Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 29-09-13, 11:55   #286
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC

In mod normal roluirea nu ar trebui sa genereze probleme atat timp cat e facuta corect si nu e dusa la extrem!

Un alt factor vrei sa ramai pe 17, ar fii un set de jante cu ET mai mic, dar daca ce ai acum puls roluirea iti va da toleranta necesara, ai rezolvat-o.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline  
Old 29-09-13, 13:25   #287
218WTS
Ford Driver

Stage 5
 
218WTS's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 332
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC

Apreciez ca mi-ai raspuns . Sa vad cum o sa mai fie vremea ca poate le pun pe alea de iarna de cum iese de la vopsit ... sa le roluiesc sau sa le schimb la primavara . Inca nu stiu ce o sa fac

Totusi daca cineva e interesat de jantele pe 17 pretul nu e unul fix ... macar sa vad ca e cineva interesat si apoi negociem
218WTS is offline  
Old 29-09-13, 18:58   #288
Iahim Priest
Ford Driver

Stage 5
 
Iahim Priest's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 649
Member of:
[Toyota]
[FORD]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC

Quote:
Originally Posted by 218WTS View Post
Apreciez ca mi-ai raspuns . Sa vad cum o sa mai fie vremea ca poate le pun pe alea de iarna de cum iese de la vopsit ... sa le roluiesc sau sa le schimb la primavara . Inca nu stiu ce o sa fac

Totusi daca cineva e interesat de jantele pe 17 pretul nu e unul fix ... macar sa vad ca e cineva interesat si apoi negociem
Le iau eu, iti dau un set pe 14" la schimb Sau pe 15" Sau amandoua
Iahim Priest is offline  
Old 29-09-13, 19:26   #289
218WTS
Ford Driver

Stage 5
 
218WTS's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 332
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC

Quote:
Originally Posted by Iahim Priest View Post
Le iau eu, iti dau un set pe 14" la schimb Sau pe 15" Sau amandoua
Vorbim pe Pm !
218WTS is offline  
Old 05-10-13, 16:42   #290
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC

Impecabila masina, frumos model.A fost una din masinile copilariei mele, bafta cu ea ! Am urmarit tot topicul.
FED express is offline  
Old 05-10-13, 16:54   #291
pieseautobmw

Stage 2
 
pieseautobmw's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 51
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
In mod normal roluirea nu ar trebui sa genereze probleme atat timp cat e facuta corect si nu e dusa la extrem!

Un alt factor vrei sa ramai pe 17, ar fii un set de jante cu ET mai mic, dar daca ce ai acum puls roluirea iti va da toleranta necesara, ai rezolvat-o.
Ii trebuie un et mai mare, cu cat et ul este mai mic cu atat ies mai in exterior jantele.
pieseautobmw is offline  
Old 05-10-13, 19:11   #292
218WTS
Ford Driver

Stage 5
 
218WTS's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 332
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC

Quote:
Originally Posted by FED express View Post
Impecabila masina, frumos model.A fost una din masinile copilariei mele, bafta cu ea ! Am urmarit tot topicul.
Multumesc pentru tot ! Chiar ma gandeam ca nu mai are nimeni de gand macar sa dea un semn ... sa nu zic un sfat pe acest topic .
A trecut aproape un an de cand am luat masina si imi vine sa cred ca am facut ce mi-am propus .

"Ii trebuie un et mai mare, cu cat et ul este mai mic cu atat ies mai in exterior jantele."

Inteleg "pieseautobmw" , nu stiam cum functioneaza ET-ul. O sa roluiesc aripile in primavara pentru ca nu as vrea sa schimb jantele , insa daca o sa le schimb (pentru ca sunt la vanzare) o sa pun unele asemanatoare si tot nu o sa incapa.
Acum vine iarna si schimb setul , nu o sa mai am probleme momentan .
218WTS is offline  
Old 05-10-13, 22:30   #293
pieseautobmw

Stage 2
 
pieseautobmw's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 51
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC

Quote:
Originally Posted by 218WTS View Post
Multumesc pentru tot ! Chiar ma gandeam ca nu mai are nimeni de gand macar sa dea un semn ... sa nu zic un sfat pe acest topic .
A trecut aproape un an de cand am luat masina si imi vine sa cred ca am facut ce mi-am propus .

"Ii trebuie un et mai mare, cu cat et ul este mai mic cu atat ies mai in exterior jantele."

Inteleg "pieseautobmw" , nu stiam cum functioneaza ET-ul. O sa roluiesc aripile in primavara pentru ca nu as vrea sa schimb jantele , insa daca o sa le schimb (pentru ca sunt la vanzare) o sa pun unele asemanatoare si tot nu o sa incapa.
Acum vine iarna si schimb setul , nu o sa mai am probleme momentan .
Incearca niste anvelope mai inguste, 195/40, sa faci proba sa vezi daca mai ating in aripi, poate ai vreun prieten care detine astfel de anvelope ca sunt cam rare pe dimensiunea asta si chiar si sh sunt scumpe. Eu ti-as recomanda sa roluiesti aripile, sunt destui in Bucuresti care fac astfel de lucrari.
__________________
pieseautobmw is offline  
Old 05-10-13, 22:35   #294
218WTS
Ford Driver

Stage 5
 
218WTS's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 332
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC

Quote:
Originally Posted by pieseautobmw View Post
Incearca niste anvelope mai inguste, 195/40, sa faci proba sa vezi daca mai ating in aripi, poate ai vreun prieten care detine astfel de anvelope ca sunt cam rare pe dimensiunea asta si chiar si sh sunt scumpe. Eu ti-as recomanda sa roluiesti aripile, sunt destui in Bucuresti care fac astfel de lucrari.
O sa le roluiesc , am vorbit si cu tinichigiul si mi-a zis ca e ok . Ma gandeam si la cauciucuri mai inguste , acel "streatch" chiar si la un unghi negativ al rotii
Problemele sunt in felul urmator : Nu gasesc cauciuc asa ingust sh pe 17 (pentru ca nu iau de nou sa il rup in gropile noastre) si nu fac unghiul negativ pentru ca o sa le rulez prost .
218WTS is offline  
Old 05-10-13, 22:43   #295
pieseautobmw

Stage 2
 
pieseautobmw's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 51
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC

Spor la treaba!
pieseautobmw is offline  
Old 05-10-13, 22:48   #296
218WTS
Ford Driver

Stage 5
 
218WTS's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 332
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC

Quote:
Originally Posted by pieseautobmw View Post
Spor la treaba!
Multumesc !
218WTS is offline  
Old 06-10-13, 13:18   #297
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC

O observatie corecta referitor la ET, nu stiu exact ce valoare are el acum (25 pana la 48 - cam astea sunt specificatiile la Enzo H). Oricum, roluirea va rezolva problema.
Strechul arata bine, camberul negativ arata bine, insa trebuie sa fii constient la: suspensie, daca masina e inalta si faci asta arata ca nuca in perete, uzura inegala a anvelopei, etc....
PS: pentru simulare de strech vezi ca sunt siteuri unde poti gasi.
PPS: nu orice anvelopa permite strech, altele in schimb se preteaza foarte ok la asta.
NWZeu is offline  
Old 06-10-13, 15:04   #298
218WTS
Ford Driver

Stage 5
 
218WTS's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 332
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC

De retinut: eu am ET 35 la Enzo.
Stiu ca nu toate gumele sunt pentru intins pe janta , nu o sa gasesc eu cauciucuri si subtiri si bune de intins si sh si ieftine ...
Cred ca stii ce suspensii am , arcuri RS mult mai mici fata de cele ale ei din fabrica , si pe fata amortizoare reglabile tot RS . Pe spate am amortizoare normale . Ar arata foarte bine cu unghiul negativ.
Am idei si timp , cam atat

O sa pun pe masina jantele de iarna si vreau sa le vopsesc inainte , ca arata ca dupa 2 razboaie .
Nu stiu cum sa le fac ...
218WTS is offline  
Old 07-10-13, 13:08   #299
Mindofitsown

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 45
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC

http://tyrestretch.com/

Conteaza foarte multe lucruri daca vrei sa ai tyre stretch (nu streatch).
Cu et-ul iara, cum au zis si colegii, cu cat mai mic cu atat mai tare iese janta catre exteriorul masinii. Atentie insa, et25 pe o janta de 8 j sau 7j nu este acelasi lucru, conteaza si latimea jentii tale.
Mindofitsown is offline  
Old 07-10-13, 22:25   #300
218WTS
Ford Driver

Stage 5
 
218WTS's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 332
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Sierra 2.0 DOHC

Quote:
Originally Posted by Mindofitsown View Post
http://tyrestretch.com/

Conteaza foarte multe lucruri daca vrei sa ai tyre stretch (nu streatch).
Cu et-ul iara, cum au zis si colegii, cu cat mai mic cu atat mai tare iese janta catre exteriorul masinii. Atentie insa, et25 pe o janta de 8 j sau 7j nu este acelasi lucru, conteaza si latimea jentii tale.
Da cunosc site-ul . Omoara-ma pentru un "a" in plus Omul se mai grabeste , nu e atent la toate cuvintele sa stii.
Multumesc pentru informatii , cred ca am inteles de la bun inceput .
Momentan am jantele Enzo pe 17 , 7j si et 35 cu cauciucuri fara stretch 205/40/17 .
218WTS is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -