Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW - Alte serii

Reply
 
Thread Tools
Old 16-10-11, 13:24   #1
microphine

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 3
Default reparatie soft - top z3

de 3 ani ma ploua in masina. am fost pe la tot felul de oameni si nimeni n-a stiut sa imi zica macar de la ce sau sa ma trimita undeva. am ajuns la bmw, dar ei nu pot decat sa imi schimbe chederele si soft-topul. dar tipul de acolo mi-a zis ca se poate repara. n-a stiut/vrut sa imi zica unde sa merg. va rog sa imi dati un contact, ceva, ca nu imi vine sa dau 2000 de euro pentru niste picaturi pe la imbinari. multumesc mult!

in rest masina e super! vreau sa ma bucur de ea la maxim.
microphine is offline   Reply With Quote
Old 19-10-11, 05:16   #2
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: reparatie soft - top z3

mai intai de toate vezi pe unde pica si schimba doar chederul acela nu pe toate, logic, nu?
alta chestie, vezi ca "ghearele" care inchid prelata au un reglaj iar daca iti curge prin zona oglinzii retrovizoare sau parasolare poti incerca sa le mai strangi putin

in rest iti dau dreptate este super masina, ce motor ai pe ea?
__________________
"Understeer is when you hit the wall with the front of the car and oversteer is when you hit the wall with the rear of the car. Horsepower is how fast you hit the wall, torque is how far you take the wall with you."
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 19-10-11, 10:38   #3
microphine

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 3
Default Re: reparatie soft - top z3

ma gandeam ca poate exista cineva care sa imi faca o diagnoza hotarata: domne e de la chedere, sau de la prelata sau ce-o fi. ca sa n-o iau pe dibuite. aia de la bmw erau cam reticenti la schimbatul chederelor, fara sa imi zica de ce. ca niste fete mari. curge pe la imbinari spre geamul din fata si la urmatoarea, la mijloc. acum am pus niste silicon si intr-o parte s-a rezolvat. in cealalta tot mai picura putin. senzatia mea e ca apa aia n-ar trebui sa ajunga acolo, ca oricum chederele nu sunt perfect etanaste nici cand sunt noi. deci poate e de la prelata, care e uzata intr-adevar, dar nu are gauri.

multumesc de reply!
1.8 - 116 CP nici prea-prea, nici foarte-foarte.

ps: ca vad ca te pricepi. mai am o chestie la scaune. au un joc usor. tot asa, am intrebat la mai multi si cica nu se pot repara. pe mine ma dispera raspunsul asta de la niste oameni care cu asta se ocupa. "nu se poate."
eu vreau sa am grija de ea, nu sa imi iau una noua, ca nu gasesc mai misto
microphine is offline   Reply With Quote
Old 21-10-11, 05:00   #4
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: reparatie soft - top z3

bun si 1.8 macar este economic si se intretine usor
eu il am pe cel de 1.9 M44 dar cu ceva modificari

M-am lovit si eu de chestia asta cu "nu se poate" cand am vrut aer conditionat pe ea. Nu exista "nu se poate" si ma seaca teribil cand aud un mecanic spunand asta. Nimic nu este imposibil de modificat atata timp cat ai si banii necesari
Pana la urma nu m-am lasat si mi-am facut un frankenstein de A/C jumatate din pisica si jumatate din urs

Cine ti-a spus ca nu se pot repara scaunele este habarnist
Treaba asta cu jocul in scaune este una din problemele ultra cunoscute in randul posesorilor de Z3, chiar si eu o am la scaunul pasagerului dar efectiv nu am avut timp (si chef) pana acum sa o rezolv. Cred ca in primavara cand o fi mai cald afara o sa ma apuc in fata blocului sa demontez scaunul si sa-l rezolv pentru ca nu este mare lucru de facut, doar de construit niste saibe din plastic dur care sa opreasca jocul acela enervant. Daca vrei sa ti-l faci si tu singur uite aici un DIY:
https://www.youtube.com/user/ben2931#p/u/11/DM4KSnA58EI
https://www.youtube.com/user/ben2931#p/u/10/GRxrPelM9G0
https://www.youtube.com/user/ben2931#p/u/9/7fdDHzykwOo
http://www.waycoolinc.com/z3/02/100602/shish01.html

Asa, cu chederul... mai greu cu diagnoza hotarata, eu cel putin nu am auzit pe nimeni sa fie expert in soft-topuri pe la noi. Din pacate inca nu exista o cultura concreta a decapotabilelor la romani... multi inca mai cred ca iarna faci frigul intr-o decapotabila si alte aberatii din genul asta Nu mai zic ca daca ai BMW multi cred ca iarna il tii in garaj ca nu poti merge cu RWD pe zapada (de parca nu s-au inventat anvelopele de iarna si diferentialele LSD (+parcarea de la IKEA ))
Sa revin, cred ca ar trebui sa faci cateva experimente sa vezi exact pe unde vine apa, am avut si eu problema asta si am descoperit locul pe unde curgea stand in masina si cineva turnand apa cu sticla pe afara
Mi-am lipit o bucata de piele fina pe sub prelata in locul in care se infiltra si acum este perfect.
...sa nu uit, vezi ca geamul are si el un reglaj, poate daca il lasi sa urce 3mm in plus rezolvi problema... cerceteaza si varianta asta.

PS: pune si tu niste poze cu masina, sunt curios cum arata
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Seat%20rail%20bushing.jpg
Views:	113
Size:	89.6 KB
ID:	2192992  

Last edited by JustinCase; 21-10-11 at 05:18.
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 21-10-11, 14:20   #5
microphine

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 3
Default Re: reparatie soft - top z3

uau! ce tare ca te-am gasit! ura!
o sa fac ce mi-ai zis cu sticla de apa. iar cu saibele mai vedem, nu stiu daca chiar singura as putea. ca si asta mai e o problema, ca nu sunt baiat . dar am niste prieteni mecanici (ceea ce nu inseamna ca nu sunt si ei lenesi) pe care poate ii conving sa faca, acuma ca stiu ce sa le zic.

cat despre soft-top, tot cautand eu am ajuns pe forum la suzuki unde 2 tipi vorbeau de un nene care confectioneaza prelate. nu doar ca le repara. dar discutia era mai veche si vad ca nu mi-au raspuns inca.

iti multumesc foarte tare pentru sfaturi!
a mea e identica cu asta. chiar si jantele. cand o sa dau de niste poze cu ea, revin. de fapt nu chiar identica, e bej inauntru. e identica cu aia din james bond

http://london.olx.co.uk/bmw-z3-roadster-2-8-iid-1359295

Last edited by microphine; 21-10-11 at 14:23.
microphine is offline   Reply With Quote
Old 26-10-11, 01:36   #6
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: reparatie soft - top z3

Daca intra apa pe partea de deasupra parbizului o mai poti rezolva cu acel cauciuc cu adeziv ce se pune la geamuri/usi, sunt multe modele de diferite culori si grosimi, goale sau pline, cu rizuri etc si rezista la intemperii. Daca nu sunt tratate corespunzator, chederele isi pierd din proprietati de-a lungul anilor. De curios cat ti-au spus cei de la reprezentata ca face un cheder la Z3?
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 22-04-12, 18:22   #7
incult

Stage 2
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 39
Default Re: reparatie soft - top z3

microphine, daca apa nu intra pe la chedere ci pur si simplu se infiltreaza prin softop, poti sa-l tratezi cu o solutie care sa-i redea impermeabilitatea
incult is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -