafoniera niste SMD-uri frumoase (albe bineinteles), in portbagaj o banda cu leduri albastre care sa se apinda doar la deschiderea lui, si poate eventual xenon in proiectoare.

2. Jantele:
Sa sti ca dau f. bine pe masina (nu prea se observa din poze pt. ca nu sunt clare, iar altele nu am acum mai clare). Ele sunt pe 15", sunt late (au J7) si dau un aspect mai agresiv masinii. Ca marca sunt Fondmetal, care este o firma recunoscuta pt. modelele sale de jante, plus ca sunt dintr-un aliaj mai "maleabil" sa-i zic asa (cu se defromaza sa usor- stiu asta de la cunoscatori in domeniul jantelor). Iar in rest nu sunt sundate si nu au nici un defect, doar una re un pic buza zgariata. A si indca ceva ele sunt pregatite pt. vopsire, dar toate la timpul lor.

3. DVD-ul :
De le sunt f. mutumit ("stie multe" - unitate Multimedia 1 DIN si este si rezistenta). Iar in legatura cu rama este in lucru si o sa se integreze f. bine in aspectul masini. Plus ca am de gand sa vopsesc cateva elmente in argintiu (nu f. mute elemente ca sa nu fie masina pom de Craciun). Si mai ma de gand sa-mi modific si iluminatul bordului cu SMD-uri care o sa iaba si culoarea albastra ca si DVD cand functioneaza (o sa foescs o combinatie de alb cu putin rosu si in rest un albastru sau bleu).

Plus mai am cateva chestii de modificat, dar elemente discrete si de efect : instaltie de spalat faruri, un set de DRL-uri cu falow me home si poate un mic eleron pe portbagaj (discret nu "sertar").

Last edited by AccentAMR; 16-01-12 at 09:54.
AccentAMR is offline   Reply With Quote
Old 26-01-12, 07:36   #25
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Accentul meu modif

FAIL ~~~


DVD , de ce nu ti ai dat interesul sa cumperi macar un 2din? dadea altfel in bord , ca sa nu mai zic de acea iluminare , leduri , croame , jante , etc ...ce faci tu acolo nu se numeste tuning , se numeste tzaranizarea masinii . imi pare rau , dar asta reiese ce ai facut tu acolo , ba mai mult scrii si in titlu accentul meu modif , wtf?
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 27-01-12, 10:11   #26
AccentAMR

Stage 3
 
AccentAMR's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 89
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Accentul meu modif

DEVIL's Style raspunsul meu este urmatorul:

1. "cromare" : Eu nu am "crom" (este de fapt nichel) doar la manerele de la usi, ata. Asa manere au multe modele de masini noi, unele chair din fabrica. In rest nu ma pus nicaieri "corm"(decat grila care asa a venit din fabrica, sti asta), deci nu am exagerat. Multa lume a spus ca da bine pe masina mea manerele "croamte" cu nuanta de vopasea de pe masina mea.

2. DVD-ul. DVD-ul meu mege f. bine si are mute functii (este unitate Mutinedia1 DIN), iar ca sa-mi pun DVD 2 DIN nu-mi permit momenta (am si alte prioritati mai importante momentan). In plus acest DVD il am de aproape doi ani si vreau sa spun ca mergeimpecabil din toate punctele de vedere, nu garie nici dvd-urile si toate functiile lui sunt functionale.

PS: Iar de modele de "firma", daca te uiti atent chair si acestea sunt chinezarii si nici fiabilitatea nu este ridicata (stiu asta de la persone care au avut si le-a creat probleme).

3. Led-urile: Deci multe masini noi au si proiectoare si leduri (Skoda octavia II-modelul sport, Ford Mondeo-ultima generatie, Audi Q7 etc.), plus mute alte modele noi care au incluse ledurile in faruri. Eu am decat leduri doar sub proiectoare, iar cat de curand o sa-mi cumpar DRL-uri si am sa inlocuiesc ledurie, deci si mai bine. In rest am doar la "numar", deci si aici eu nu vad nici un exces.

4. Jantele sunt SH, dar sunt intr-o stare f. buna(nu sunt indoite, ci doar una are buza putin zgariata). In rest ele sunt Fondmetal (firma recunoscut la nivel mondial pt. calitatea jantelor, plus acest lucru mi la spus si un baiat care se ocupa cu comercializarea jantelor-nu ma luat de la el jantele), sunt dint-un alaij rezistent la socuri si mai "maleabil"-deci se fissureaza mai greu. Ele au J7, deci sunt late, sunt agresive, nu sunt "bling-bling" si nici nu o sa fie. Jantele nu se observa bine din poze pt. ca sunt de calitate proasta(au fost puse inainte pe un alt forum si au o limita de 1 MB-deci calitate proasta a imagini).

In rest modificarile care am sa le fac la masina pe parcurs le-am spus intr-un post anterior si clar nu sunt kich. Totul este si va fi discret.

Last edited by AccentAMR; 27-01-12 at 10:18.
AccentAMR is offline   Reply With Quote
Old 28-01-12, 23:31   #27
nanuiuli08

Stage 3
 
nanuiuli08's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 131
Default Re: Accentul meu modif

atata timp cat ai postat masina pe forum,eu zic sa ne lasi pe noi sa spunem daca e kich sau nu.asa ca nu te supara daca sant si pareri negative.
nanuiuli08 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-12, 14:54   #28
ShurikeN
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
ShurikeN's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 433
Member of:
[Hyundai]
[KATANA TEAM]
Default Re: Accentul meu modif

Hmm... Fara suparare dar singurul lucru fain la masinuta asta sunt farurile cu lupe. Nu este masina tip "limo" sa aiba nevoie de ornamente crom + ca nici culoarea nu o ajuta mult, pentru a folosi genul asta de ornamente. Daca renunti la ledurile din bara va arata mult mai bine, eventual ledurile alea sa le folosesti la iluminatul in interior, la compartimentul pentru picioare. Jantele-s ok, nu arata rau pe masina, desi ar merge ceva mai mare ( probabil nu sunt finante ). Daca vrei sa nu arunci banii de pomana, uita-te pe net.. cauta-ti inspiratia in ceva ce-ti place cu adevarat si incearca sa nu arunci banii pe prostii. Iti zic din proprie experienta, piesele de Hyundai nu-s ieftine.

Succes cu remodelarea masinii si sa-ti iasa cum iti place tie.

P.s. Jantele + suspensia reprezinta 70% din frumusestea masinii... nu neglija aspectul asta. ( sfat )
ShurikeN is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 14:10   #29
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Accentul meu modif

Salut!

De cand ai masina ai avut probleme cu amortizoarele, adica daca a trebuit sa le schimbi?
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 21-07-12, 22:24   #30
Robertuts

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 13
Default Re: Accentul meu modif

Salut.Am si eu cateva intrebari..Daca pun becuri albe la faruri si proiectoare,pot sa gasesc si cu omologare ? in spate la numar pot sa pun leduri albe smd sau nici acolo nu e legal ?

Aveti idee de preturi pentru pleoape ? sau ptr. folie pe geamurile din spate ? am un hyundai accent negru si vreau sa il revitalizez putin..

Dar pentru a innegri semnalizarile si stopurile din spate ? sau sa le fac fumurii ? cum pot sa fac asta si sa fie omologate ?

Inca ceva..as vrea sa ii dau cu polish ca are multe zgarieturi de la praf si alte chestii,dar am sters-o putin pe spoiler in garaj,merita sa cumpar un spray din ala si sa ii dau putin pe spoiler inainte de polish ?

Si o ultima intrebare,pentru leduri de interior sau leduri pt bord unde trebuie sa merg ? e dificil de schimbat iluminatul din bord ?

Afecteaza aceste modificari garantia sau alte chestii ?

Multumesc frumos !

Robert
Robertuts is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -