Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MAZDA > Masina mea Mazda

Reply
 
Thread Tools
Old 20-12-08, 20:51   #1
oz__

Stage 2
 
oz__'s Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 35
Wink Drift cu Miata mea(mazda mx5)

i-am facut ce-i place ei mai mult si mai mult
https://www.youtube.com/watch?v=rFKfub_Yl9k
oz__ is offline   Reply With Quote
Old 21-12-08, 10:28   #2
Bogdan2fsc

Stage 5
 
Bogdan2fsc's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 432
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Drift cu Miata mea(mazda mx5)

esti belea..
Bogdan2fsc is offline   Reply With Quote
Old 21-12-08, 16:31   #3
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: Drift cu Miata mea(mazda mx5)

Prima mea reactie cand am vazut topicul a fost entuziasm! Cand am vazut filmul m-am enervat! Insa incerc sa ma pun in locul tau,si iti inteleg entuziasmul de a prezenta acest film, si vreau sa intelegi ca ceea ce ai facut tu acolo nu reprezinta decat un mic amuzament...in nici un caz DRIFT! Intr-adevar,masina ta reprezinta o platforma buna pt. drift, venind din fabrica cu acel diferential cu alunecare limitata Torsen daca nu ma insel,insa ce ai facut tu acolo nu este drift..
https://www.youtube.com/watch?v=6QA7jRBCNag
Uite,analizeaza acest film Acesta se numeste drift. Iar MX-5-ul folosit este de asemenea stock ca si al tau. Iti doresc multa bafta,si daca ai pasiune, sa ajungi sa driftuiesti asemenea tipului din filmul de la BestMotoring Succes!
__________________
13-Bee
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-08, 20:06   #4
oz__

Stage 2
 
oz__'s Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 35
Default Re: Drift cu Miata mea(mazda mx5)

Quote:
Originally Posted by dragos1989 View Post
Prima mea reactie cand am vazut topicul a fost entuziasm! Cand am vazut filmul m-am enervat! Insa incerc sa ma pun in locul tau,si iti inteleg entuziasmul de a prezenta acest film, si vreau sa intelegi ca ceea ce ai facut tu acolo nu reprezinta decat un mic amuzament...in nici un caz DRIFT! Intr-adevar,masina ta reprezinta o platforma buna pt. drift, venind din fabrica cu acel diferential cu alunecare limitata Torsen daca nu ma insel,insa ce ai facut tu acolo nu este drift..
https://www.youtube.com/watch?v=6QA7jRBCNag
Uite,analizeaza acest film Acesta se numeste drift. Iar MX-5-ul folosit este de asemenea stock ca si al tau. Iti doresc multa bafta,si daca ai pasiune, sa ajungi sa driftuiesti asemenea tipului din filmul de la BestMotoring Succes!
a mea e modelul NB si nu are diferential iar modelul din clip era cel nou,cu diferential pe care eu il pot cupla de la buton pe mazda cealalta-RX8...
dar cu toate ca ai vb frumos n-am inteles toata filosofia ta in ceea ce priveste driftul...spune-mi de ce al meu nu este drift,cu argumente...tot derapaj controlat am facut ...
oz__ is offline   Reply With Quote
Old 22-12-08, 02:01   #5
LEDuri

Stage 5
 
LEDuri's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,450
Default Re: Drift cu Miata mea(mazda mx5)

Quote:
Originally Posted by oz__ View Post
a mea e modelul NB si nu are diferential iar modelul din clip era cel nou,cu diferential pe care eu il pot cupla de la buton pe mazda cealalta-RX8...
dar cu toate ca ai vb frumos n-am inteles toata filosofia ta in ceea ce priveste driftul...spune-mi de ce al meu nu este drift,cu argumente...tot derapaj controlat am facut ...
lasa-l si pe el...se crede DK...frumos ce ai fct tine-o tot asa... sarbatori fericite si ....keep on drifting
LEDuri is offline   Reply With Quote
Old 22-12-08, 02:22   #6
oz__

Stage 2
 
oz__'s Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 35
Default Re: Drift cu Miata mea(mazda mx5)

LEDuri mersi ,la multi ani
si pt dragos https://www.youtube.com/watch?v=UBWRO...eature=related ..si cred ca nici nu ai permis.. si nu un milion de km ca mine

Last edited by oz__; 22-12-08 at 03:03.
oz__ is offline   Reply With Quote
Old 22-12-08, 10:13   #7
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: Drift cu Miata mea(mazda mx5)

) Poti sa crezi ce vrei. Din pacate nu am nici pe departe "1milion de km" mai am "de mancat vreo 2 saci de sare" cum se spune prin batrani. Nu am specificat ca sunt vreun DK..Din pacate in practica nu am avut nici o tangenta cu drift-ul.(decat vizuala la 4tuningfestival). Insa am vazut foarte multe filme facute de maestrul Tsuchiya sau chiar de Nomu' Ken,inclusiv DriftBible ..DriftTengoku etc. A fost o simpla parere personala. Eu ti-am aratat filmul cu Miata aceea. Nu te-am desconsiderat in nici un fel, nu te-am jignit, doar am considerat faptul ca ce ai facut tu acolo nu atinge inca nivelul de drift...Poate gresesc eu..nu m-ar deranja asta..Invat din greseli. Poate intra cineva mai avizat in ale drift-ului aici si isi da cu parerea. Poate Keisuke, Tengu, RRM-ul sau poate HAI-ul, KNS etc. Succes.
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 00:16   #8
marius470

Stage 2
 
marius470's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 56
Default Re: Drift cu Miata mea(mazda mx5)

Quote:
Originally Posted by oz__ View Post
a mea e modelul NB si nu are diferential iar modelul din clip era cel nou,cu diferential pe care eu il pot cupla de la buton pe mazda cealalta-RX8...
dar cu toate ca ai vb frumos n-am inteles toata filosofia ta in ceea ce priveste driftul...spune-mi de ce al meu nu este drift,cu argumente...tot derapaj controlat am facut ...

cum nu are diferential, dar totusi are tractiune spate? cum este transmisa puterea catre puntea spate?
si care e faza cu diferentialul pe care tu il puti cupla de la buton pe mazda cealalta rx8?...nu prea se intelege ce vrei sa spui.
cat despre filmuletul tau nu mi se pare atat de naspa cum se comenteaza pe aici...adik e destul de ok, parerea mea.
marius470 is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 00:19   #9
marius470

Stage 2
 
marius470's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 56
Default Re: Drift cu Miata mea(mazda mx5)

cat despre "1 milion km"...nu reflecta nimic asta...
marius470 is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 00:30   #10
mitza mtb
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,849
Member of:
[4Rally]
Default Re: Drift cu Miata mea(mazda mx5)

dragos ... parerea mea e ca tu ai zis ca acela nu e drift pt ca a fost facut pe pamant si nu pe asfalt ).....


Frumos frumos....bravo....incearca si p asfalt.. [ daca ai unde:-s]


LE : ia nu va mai certati....eo am 2 milioane de kilometrii in nfs si street legal racing..>:P... no offence...
mitza mtb is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 01:28   #11
oz__

Stage 2
 
oz__'s Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 35
Default Re: Drift cu Miata mea(mazda mx5)

era asfalt acolo,dar din cauza ploii s-a adunat putin nisip.
daia a si mers vreo 2 ore adunate pana s-au tocit anvelopele
oz__ is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 20:41   #12
ionutpuff

Stage 4
 
ionutpuff's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 197
Cool Re: Drift cu Miata mea(mazda mx5)

Driftul este destul de OK ! Baiatu care tot comenteaza mai sus .....cred ca nu are permis. Referitor la intrebarea cu diferentialul , eu cred ca ai facut driftul cu frana de mana nu ? Mx-5ul tau are tractiune fata daca nu ma insel . In orice caz ......destul de bine Good Game . Stima.
ionutpuff is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 21:38   #13
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Drift cu Miata mea(mazda mx5)

Dragos la capitolul teorie stai foarte bine si rau intentionat nu cred ca esti...totusi exprimarea ar mai trebui putin lucrata dar nu e vb. despre asta in mesajul meu.

Cu toate bibliile si sfintii citati ar trebui sa stii ca driftul este un stil de pilotaj in care soferul se foloseste de acceleratie, frana, ambreiaj si directie pentru a induce intentionat masinii un caracter supravirator , cauzand pierderi de tractiune la rotile din spate, mentinand viteza si controlul masinii.

Deci teoretic ceea ce face tipul mai sus...este DRIFT. Aaaaaaaaaa...ca nu este PRO drift sau mai nu stiu eu cum (am incercat sa vad clipul postat de tine dar e removed sau ceva n genu, cert e ca nu merge) asta este partea a 2a.

Iar dupa cum se descurca tind sa cred ca'i la primele tentative. E de apreciat ca face acest lucru, e de apreciat ca nu face acest lucru pe strazi, ci intr'o parcare...undeva, e de apreciat ca a impartasit cu noi clipul, etc. Astfel de initiative ar trebui incurajate, parerea mea.

Mx5 dude...congrats! Get better
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 22:17   #14
ionutpuff

Stage 4
 
ionutpuff's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 197
Thumbs up Re: Drift cu Miata mea(mazda mx5)

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
Dragos la capitolul teorie stai foarte bine si rau intentionat nu cred ca esti...totusi exprimarea ar mai trebui putin lucrata dar nu e vb. despre asta in mesajul meu.

Cu toate bibliile si sfintii citati ar trebui sa stii ca driftul este un stil de pilotaj in care soferul se foloseste de acceleratie, frana, ambreiaj si directie pentru a induce intentionat masinii un caracter supravirator , cauzand pierderi de tractiune la rotile din spate, mentinand viteza si controlul masinii.

Deci teoretic ceea ce face tipul mai sus...este DRIFT. Aaaaaaaaaa...ca nu este PRO drift sau mai nu stiu eu cum (am incercat sa vad clipul postat de tine dar e removed sau ceva n genu, cert e ca nu merge) asta este partea a 2a.

Iar dupa cum se descurca tind sa cred ca'i la primele tentative. E de apreciat ca face acest lucru, e de apreciat ca nu face acest lucru pe strazi, ci intr'o parcare...undeva, e de apreciat ca a impartasit cu noi clipul, etc. Astfel de initiative ar trebui incurajate, parerea mea.

Mx5 dude...congrats! Get better
ca bine zici ....
ionutpuff is offline   Reply With Quote
Old 15-01-12, 22:59   #15
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Drift cu Miata mea(mazda mx5)

Quote:
Originally Posted by ionutpuff View Post
Driftul este destul de OK ! Baiatu care tot comenteaza mai sus .....cred ca nu are permis. Referitor la intrebarea cu diferentialul , eu cred ca ai facut driftul cu frana de mana nu ? Mx-5ul tau are tractiune fata daca nu ma insel . In orice caz ......destul de bine Good Game . Stima.
Eu cred ca ar trebui sa iti faci un pachet de cunostinte inainte sa faci anumite afirmatii doar de dragul de a te baga in seama. Postezi numai aberatii peste tot pe forumul asta. Inceteaza.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -