Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW - Alte serii

Reply
 
Thread Tools
Old 11-07-12, 01:29   #1
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default BMW 728i e38 UK

Salut,
de vreo 2 saptamani am achizitionat un bmw 728i (pentru cei ce se intreaba de ce uk, fiindca aici locuiesc).
eram in cautare de un e36 328i dar aici sare de 2000lire unu calumea si pana la urma am dat de acest 7-ar la pret bun si m-am dus sa-l vad. de fapt m-am dus chitit sa-l cumpar fiindca deja vorbisem cu propietarul, am negociat destul de mult si in plus era si la vreo 200 mile departare deci, pacat sa fac un drum degeaba. Cand am ajuns acolo am inceput sa descopar o gramada de defecte pe care nu le vazusem in poze , dar per total masina este strong iar la 1000 lire chiar nu ma puteam astepta sa fie tipla.
Ce e bine, este ca nu cere nici o investitie urgenta. tot ce e de facut/reparat o voi face /sau nu doar pentru ca vreau eu sa arate/mearga ceas.
In orice caz , nu cred ca o sa ma apuc de tuning la ea, cel putin pana nu o aduc pe linia de plutire. Deocamdata stau potolit sa-mi mai revin cu finantele (nici aici nu cresc banii in copac)

Cateva lucruri despre masina: 728i automat, scaune electrice cu memorie, aer conditionat cu "rotite" dar care merge f bine, cruise control, comenzi pe volan, portbagaj cu soft-close etc
are 122.000 mile, tinuta de drum impecabila (parca plutesti), consum in londra undeva la 14 % ( o sa va spun exact zilele astea ca i-am facut full-ul , da, stiu, n-am computer de bord sa-mi zica el )) , dar ma descurc si fara.
Incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult masina si sunt de parere ca trebuie sa conduci un 7-ar macar odata in viata , eu am zis mai bine mai devreme decat mai tarziu )).

O sa atasez niste poze si astept pareri/intrebari de la voi.

PS: masina a primit un full valeting de 60 lire(curatare generala) si parca a mai intinerit putin , a meritat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	347
Size:	2.91 MB
ID:	2492357   Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	162
Size:	2.79 MB
ID:	2492358   Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	154
Size:	2.77 MB
ID:	2492359  

Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	309
Size:	2.44 MB
ID:	2492360   Click image for larger version

Name:	5.jpg
Views:	172
Size:	2.71 MB
ID:	2492361   Click image for larger version

Name:	6.jpg
Views:	112
Size:	2.30 MB
ID:	2492362  

Click image for larger version

Name:	7.jpg
Views:	334
Size:	2.14 MB
ID:	2492363   Click image for larger version

Name:	8.jpg
Views:	586
Size:	1.92 MB
ID:	2492364   Click image for larger version

Name:	9.jpg
Views:	173
Size:	2.71 MB
ID:	2492365  

Click image for larger version

Name:	10.jpg
Views:	237
Size:	3.12 MB
ID:	2492366  
leonard is offline   Reply With Quote
Old 11-07-12, 16:07   #2
ddani

Stage 1
 
ddani's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 23
Default Re: BMW 728i e38 UK

Frumoasa ! Sa o stapanesti sanatos si la cati mai multi kilometrii !
ddani is offline   Reply With Quote
Old 11-07-12, 18:36   #3
Auras 26

Stage 5
 
Auras 26's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 437
Member of:
[Hyundai]
Default Re: BMW 728i e38 UK

Foarte frumos sa faca cat mai multe mile, sa ai parte de el
Auras 26 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-12, 02:48   #4
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: BMW 728i e38 UK

multumesc,
stiti cumva pe cineva care dezmembreaza e38 (preferabil tot de anglia si in stare cat mai buna. As vrea sa iau cateva piese , dar am nevoie de cineva de incredere sa nu-mi trimita piese mai uzate decat ale mele .
Aici in uk gasesc dar preturile sunt cam mari din ce am vazut. As incerca si varianta cu Romania.
leonard is offline   Reply With Quote
Old 12-07-12, 22:27   #5
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Default Re: BMW 728i e38 UK

Frumoasa masina arata bine un consum mediu cam care ar fi ca sunt tentante rau ,sunt baieti care dezmembreaza vezi la piese BAFTA !
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 12-07-12, 23:35   #6
mc_crbl

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 607
Default Re: BMW 728i e38 UK

Salut! S-o stapanesti sanatos!
Pt piese ai putea sa incerci pe Ebay.co.uk
Eu am gasit unele piese la preturi destul de bune... mai ales la cele la care licitam ...acum depinde de ce ai nevoie.
Casetofon E38 £5 + £7 curier
Usa torpedou £12
Semnalizari £5 bucata
Ornament cu mahon pt bricheta din spate parca am dat £4
Magazie CD E38 £20
In unele cazuri transportul era gratuit.
Bafta!
mc_crbl is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 01:42   #7
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: BMW 728i e38 UK

Ti le-au trimis in Ro? sau aici in uk?
Ma tot uit pe ebay dar cred ca pana la urma o sa ma duc pana la http://www.fabdirect.com/ sa vad live ce iau.
mi-ar trebui nuca de la schimbator fiindca a mea e crapata, trimurile de cauciuc dur de la baza usilor , ale mele sunt putin rupte la capete, rubber door seal de la portbagaj findca al meu este rupt la mijloc, o emblema bmw ptr portbagaj (dar poate iau noua), un presh de la shofer beige si niste clipsuri sa le tina in loc, un plafon fiindca panza la al meu este dezlipita... si alte nimicuri gen 1 capacel negru de la inchiderea centralizata, cateva clipsuri care acopera suruburile din spatele manerelor de deschidere a usilor etc.
Cat despre consum, o sa ''raportez'' zilele astea cand mi se aprinde becul. trebuie sa calculez...
leonard is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 01:49   #8
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: BMW 728i e38 UK

m-ar tenta o magazie de cd-uri dar doar daca as putea s-o montez ceva de genul plug&play.
nu vreau sa dau tot interiorul jos sa trag cabluri.
Unde trebuie sa ma uit sa vad daca sunt cabluri trase? pare sa nu fi avut din fabrica asa ceva fiindca si in stanga si in dreapta sunt bateria si un compartiment de depozitat, nici vorba de ceva semne cum ca ar fi fost magazie acolo.
Daca nu, o sa-mi iau un fm transmitter si imi dau muzica prin radio de pe tel.

Schimband subiectul, azi am vrut sa ma duc la masina sa ii fac o revizie generala sa vad ce trebuie schimbat la ea, dar cum am iesit din casa a inceput o ploaie groaznica (asa o tine de vreo 1 saptamana, ploua de 4 ori pe zi), asa ca asteptam pana iese soarele sa pot sa o studiez mai bine. Pana atunci , de mers pe ploaie merge fara probleme
leonard is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 06:37   #9
mc_crbl

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 607
Default Re: BMW 728i e38 UK

Eu am fost anul trecut in Glasgow si am 7 luni. Piesele le-am primit acolo.
La mine in partea stanga sub capacul de protectie aveam amplificatorul si doar cablul pt magazie si pt alimentare (fostul proprietar a scos magazia CD), iar in spatele casetofonului aveam cablul tras acolo (cand am luat masina avea un mp3 kenwood).
E ciudat totusi ca nu are magazie CD. Am un prieten cu un 728 care e aproape ca al tau, doar ca e verde. Zice ca e model individual dar nu are Bord Computer iar panoul de la clima tot cu rotite e.
Eu am luat intre timp o magazie mp3 cu vreo £55(sau emulator) cu mufa pt casetofon original BMW. E plug&play, are o mufa care se conecteaza la casetofon si o mufa mica care se conecteaza la iesirea pt magazie si un cablu de vreo 80cm astfel incat sa o poti pune in torpedou sau pe unde vrei tu. Are intrare aux, slot USB si card reader. Calitatea sunetului e OK.
Clipsuri pt covorase am gasit parca la £2 sau £2.5 cu transport inclus, punguta cu 10clipsuri.
Eu mi-am facut niste capacele din inox pt butoanele de la inchiderea centralizata pt ca aveam doar 1 capacel cand am luat masina.
Usor usor ti-o faci cum vrei!
mc_crbl is offline   Reply With Quote
Old 14-07-12, 02:47   #10
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: BMW 728i e38 UK

poti sa-mi zici daca alea doua sunt cablurile pentru magazie? si daca partea aia metalica este pentru a se fixa magazia pe ea? (vezi pozele)
Nu stiu daca si in al tau se aude muzica la fel dar eu nu sunt prea incantat de sistemul audio... parca nu are profunzime... dar ma rog, e bun pentru cat ascult eu muzica .
Clipsuri gasesc numai negre pe ebay...
trebuie sa iau de la dezmembrari.
PS: unde gasesc si eu masina ta?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Mg.jpg
Views:	127
Size:	1.83 MB
ID:	2495405   Click image for larger version

Name:	Mg1.jpg
Views:	158
Size:	2.15 MB
ID:	2495406  
leonard is offline   Reply With Quote
Old 14-07-12, 06:54   #11
mc_crbl

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 607
Default Re: BMW 728i e38 UK

Compartimentul din partea stanga e la fel la toate E38. Exact asa am si eu. Pe suportul ala metalic se prind amplificatorul si magazia CD. Gaura din acel panou va fi acoperita de magazie (se monteaza vertical). Masina are deja instalatia montata pt magazie (cablul negru cu mufa rotunda si mufa pt alimentarea magaziei), in bord ai o mufa metalica dreptunghiulara.
La mine era jale cu masina la capitolul muzica. Avea fetele de usa din fata modificate si montate niste difuzoare... Instalatia electrica era taiata si au tras ei alte fire de la casetofon pana la difuzoare. Tweeterele au fost scoase. Subwooferele din spate nu mai erau. Am avut o gramada de lucru sa refac legaturile si sa montez amplificatorul.
Acum e ok.
Nu imi dau seama din poza daca ai amplificator sau nu...
Poate ca nu e extraordinar sunetul dar in configuratia originala sigur e mai bun decat unul modificat fara cap.
Bafta.
mc_crbl is offline   Reply With Quote
Old 14-07-12, 13:18   #12
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: BMW 728i e38 UK

da, nu am amplificator, cel putin nu e in compartimentul ala...
poate se va auzii mai bine daca ii pun unul.
oricum imi place ca are totul de fabrica
leonard is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -